Εμβολια - Page 11
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 11 of 13 FirstFirst ... 910111213 LastLast
Results 151 to 165 of 181

Thread: Εμβολια

  1. #151
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Ok να σου κάνω μια απλή ερώτηση έχει δικαίωμα κάποιος ασθενής να ζητήσει συγκεκριμένο γιατρό για επέμβαση ναι ή όχι;
    Ναι έχει γι αυτό και πηγαίνει με ραντεβού στα τακτικά ιατρεία που κάνει ο συγκεκριμένος γιατρός ώστε να προγραμματιστεί το χειρουργείου του μόνο με αυτών .
    Απαραίτητη προϋπόθεση όμως αν πάμε με το γράμμα του νόμου είναι να προηγηθεί αυτό το ραντεβού .

    Αν πας σαν έκτακτο ,σε χειρουργεί ο γιατρός της εφημερειας .
    Ακόμα και όταν πρόκειται και για έκτακτο τοκετό παρόλο που σε παρακολουθεί νοσοκομειακος συγκεκριμένος γιατρός αν την ώρα που πας και δεν είναι εφημερία και θες να τον καλέσεις δυστηχως θα πρέπει να τον πληρώσεις από την τσέπη σου (άγραφος νομος).
    Αν είναι προγραμματισμένη καισαρική την κανονίζει ο γιατρός σου βάση της εφημερειας του οπότε εκεί έχεις τον γιατρό σου χωρίς να τον πληρώσεις ..

    Αυτά είναι τα περιστατικά που ισχύουν επειδή τα γνωρίζω από πρώτο χέρι .
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  2. #152
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Chaos1 View Post
    Δεν έχω δει κάποιο ΦΕΚ που να το απαγορεύει. Το φακελάκι είναι παράνομο έτσι κι αλλιώς και βρίσκονται υπόλογοι και ο γιατρός και ο ασθενής. Εγώ μπορεί να θέλω να χτίσω ένα αυθαίρετο, θα λαδώσω και μετά θα δικαιολογήσω το λάδωμα με το ότι ήθελα ωραία θέα;
    αυτα ειναι της δυστυχως καταλοιπα της 400ετους τουρκοκρατιας , το μπαξισι ( ποσον για να γινει η δουλιτσα σου ) και το ρουσφετι ( απο το rusvet το τουρκικο ) , παλι καποια δωροδοκια για να γινει το δικο σου .......μην παμε και τοσο μακρια , εδω δωροδοκουμε τους Αγιους με το ταμα , λες και οι Αγιοι χρειαζονται καποιο χρυσαφικο στην εικονα τους η καποιο λαμπαδα στο μποι σου για να σου κανουν την εκδουλευση ...... μαλιστα εχουμε υιοθετησει και την ρηση ' Αγιος που δεν θαυματουργει γρηγορα ξεχνιεται ' ετσι για να τους υπενθυμιζουμε οτι η θεση τους στην καρδια μας ειναι μονιμη μεχρι αποδειξεως του εναντιου ! αυτη ειναι πιστη ! οχι, παιζουμε ........

  3. #153
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    αυτα ειναι της δυστυχως καταλοιπα της 400ετους τουρκοκρατιας , το μπαξισι ( ποσον για να γινει η δουλιτσα σου ) και το ρουσφετι ( απο το rusvet το τουρκικο ) , παλι καποια δωροδοκια για να γινει το δικο σου .......μην παμε και τοσο μακρια , εδω δωροδοκουμε τους Αγιους με το ταμα , λες και οι Αγιοι χρειαζονται καποιο χρυσαφικο στην εικονα τους η καποιο λαμπαδα στο μποι σου για να σου κανουν την εκδουλευση ...... μαλιστα εχουμε υιοθετησει και την ρηση ' Αγιος που δεν θαυματουργει γρηγορα ξεχνιεται ' ετσι για να τους υπενθυμιζουμε οτι η θεση τους στην καρδια μας ειναι μονιμη μεχρι αποδειξεως του εναντιου ! αυτη ειναι πιστη ! οχι, παιζουμε ........
    Καλημερα Μαc!


    Αυτο ειναι μια τελειως λαθος προσέγγιση και γινεται απο ανθρωπους που σκοπο εχουν να υποβαθμισουν την βαθυτερη εννοια του ταματος και που φυσικα δεν έγκειται στους κολπους της εκκλησία .
    Αλλωστε η λεξη ταμα εχει συνδεθει με αντικειμενα αξιας ή ακομα και χρηματα ,αλλα δεν ειναι ετσι .

    Δες λιγο ποια ειναι η επισημη εννοια του ταματας πολυ περιληπτικα που υποστηριζουν οι πατερες

    ¨ Τάμα είναι η συνειδητή υπόσχεση κάποιας αγαθής πράξεως η προσφοράς προς τον Θεό, την Παναγία ή τούς Αγίους μας.
    Με το τάμα δεσμεύουμε την συνείδησή μας. Αυτή ακριβώς η συνειδησιακή δέσμευση είναι που κάνει το τάμα να ξεχωρίζει από την απλή πρόθεση ή ακόμα και την σταθερή απόφαση.
    Αναφορικά δε με το πώς – πότε μπορούμε να κάνουμε ένα τάμα, χρειάζεται να πούμε ότι προϋπόθεση είναι η ήρεμη και ώριμη σκέψη, χωρίς πίεση, εξαναγκασμό, φόβο ή βία και με πλήρη επίγνωση του τί και σε ποιόν υποσχόμαστε.
    Δεν πρέπει επίσης να κάνουμε ένα τάμα, ακόμα και άγιο, αν η εκπλήρωσή του δεν συμβιβάζεται με άλλες σημαντικές υποχρεώσεις της ζωής μας.
    Π.Χ.: Μία μητέρα δεν μπορεί να τάξει ένα πολυήμερο προσκύνημα σε ιερό τόπο, αν για την εκπλήρωση του τάματός της πρέπει να αφήσει τα μικρά παιδιά της μόνα και απροστάτευτα.
    Όπως επισης δεν μπορει να τάξει κάποιος χρήματα απο την στιγμή που θα πρέπει να στερηθεί βασικά αγαθά που είναι απαραίτητα για την ανθρωπινή επιβιωση του"


    Αυτα ,περιληπτικα για την βαθυτερη εννοια που πρεπει να εχουμε .Αν θελεις υπαρχουν πολλα κειμενα που το αναλυουν ακομα περισσοτερο και να μαθεις αφου ενδιαφερεσαι τι υποστηριζεται απο εγκυρες πηγες και οχι ολη αυτη η εντυπωση που εχει δημιουργειθει καθαρα απο κοσμικους και απο αυτους που εξυπηρετουν αλλα συμφέροντα.

    Το ταμα στην περιπτωση που ανεφερες δεν εχει καμια σχεση αφου βλεπεις εδω οτι δεν μιλαει καθολου για δωροδοκια .
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  4. #154
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    marilou , καλησπερα , ευχαριστω που απαντησες στο ποστ μου , η πιστη του καθενος , και πως εκδηλουται αυτη ειναι κατι τελειως προσωπικο, .................... εσυ πιστευεις αυτο εγω πιστευω κατι η καπως αλλιως , κανεις δεν εχει την προθεση να πεισει τον αλλον για την ορθοτητα των αποψεων του .....δεν ειναι αυτο το ζητουμενο.....διαβασα τις αποψεις , σεβαστες , διαβασες κι εσυ τις δικες μου , ειμαστε οκ . νομιζω .....

  5. #155
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    marilou , καλησπερα , ευχαριστω που απαντησες στο ποστ μου , η πιστη του καθενος , και πως εκδηλουται αυτη ειναι κατι τελειως προσωπικο, .................... εσυ πιστευεις αυτο εγω πιστευω κατι η καπως αλλιως , κανεις δεν εχει την προθεση να πεισει τον αλλον για την ορθοτητα των αποψεων του .....δεν ειναι αυτο το ζητουμενο.....διαβασα τις αποψεις , σεβαστες , διαβασες κι εσυ τις δικες μου , ειμαστε οκ . νομιζω .....
    Αν θες να λέγεσαι πιστός μια συγκεκριμένης κατεύθυνσης πρέπει να πας σύμφωνα με αυτή και όχι σύμφωνα με αυτά που θέλουν να υποστηρίζουν κάποιοι άλλοι με σκοπό να μειώσουν την σημασία ΤΩΝ ΔΙΚΏΝ ΣΟΥ πιστεύω.
    Και επειδή ξέρω πολύ καλά τι πιστεύεις αφού το έχουμε συζητήση για αυτό σου έβαλα τις άποψης της εκκλησίας μας και όχι την προσωπική μου ..

    Μάλλον παρανοϊσες ,δεν είχα καμία πρόθεση να αλλάξω την άποψη σου και αν το βλέπεις έτσι παραβλεψε το απλώς ..

    Η σωστή όμως προσέγγισε κάποιον πραγμάτων δεν έχει σκοπό να πίσω εγώ η εσύ κάποιον τρίτο .Εφοσον συνεχίζεις και πιστεύεις όλο αυτό ,καλό είναι να είναι αντικειμενικό και ορθό ώστε να δυναμώνει την δική σου πίστη και όχι κάποιου άλλου εφόσον είναι καθαρά επιλογή σου και όχι επιβολή κάποιου άλλου.

    Αυτή είναι η δική μου οπτική γωνία και όχι επιβολή άποψης όπως θες να την βλέπεις .

    Καλή σου μέρα !
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  6. #156
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Αν θες να λέγεσαι πιστός μια συγκεκριμένης κατεύθυνσης πρέπει να πας σύμφωνα με αυτή και όχι σύμφωνα με αυτά που θέλουν να υποστηρίζουν κάποιοι άλλοι με σκοπό να μειώσουν την σημασία ΤΩΝ ΔΙΚΏΝ ΣΟΥ πιστεύω.
    Και επειδή ξέρω πολύ καλά τι πιστεύεις αφού το έχουμε συζητήση για αυτό σου έβαλα τις άποψης της εκκλησίας μας και όχι την προσωπική μου ..

    Μάλλον παρανοϊσες ,δεν είχα καμία πρόθεση να αλλάξω την άποψη σου και αν το βλέπεις έτσι παραβλεψε το απλώς ..
    Αυτή είναι η δική μου οπτική γωνία και όχι επιβολή άποψης όπως θες να την βλέπεις .

    Καλή σου μέρα !
    Γεια σου marilou , δεν εξελαβα το ποστ σου ως προσπαθεια επιβολης των δικων σου αποψεων πανω στις δικες μου , αλλοιμονο , , εξεφρασα γενικως την αποψη μου οτι κανενος δεν ειναι δουλεια να πεισει την ορθοτητα των λεγομενων του εις βαρος του αλλου ( αυτο με αλλα λογια ειναι το εσυ εχεις αδικο και εγω εχω δικιο , και το εχω δει πολλες φορες εδω μεσα να λεγεται , δεν αναφερομαι σε σενα ) ....... ειπαμε οτι η η πιστη του καθενος ( και οχι μονο σε αυτο το θεμα ) ειναι καθαρα προσωπικη υποθεση , ανεφερθην πανω στα ταματα .................... το τι πιστευει η εκκλησια , οχι μονο πανω σε αυτα , αλλα και σε πολλα αλλα θεματα , με αφηνει αδιαφορο , με ενδιαφερει το τι εκφραζει εμενα , πες με αιρετικο, η αλλο, παλι δεν με απασχολει ........ αν τον εκαστοτε τον εκφραζει το να κανει ταματα , η να εξομολογειται, η ξερω γω τι αλλο , δικαιωμα του , δεν θα τον αποδοκιμασω ουτε θα τον απορριψω ..........
    δενμ επηρρεαζομαι απο τι υποστηριζουν οι αλλοι ( ποιοι ειναι οι αλλοι ? ) , εχω τις δικες μου αποψεις .......

  7. #157
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    ξεφυλιζοντας αυτο το θεμα , ειδα οτι γινεται αναφορα στο κακο συστημα υγειας , και στα ' φακελακια ' , μα ειμαστε μια χωρα , που ανεκαθεν μας μαστιζε η διχονοια , καναμε 20 χρονια να συνελθουμε απο τον Β παγκοσμιο πολεμο , ειχαμε μεχρι προτινος εμφυλιο, χουντα , και αλλα .......εχουμε και τους δηθεν φιλελληνες , που το μονο που ηθελαν ηταν το συμφερον τους , ειναι δυνατον καποιο ξενο κρατος να αγαπαει την ελλαδα , αφιλοκερδως ? μεχρι και ο φονος του Καποδιστρια εγινε απο τους ξενους , οχι απο τους Μαυρομιχαλαιους ( βιβλιο Δημ. Κοκκινακη ) ........οσον αφορα τα φακελακια , και την δεκαετια των 60s , ο καθε πολιτικος που ψηφιζαμε , το καναμε αυτο, με σκοπο το ρουσφετι , ( ειδα ενα ντοκυμαντερ που ελεγε καποιος υπουργος του 60 οτι εχει βαφτισει 700 παιδια , με σκοπο να του ζητησουν καποια στιγμη εκδουλευση !! ) ........ δλδ . εχουμε το ρουσφετι στο αιμα μας , η εχουμε μαθει να λειτουργουμε ετσι......επειδη μεναμε οικογ. στην Γενευη , στα 60s , αν εδινες σε καποιον γιατρο φακελακι, θε σε κοιταζε καλα καλα .....ασε που οι νομοι ειναι τοσο αυστηροι, που δεν διανοεισαι να κανεις κατι τετοιο , σου ειχαν παρει την αδεια δια παντος , στην καλυτερη των περιπτωσεων.....και εδω υπαρχουν νομοι, μονο που δεν εφαρμοζονται .....ειμαστε ακομη μια τριτοκοσμικη χωρα , δεν ξερω το γιατι......την δεκαετια των late 50s - 60s εγινε η μεγαλη μεταναστευση των ελληνων στο εξωτερικο, επειδη δεν υπηρχαν εδω προοπτικες , μεταξυ αυτων κι ο πατερας μου ..... οι νεωτεροι πιστευουν οτι η μεγαλη μεταναστευση εγινε απο το 2008-10 και μετα ( δεν ξερουν για τα 60s ) , ο λογος ειναι οτι δεν ξερουν οτι η ελλαδα δεν φταιει γι αυτο, η αμερικη το προκαλεσε με την εκδοση των λεγομενων ' τοξικων ομολογων ' ( αν ενδιαφερεται καποιος μπορω να του εξηγησω τι ειναι αυτα , το 2007 εγινε αυτο ) τα οποια πλημμυρισαν τις οικονομιες με καταστροφικες συνεπειες , εμεις ομως παραμενουμε σε υφεση ακομα , λογω των μνημονιων ( αφου παιρναμε αφειδως καταναλωτικα δανεια το 2000-05 ) ................ το συστημα υγειας ειναι σε εμβρυακο σταδιο στην ελλαδα , και επειδη αρχισε να οργανωνεται πολυ μετα τον Β παγκ. πολεμο, και οι καλοι γιατροι εφυγαν στο εξωτερικο, οι μισθοι στην ευρωπη ειναι 2-3 πανω, με ιδιο κοστος ζωης , και στην αμερικη ειναι 4-6 πανω , εχω γνωστο εναν καρδιολογο που επεστρεψε απο αμερικη , λογω νοσταλγιας , μισθος ? 10,000 ευρω/μηνα , ελλαδα ? 2000 ευρω /μηνα .....οι ελληνες που ζουν στο εξωτερικο ειναι 20 εκατομ. ( με επιεικεις υπολογισμους ) , και εδω ειμαστε 10 εκατομ. ........μια αναφορα θα κανω στο θεμα των μεταναστων εδω , το τελευταιο που χρειαζεται μια χωρα σε υφεση , η ελλαδα , ειναι παραπανω εργατικα χερια ( 1 εκατομ πρπ οι μεταναστες ) , οποτε λαθος κι αυτο....................
    νοσηλευτηκα στον Ερ.Σταυρο ( με πηγαν αναισθητο ) μετα απο ατυχημα που ειχα το 2015 , ποναγα στην περιοχη νεφρου, όποτε παραπονιομουν , ελεγε ο γιατρος , ενα παυσιπονο στον κ.ταδε.......εμεινα Π-Σ μεσα, μετα με στειλαν σπιτι μου......ελα ομως που σπιτι ειδα οτι ουρουσα κατακοκκινο αιμα , οποτε πηγα στο Υγεια , ειναι ακριβο, αλλα καλο, και διεγνωσθην με ρηξη νεφρου! 9 μερες εμεινα μεσα ....αν δεν εχεις ιδιωτικη ασφαλεια στην ελλαδα, ( 3,500 ευρω/χρονο πληρωνω ) εισαι τελειωμενος ......ποσοι ομως μπορουν να διαθεσουν αυτο το ποσον ?

  8. #158
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Location
    Μορντορ
    Posts
    418
    Η πλακα ειναι οτι το ρωσικο εμβολιο sputnik βασει αποτελεσματων φαινεται σαφως πιο αποτελεσματικο απο αυτα που εχουν ερθει εδω.Αλλα για να μην κακοκαρδισουμε την ΕΕ(δηλαδη την Μερκελ)επιμενουμε σε εμβολια λιγοτερο αποτελεσματικα,που πιθανως να μην μας καλυπτουν με τις μεταλλαξεις του ιου.Και πανε να μας κλεισουν μεσα απο τις 6.Αχρηστοι και επικινδυνοι,μας καταστρεφουν τις ζωες.Δεν θα πω αλλα να μην φερω σε δυσκολη θεση τους αντμιν.

  9. #159
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    339
    Κι εγώ βάζω το ρωσικό εμβόλιο στην πρώτη θέση. Ελπίζω να το φέρουν εδώ, αφού θα το φέρουν κι άλλες χώρες της ΕΕ.

  10. #160
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by Chaos1 View Post
    Κι εγώ βάζω το ρωσικό εμβόλιο στην πρώτη θέση. Ελπίζω να το φέρουν εδώ, αφού θα το φέρουν κι άλλες χώρες της ΕΕ.
    Μόλις είδα στο politico ότι το 70% του πληθυσμού προβλέπεται να εμβολιαστεί στην Ελλάδα τον Μάρτιο του 2023, όταν έχουμε το 3ο κύμα που στο ΗΒ θερίζει. Σκέφτομαι πολύ σοβαρά να φύγω από την Ελλάδα και να ζήσω τον επόμενο χρόνο στην Κούβα σαν να είναι ο τελευταίος μου γιατι αν μείνω στην Ελλαδα με την μετάλλαξη τα βλέπω χλωμα.

    Α στην Αγγλία μέχρι τον Αύγουστο θα έχει εμβολιαστεί το 70% που είναι εκτός ΕΕ

  11. #161
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Chaos1 View Post
    Κι εγώ βάζω το ρωσικό εμβόλιο στην πρώτη θέση. Ελπίζω να το φέρουν εδώ, αφού θα το φέρουν κι άλλες χώρες της ΕΕ.
    Εισαι καλυμμένος οσο αφορα στην καινουργια μετάλλαξη που εχει εμφανιστει ηδη και σε εμας ?
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  12. #162
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    339
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Εισαι καλυμμένος οσο αφορα στην καινουργια μετάλλαξη που εχει εμφανιστει ηδη και σε εμας ?
    Αναμένονται πληροφορίες επ’αυτού, θα δούμε. Έχω την ίδια απορία.

  13. #163
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Εισαι καλυμμένος οσο αφορα στην καινουργια μετάλλαξη που εχει εμφανιστει ηδη και σε εμας ?
    θα φανει συν τω χρονω αυτο , και θα υπαρξουν κι αλλες μεταλλαξεις ( ευχομαι οχι ) διοτι ιος δεν εχει νοημοσυνη , η αλλη ιδιοτητα , κοιτα μονο να επιβιωσει, παση θυσια ...............

  14. #164
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Όσο περνούν οι μέρες οι απαντήσεις πλέον δίνονται μέσα από τα ίδια τα γεγονότα ...
    Ας ελπίσουμε να μην συνεχίσουμε να βλέπουμε και αλλά όσο πλησιάζει η δεύτερη δόση ...

    https://www.newsit.gr/topikes-eidhse...onoio/3219478/
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  15. #165
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    339

    Εμβολια

    Όλα τα εμβόλια έχουν τη συγκεκριμένη σπάνια παρενέργεια, ακόμη και το εμβόλιο της γρίπης. Είναι πάντως πιο συχνό να πάθει κανείς παράλυση από τον ίδιο τον κορωνοιό, παρά από το εμβόλιο. Οπότε και πάλι σταθμίζουμε τους κινδύνους και αποφασίζουμε.

Page 11 of 13 FirstFirst ... 910111213 LastLast

Similar Threads

  1. ΕΜΒΟΛΙΑ Η ΒΙΟΧΗΜΙΚΟΣ ΠΟΛΕΜΟΣ?
    By mairh in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 18
    Last Post: 31-10-2009, 18:47

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •