Εμβολια - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 13 FirstFirst ... 23456 ... LastLast
Results 46 to 60 of 181

Thread: Εμβολια

  1. #46
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    339
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Ναι, και σε εμένα και στον ίδιο που το γράφει και κάνει κι αυτός όπως όλοι μας την ανάλυσή μας για ιατρικά θέματα, χωρίς να είμαστε ειδικοί.
    Όντως, έχεις δίκιο.

  2. #47
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    339
    Πληροφορίες για το εμβόλιο του κορωνοιού εδώ:
    https://emvolio.gov.gr/

  3. #48
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    Μύθος: Τα εμβόλια περιέχουν άλλα συστατικά όπως το αλουμίνιο που μπορεί να βλάψουν τα παιδιά

    Αλήθεια: Το αλουμίνιο είναι πολύ κοινό μέταλλο στη φύση και χρησιμοποιείται σε ορισμένα εμβόλια για ενίσχυση της ανοσολογικής αντίδρασης. Το αλουμίνιο βρίσκεται σε τροφές, στο νερό και στον αέρα. Ενδεικτικά η ποσότητα του αλουμινίου που λαμβάνει ένα βρέφος έως τους 6 μήνες από τα εμβόλια είναι 4mg, από το μητρικό γάλα 6mg, από τροποποιημένο γάλα αγελάδας 40mg, από γάλα σόγιας 140mg. Σε λήψη αντιόξινων δισκίων, η ημερήσια πρόσληψη αλουμινίου είναι 1.000 φορές μεγαλύτερη από όση ενός εμβολίου.

  4. #49
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    339
    Quote Originally Posted by Nikolas73 View Post
    Μύθος: Τα εμβόλια περιέχουν άλλα συστατικά όπως το αλουμίνιο που μπορεί να βλάψουν τα παιδιά

    Αλήθεια: Το αλουμίνιο είναι πολύ κοινό μέταλλο στη φύση και χρησιμοποιείται σε ορισμένα εμβόλια για ενίσχυση της ανοσολογικής αντίδρασης. Το αλουμίνιο βρίσκεται σε τροφές, στο νερό και στον αέρα. Ενδεικτικά η ποσότητα του αλουμινίου που λαμβάνει ένα βρέφος έως τους 6 μήνες από τα εμβόλια είναι 4mg, από το μητρικό γάλα 6mg, από τροποποιημένο γάλα αγελάδας 40mg, από γάλα σόγιας 140mg. Σε λήψη αντιόξινων δισκίων, η ημερήσια πρόσληψη αλουμινίου είναι 1.000 φορές μεγαλύτερη από όση ενός εμβολίου.
    Το έγραψα πιο πάνω. Copy paste από ιατρικό άρθρο.

  5. #50
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by andreas86 View Post
    Τι γνώμη έχετε για το εμβόλιο του κορονοιου, είστε θετικοί στο ενδεχόμενο να κάνετε το εμβόλιο η κρατάτε της επιφυλάξεις σας;;
    Ναι αμέ το κάνω και δίνω και πλήρες ιατρικό ιστορικό, με την προϋπόθεση πως αν τυχόν πεθάνω και αποδειχθεί στην νεκροτομή μου πως η αιτία θανάτου μου ήταν το εμβόλιο η φαρμακευτική θα αποζημιώσει αυτόν που θα ορίσω με 10 ΔΙΣ ευρώ. Αν δέχεται η οποιαδήποτε φαρμακευτική τον όρο που θέτω το κάνω αύριο το πρωί και το πληρώνω εξ' ολοκλήρου από την τσέπη μου!

  6. #51
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    339
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Ναι αμέ το κάνω και δίνω και πλήρες ιατρικό ιστορικό, με την προϋπόθεση πως αν τυχόν πεθάνω και αποδειχθεί στην νεκροτομή μου πως η αιτία θανάτου μου ήταν το εμβόλιο η φαρμακευτική θα αποζημιώσει αυτόν που θα ορίσω με 10 ΔΙΣ ευρώ. Αν δέχεται η οποιαδήποτε φαρμακευτική τον όρο που θέτω το κάνω αύριο το πρωί και το πληρώνω εξ' ολοκλήρου από την τσέπη μου!
    Το εμβόλιο δεν είναι υποχρεωτικό, απλά δεν το κάνεις. Όποιος αισθάνεται ανασφαλής για τις πιθανές ανεπιθύμητες ενέργειες του εμβολίου ας το αποφύγει, από το να το μετανιώνει μετά εκείνος ή η οικογένειά του. Για κάτι τέτοια εγχειρήματα πρέπει να είναι κανείς 100% σίγουρος. Δικό σου σώμα, δική σου απόφαση.

  7. #52
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,232
    Την περασμένη εβδομάδα επισκέφτηκα τον γιατρό που με παρακολουθεί για ένα δικό μου θέμα .
    Ο γιατρός είναι Χειρουργος Μαστολογος ογκολόγος και διδάκτωρ στο πανεπιστήμιο της Θεσσαλονίκης ...

    Αφού τελειωσαμε και την ώρα που ήταν να φύγω γυρνάει και μου λέει
    Όλα καλά λοιπόν θα τα ξαναπούμε στο επόμενο ραντεβού και θέλω να μου πεις και για το εμβόλιο ..

    Εγώ κόκαλο ..Ποιο εμβόλιο του λέω ,μου λέει για τον ιό ..
    Λέω δεν θα το κάνω ...
    Φυσικά μετά από αυτή μου την κουβέντα ακολούθησε άλλη μια ώρα που μου ανέλυσε πολλά θέματα όπως και τι πιθανότητες έχει ένας άνθρωπος με υποκείμενα νοσήματα να πεθάνει από τον ιό και όχι από το εμβόλιο ..
    Όταν μάλιστα του είπα ότι υπάρχουν τόσες αντίθετες απόψεις από συναδέλφους του μου είπε το εξής ..

    Γιατί αυτοί οι γιατροί που βγαίνουν αριστερά και δεξιά δεν καταθέτουν την επιστημονική τους άποψη εγγραφως στα συνέδρια που κάνουμε και να διεκδικήσουν το ιατρικό Νόμπελ?
    Ξέρεις μου λέει τι καταξίωση είναι αυτή για ένα ιατρικό επιστήμονα ?
    Τι φοβούνται ? Εμείς τι είμαστε που λέμε το αντίθετο?
    Στην τελευταία επιτροπή που πέρασε δεν είδα κανέναν από όλους αυτούς να ήταν εκεί και να μιλάνε σε συναδέλφους μου με τους όρους που εμείς γνωρίζουμε ...
    Είναι χρέος μου λέει εγώ σαν γιατρός και βάση του όρκου που έδωσα να ενημερώνω τους ασθενής μου για το δικό τους καλό και μόνο .
    Εγώ που θα το κάνω τι είμαι?Δεν ανήκω σε ευπαθή ομάδα αλλά σέβομαι την κάθε γυναίκα που μπαίνει στο ιατρείο μου και μπορεί να είναι καρκινοπαθείς ή να έχει άλλο υποκείμενο νόσημα ..
    Είναι χρέος μου να το κάνω γιατί έτσι την προστατεύω .Δεν θέλω να είμαι η αιτία να μεταδώσω ένα τέτοιο θανατηφορο ιό που έτσι και εισβάλει σε τέτοια ομάδα ασθενών δυστηχως το αποτέλεσμα θα είναι πολύ δυσάρεστο ...

    Ειλικρινά εμένα με έκανε πλεον να το βλέπω με πολύ διαφορετικό τρόπο όλο αυτό γιατί επιτέλους άκουσα από έναν καθηγητή ,ένα σοβαρό επιστήμονα που έχει σώσει στην κυριολεξία πολλές γυναίκες να μιλάει με τόσο θετικά λόγια γι αυτο ..

    Όταν έρθει η ώρα λοιπόν που θα πρέπει να αποφασίσω αν το κάνω ή όχι ,αυτουνου την άποψη θα λάβω σοβαρά υπόψιν μου και όχι του κάθε τυχαίου ,μπακαλι,μανάβη,γυμναστή ή ότι άλλο που λέει ότι του κατέβει χωρίς να γνωρίζει τα βασικά ...

    Ας μην ξεγελιομαστε λοιπόν από τον οποιοδήποτε τυχαίο και ας βρούμε ο καθένας μας τον γιατρό που εμπιστεύεται και ας αποφασίσουν μαζί αν πρέπει να εμβολιαστεί ή όχι ..
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  8. #53
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    339
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Την περασμένη εβδομάδα επισκέφτηκα τον γιατρό που με παρακολουθεί για ένα δικό μου θέμα .
    Ο γιατρός είναι Χειρουργος Μαστολογος ογκολόγος και διδάκτωρ στο πανεπιστήμιο της Θεσσαλονίκης ...

    Αφού τελειωσαμε και την ώρα που ήταν να φύγω γυρνάει και μου λέει
    Όλα καλά λοιπόν θα τα ξαναπούμε στο επόμενο ραντεβού και θέλω να μου πεις και για το εμβόλιο ..

    Εγώ κόκαλο ..Ποιο εμβόλιο του λέω ,μου λέει για τον ιό ..
    Λέω δεν θα το κάνω ...
    Φυσικά μετά από αυτή μου την κουβέντα ακολούθησε άλλη μια ώρα που μου ανέλυσε πολλά θέματα όπως και τι πιθανότητες έχει ένας άνθρωπος με υποκείμενα νοσήματα να πεθάνει από τον ιό και όχι από το εμβόλιο ..
    Όταν μάλιστα του είπα ότι υπάρχουν τόσες αντίθετες απόψεις από συναδέλφους του μου είπε το εξής ..

    Γιατί αυτοί οι γιατροί που βγαίνουν αριστερά και δεξιά δεν καταθέτουν την επιστημονική τους άποψη εγγραφως στα συνέδρια που κάνουμε και να διεκδικήσουν το ιατρικό Νόμπελ?
    Ξέρεις μου λέει τι καταξίωση είναι αυτή για ένα ιατρικό επιστήμονα ?
    Τι φοβούνται ? Εμείς τι είμαστε που λέμε το αντίθετο?
    Στην τελευταία επιτροπή που πέρασε δεν είδα κανέναν από όλους αυτούς να ήταν εκεί και να μιλάνε σε συναδέλφους μου με τους όρους που εμείς γνωρίζουμε ...
    Είναι χρέος μου λέει εγώ σαν γιατρός και βάση του όρκου που έδωσα να ενημερώνω τους ασθενής μου για το δικό τους καλό και μόνο .
    Εγώ που θα το κάνω τι είμαι?Δεν ανήκω σε ευπαθή ομάδα αλλά σέβομαι την κάθε γυναίκα που μπαίνει στο ιατρείο μου και μπορεί να είναι καρκινοπαθείς ή να έχει άλλο υποκείμενο νόσημα ..
    Είναι χρέος μου να το κάνω γιατί έτσι την προστατεύω .Δεν θέλω να είμαι η αιτία να μεταδώσω ένα τέτοιο θανατηφορο ιό που έτσι και εισβάλει σε τέτοια ομάδα ασθενών δυστηχως το αποτέλεσμα θα είναι πολύ δυσάρεστο ...

    Ειλικρινά εμένα με έκανε πλεον να το βλέπω με πολύ διαφορετικό τρόπο όλο αυτό γιατί επιτέλους άκουσα από έναν καθηγητή ,ένα σοβαρό επιστήμονα που έχει σώσει στην κυριολεξία πολλές γυναίκες να μιλάει με τόσο θετικά λόγια γι αυτο ..

    Όταν έρθει η ώρα λοιπόν που θα πρέπει να αποφασίσω αν το κάνω ή όχι ,αυτουνου την άποψη θα λάβω σοβαρά υπόψιν μου και όχι του κάθε τυχαίου ,μπακαλι,μανάβη,γυμναστή ή ότι άλλο που λέει ότι του κατέβει χωρίς να γνωρίζει τα βασικά ...

    Ας μην ξεγελιομαστε λοιπόν από τον οποιοδήποτε τυχαίο και ας βρούμε ο καθένας μας τον γιατρό που εμπιστεύεται και ας αποφασίσουν μαζί αν πρέπει να εμβολιαστεί ή όχι ..
    Για ποιο λόγο δεν ήθελες να κάνεις το εμβόλιο αρχικά; Τι σε επηρέασε αρνητικά;
    Συγχαρητήρια στον γιατρό που κάθισε να σου εξηγήσει και μπράβο σ’εσένα που τον άκουσες με ανοιχτό μυαλό. Εγώ έχω ακούσει από ηλικιωμένα άτομα (!) ότι δε θα κάνουν το εμβόλιο, επειδή έτσι κι αλλιώς δεν πηγαίνουν πουθενά. Τι εννοούν δηλαδή, κάθονται σπίτι όλη μέρα και δε βλέπουν παιδιά, εγγόνια, δεν κάνουν ψώνια στο σουπερμάρκετ, δεν πηγαίνουν στον γιατρό τους; Να μου πουν πώς το κάνουν να το κάνω κι εγώ.

  9. #54
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,354
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Ναι αμέ το κάνω και δίνω και πλήρες ιατρικό ιστορικό, με την προϋπόθεση πως αν τυχόν πεθάνω και αποδειχθεί στην νεκροτομή μου πως η αιτία θανάτου μου ήταν το εμβόλιο η φαρμακευτική θα αποζημιώσει αυτόν που θα ορίσω με 10 ΔΙΣ ευρώ. Αν δέχεται η οποιαδήποτε φαρμακευτική τον όρο που θέτω το κάνω αύριο το πρωί και το πληρώνω εξ' ολοκλήρου από την τσέπη μου!
    Όχι ότι θέλω να πάθεις κακό αλλά θα με ορίσεις κληρονόμο;;; [emoji23] Πλάκα κάνω!!

  10. #55
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by andreas86 View Post
    Όχι ότι θέλω να πάθεις κακό αλλά θα με ορίσεις κληρονόμο;;; [emoji23] Πλάκα κάνω!!
    Πιστεύεις πως υπάρχει φαρμακευτική ή κάποιος επιστήμονας φαρμακευτικής που θα συμφωνούσε με αυτόν τον όρο; Εγώ δεν θέλω να αποτρέψω κανέναν ούτε είμαι αρνητής, ούτως ή άλλως οι ίδιες οι φαρμακευτικές αποκλείουν ομάδες ανθρώπων από τον εμβολιασμό, δηλαδή μπορεί να θέλει κάποιος να το κάνει και να του το αρνηθούν. Το ερώτημα είναι αν οι λόγοι αυτοί είναι γνωστοί στο 100% ή δεν είναι και ίσως για παράδειγμα μετά από 4 ή 6 μήνες ή 12 μήνες ανακαλυφθούν και άλλοι λόγοι αποκλεισμού αλλά με τον δύσκολο τρόπο δηλαδή την απώλεια. Δεν φοβάμαι τον θάνατο δεν είμαι βιολόγος ή βιοχημικός ή γιατρός, είμαι όμως χημικός μηχανικός και την χημεία την γνωρίζω πολύ καλύτερα από όλους αυτούς! Ενα χαρακτηριστικό παραδειγματάκι για να το καταλάβεις είναι το εξής, έπρεπε πρώτα να ξεκινήσουν τον εμβολιασμό στον γενικό πληθυσμό για να αντιληφθούν πως όσοι παρουσιάζουν ιστορικό αλλεργίας ή ιστορικό με αναφυλαξίες θα έπρεπε να αποκλειστούν απο τον εμβολιασμό. Γιατί για παράδειγμα να πρέπει να ξεκινήσει ο εμβολιασμός στον γενικό πληθυσμό και να μην το είχανε κάνει στην τρίτη φάση; Πως δεν μπορούμε να αποκλείσουμε την περίπτωση αύριο να καταλήξουν 20 άτομα που έχουν το χ ιστορικό ή παίρνουν το χ φάρμακο;
    Last edited by mindcrime; 28-12-2020 at 09:47.

  11. #56
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    339
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Πιστεύεις πως υπάρχει φαρμακευτική ή κάποιος επιστήμονας φαρμακευτικής που θα συμφωνούσε με αυτόν τον όρο; Εγώ δεν θέλω να αποτρέψω κανέναν ούτε είμαι αρνητής, ούτως ή άλλως οι ίδιες οι φαρμακευτικές αποκλείουν ομάδες ανθρώπων από τον εμβολιασμό, δηλαδή μπορεί να θέλει κάποιος να το κάνει και να του το αρνηθούν. Το ερώτημα είναι αν οι λόγοι αυτοί είναι γνωστοί στο 100% ή δεν είναι και ίσως για παράδειγμα μετά από 4 ή 6 μήνες ή 12 μήνες ανακαλυφθούν και άλλοι λόγοι αποκλεισμού αλλά με τον δύσκολο τρόπο δηλαδή την απώλεια. Δεν φοβάμαι τον θάνατο δεν είμαι βιολόγος ή βιοχημικός ή γιατρός, είμαι όμως χημικός μηχανικός και την χημεία την γνωρίζω πολύ καλύτερα από όλους αυτούς! Ενα χαρακτηριστικό παραδειγματάκι για να το καταλάβεις είναι το εξής, έπρεπε πρώτα να ξεκινήσουν τον εμβολιασμό στον γενικό πληθυσμό για να αντιληφθούν πως όσοι παρουσιάζουν ιστορικό αλλεργίας ή ιστορικό με αναφυλαξίες θα έπρεπε να αποκλειστούν απο τον εμβολιασμό. Γιατί για παράδειγμα να πρέπει να ξεκινήσει ο εμβολιασμός στον γενικό πληθυσμό και να μην το είχανε κάνει στην τρίτη φάση; Πως δεν μπορούμε να αποκλείσουμε την περίπτωση αύριο να καταλήξουν 20 άτομα που έχουν το χ ιστορικό ή παίρνουν το χ φάρμακο;
    Στην τρίτη φάση πρωτοπαρατήρησαν τις αλλεργίες στην περίπτωση του εμβολίου της Pfizer. Γι’αυτό και ο FDA έβγαλε συγκεκριμένες οδηγίες όταν έδωσε την επείγουσα έγκριση. Άτομα με ιστορικό αναφυλαξίας σε εμβόλιο, φάρμακο ή τροφή δεν πρέπει να κάνουν το εμβόλιο της Pfizer.

  12. #57
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by Chaos1 View Post
    Στην τρίτη φάση πρωτοπαρατήρησαν τις αλλεργίες στην περίπτωση του εμβολίου της Pfizer. Γι’αυτό και ο FDA έβγαλε συγκεκριμένες οδηγίες όταν έδωσε την επείγουσα έγκριση. Άτομα με ιστορικό αναφυλαξίας σε εμβόλιο, φάρμακο ή τροφή δεν πρέπει να κάνουν το εμβόλιο της Pfizer.
    Οχι δεν είχαν παρουσιαστεί στην τρίτη φάση. Παρουσιάστηκαν σε εργαζόμενους του NHS δηλαδή γιατρούς-νοσηλευτές όταν ξεκίνησαν τον εμβολιασμό κανονικά!

  13. #58
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,232
    Quote Originally Posted by Chaos1 View Post
    Για ποιο λόγο δεν ήθελες να κάνεις το εμβόλιο αρχικά; Τι σε επηρέασε αρνητικά;
    Συγχαρητήρια στον γιατρό που κάθισε να σου εξηγήσει και μπράβο σ’εσένα που τον άκουσες με ανοιχτό μυαλό. Εγώ έχω ακούσει από ηλικιωμένα άτομα (!) ότι δε θα κάνουν το εμβόλιο, επειδή έτσι κι αλλιώς δεν πηγαίνουν πουθενά. Τι εννοούν δηλαδή, κάθονται σπίτι όλη μέρα και δε βλέπουν παιδιά, εγγόνια, δεν κάνουν ψώνια στο σουπερμάρκετ, δεν πηγαίνουν στον γιατρό τους; Να μου πουν πώς το κάνουν να το κάνω κι εγώ.
    Kαλημερα!

    Το συγκεκριμενο εμβολιο δεν μπηκα στην διαδικασια να σκεφτω ουσιαστικα σοβαρα αν θα το καω ή οχι γιατι δεν ανηκω σε ευπαθη ομαδα .
    Αν ημουν θα το έκανα με κλειστα τα ματια γιατι πιο πολλες πιθανοτητες θα ειχα να πεθάνω απο τον ιο παρα απο το εμβολιο,αλλωστε πολυ δικο μου ατομο δυστηχως εχασε την μαχη πολυ γρηγορα και ξαφνικα και ηταν μονο 57 χρονων...Απλα ηταν διαβητικός και μαλιστα το συζητούσαμε οτι οταν θα ερθει το εμβολιο θα το εκανε ...δεν προλαβε ομως...

    Με τα εμβολια ομως εχω ασχοληθει παρα πολυ λογο των παιδιων μου ..και οχι για τα εμβολια που γινονται εδω και δεκαετιες αλλα για τα σχετικα καινουργια ...Αν και για τα παλια θα ακουσεις οτι υπαρχουν περιστατικα παιδιων που εμφανισαν αυτισμο μετα τον εμβολιασμο τους .Ποτε ομως στα τοσα χρονια δεν αποδείχτηκε οτι για κατι τετοιο ευθυνοταν καθαρα και μονο απο το εμβολιο...
    Αν και καινουργιο εμβολιο αυτη την στιγμη περα του covid δεν υπαρχει αφου αυτα που κυκλοφορουν εχουν μελετες σε βαθος 10ετιας ...

    Μαλιστα σε μια συζητηση που ειχα με την παδιατρο μας για το αν θα το κανει η κορη μου το συγκεκριμενο γιατι ανηκει στα σωματα ασφαλειας και ακουστικε οτι θα ει νια αυτοι που μετα τους υγειονομικους θα πρεπει να εμβολιαστουν και αυτοι ,μου ειπε και εκεινη πανω κατω τα ιδια με τον καθηγητή...

    Θελω να σου πω ,πως τις ιδιες αερολογίες και θα μου επιτρεψεις να σου πω βλακείες ακουσα οταν εμπαινα και διαβαζα για το εμβολιου του τραχηλου της μητρας ,αλλα και για το καινουργιο της μηνιγγίτιδας ..
    Το γνωστο κινημα αν μπεις ακομα και σημερα λεει ακριβως τις ιδιες αερολογιες που ακογονται και για του covid.

    Στην προκειμενη περιπτωση εμπιστευτικα την παιδιατρο μου και η κορη μου εμβολιάστηκε κανονικά και για τον τραχηλο απο την δευτερα γυμνασιου αλλα και τωρα που μπηκε στην σχολη καναμε την πρωτη δοση του εμβολιου της Μηνιγγίτιδας και σε εξι μηνες θα κανουμε και την δεύτερη...
    Απο περσυ ηθελα να της το κανω αφου ειχαμε δυο περισταικα παιδιων που νόσησαν απο μηνιγγιτιδα και δυστηχως και τα δυο κατέληξαν μιας που μιλαμε για την πιο επιθετικη και καλπάζουσα μορφη της ...
    Δεν εχει παθει ,δοξα το Θεο ,το παραμικρο απο το πρωτο του τραχήλου που για το συγκεκριμενο υπαρχει τοση παραπληροφορηση που πραγματικα με αυτα που διαβαζω απορω τι μυαλα κυκλοφορούν και πως καταφερνουν και επηρεαζουν κοσμο.Δεν σου κρυβω ομως οτι της το εκανα αλλα απο μεσα μου τρωγόμουν ..Ο φοβος παντα θα υπαρχει οτι και να λεμε ,οσες επιστημονικες αποψεις και να παρουμε ...
    Ακομα και για εμβολιο που οι μελετες του φτανουν σε βαθος δεκαετιας ...
    Και επι της ευκαιριας να αναφερω οτι το συγκεκριμενο εμβολιο πρεπει να το κανουν και τα αγορια γιατι αυτοι ειναι που μεταδιδιουν τα κονδυλωματα στη γυναικα .Γεγονος που αν ρωτησεις τους γνωστους αγνώστους του κινηματος θα σου πουν γιατι να εμβολιαστεί το αγορι για μια ασθενεια καθαρα γυναικεία...Μεχρι εκει ειναι η ενημέρωσή τους ...

    Οπως και το εμβολιο της μηνιγγιτιδας ...Μια νεας μορφης η οποια δεν την καλυπτει το κοινο που ηδη εντασετε στον υποχρεωτικο εμβολιασμο των παιδιων και ο γονεας ειναι υποχρεωμένος να καλυψει απο την τσεπη του ενα καθολου ευκαταφρονητο ποσο ,μιας που η δοση αγγιζει το ποσο των 100,00 ευρων και αναλογα την ηλικια του παιδιου πρεπει να γινουν δυο ή και τρεις ....
    Ειμαστε η μοναδικη χωρα στην ευρωπη που το συγκεκριμενο εμβολιο δεν το καλυπτει το ταμειο μας ...ακομα και η Βουλγαρια το καλυπτει....
    Εχουν δωσει τοσες μαχες οι γιατροι μας στα συνεδρια για να μπει αλλα εδω παιζονται και αλλα συμφεροντα ,οικονομικα γι αυτο δεν εχει ενταχθει ακομα ,δυστηχως ....

    Να πω και εγω οτι εχω αρνηθει να κανω καποια εμβολια στα παιδια παντα( ομως σε συνεννόηση με την γιατρο μας και οχι γιατι ενημερωθηκα απο το ιντερνετ ή απο την γειτόνισσα στην κατω τραχανοπλαγια).. ...οπως το ποσιμο της γαστρεντεριτιδας αλλα και του Η1Ν1 τον οποιο μαλιστα τον περασαμε οικογενειακως πριν δυο χρονια και η εμεπιρια μας δεν ηταν καθολου ευχάριστη ...
    Εδω μιλαμε ομως για ιους που η θνησημοτητα τους δεν εχει καμια σχεση με του covid...

    Ειμαι τις αποψης να μην τσουβαλιαζουμε και εδω κατστασεις,ας εμβολιαστουν οι ευπαθεις ομαδες να φτασουμε σε ενα ικανοποιητικο σημειο να ξαναεπανελθει η φυσιολογικη ροη της ζωης μας γιατι αν δεν παμε απο τον ιο ή το εμβολιο το σιγουρο ειναι οτι αν θα συνεχιστεί αυτη η κατασταση θα παμε ή απο ψυχολογικα ή απο την κακουχια και την πεινα ...
    Γι αυτο ο καθενας μη ειδικος ας κρατησει την αποψη του για τον ευατο του και να μην προσπαθεί να πεισει τον οποιοδηποτε να μην εμβολιαστει ....

    Αλλωστε πλεον chaos γιατι απορεις με την νοοτροπια των ηλικιωμένων ?ΔΕν τους έμαθες ?Γι αυτους κλειστήκαμε μεσα και αρχικα και τωρα και αυτοι ειναι οι μονοι που το παιζουν επαναστάτες ...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  14. #59
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Location
    Μορντορ
    Posts
    418
    Εγω 2 χρονιες κανω το εμβολιο της γριπης,λογω του οτι φροντιζω τους γονεις μου.Δεν ειχα καποια παρενεργεια εκτος απο πονο στο μπρατσο στο σημειο της ενεσης για περιπου 2-3 μερες.Ομως παλιοτερα στο στρατο ειχα σοβαροτατο θεμα με το μαντου.πρηστηκε το χερι μου,εκανε μια μεγαλη πληγη και δεν μπορουσα ουτε να το κουνησω για 2-3 μερες.Εχω και καποιες αλλεργιες σε φαρμακα (voltaren,amoxil)και σε τροφες.(θαλασσινα).Οποτε ειμαι πολυ διστακτικος προς το παρον.Πρεπει να σημειωθει εδω οτι ακομα και με το εμβολιο της γριπης,πριν απο πολλα χρονια ειχαν σημειωθει ουκ ολιγα περιστατικα συνδρομου Γκιλαν Μπαρε(σοβαροτατη πολυνευροπαθεια ,με περιπου 5-10% θανασιμη καταληξη και 30%πιθανοτητα σοβαρων αναπηριων).Αν διαβασετε τη φυλλο οδηγιων χρησης του εμβολιου το γραφει οτι σε ατομα που το εχουν παθει απαγορευεται να το κανουν.Το εμβολιο της γριπης λοιπον εκανε χρονια να τελειοποιηθει,τωρα εδω μιλαμε για εμβολιο μολις 10 μηνων...τι να πω μακαρι να πανε ολα καλα,να μην υπαρξουν παρενεργειες και να το κανουμε ολοι καποια στιγμη με ασφαλεια.Προς το παρον εγω και με το ιστορικο που εχω ΔΕΝ το ρισκαρω.

  15. #60
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    339
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Οχι δεν είχαν παρουσιαστεί στην τρίτη φάση. Παρουσιάστηκαν σε εργαζόμενους του NHS δηλαδή γιατρούς-νοσηλευτές όταν ξεκίνησαν τον εμβολιασμό κανονικά!
    Έχεις δίκιο, αλλά αυτό συμβαίνει και συνέβαινε και με άλλα εμβόλια και φάρμακα. Όποιος ανησυχεί μην πάθει αλλεργία, δε θα κάνει τo εμβόλιο της Pfizer, έτσι κι αλλιώς υπάρχουν εναλλακτικές, πχ το εμβόλιο της Astra Zeneca. Διάβασε και τις παρενέργειες του Depon που οι άνθρωποι το καταναλώνουν σαν να είναι καραμέλα.

Page 4 of 13 FirstFirst ... 23456 ... LastLast

Similar Threads

  1. ΕΜΒΟΛΙΑ Η ΒΙΟΧΗΜΙΚΟΣ ΠΟΛΕΜΟΣ?
    By mairh in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 18
    Last Post: 31-10-2009, 18:47

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •