Εμβολια - Page 5
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 5 of 13 FirstFirst ... 34567 ... LastLast
Results 61 to 75 of 181

Thread: Εμβολια

  1. #61
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    339
    Quote Originally Posted by ΜΑΝΟΣ 14 View Post
    Εγω 2 χρονιες κανω το εμβολιο της γριπης,λογω του οτι φροντιζω τους γονεις μου.Δεν ειχα καποια παρενεργεια εκτος απο πονο στο μπρατσο στο σημειο της ενεσης για περιπου 2-3 μερες.Ομως παλιοτερα στο στρατο ειχα σοβαροτατο θεμα με το μαντου.πρηστηκε το χερι μου,εκανε μια μεγαλη πληγη και δεν μπορουσα ουτε να το κουνησω για 2-3 μερες.Εχω και καποιες αλλεργιες σε φαρμακα (voltaren,amoxil)και σε τροφες.(θαλασσινα).Οποτε ειμαι πολυ διστακτικος προς το παρον.Πρεπει να σημειωθει εδω οτι ακομα και με το εμβολιο της γριπης,πριν απο πολλα χρονια ειχαν σημειωθει ουκ ολιγα περιστατικα συνδρομου Γκιλαν Μπαρε(σοβαροτατη πολυνευροπαθεια ,με περιπου 5-10% θανασιμη καταληξη και 30%πιθανοτητα σοβαρων αναπηριων).Αν διαβασετε τη φυλλο οδηγιων χρησης του εμβολιου το γραφει οτι σε ατομα που το εχουν παθει απαγορευεται να το κανουν.Το εμβολιο της γριπης λοιπον εκανε χρονια να τελειοποιηθει,τωρα εδω μιλαμε για εμβολιο μολις 10 μηνων...τι να πω μακαρι να πανε ολα καλα,να μην υπαρξουν παρενεργειες και να το κανουμε ολοι καποια στιγμη με ασφαλεια.Προς το παρον εγω και με το ιστορικο που εχω ΔΕΝ το ρισκαρω.
    Έχει βρεθεί ότι είναι πιο πιθανό να πάθει κανείς σύνδρομο Guillian-Barre μετά από την ίδια τη γρίπη παρά μετά από τον εμβολιασμό για τη γρίπη. Αναφέρεται ως σπάνια επιπλοκή του εμβολίου.
    Ο κορονοιός έχει την ικανότητα να προσβάλλει το νευρικό σύστημα. Προκαλεί ακόμα και εγκεφαλικά επεισόδια.
    https://www.iatropedia.gr/paidi/koro...aidion/138840/

    https://neyrologos.gr/koronoios-covi...ka-simptomata/

    Η αντίδραση που είχες στη Mantoux μπορεί να οφειλόταν σε προηγούμενη έκθεσή σου στο μυκοβακτηρίδιο της φυματίωσης ή σε τοπική αλλεργική αντίδραση, αλλά όχι αναφυλαξία. Είναι κάτι που πρέπει να συζητήσεις με έναν πνευμονολόγο για να αποκλείσει το πρώτο ενδεχόμενο.
    Έχεις πάθει αναφυλαξία στα φάρμακα που αναφέρεις; Αν ναι, μην κάνεις το εμβόλιο της Pfizer.

  2. #62
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by Chaos1 View Post
    Έχεις δίκιο, αλλά αυτό συμβαίνει και συνέβαινε και με άλλα εμβόλια και φάρμακα. Όποιος ανησυχεί μην πάθει αλλεργία, δε θα κάνει τo εμβόλιο της Pfizer, έτσι κι αλλιώς υπάρχουν εναλλακτικές, πχ το εμβόλιο της Astra Zeneca. Διάβασε και τις παρενέργειες του Depon που οι άνθρωποι το καταναλώνουν σαν να είναι καραμέλα.
    Aκου για να ξεκαθαρίσω λίγο τη θέση μου και να με καταλάβεις. Προσωπικά έχω κάνει εμβόλια στη ζωή μου που το 80% των Ελλήνων δεν έχει κάνει ποτέ, για παράδειγμα το εμβόλιο του κίτρινου πυρετού. Δεν είμαι κατά ενός εμβολιασμού, απλώς δεν είναι και απόφαση που μπορεί να πάρει κάποιος ελαφρά την καρδία. Δεν είναι ένα εμβόλιο που κυκλοφορεί για παράδειγμα 10 χρόνια ώστε να έχουμε βιβλιογραφία και να γνωρίζουμε, είναι κάτι καινούργιο για το οποίο ξέρουμε κάποια πράγματα και ίσως όχι όλα. Το ίδιο ισχύει και για το ντεπόν, ναι οκ το ντεπόν έχει κάποιες παρενέργειες κτλ αλλά έχει και 30 χρόνια στην αγορά. Δεν είναι κάτι καινούργιο. Να σου πω κάτι. Το prozac το γνωστό ladoce στην Ελλάδα όταν πρωτοβγήκε έγραφε ένα κάρο παρενέργειες, αυτό που δεν έγραφε ήταν ότι θα μπορούσε να προκαλέσει αυτοκτονικούς ιδεασμούς ή αυτοκτονικές συμπεριφορές. Το έγραψαν όταν σημειώθηκαν οι πρώτες αυτοκτονίες και μετά από αγωγή που είχανε καταθέσει οι συγγενείς των θυμάτων. Δεν σου λέω πως είμαι κατά λοιπόν, απλώς ο κάθε ένας προσωπικά ζυγίζει τα υπέρ και τα κατά και αποφασίζει. Εγώ σκέφτομαι μακάρι να μην έχει καμία παρενέργεια και μακάρι να μην χαθεί καμία ζωή εξαιτίας του, απλώς προσωπικά διατηρώ μία επιφύλαξη!

  3. #63
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Tη Πέμπτη παρουσιάστηκε αλλεργική αντίδραση και με το εμβόλιο της Moderna.

    https://www.nbcboston.com/news/coron...ience/2266946/

  4. #64
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    339
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Tη Πέμπτη παρουσιάστηκε αλλεργική αντίδραση και με το εμβόλιο της Moderna.

    https://www.nbcboston.com/news/coron...ience/2266946/
    Ο άνθρωπος που έπαθε αλλεργία στο εμβόλιο της Moderna είχε γνωστή αλλεργία στα θαλασσινά. Θα δούμε τι οδηγίες θα βγάλουν και για αυτό το εμβόλιο. Στους αλλεργικούς θα μείνει το εμβόλιο της Astra Zeneca, της Johnson και ό,τι άλλο φέρουν.
    Κοίτα, εγώ προτιμώ να σκέφτομαι τις παρενέργειες του κορονοϊού, παρά των εμβολίων. Είναι πολύ πιο πιθανό να πάθουμε κάτι από το covid παρά από το εμβόλιο. Οι επιπτώσεις του είναι μακροχρόνιες, προκαλεί πνευμονικές βλάβες ακόμα και στους ασυμπτωματικούς κτλ κτλ, ενώ η αλλεργία στο εμβόλιο είναι αντιμετωπίσιμη με μία ένεση αδρεναλίνης. Είναι σαν να πνιγόμαστε στη θάλασσα, να μας ρίχνουν ένα σωσίβιο και να σκεφτόμαστε αν θα το πιάσουμε ή όχι.

  5. #65
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,232
    Quote Originally Posted by ΜΑΝΟΣ 14 View Post
    Εγω 2 χρονιες κανω το εμβολιο της γριπης,λογω του οτι φροντιζω τους γονεις μου.Δεν ειχα καποια παρενεργεια εκτος απο πονο στο μπρατσο στο σημειο της ενεσης για περιπου 2-3 μερες.Ομως παλιοτερα στο στρατο ειχα σοβαροτατο θεμα με το μαντου.πρηστηκε το χερι μου,εκανε μια μεγαλη πληγη και δεν μπορουσα ουτε να το κουνησω για 2-3 μερες.Εχω και καποιες αλλεργιες σε φαρμακα (voltaren,amoxil)και σε τροφες.(θαλασσινα).Οποτε ειμαι πολυ διστακτικος προς το παρον.Πρεπει να σημειωθει εδω οτι ακομα και με το εμβολιο της γριπης,πριν απο πολλα χρονια ειχαν σημειωθει ουκ ολιγα περιστατικα συνδρομου Γκιλαν Μπαρε(σοβαροτατη πολυνευροπαθεια ,με περιπου 5-10% θανασιμη καταληξη και 30%πιθανοτητα σοβαρων αναπηριων).Αν διαβασετε τη φυλλο οδηγιων χρησης του εμβολιου το γραφει οτι σε ατομα που το εχουν παθει απαγορευεται να το κανουν.Το εμβολιο της γριπης λοιπον εκανε χρονια να τελειοποιηθει,τωρα εδω μιλαμε για εμβολιο μολις 10 μηνων...τι να πω μακαρι να πανε ολα καλα,να μην υπαρξουν παρενεργειες και να το κανουμε ολοι καποια στιγμη με ασφαλεια.Προς το παρον εγω και με το ιστορικο που εχω ΔΕΝ το ρισκαρω.
    Καλημερα

    Αυτη ειναι μια παρενεργεια γνωστη πλεον για το συγκεκριμενο εμβολιο .Αν προσέξεις ολοι οσοι εχουν κανει το συγγεκριμενο εμβολιο εχουν το γνωριμο σημαδι.
    Αυτο το εμβολιο ξαναρχισε ωα γινεται πλεον και στα σχολεια και συγκεκριμενα στην Β ή Γ ταξη του δημοτικου.Αν δεις ακομα και σημερα η ιδια αντιδραση γινεται σε ολα τα παιδακια. Πρήξιμο και πληγή .

    Οσο για το εμβολιο της κοινης γριπης το καναμε και εμεις στα παιδια οσο ηταν μικρα γιατι ειχαν αλλεργικο ασθμα και παντα θυμαμαι καθε φορα που το εκαναν ηταν για μια εβδομαδα με συπτωματα γριπης αλλα μετα ολο τον χειμωνα δεν ειχαν τίποτα ,σε αντιθεση με εμένα που οτι εφερναν απο το σχολειο το κολλουσα και το περνουσα πολυ πιο βαριά ...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  6. #66
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    339
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Καλημερα

    Αυτη ειναι μια παρενεργεια γνωστη πλεον για το συγκεκριμενο εμβολιο .Αν προσέξεις ολοι οσοι εχουν κανει το συγγεκριμενο εμβολιο εχουν το γνωριμο σημαδι.
    Αυτο το εμβολιο ξαναρχισε ωα γινεται πλεον και στα σχολεια και συγκεκριμενα στην Β ή Γ ταξη του δημοτικου.Αν δεις ακομα και σημερα η ιδια αντιδραση γινεται σε ολα τα παιδακια. Πρήξιμο και πληγή .

    Οσο για το εμβολιο της κοινης γριπης το καναμε και εμεις στα παιδια οσο ηταν μικρα γιατι ειχαν αλλεργικο ασθμα και παντα θυμαμαι καθε φορα που το εκαναν ηταν για μια εβδομαδα με συπτωματα γριπης αλλα μετα ολο τον χειμωνα δεν ειχαν τίποτα ,σε αντιθεση με εμένα που οτι εφερναν απο το σχολειο το κολλουσα και το περνουσα πολυ πιο βαριά ...
    Η Mantoux δεν είναι εμβόλιο, είναι δερματικό διαγνωστικό τεστ για τη φυματίωση και γίνεται στον πήχη. Εάν κάποιος δεν έχει εκτεθεί στη φυματίωση, ούτε έχει κάνει το εμβόλιο της φυματίωσης, η Mantoux δεν προκαλεί έντονη αντίδραση στο δέρμα.
    Το εμβόλιο της φυματίωσης λέγεται BCG και ναι, μπορεί να αφήσει σημάδι στον ώμο όπου γίνεται.

  7. #67
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,232
    Quote Originally Posted by Chaos1 View Post
    Η Mantoux δεν είναι εμβόλιο, είναι δερματικό διαγνωστικό τεστ για τη φυματίωση και γίνεται στον πήχη. Εάν κάποιος δεν έχει εκτεθεί στη φυματίωση, ούτε έχει κάνει το εμβόλιο της φυματίωσης, η Mantoux δεν προκαλεί έντονη αντίδραση στο δέρμα.
    Το εμβόλιο της φυματίωσης λέγεται BCG και ναι, μπορεί να αφήσει σημάδι στον ώμο όπου γίνεται.
    Γι αυτο μιλαμε chaos για το εμβολιο ,οχι για το δοκιμαστικο που γινεται 2 μερες πριν γινει και αναλογα την δερματικη αντιδραση που θα εχεις ή οποια δειχνει αν εχεις ερθει σε επαφη με φυματικο ή εχεις νοσηση ,προχωράς ή οχι στο εμβολιο ..
    Αυτα τα εμβολια γινοντα παντα μαζικα γιατι ή μια δοση καλυπτει 8 με 10 ανθρωπους γι αυτο και δεν γινονται στα ιδιωτικα ιατρεια παρα μονο στα δημοσια νοσοκομεια και αυτα με λιστες .
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  8. #68
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    339

    Εμβολια

    Μαριλού, ο Μάνος έγραψε ξεκάθαρα τη λέξη Μαντού, δηλ. τη Mantoux, και η Μαντού δεν είναι εμβόλιο. Εσύ η ίδια τόνισες την πρότασή του με bold, ξαναδές την, αν θέλεις.

  9. #69
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,232
    Quote Originally Posted by Chaos1 View Post
    Μαριλού, ο Μάνος έγραψε ξεκάθαρα τη λέξη Μαντού, δηλ. τη Mantoux, και η Μαντού δεν είναι εμβόλιο. Εσύ η ίδια τόνισες την πρότασή του με bold, ξαναδές την, αν θέλεις.
    Βρε chaoς ειλικρινα με τις λεξεις παιζουμε ?Τι ειμαστε 15χρονα να μην ξερουμε το νοημα ολο αυτου που μιλαμε και συζητάμε ?
    Ευχαριστουμε παρα πολυ για την ενεημερωση αλλα σου ειπα και πιο πανω εδω και αρκετα χρονια γνωριζω πολυ καλα τι γινεται με τα εμβόλια ,τα εχουμε κανει σχεδον ολα οσα κυκλοφορουν και ξερω μια προς μια και τις παρενεργεις και τις ονομασιες και τα πάντα
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  10. #70
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Location
    Μορντορ
    Posts
    418
    Καλησπερα,το θεμα το επαθα στο μπρατσο μετα το μαντου,οποτε αυτο πρεπει να ηταν το BCG που μου εκαναν .Ηταν αρχικα μια δοση στην Κορινθο στο κεντρο και μετα δευτερη στη Σαμο στη μοναδα.Το μπρατσο μου εγινε διπλασιο,μουδιασε,εκανε μια τεραστια πληγη και πονουσα φοβερα.Με πηγαν στο νοσοκομειο το στρατιωτικο στη Σαμο ,μου καθαρισαν την πληγη,και μου ειπαν οτι ειναι αλλεργικη τοπικη αντιδραση.Δυσπνοια δεν ειχα η πτωση πιεσης,ειχα βεβαια 140 παλμους,το οποιο αππδοθηκε στον πονο.Συνεπως δεν μπορω να πω οτι ειχα αναφυλακτικη αντιδραση.Απο κει και περα, με τα 2 φαρμακα που ανεφερα καθως και με θαλασσινα,(οστρακοειδη κυριως)εχω αλλεργια.Εξανθηματα με τα φαρμακα ,εμετο με τα θαλασσινα.Θα δω τι θα κανω στην πορεια.

  11. #71
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    339
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Βρε chaoς ειλικρινα με τις λεξεις παιζουμε ?Τι ειμαστε 15χρονα να μην ξερουμε το νοημα ολο αυτου που μιλαμε και συζητάμε ?
    Ευχαριστουμε παρα πολυ για την ενεημερωση αλλα σου ειπα και πιο πανω εδω και αρκετα χρονια γνωριζω πολυ καλα τι γινεται με τα εμβόλια ,τα εχουμε κανει σχεδον ολα οσα κυκλοφορουν και ξερω μια προς μια και τις παρενεργεις και τις ονομασιες και τα πάντα
    Η Μαντού είναι εξέταση με ενδοδερμική έγχυση φυματίνης, δεν είναι εμβόλιο. Ο Μάνος μίλησε για Μαντού και είχα απαντήσει στο Μάνο για την περίπτωσή του. Δεν έγραψα κάτι λάθος, εσύ άρχισες να λες ότι η Mantoux είναι εμβόλιο.

  12. #72
    Elenia781
    Guest
    Σε αχαρτογραφητα νερα η διαρκεια του εμβολιου της pfizer. Δεν υπάρχουν ακόμη διαθέσιμα δεδομένα για να ενημερωθούν σχετικά με τη διάρκεια προστασίας που θα παρέχει το εμβόλιο.

  13. #73
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    339
    Quote Originally Posted by Elenia781 View Post
    Σε αχαρτογραφητα νερα η διαρκεια του εμβολιου της pfizer. Δεν υπάρχουν ακόμη διαθέσιμα δεδομένα για να ενημερωθούν σχετικά με τη διάρκεια προστασίας που θα παρέχει το εμβόλιο.
    H διάρκεια προστασίας του εμβολίου της Pfizer είναι 8 μήνες, οπότε θα χρειάζεται επαναληπτικό εμβόλιο κάθε 7 μήνες.

  14. #74
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Δεν τα εχετε κανει ολα τα εμβολια,ΗΜΑΡΤΟΝ!! στο κελπιο υπαρχει σε εναν απο τους τοιχους ενας μεγαλος παγκοσμιος χαρτης οπου χωριζεται η γη σε χρωματα , καθε περιοχη εχει αλλο χρωνμα αναλογα με τις ασθενειες κι αναλογα με ποια εμβολια ειναι αναγκαια να κανει καποιος εαν παει σε αυτες τις περιοχες. Για παραδηγμα λοιπον το εμβολιο του κιτρινου πυρετου δεν γινεται εδω στην ευρωπη.Αντιστροφα ειναι κι με αλλες αρρωστιες, αρα δεν τα εχετε κανει ολα.
    Οσο για το εμβολιο του κοροναιου , δεν ξερω αν επιτρεπετε να κανω γνωστα καποια δεδομενα διοτις ακομα δεν τα εχει δωσει στη δημοσιοτητα το υπουργειο κι μπορει ο ΑΕΟΝ να με μπλοκαρει , αλλα το θεμα ειναι οτι θα σας μιλησω με αληθεια και σοβροτης, οποιος θελει να κανει εμβολιο το καλητερο που εχει να κανει ειναι το κινεζικο οπου δεν εχει σχεση με dna, υπαρχουν κι καποια αλλα θεματα ,που δεν μπορω να τα γραψω αλλα παντος να ξερετε οτι ναι , απο την μια πλευρα εγιναν πολυ γρηγορα οι διαδικασιες , και βγηκαν πολυ γρηγορα κι ευκολα τα εμβολια , αλλα ταυτοχρονα επεσαν τεραστια χρηματατικα ποσα και μεγαλο ενδιαφερον ωστε να ειναι οσο πιο υγειες τα εμβολια.
    Το θεμ ειναι οτι πλεον υπαρχει και φαρμακο ,αλλα δεν το κανουν γνωστο για να μην τους μεινουν τα εμβολια. Το θεμα με το κοροναιο ειναι πιο βαθυ, και δεν ξερω αν θα μπορουσα καποια μερα να σας γραψω μερικα πραματα αλλα μεχρι στιγμης δεν μας αφηνουν να πουμε σε κανεναν τυποτα.

  15. #75
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    339
    Υπάρχει φάρμακο, είναι γνωστό, το πήρε και ο Τραμπ, δεν το κρύβει κανείς. Έχει πολύ συγκεκριμένες ενδείξεις, πρέπει να δοθεί σε συγκεκριμένη χρονική στιγμή και δεν είναι πάντα αποτελεσματικό. Επίσης, για πες μου, αν είχε βρεθεί εμβόλιο για το AIDS, θα προτιμούσες να κάνεις το εμβόλιο για να μη νοσήσεις ή θα προτιμούσες να πάρεις ένα φάρμακο αφού νοσούσες πρώτα; Εγώ θα προτιμούσα το εμβόλιο, αλλά δυστυχώς δεν το έχουν βρει ακόμα, γιατί ο ιός του AIDS μεταλλάσσεται πολύ γρήγορα.
    Σε όλα τα θανατηφόρα λοιμώδη νοσήματα προτιμούνται τα εμβόλια για πρόληψη, παρά τα φάρμακα για θεραπεία.

Page 5 of 13 FirstFirst ... 34567 ... LastLast

Similar Threads

  1. ΕΜΒΟΛΙΑ Η ΒΙΟΧΗΜΙΚΟΣ ΠΟΛΕΜΟΣ?
    By mairh in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 18
    Last Post: 31-10-2009, 18:47

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •