Εμβολια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 13 12311 ... LastLast
Results 1 to 15 of 181

Thread: Εμβολια

  1. #1
    Elenia781
    Guest

    Εμβολια

    Ασχοληθηκα με τα εμβολια λογω του γατου μου που καθε χρονο τον πηγαινα για εμβολια και τελικα αρρωστησε απο αυτα. Το 2017 και την επομενη χρονια το ιδιο. Επιληπτικες κρισεις δεν ετρωγε δεν επινε και τον ταιζα με συριγγα για 15 μερες . Τελικα βρηκα κτηνιατρο που μου εξηγησε οτι αυτη χρησιμοποιει εμβολια χωρις αλουμινιο!! Πολλα εμβολια,οχι ολα γιατι δεν το χρειαζοντε χρησιμοποιουν ανοσοενισχυτικο ,το αλουμινιο. Ειναι δυνιτικο νευροτοξικο και επηρεαζει το Κεντρικο Νευρικο Συστημα (ΚΝΣ) . Το αλουμινιο προσκολλαται στο DNA του ιου ή το αντιστροφο και μπορει να βρει τον δρομο προς τον εγκεφαλο.

    Εικαζεται οτι ευθυνεται για το Φασμα του Αυτισμου, και για εκδηλωση μιας σειρας αυτοανοσων νοσημάτων οπως προκυπτει απο ερευνα μιας ισραηλινης ομαδας . Οταν ενας παιδιατρος κανει 10 εμβολια μαζι ειναι σαν να πηγαινεις γυρευοντας. Το να πουμε οτι τα εμβολια δεν μπορουν να προκαλεσουν βλάβη απλα δεν είναι αληθεια. Δεν βλάπτουν τον καθένα ,αλλα βλαπτουν μερικά ατομα.... ή ζωακια
    Last edited by Elenia781; 20-12-2020 at 11:11.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Αυτό που μου κάνει τρομερή εντύπωση είναι ότι κάτι δεδομένο το παίρνουμε σε αυτή τη χώρα και το διαστρεβλώνουμε και δεν μπορούμε να το επεξεργαστούμε. Για αυτό τείνουμε σε συνωμοσιολογία, μπουρδολογία και στείρα αντίδραση και ευδοκιμούν ένα σωρό παραδοξότητες και τρελές θεωρίες.
    Φυσικά και μπορεί ένα εμβόλιο η φάρμακο να βλάψει μερικά άτομα ή ζώα. Αυτό είναι δεδομένο και δεν σημαίνει ότι ανακαλύψαμε την Αμερική ή θα ακυρώσουμε ολόκληρη την ιατρική επιστήμη και την πρόοδο που έκανε η ανθρωπποτητα για να επιστρέψουμε στην εποχή των σπηλαίων. Γενικά μιλάω, όχι για εσένα.

    Ένα απλό παυσίπονο αν το πάρεις θα δεις ότι έχει σειρά αντενδείξεων και περίεργες/σοβαρές παρενέργειες σε ένα μικρό ποσοστό του πληθυσμού. Όσο πιο μικρό είναι το ρίσκο, και όσο μεγαλύτερη η αναλογία ωφέλους/βλάβης από ένα φάρμακο και στον καθένα ατομικά και στο σύνολο των πασχόντων ή του πληθυσμού, τόσο πιο ασφαλές θεωρείται. Και όσο πιο πολύ δοκιμάζεται, τόσο πιο πολλά μαθαίνει η επιστήμη και το βελτιώνει.

    Η ιδανική ιατρική είναι η εντελώς ατομική ιατρική που οι ειδικοί κάνουν αποκωδικοποίηση στο DNA σου και σε όλη την χημεία και φυσιολογία του οργανισμού σου και μετά σου χορηγούν το οτιδήποτε και μάλιστα το προσαρμόζουν ειδικά για τον οργανισμό σου. Πρακτικά αυτό είναι αδύνατον τουλάχιστον αυτή τη στιγμή. Σε ατομικό επίπεδο αν π.χ. κάνεις ένα εμβόλιο κι είσαι ένας από τις μερικές δεκάδες που θα του τύχει η σπάνια σοβαρή παρενέργεια εννοείται ότι είναι σοβαρό, αλλά σε γενικό επίπεδο αν το εμβόλιο έχει σώσει εκατομμύρια ζωές και δεν έχει ιδιαίτερες παρενέργειες στην πλειοψηφία, εννοείται ότι πρέπει να εμβολιαστεί ο καθένας.

    Αν έχε εξειδικευμένες γνώσεις ή είναι τόσο σίγουρη η κυρία Νίτσα η μοδίστρα από το Περιστέρι και ξέρει ότι θα βλάψει το εμβόλιο της ιλαράς το παιδί της, ας μας το εξηγήσει με ιατρικούς όρους κι ας πάει να κάνει ανάλυση DNA στο παιδί της πριν προχωρήσει στο εμβόλιο για να είναι σίγουρη. Όχι να λέει γενικόλογες μπαρούφες που λέει το αντιεμβολιαστικό κίνημα κι έχουν ξαναεμφανιστεί στην χώρα ασθένειες που είχαν εξαφανιστεί σε όλο τον σύγχρονο δυτικό κόσμο για δεκαετίες.

    Ξαναλέω ότι μιλάω γενικά και δεν σου επιτίθομαι, αλλά είναι γεγονός ότι επικρατεί αυτό που λέμε λειτουργικός αναλφαβητισμός σε αυτή τη χώρα και βάζω και εμένα μέσα. Γενικές γνώσεις και κατανόηση του κόσμου μηδέν!

  3. #3
    Elenia781
    Guest
    Δεν λεω οτι δεν γινεται προοδος ,βγηκε εμβολιο για κοριτσια για το HPV. Πολυ μεγαλο επιτευγμα. Εγω απλα ειπα οτι υπαρχει η εναλλακτικη που ειναι και πιο ακριβη οτι υπαρχουν εμβολια χωρις ανοσοενισχυτικο αλουμινιο. Δυο χρονια δεν εκανα εμβολιο στο γατι γιατι δεν ηθελα να ξανα πεσει στα πατωματα. Τωρα που βρηκα κτηνιατρο με εξελιγμενο εμβολιο σαφως και θα τον παω.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Η ένστασή μου στο αρχικό σου μήνυμα ήταν η εξής:

    Πήγα τον γάτο μου για τα εμβόλια και αποδείχτηκε ότι αυτά με το αλουμίνιο σε κάποια γατιά έχουν παρενέργειες και τον πειράζουν. Βρήκα εμβόλιο χωρίς αλουμίνιο που είναι πιο ασφαλές για αυτό. Κάποια εμβόλια μπορεί να πειράξουν κάποια άτομα. Ωραία ως εδώ.
    Η ένστασή μου είναι στην συλλογιστική σου απο εκεί και πέρα. Κάνεις λογικά άλματα.
    Από κάποια κατάσταση με τον γάτο σου έβγαλες άσχετο γενικό συμπέρασμα " Οταν ενας παιδιατρος κανει 10 εμβολια μαζι ειναι σαν να πηγαινεις γυρευοντας" .

    Αυτό απο που προέκυψε;

  5. #5
    Elenia781
    Guest
    10 δεν ειναι αλλα 3πλα 4πλα υπαρχουν. Ενα ανηψι μου μεσα σε λιγους μηνες ενω ειχε κανει εμβολιο στο επομενο εμβολιο αλλαξε η συμπεριφορα του. Διαγνωση αυτιστικο.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Από κάποια κατάσταση με τον γάτο σου έβγαλες άσχετο γενικό συμπέρασμα " Οταν ενας παιδιατρος κανει 10 εμβολια μαζι ειναι σαν να πηγαινεις γυρευοντας" .
    Αυτό απο που προέκυψε;
    Νομιζω οτι εννοει οτι στατιστικα ειναι λαθος να πηγαινεις εναντια στις πιθανοτητες ωστε να παει κατι στραβα , κανοντας 10 εμβολια μαζι ......

    διορθωσε με elenia αν κανωλαθος .......

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Quote Originally Posted by Elenia781 View Post
    10 δεν ειναι αλλα 3πλα 4πλα υπαρχουν. Ενα ανηψι μου μεσα σε λιγους μηνες ενω ειχε κανει εμβολιο στο επομενο εμβολιο αλλαξε η συμπεριφορα του. Διαγνωση αυτιστικο.
    Ναι, αλλά πόσα άλλα παιδιά το έκαναν και δεν διαγνώσθηκαν αυτιστικά; Και οι ειδικοί διέγνωσαν άμεση σχέση εμβολίων με αυτισμό; Και αν ναι, με ποιο μηχανισμό; Και κατέληξαν ότι αν δεν έκανε όλα τα εμβόλια μαζί αλλά ένα ένα δεν θα εκδήλωνε αυτισμό;

    Αυτά τα θέματα είναι πολυ πιο σύνθετα απ' όσο θέλουμε να τα απλοποιούμε εμείς και να βγάζουμε συμπεράσματα.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Νομιζω οτι εννοει οτι στατιστικα ειναι λαθος να πηγαινεις εναντια στις πιθανοτητες ωστε να παει κατι στραβα , κανοντας 10 εμβολια μαζι ......

    διορθωσε με elenia αν κανωλαθος .......
    Μα οι ειδικοί στατιστικά έχουν κρίνει ότι οι πιθανότητες να πάει κάτι στραβά είναι αμελητέες για αυτό και εφαρμόζουν αυτή την τακτική. Έχουν λάβει υπόψη τους ένα σωρό εξειδικευμένα δεδομένα και παράγοντες που δεν μπορώ να ξέρω ή να κρίνω εγώ ή εσύ. Ακόμα κι αν στο μεταξύ αποδειχτεί με νέες μελέτες ότι αυτές οι πρακτικές χρειάζονται βελτίωση κάπου, στο μεταξύ θα κάνει ο καθένας του κεφαλιού του και θα ρισκάρει μεγαλύτερες βλάβες στον εαυτό του και στον πλυθυσμό;

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Μα οι ειδικοί στατιστικά έχουν κρίνει ότι οι πιθανότητες να πάει κάτι στραβά είναι αμελητέες για αυτό και εφαρμόζουν αυτή την τακτική. Έχουν λάβει υπόψη τους ένα σωρό εξειδικευμένα δεδομένα και παράγοντες που δεν μπορώ να ξέρω ή να κρίνω εγώ ή εσύ. Ακόμα κι αν στο μεταξύ αποδειχτεί με νέες μελέτες ότι αυτές οι πρακτικές χρειάζονται βελτίωση κάπου, στο μεταξύ θα κάνει ο καθένας του κεφαλιού του και θα ρισκάρει μεγαλύτερες βλάβες στον εαυτό του και στον πλυθυσμό;
    σωστο κι αυτο, δεν ειμαι ειδικος , δεν γνωριζω το αντικειμενο ......ειμαι ασχετος .....

  10. #10
    Elenia781
    Guest
    Πως γινεται τις τελευταιες 2 δεκαετιες τα αυτιστικα να εχουν αυξηθει σε σχεση με παλιοτερα. Δεν βλεπω το συστημα να ειναι φειδωλο .Στα νηπιαγωγεια δεν μπορει να γραφτει το παιδι αν δεν εχει χαρτι απο τον παιδιατρο οτι εχει κανει τα εμβολια που ειναι πολυ περισσοτερα απο την εποχη μου. Τι σημαινει αυτο? οτι ειναι εκβιαστικο το συστημα ειδαλλως τι?

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Λόγω των εμβολίων λες; Από που έχει προκύψει επιστημονικά;
    Εγώ κι ο καθένας μπορεί να σου πει επειδή οι γονείς το ψάχνουν περισσότερο και δεν το κρύβουν όπψς παλιά ή επειδή το ποσοστό μολύβδου στο νερό έχει αυξηθεί ή επειδή μας ψεκάζουν. Γενικόλογες υποθέσεις δηλαδή που εγώ βγάζω συμπεράσματα χωρίς να έχω στοιχεία για να μπορώ να αποδείξω κάτι.

    Δεν λειτουργεί με συνειρμούς χωρίς στοιχεία η επιστήμη και καλό θα είναι να μην το παίζουμε πιο έξυπνοι από τους ειδικούς.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Quote Originally Posted by Elenia781 View Post
    Πως γινεται τις τελευταιες 2 δεκαετιες τα αυτιστικα να εχουν αυξηθει σε σχεση με παλιοτερα. Δεν βλεπω το συστημα να ειναι φειδωλο .Στα νηπιαγωγεια δεν μπορει να γραφτει το παιδι αν δεν εχει χαρτι απο τον παιδιατρο οτι εχει κανει τα εμβολια που ειναι πολυ περισσοτερα απο την εποχη μου. Τι σημαινει αυτο? οτι ειναι εκβιαστικο το συστημα ειδαλλως τι?

    Φυσικά και είναι απαραίτητο να έχει κάνει τα εμβόλια το παιδί διότι εκτός από το ίδιο επηρεάζει και τους γύρω του.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    339
    Έχουν γίνει πολλές μελέτες σε διαφορετικούς πληθυσμούς με πολύ μεγάλο αριθμό παιδιών που έχουν δείξει ότι δεν υπάρχει καμία συσχέτιση συγκεκριμένων εμβολίων με τον αυτισμό ή άλλες νευροαναπτυξιακές διαταραχές. Ο αυτισμός είναι νόσημα με γενετικό υπόστρωμα και δεν σχετίζεται με τον εμβολιασμό. Η υποτιθέμενη μελέτη συσχέτισης του εμβολίου MMR με νευροαναπτυξιακές διαταραχές, δημοσιεύθηκε το 1998 με μόλις 12 παιδιά και αποσύρθηκε, καθώς αποδείχθηκε ότι χρησιμοποιήθηκαν παραποιημένα στοιχεία και ο κύριος συγγραφέας είχε οικονομικό όφελος για τα αποτελέσματα που παρουσίαζε.
    Το αλουμίνιο είναι πολύ κοινό μέταλλο στη φύση και χρησιμοποιείται σε ορισμένα εμβόλια για ενίσχυση της ανοσολογικής αντίδρασης. Το αλουμίνιο βρίσκεται σε τροφές, στο νερό και στον αέρα. Ενδεικτικά η ποσότητα του αλουμινίου που λαμβάνει ένα βρέφος έως τους 6 μήνες από τα εμβόλια είναι 4mg, από το μητρικό γάλα 6mg, από τροποποιημένο γάλα αγελάδας 40mg, από γάλα σόγιας 140mg.

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Σεβαστο και δεχτον το προβλημα του γατουλη σου, και πολλων αλλων τετοιων συμβαντων. Οπως και το θεμα με τον αυτισμο.
    Ομως οταν μιλαμε για πανδημιες και για εμβολιασμο, θα πρεπει να γνωριομε κατι σημαντικο. Η συγκεκριμενη επιστημη δουλευει με νουμρα, με μαθηματικα και στατιστικα . Αρα το να υπαρξουν καποιες ανθρωπινες απολειες, να υπαρξουν δλδ καποιοι που ειτε θα αρρωστησουν, ειτε και θα χασουν την ζωη τους, αυτα ειναι δικαιολογημενα και μεσα στα οριοα του στατιστικου .

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Όντως δεν έχει αποδειχθεί ποτέ ότι έχουν κάποια σχέση τα εμβόλια με τον αυτισμό, αν και το έχω ακούσει από πολλούς. Επειδή το έχω ψάξει όσο μπορώ, πουθενά δεν μου βγαίνει ότι φταίει κάποιο εμβόλιο. Έχω παιδί με αυτισμό, αλλά επίσης είμαι πλέον 100% σιγουρη ότι γεννήθηκε έτσι. Οπότε δεν μπορώ να πω ότι μου φταίει κάτι που έγινε στην πορεία. Εξαιρέσεις μπορεί να υπάρχουν, αλλά δεν μπορούμε να γενικευσουμε το οτιδήποτε.
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

Page 1 of 13 12311 ... LastLast

Similar Threads

  1. ΕΜΒΟΛΙΑ Η ΒΙΟΧΗΜΙΚΟΣ ΠΟΛΕΜΟΣ?
    By mairh in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 18
    Last Post: 31-10-2009, 18:47

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •