Ψυχολόγος gestalt
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    151

    Ψυχολόγος gestalt

    Καλησπέρα έκανα χρόνια ψυχοθεραπεία με ψυχολόγο γνωσιακης συμπεριφορικη θεραπείας, όμως μετά από δύο απόπειρες να διακόψω τα φάρμακα υποτροπιαζω. Αυτή τη στιγμή και ενω είμαι σε υποτροπή, αποφάσισα να αλλάξω ψυχολόγο και πήγα σε μια που δεν ασχολείται πολύ με τις εμμονές μου, σχεδόν τις αγνοεί και με πηγαίνει συνεχώς στα παιδικά μου χρόνια, στα συναισθήματα που είχα τότε και πως επανέρχονται τα ίδια συναισθήματα τώρα. Θέλω να συζητάω μαζί της τις εμμονές μου και τις φοβιες μου και να νιώθω μια ανακουφίσει και να μου λέει τι μπορώ να κάνω και στο τώρα για να ανακουφιζομαι. Όταν τις το είπα μου είπε ότι δε δουλεύει με αυτή τη μέθοδο γιατί δε θεωρεί ότι έχει διάρκεια στο χρόνο σαν αποτέλεσμα. Εντάξει το καταλαβαίνω αυτό, αλλά δε θα έπρεπε να με ανακουφίσει κάπως? Κάποια στιγμή μου είπε κάτι και της είπα, φοβαμε ότι αυτό που λες θα μου κολλήσει σαν εμμονή ιδεα(έχω ιψδ) και δεν είμαι έτοιμη να το συζητήσω τώρα. Με αγνόησε και συνέχισε. Τι έχετε να πείτε?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    151
    Να προσθέσω ότι είναι ψυχολόγος gestalt

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    132
    Οι ιδεοψυχανασμοι είναι το αποτέλεσμα της κακής επαφής που έχεις με τον εαυτό σου. Η παιδική ηλικία έτσι κι αλλιώς φταίει για όλα. Όχι ως περίοδος της ζωής μας αλλά ως αντιμετώπιση από τους φροντιστες μας. Αλλά αυτό το ξέρεις μόνο εσύ. Παρόλα αυτά το αντιμετωπίζεις μόνο την εμμονή σε ανακουφίζει προσωρινά άλλωστε το δοκίμασες. Είναι σαν να έχεις πυρετό και να σε ενδιαφέρει να ρίξεις τον πυρετό χωρίς να δεις τι τον προκαλεί να το θεραπεύσεις. Θα έχεις πυρετό για πάντα. Οπότε καλό είναι για μένα που δεν δίνει σημασία στις εμμονές σου. Αλλά προσοχή. Η ενασχόληση με την παιδική ηλικία είναι επικυνδηνη γιατί θέλει προσοχή και ενσυναισθηση. Θέλει με προσεκτικά βήματα και με πολύ αγάπη και ενσυναισθηση από εκείνη να πεις για σένα. Να πεις6για τον εαυτό σου για τα αληθινά σου συναισθήματα. Είπες φοβάσαι ότι θα σου πει κάτι και θα σου γίνει εμμονή. Σου έχει ξανασυμβεί αυτό? Να σου πει κάποιος θεραπευτής κάτι και να σου γίνει εμμονή? Σου είπε κάτι συγκεκριμένο και το φοβάσαι?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    151
    Quote Originally Posted by Potnia View Post
    Οι ιδεοψυχανασμοι είναι το αποτέλεσμα της κακής επαφής που έχεις με τον εαυτό σου. Η παιδική ηλικία έτσι κι αλλιώς φταίει για όλα. Όχι ως περίοδος της ζωής μας αλλά ως αντιμετώπιση από τους φροντιστες μας. Αλλά αυτό το ξέρεις μόνο εσύ. Παρόλα αυτά το αντιμετωπίζεις μόνο την εμμονή σε ανακουφίζει προσωρινά άλλωστε το δοκίμασες. Είναι σαν να έχεις πυρετό και να σε ενδιαφέρει να ρίξεις τον πυρετό χωρίς να δεις τι τον προκαλεί να το θεραπεύσεις. Θα έχεις πυρετό για πάντα. Οπότε καλό είναι για μένα που δεν δίνει σημασία στις εμμονές σου. Αλλά προσοχή. Η ενασχόληση με την παιδική ηλικία είναι επικυνδηνη γιατί θέλει προσοχή και ενσυναισθηση. Θέλει με προσεκτικά βήματα και με πολύ αγάπη και ενσυναισθηση από εκείνη να πεις για σένα. Να πεις6για τον εαυτό σου για τα αληθινά σου συναισθήματα. Είπες φοβάσαι ότι θα σου πει κάτι και θα σου γίνει εμμονή. Σου έχει ξανασυμβεί αυτό? Να σου πει κάποιος θεραπευτής κάτι και να σου γίνει εμμονή? Σου είπε κάτι συγκεκριμένο και το φοβάσαι?
    Ναι ο προηγούμενος θεραπευτής μου είχε πει μια φράση και μου έχει γίνει εμμονή τώρα. Παλαιότερα είχα σεξουαλικες ιδεοληψίες και μου είπε κάτι για το οιδιποδειο. Της είπα ότι μπορεί να μου κολλήσει αυτό και δεν έδωσε σημασία. Συνέχισε.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    132
    Quote Originally Posted by Hope 2 View Post
    Ναι ο προηγούμενος θεραπευτής μου είχε πει μια φράση και μου έχει γίνει εμμονή τώρα. Παλαιότερα είχα σεξουαλικες ιδεοληψίες και μου είπε κάτι για το οιδιποδειο. Της είπα ότι μπορεί να μου κολλήσει αυτό και δεν έδωσε σημασία. Συνέχισε.
    Ακριβώς το ίδιο πράγμα μου συμβαίνει. Μου είπε κάτι μια θεραπεύτρια. Που με βασανίζει χρόνια. Εσύ αισθάνεσαι ότι το πιστεύεις αυτό που σου είπαν η ότι με κάποιο τρόπο είσαι αναγκασμένη να το δεχτείς? Γιατί εγώ αισθάνομαι αυτό. Οτι αυτό που λένε αυτοί έχει μεγαλύτερη σημασία κι ότι ο δικός μου λόγος δεν υπάρχει. Είμαι αδύναμη μπροστά τους γι αυτό. Μήπως αισθάνεσαι κι εσύ το ίδιο? Μήπως δηλαδή δίνεις πολύ σημασία σε αυτά που λένε οι άλλοι και από εκεί προέρχεται ο ψυχαναγκασμος? Που ουσιαστικά είναι η θέση στην οποία βρίσκεσαι απέναντι τους? Εγώ πιστεύω ότι όσο περισσότερο δυναμώνουμε μέσα μας τόσο φεύγουν και οι φοβίες και οι καταθληψεις και όλα. Γιατί αν ισχύει αυτό που λες τότε έχω κι εγώ ψυχαναγκασμο και δεν το ξέρω. Πάντως εγώ αισθάνομαι ότι με πιέζει η θέση του άλλου γιατί της δίνω πολύ σημασία. Χωρίς να το καταλαβαίνω φυσικά. Και αυτή την παρατήρηση μου την είχε κάνει ένας ψυχίατρος που είχα πάει και με είχε βοηθήσει αυτό. Μου λέει τι σας νοιάζει τι λέω εγώ? Και με ένοιαζε τοοσ πολύ γιατί μπορούσε να με κλονησει πολύ περάσει μέσα μου και να το έχω εκεί χωρίς να το θέλω με επιβολή. Δεν διαφέρει νομίζω και πολύ από τις επιβολες της φυσικές. Πάντως εγώ νομίζω ότι πρέπει να ακούς τι σου λέει το μέσα σου. Τι σου λέει ο εαυτός σου. Αυτός ξέρει καλύτερα. Εσύ τι θέλεις να κάνεις? Τι σε κάνει να νιώθεις πιο δυνατή?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    132
    Βασικά θα σου πω ότι αναφορικά με το Οιδίποδειο να ξέρεις δεν ισχύει τίποτα από αυτά. Μην δέχεσαι αβασάνιστα ότι σου λένε. Ο Φρόιντ τα έβγαλε όλα από το κεφάλι του για να δικαιολόγησει την αποκάλυψη που έκανε αναφορικά με τις γυναίκες που βιαζοντουσαν από τους πατεράδες τους στην συντηρητική κοινωνία της Γερμανίας. Ότι βγαίνει από τα χείλη του επιστήμονα αν δεν στηρίζεται σε αποδείξεις και μελέτες είναι απλά θεωρείες.

Similar Threads

  1. Θεραπεία Gestalt
    By betelgeuse in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 2
    Last Post: 11-05-2012, 18:31
  2. Ψυχολογος
    By maria- in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 09-08-2010, 02:35
  3. γνωριζεται κατι για ψυχοθεραπεια gestalt?
    By Empneustns in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 6
    Last Post: 10-11-2009, 18:08
  4. ΜΕΘΟΔΟΣ Gestalt
    By freedom in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 9
    Last Post: 22-04-2009, 21:06
  5. ΚΛΙΝΙΚΟΣ ΨΥΧΟΛΟΓΟΣ Η ΨΥΧΟΛΟΓΟΣ
    By sandy25 in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 1
    Last Post: 28-10-2007, 20:20

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •