Sos απελπισμενη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    15

    Sos απελπισμενη

    Ζω με πολλά αισχρά προβλήματα υγείας κουράστηκα! σκέφτομαι την αυτοκτονία! πόνο δυσλειτουργίες νοσοκομεία αβέβαιοτητα για το που θα μείνω μη βρεθώ στο δρομο και δε μπορώ να κοιμηθώ θα κατάρρευσω έπαιρνα 1 στιλνοξ με μισό τρανξεν αλλά τώρα κάποιες φορές δε πιάνει η πετάγομαι στο 2 Ώρο και έτσι παίρνω και 2ο. Μπορώ να περνώ 2ο ;θα γράφουν 2 κουτί το μήνα;και δε θυμάμαι καθόλου γιατί έχω καιρό να κάνω σε γιατρό έκανα με αυλή πόσα κουτιά βγαίνουν το μήνα ; Αν είναι 2κουτια/μηνιαίως μάλλον θα τη παλέψω αλλά αν είναι ένα το μήνα δε βγαίνω .απελπιστηκα οποία βοήθεια υπερπολύτιμη!
    Επιπλέον ένας άνθρωπος δε έχω ανθρώπους να μιλήσω που να περνάει θέματα με τη υγεία του αν υπάρχει !
    Last edited by Foreverpain; 20-12-2020 at 20:30.

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    8
    Αγαπημένη, ψυχραιμία πανω απ'όλα.
    Σε συμβουλεύω να μιλήσεις άμεσα με κάποιον ειδικό ή με τη γραμμή παρεμβασης αυτοκτονίας 1018. Σε παρακαλω μην απελπίζεσαι , όλα μπορουν να αλλάξουν. Μην αφήνεις τον εαυτό σου.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Location
    Μορντορ
    Posts
    418
    Καλησπερα.Εγω εχω κηλη στον αυχενα με πιεση νευρικων ριζων.Ποναω σε καθημερινη βαση,το αντιμετωπιζω με παυσιπονα,εμπλαστρα ,ασκησεις.Το θεμα ειναι οτι κουραζομαι εχω τη φροντιδα της κατακοιτης μανας μου,τη σηκωνω απο κρεβατι-καροτσι κ το αναποδο.Εσυ εαν επιτρεπεται τι προβλημα εχεις;2 στιλνοξ δεν κανει να παρεις,εκτος του οτι απο ενα σημεικ και μετα δεν σε πιανει καθολου.Τα ξερω απο τη μανα μου.Μην τα παρατας,ψαξε βρες εναν καλο γιατρο,υπαρχουν στα δημοσια νοσοκομεια καλοι γιατροι.Παλεψε το.

  4. #4
    Unchained
    Guest
    Τα περιγράφεις πολύ χειρότερα από ότι είναι στα αλήθεια, δεν νομίζεις;
    Ηρέμησε λίγο, σε κυριεύει το άγχος και ζείς σε μια ψευδαίσθηση αυτή τη στιγμή. Ένα χάος που προκαλείς στο κεφάλι σου.
    Τι προβλήματα υγείας έχεις; Το στίλνοξ είναι βαρύ, μην σου γίνει συνήθεια. Τι ώρες κοιμάσαι;
    Νομίζω ότι πρέπει να βγεις έξω λίγο, να γυμναστείς, να ζήσεις και να ξεχαστείς. Σε τρελαίνουν οι σκέψεις σου, να θυμάσαι ότι οι σκέψεις σου δεν είναι εσύ κ ότι μπορείς να τις ελέγξεις με προσπάθεια. Για να λύσεις ένα πρόβλημα, πρέπει να το καταλάβεις πρώτα.
    Ανάλυσε τα προβλήματα που έχεις. Ξεκίνα με το πιο βλαβερό πρόβλημα που σου προκαλεί πόνο και μιζέρια μέχρι την πιο ήπια ενόχληση.

    Π.χ. Προβλήματα υγείας:

    1. Ύπνος.
    Πρόβλημα: Δεν μπορώ να κοιμηθώ το βράδυ | Αιτία: Άγχος | Επιπτώσεις: Κόπωση, κούραση, ζάλη, απώλεια μνήμης, επιδείνωση του ανοσοποιητικού συστήματος, έλλειψη συγκέντρωσης κλπ. | Λύση: Γιατί δεν μπορώ να κοιμηθώ; Γιατί αγχώνομαι. Γιατί έχω τόσο άγχος; Δεν βγαίνω οικονομικά. Τι μπορώ να κάνω για αυτό; Να κάνω ένα πλάνο για να φτιάξω την οικονομία μου. Να βρω δουλειά κλπ. Να μην τρώω βραδινό. Να μην είμαι εκτιθέμενη σε μπλε φώς(οθόνη) 30-60 λεπτά πριν τον ύπνο.
    Να γυμναστώ έτσι ώστε το σώμα μου να παράγει ενδορφίνες, σερετονίνη, ντοπαμίνη. Να κοιμάμαι και να ξυπνάω την ιδία ώρα(πάρα πολύ σημαντικό όταν έχουμε πρόβλημα με τον ύπνο).

    Αυτό είναι ένα παράδειγμα. Αν θες ξεκίνα ένα ημερολόγιο και γράφε τις σκέψεις σου να βγαίνουν προς τα έξω(στο χαρτί) για να αδειάζεις λίγο και να σε παίρνει ο ύπνος.
    Αν δεν σε παίρνει ο ύπνος άλλαξε δωμάτιο αν έχεις την δυνατότητα.

    Άσε τα χάπια γιατί θα είσαι πάντα απελπισμένη, η λύση βρίσκεται στα χέρια σου και όχι στα χάπια. Όσο πιο πολύ εθίζεσαι τόσο πιο λίγο έλεγχο θα έχεις πάνω στο σώμα και το μυαλό σου. Νους υγιής εν σώματι υγιεί.

    Καλούς ύπνους και ηρέμησε - μην φέρεσαι έτσι στον εαυτό σου. Αυτοκτονίες και μπούρδες. Να αγαπάς τον εαυτό σου και το σώμα σου και θα δεις πώς θα σε αγαπήσουν κ αυτά.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    15
    Καλησπέρα φοβάμαι το στίγμα ντρέπομαι είναι τόσα πολλά που με βασανίζουν

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    15
    Καλησπέρα προβλήματα σοβαρά στο έντερο αγκυλοποιητικη σπονδυλίτιδα σιογκρεν σύνδρομο και φοβούνται για νυεροοογικο που χτυπάει τη κύστη .μάτια κατεστραμμένα κ είμαι στην Αθήνα χωρίς να έχω που να μείνω σε λίγο καιρό .μάλλον στο δρόμο από επαρχία .παίρνω το ένα και αν κοιμηθώ θα πεταχτω μετά απ' 2ωρες .εφιαλτικό πόνο στη κύστη δυσλειτουργίες στα έντερα στη μέση και απενταρη στη Αθήνα να μην έχω που να μείνω .τρελαίνομαι απ' τα προβληματα

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    15
    Καλησπέρα σε ευχαριστώ δυστυχώς αν δεις από πάνω τα πράγματα είναι πολύ σοβαρά που απάντησα στο Μάνο .δε μιλαμε πια για ζωή τυπικά αλλά για ένα αγώνα πόνου αναπηρίας και φόβου μη βρεθώ στο δρόμο .ούτε να δουλέψω μπορώ σχεδόν οι παθήσεις με σκοτωσαν

  8. #8
    Unchained
    Guest
    Μμ αυτά είναι πολύ σοβαρά προβλήματα αλλά μην το βάζεις κάτω. Τι ηλικία έχεις; Οι γονείς σου δεν μπορούν να σε βοηθήσουν; Δεν έχεις ανθρώπους δίπλα σου να σε στηρίξουν; Οι γιατροί που επισκέπτεσαι δεν έχουν λύσεις; Όσο αναφορά το οικονομικό πρόβλημα δεν μπορεί να σε στηρίξει το κράτος;

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Location
    Μορντορ
    Posts
    418
    Εχεις κανει τα χαρτια σου για κεπα;κανονικα πρεπει να παρεις καποιο επιδομα αναπηριας...Η αγκυλοποιητικη αποτι ξερω εχουν βγει ενα σωροβφαρμακα,απο αντιφλεγμονωδη πχ arcoxia, μεχρι βιολογικοι παραγοντες.Υπαρχουν ιατρεια πονου στα νοσοκομεια,και καλοι γιατροι πχ στο αττικο για αυτοανοσα.Στο τζανειο εξαιρετικοι οφθαλμιατροι...(Αθανασιαδης καλος γιατρος κ καλος ανθρωπος ).

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    15
    Δυστυχώς καθόλου βοήθεια εμένα σε ξενώνα αστέγων αν δε είσαι αυτοεξυπηρετουμενος είναι δύσκολα υπάρχει στίγμα πρέπει να είσαι ικανός .με έχει χτυπήσει σε τόσα συστήματα όχι να κοιμηθώ αλλά ούτε να σταθώ δε μπορώ .τώρα ξεκινήσαμε διερεύνηση για τα αναπηρικά θέλει να έχεις βρει τα πάντα ίσως πάρει μήνες .η μαμά μου άνεργη θα στείλει λίγα χρήματα ο πατριός Μ ούτε για φαγητό ούτε για να τρέξω πέρα δώθε σε τόσες ειδικότητες .τα ραντεβού στα νοσοκομεία μια στο τόσο. Είναι δράμα σας το λέω και ντρέπομαι αλλά το μόνο π Μ δίνει γαλήνη είναι η αυτοκτονία θέλω λίγο να κλείσω τα μάτια και να ηρεμήσω .θέλω μια μέρα όπως κάποτε .μόνο τη μάνα σκέφτομαι κ δε το κάνω .κανείς να με φιλοξενήσει αν γυρίσω χωριό πεθαίνω. Ξεκαθαρα. Χτυπάει όλα τα συστήματα .ψυχίατρος έδωσε στιλνοξ .αν πιάσει θα ναι για κάνα 2ωρο .μες τις εφημερίες η ζωή μου πιο πρόγραμμα ύπνου ..

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    15
    Μάνο καλησπέρα εκεί ξεκίνησα Αττικό μιλάνε για 2 αυτοάνοσα και κάτι που μάλλον χτυπάει νευρολογικά .διαλύθηκα .καταστράφηκε η Ερμή ζωή μου .πασχίζω για τις διαγνώσεις και να βρούμε τι χτυπάει έτσι τα πάντα δεν έχω 2 βδομάδες που ξεκίνησα. Μετά από 2 χρόνια αγώνα

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Location
    Μορντορ
    Posts
    418
    Καλημερα και παλι...εαν ειναι νευρολογικο,τοτε Αιγηνητειο.Εκει υπαρχουν κλινικες για οτι παραξενη νευρολογικη νοσο υπαρχει.Κανε μια προσπαθεια,αξιζει!Γνωριζω 2-3 περιστατικα που βρηκαν διαγνωση εκει και να ξερεις οτι η αγκυλοποιητικη μπορει να σου κανει ζημια σε καποιον σπονδυλο και να σου βγαλει νευρολογικα,να σου κανει φλεγμονη στο εντερο,ακομα και ιριδοκυκλιτιδα στα ματια σου.Παλεψε το οσο μπορεις δεν πιστευω με τιποτα οτι εχεις κατι ανιατο.Ξερω πως ειναι πιστεψε με,τα ζω με τη μανα μου κατακοιτη 3.5 χρονια!Κανε κουραγιο!Δωσε τη μαχη ,εχεις δυναμη!

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    15
    Μάνο σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση .ξεκίνησα Αττικό φλεγμονές στις βιοψίες είχα έντερο και οιδήματα ειλεό σαν αδράνεια τον έντερο μου μετά βίας με πιάνουν τα καθαρκτικα στα μάτια έκανε σοβαρή κερατιτιδα μετά άρχισε η μέση και τώρα το ρημαδι με τη κύστη.να τρελαθώ είμαι .πόσο σε νιώθω με τη μανούλα σου .φοβάμαι για τη κύστη πολύ πόνος και κάτι φορές δε ούτω πρέπει να μου βάζουν καθετήρα δειαλειποντα πονάει τρέλα .τα έχω παίξει από το φόβο .ένας υπνος Μ μείνε .δε ξέρω πόσο γρήγορα θα βρω ραντεβού για ψυχίατρο σε κάποιο μοσοκομειο .έλεγα να πάω απόψε παθολόγο να της πω ότι κάτι φορές πετάγομαι η δε με πιάνει κ θέλω 2ο στιλνοξ ελπίζω να γραψει

    Αν υπάρχει κάποιος χρόνιος πάσχοντα ς να μιλάμε νιώθω μόνη απελπιστηκα

  14. #14
    Πασχω κ εγω απο αγκυλοποιητικη και διαφορα αλλα που τωρα ειμαι σε εξετασεις κτλ. Ζω κ εγω τον εφιαλτη μου.
    Πηγαινε σε ρευματολογο μηπως σου δωσει βιολογικους παράγοντες. Θα δεις τεράστια διαφορα στο θεμα αγκυλοποιητικης.
    Επισης ρωτα στην προνοια του δημου που μενεις να σε βοηθησουν κ να περασεις επιτροπη κεπα να παρεις καποιο επιδομα αναπηριας. Επισης υπαρχει κ το επιδομα κεα για ανεργους που μπορειςνα το κανεις ιντερνετικα κ ειναι στα 200€.
    Και γι αυτο μπορεις να απευθυνθεις στο δημο να σε κατατοπησουν κ να στο κανουν αυτοι.
    Ευχομαι να βρεις συντομα μια ισορροπία κ ολοι μας να ειμαστε δυνατότεροι να παλεψουμε τις αντιξοότητες.

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    15
    Καλησπέρα σε ευχαριστώ με βλέπουν στο Αττικό κάτι εξετάσεις Μ κάναν για φυματίωση αρνητικό και κάτι αλλά γιατί είπαν ότι θέλουν να δουν έτσι αν μπορούν να με βάλουν στα φάρμακα π θέλουν .δε είπαν ποια .τώρα είμαι κορτιζόνη χάπια είχα κάνει κ ενδοφλέβια .ακόμα δε ξέρω τι να τους πω γιατί πριν 2μισγ βδομ ξεκίνησα είναι σωστό να τους πω για αναπηρικό; Η επίσης χωρίς ακόμα ξεκαθαρα διάγνωση γίνεται;επίσης δε ξέρω αν το δικαιούμαι είμαι άνεργη δε έχω κάρτα ήμουν φοιτήτρια πρέπει να βγάλω το ξέρω αλλά έχω ένα σπίτι στο όνομα μου απ' το μπαμπά Μ κ φιλοξεκοθμουν στο πατριο Μ δε ξέρω αν το δικαιούμαι .τώρα Αθήνα άστεγη .μου είχαν πει και για κάτι με τη πρόνοια .δε τα ξέρω καθόλου που παίρνει τηλ η μαμά μου; Σε ευχαριστώ πολύ !

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Νιωθω απελπισμενη
    By Vila-8 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 9
    Last Post: 07-01-2021, 21:13
  2. Απελπισμένη
    By δελφίνι in forum Παχυσαρκία
    Replies: 7
    Last Post: 14-03-2020, 11:21
  3. Είμαι απελπισμένη!!
    By Monaxiki_gia_mia_zwi in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 4
    Last Post: 07-03-2020, 17:12
  4. Είμαι απελπισμένη...
    By koloku8aki in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 55
    Last Post: 16-01-2014, 10:06
  5. ΑΠΕΛΠΙΣΜΕΝΗ......
    By matsoulinako in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 5
    Last Post: 20-05-2010, 18:31

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •