βαρεθηκα! ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΖΩ ΑΛΛΟ ΕΤΣΙ!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    63

    βαρεθηκα! ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΖΩ ΑΛΛΟ ΕΤΣΙ!

    ΕΧΕΙ ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΕΙ Η ΟΡΕΞΗ ΜΟΥ. ΕΧΩ ΚΑΟΥΡΕΣ ΚΑΙ ΒΑΡΥ ΣΤΟΜΑΑΧΙ. ΨΥΧΟΣΩΜΑΤΙΚΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΑ! ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΑΛΛΟ! ΤΩΡΑ ΤΟ oCD ΜΕ ΕΝΟΧΛΕΙ ΠΑΛΙ! ΚΑΙ ΑΓΧΩΝΟΜΑΙ! ΟΛΟ ΥΠΟΘΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΜΑΛΑΚΙΕΣ! ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΑΛΛΛΟ

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    132
    Φίλε σε νιώθω αλήθεια. Τα ψυχωσωματικα είναι τα χειρότερα. Τι νόημα έχει να ζεις άμα βασανίζεται συνέχεια. Κι εγώ όλη την ώρα παλεύω να διώξω και δεν φεύγει. Κουράστηκα κι εγώ να παλεύω κουράστηκα να είμαι χάλια κουράστηκα να πονάω κουράστηκα να μην βγαζω άκρη. Και λέω δεν παίζω έναν πηδο να τελειώνουν όλα. Αλλά δεν θα τους περάσει. Μου στέρησαν πολλά χρόνια από τη ζωή μου δεν θα τους δώσω και το θάνατο μου. Θα βρω τον τρόπο. Βασικά τον τρόπο τον ξέρω στον εαυτό μου δεν μπορώ να τον εφαρμόσω αλλά ξέρω πως μπορεί κάποιος να είναι καλά. Γιατί ο εαυτός μου λείπει. Φίλε σε καταλαβαίνω. Μόνο αυτό έχω να πω.

  3. #3
    Unchained
    Guest
    youtube.com/watch?v=CwuFGc17w2k&ab_channel=AliveAcademy

    Μπορείς! Προσπάθεις να μην είσαι μόνος όταν νιώθεις τόσο χάλια. Αν μπορείς γυμνάσου. Πάρε βαθιές αναπνοές και ηρέμησε, ολα θα πάνε καλά.
    Ψάξε να βρείς λύσεις, υπάρχουν πολλά βίντεο στο γιουτουμπ που μπορούν να σε βοηθήσουν. Έχουν πολλοί ανθρώποι OCD. Σιγούρα θα βρείς κάτι που μπορεί να σε βοηθήσει αλλά ψάξε μόνος σου. Τι σε αγχώνει και σε στεναχωρεί τόσο πολύ; Αν ήσουν σε πόλεμο και έδινες μάχη για να επιβιώσεις θα σκεφτόσουν τέτοια πράγματα;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    129
    Quote Originally Posted by Elrudinam View Post
    ΕΧΕΙ ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΕΙ Η ΟΡΕΞΗ ΜΟΥ. ΕΧΩ ΚΑΟΥΡΕΣ ΚΑΙ ΒΑΡΥ ΣΤΟΜΑΑΧΙ. ΨΥΧΟΣΩΜΑΤΙΚΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΑ! ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΑΛΛΟ! ΤΩΡΑ ΤΟ oCD ΜΕ ΕΝΟΧΛΕΙ ΠΑΛΙ! ΚΑΙ ΑΓΧΩΝΟΜΑΙ! ΟΛΟ ΥΠΟΘΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΜΑΛΑΚΙΕΣ! ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΑΛΛΛΟ
    Άστα να πάνε δεν υπάρχει πιστεύω χειρότερη ασθένεια απο την ΙΨΔ. Έχω εδώ και 1,5 μήνα που έχω αρχίσει καινούργια φαρμακευτική αγωγή και σχεδόν είμαι στο μηδέν, πολύ δύσκολη ασθένεια. Παίρνεις κάποια αγωγή; Πας σε γιατρό;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Πρόσφατα διαγνώστηκα κι εγώ με ΙΨΔ και ιδεοληψίες με μια τυχαία αναφορά που έκανα στην ψυχολόγο και άρχισα αγωγή με ψυχίατρο. Παλιά έπαιρνα αντικαταθλιπτικά που όπως μου είπε ο ψυχίατρος βοηθούν στις ιδεοληψίες. Το θέμα είναι πως εγώ είχα μάθει να ζω έτσι, θεωρούσα απλά πως ήμουν καχύποπτη και υπεραναλυτική για να προστατεύομαι. Είχα και έχω κατάθλιψη προφανώς, αλλά από τότε που κατάλαβα τι παίζει με την ΙΨΔ και τις ιδεοληψίες έχω πέσει αρκετά, σε σημείο να θεωρώ την κατάθλιψη πραγματικά παιχνιδάκι. Για δύο εβδομάδες προσπάθησα να αντισταθώ σε ιδεοληψίες, αλλά τώρα πάλι έχω ξαναπέσει, γιατί κουράστηκα και το να μην έχω ιδεοληψίες είναι κάτι μη οικείο για μένα. Μπορεί να μην ήξερα στο παρελθόν ότι οι επαναλαμβανόμενες σκέψεις που έκανα για να ανατροφοδοτώ το άγχος μου είχαν ονομασία, αλλά και τότε καταλάβαινα πως ήταν κάτι που με κούραζε. Ενώ την τελευταία φορά με την ψυχολόγο κάναμε ένα βήμα μπροστά, έπεσα μετά, σαν να μου λέει το άγχος πως "πεινάει" και θέλει ιδεοληψίες. Εντωμεταξύ με την αγωγή δεν μειώθηκε οριστικά το άγχος. Απλά είναι κουραστικό. Έχω και είχα ψυχοσωματικά, από Σεπτέμβρη συχνά χάνω την όρεξη μου για φαι, χωνεύω δύσκολα πια και ας τρώω προσεκτικά. Όλο το άγχος σαν να χτύπησε στο θέμα κούρασης και ύπνου, κάτι που με κουράζει επιπλέον.

Similar Threads

  1. Δεν αντέχω άλλο να ζω έτσι
    By Persefoni97 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 88
    Last Post: 02-12-2020, 19:56
  2. δεν αντεχω να ζω άλλο έτσι
    By stavroula19 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 9
    Last Post: 11-05-2015, 02:00
  3. βαρεθηκα να αισθανομαι ετσι
    By peponaki in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 13-08-2013, 14:48
  4. ΒΑΡΕΘΗΚΑ ΚΟΥΡΑΣΤΙΚΑ ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΑΛΛΟ
    By lilium in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 25-11-2010, 00:58
  5. ΒΑΡΕΘΗΚΑ....ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΑΛΛΟ
    By aggela_pa in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 11
    Last Post: 17-08-2010, 03:37

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •