Αποφευκτική διαταραχη - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 25 of 25
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Val_ δεν θα συγκρίνεσαι με άλλους ή με κριτήρια γενικά και θολά, π.χ. οι άλλοι έχουν μεγάλες παρέες, οι άλλοι προσαρμόζονται και αισθάνονται άνετα να μιλάνε με τον οποιονδήποτε (ποιοι άλλοι αλήθεια αλλά θα κοιτάς αποκλειστικά τι πραγματικά θες εσύ και εκεί θα εστιάζεις για να βελτιωθείς.

    Αν π.χ. είσαι τύπος που προτιμάει την ποιότητα από την ποσότητα, βαριέσαι τα πολλά χαχαχα και χουχουχου και τις "δημόσιες σχέσεις", γιατί να πρέπει να επιμένεις σε παρέες που δεν κολλάς ή να αισθάνεσαι άσχημα αν δεν έχεις κάτι να πεις σε μία περίσταση όπου δεν ταιριάζεις με τους ανθρώπους και όντως δεν έχεις κάτι να πεις; Και γιατί να επιδιώκεις να βρίσκεσαι σε τέτοιες παρέες αφού βαριέσαι; Ξόδεψε τον χρόνο σου κάπου αλλού εποικοδομητικά.

    Το να λες ότι θες να μιλήσεις αλλά νοιώθεις ανεπαρκής συμβαίνει και με τους ανθρώπους με τους οποίους αισθάνεσαι άνετα και έχετε κοινά; Δεν νομίζω. Εκτός κι αν δεν έχεις κανέναν άνθρωπο με τον οποίο αισθάνεσαι άνετα και στο ίδιο μήκος κύματος. Αν όντως δεν έχεις φίλους ή αν έχεις αλλά λόγο συνθηκών δεν βρίσκεστε συχνά και θα ήθελες κι άλλους φίλους στη ζωή σου, οι ψυχολόγοι σου δίνουν κάποιες κατευθυντήριες γραμμές, αλλά από εκεί και πέρα, είναι στον χέρι σου το τι θα κάνεις στην πράξη. Ο μόνος τρόπος είναι η πρακτική, όταν κάποιος σου φαίνεται ενδιαφέρον να προσπαθείς να του πιάσεις κουβέντα κι ας κολλάς κι ας κομπιάζεις. Κάθε φορά θα είναι και πιο εύκολο και θα έρθουν και οι καινούριες γνωριμίες και με κάποιους από αυτούς μπορεί να έρθετε πιο κοντά με τον καιρό. Εξάσκηση στην πράξη, όχι άλλη θεωρία!!!

    Να πω κάτι τελευταίο που μπορεί να με κράξετε, αλλά θα το πω. Οι ψυχολόγοι και οι ψυχίατροι έχουν σώσει κυριολεκτικά ζωές, έχουν βοηθήσει πολύ κόσμο και η ψυχιατρική επιστήμη έχει κάνει θαύματα. Δεν θα την απαξίωνα ποτέ. Όμως βρε παιδιά θεωρώ πολύ λάθος και αυτή την ταμπελοποίηση για το οτιδήποτε. Οποιαδήποτε παρέκκλιση λιγάκι από το μέσο όρο το ονομάζουμε διαταραχή προσωπικότητας και δώστου ξανα-μανά ψυχοθεραπείες και συνεδρίες και πάει λέγοντας. Κάποια πράγματα για τον εαυτό σου τα μαθαίνεις ο ίδιος στην πορεία της ζωής σου και σου δείχνει η ίδια η ζωή τρόπους να τα καταλάβεις και να τα ξεπεράσεις.

    Με το εγχειρίδιο στο χέρι, όλοι μα όλοι μας έχουμε κάποια διαταραχή ή κάποιο σύνδρομο ή ξέρω κι εγώ τι. Αν εγώ βάζω πάντα δύο μανταλάκια ίδιου χρώματος σε ένα ρούχο που απλώνω, θα με πουν ψυχαναγκαστική. Ε, δεν θα πάω να κάνω θεραπείες για αυτό, πόσο μάλιστα ατελείωτες! Δεν με επηρεάζει κάπου στη ζωή μου και στη λειτουργικότητά μου. Αν εσένα κάπου σε προβληματίζει το θέμα της ντροπαλοσύνης ή της κοινωνικότητας ή όπως θες πες το, καλά κάνεις και θες να το αντιμετωπίσεις. Αλλά το θέμα είναι αν ονομάζεται κοινωνική φοβία ή αποφευκτική διαταραχή; Και αφού είναι ένα θέμα που αφορά την συναναστροφή σου με κόσμο, πως θα το αντιμετωπίσεις αν αντί να βλέπεις κόσμο βλέπεις τον ψυχίατρο;

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    375
    Είναι πολύ σημαντικό να κοιτάς μόνο τη δική σου πορεία γιατί συγκρίνοντας τον εαυτό σου με τους άλλους πέφτεις συνέχεια σε παγίδες και σε λάθος συμπεράσματα!!!
    Και εκεί ακριβώς έγγειται το πρόβλημά σου. Η άδικη σύγκριση του εαυτού σου με τους άλλους.
    Δεν είμαι επαρκής σε σχέση με τους άλλους, δεν είμαι αρκετή, θα πω χαζομάρα και οι άλλοι θα με κοροιδέψουν, δεν έχω κάτι ενδιαφέρον να πω όπως οι άλλοι. Οι άλλοι είναι άνετοι, εγώ υστερώ.
    Εάν καταλάβεις ότι είσαι ακριβώς στο ίδιο βάθρο με τους άλλους, με την ίδια αξία, θα φύγει το 50% του φόβου θεωρώ.

    πχ λες πως δεν μιλάω γιατί φοβάμαι πως θα πω χαζομάρα.
    Και να πεις "χαζομάρα" τι έγινε?
    Γιατί η γνώμη σου να είναι η "χαζή", και των άλλων η άποψη να είναι " έξυπνη"
    Είναι κάτι που στο λένε οι άλλοι ή μόνη σου το υποθέτεις; Εχει μεγάαααλη διαφορά.
    Θεωρείς ότι όταν μιλάς πρέπει πάντα να λες στοχευμένα, έξυπνα, ενδιαφέροντα πράγματα;
    Εάν όλοι είχαμε αυτή την απαίτηση από τον εαυτό μας θα μιλάγαμε σπάνια στις παρέες.

    Ένα πράγμα δεν πρέπει μόνο να κάνεις, να αποφεύγεις!
    Η αποφυγή είναι αυτή που συντηρεί τον φόβο, δεν σε εξελίσσει και δεν σε βοηθάει να συνδεθείς.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    375
    Θες να μας πεις παραπάνω πράγματα για το τι σε προβληματίζει, ή αν έχεις κάποιες εμπειρίες που πιστεύεις ότι έπαιξαν ρόλο ή πρόσφατα παραδείγματα με αυτή τη δυσκολία;

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,278
    Quote Originally Posted by Val_ View Post
    Αν μου ελεγε οτι απο δω και πέρα θα είμαι απλα ο εαυτός μου, ακομα και χωρις το "τελειος", ναι θα του ελεγα! Φιλτραρω τοσο πολυ αυτα που θελω να πω και να εκφρασω, που στο τελος δεν μενει σχεδον τιποτα. η τουλαχιστον ετσι νιωθω. Το εχεις ζησει αυτο; ελπιζω πως οχι..
    μπραβο που τα εχεις καταφερει και τα εχεις λυσει! τι ηλικια εχεις;
    με ποιον τροπο σου βγηκαν σε καλο; και εγω διακρινω θετικα σε ολο αυτο αλλα θεωρω πως τα αρνητικα ειναι περισσοτερα για μενα.
    "η εσωστρέφεια είναι αυτό που είσαι. η κοινωνική φοβία είναι ο τρόπος που σχετίζεσαι".
    αυτή η φράση είναι λυτρωτική για μένα. την άκουσα πρόσφατα σε ένα βίντεο ψυχολογικού περιεχομένου.
    εγώ έχω να σου πω οτι όλοι είμαστε κομμάτι της ίδιας ιστορίας, του ίδιου κόσμου, ακόμα κι αν το δικό σου κομμάτι ιστορίας δεν το μάθει κανείς. έχει την ίδια αξία και σημασία όση έχει και του οποιουδήποτε άλλου.
    εγώ χαίρομαι που η ζωή δεν έχει καμμία σχέση με τις ταινίες και απαιτεί απο εμάς προσοχή και δημιουργικότητα. μου έχει βγει σε καλό επειδή εχω αντιληφθεί πράγματα για μενα που αντιλαμβάνομαι οτι οι άλλοι είναι πολύ πίσω, πχ έχω καλύτερη σχέση με τον συναισθηματικό μου κόσμο και είχα μάθει να ζω μια ζωή σεβόμενη την φύση μου.
    δεν έχω λύσει τίποτα. το αντίθετο μάλιστα. απλώς αυτό που ήθελα να πω, είναι ότι, η Ρώμη δεν φτιάχτηκε σε μία μέρα. και τα πιο στέρεα οικοδομήματα είναι αυτά που χτίστηκαν σε μεγάλες χρονικές διάρκειες (.
    είναι αρνητικά όμως αν τα έβλεπες σαν σημεία αναφοράς;

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    375
    Επίσης, συμφωνα με έρευνες οι άνθρωποι με κοινωνική φοβία συνήθως είναι πιο ανεξάρτητα άτομα, πιο δημιουργικά από τους άλλους και έχουν βαθος. Και έχει λογική αυτό. Πολλοί σπουδαίοι καλλιτέχνες βίωσαν μια πιο μοναχική ζωή και η τέχνη τους ήταν σαν μέσο έκφρασης.
    Γενικά θεωρώ πως πάντα κάπου χάνεις και πάντα κάπου κερδίζεις! Γι αυτό θεωρώ πως άνθρωποι απομονωμένοι δεν πρέπει να φοβούνται ότι δεν θα έχουν τίποτα ενδιαφέρον να πούνε. Ίσα ίσα πιστεύω πως αυτοί οι άνθρωποι έχουν πολλές φορές πολύ περισσότερα πράγματα να πούνε και πολύ πιο ενδιαφέροντα.
    Θα διαφωνήσω λιγάκι με την εσωστρέφεια. Ενας άνθρωπος ντροπαλός δεν σημαίνει απαραίτητα πως είναι εσωστρεφής ή τουλάχιστον δεν είναι πως είναι μόνο εσωστρεφής. Μπορεί να είναι άλλοτε πιο εσωστρεφής και άλλοτε πιο εξωστρεφής.

    Το ότι κάποιος φοβάται να μιλήσει σε άλλους και να συνδεθεί μπορεί να σχετίζεται με έλλειψη κοινωνικών δεξιοτήτων που όταν ήταν μικρός μπορεί να μην είχε την ευκαιρία να αποκτήσει και τις οποίες μπορεί μια χαρά και εύκολα να μάθει αργότερα στη ζωή του με ένα καλό βιβλίο ή με έναν καθοδηγητή όπως ψυχολόγο. Επίσης μπορεί να συνδέεται με κακή αυτο-εικόνα. Για κάποιους ανθρώπους είναι πολύ τραυματικό το να απορριφθούν από τους άλλους γιατί μπορεί να έχουν ήδη πολύ κακή εικόνα και μια απόρριψη να λειτουργεί σαν επιβεβαίωση αυτής της λάθος εικόνας για τον εαυτό τους.
    Όλοι θα απορριφθούμε και θα απορριπτόμαστε από τους άλλους κάποιες ή αρκετές φορές, γιατί είναι κομμάτι της ζωής και αυτό, απλά όταν δεν νιώθεις καλά με τον εαυτό σου θα πεις λανθασμένα απορρίφθηκα γιατί υστερώ. Οι αντιλήψεις σου σε τραυματίζουν όχι η απορριψη καθ αυτή.

    Για μένα, σημασία έχει κάθε μέρα να βρίσκεσαι ένα μικρό σκαλοπατάκι πιο πάνω από χθες. Και όχι αποφυγή!

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,278
    Quote Originally Posted by Art_Phil View Post
    Επίσης, συμφωνα με έρευνες οι άνθρωποι με κοινωνική φοβία συνήθως είναι πιο ανεξάρτητα άτομα, πιο δημιουργικά από τους άλλους και έχουν βαθος. Και έχει λογική αυτό. Πολλοί σπουδαίοι καλλιτέχνες βίωσαν μια πιο μοναχική ζωή και η τέχνη τους ήταν σαν μέσο έκφρασης.
    Γενικά θεωρώ πως πάντα κάπου χάνεις και πάντα κάπου κερδίζεις! Γι αυτό θεωρώ πως άνθρωποι απομονωμένοι δεν πρέπει να φοβούνται ότι δεν θα έχουν τίποτα ενδιαφέρον να πούνε. Ίσα ίσα πιστεύω πως αυτοί οι άνθρωποι έχουν πολλές φορές πολύ περισσότερα πράγματα να πούνε και πολύ πιο ενδιαφέροντα.
    Θα διαφωνήσω λιγάκι με την εσωστρέφεια. Ενας άνθρωπος ντροπαλός δεν σημαίνει απαραίτητα πως είναι εσωστρεφής ή τουλάχιστον δεν είναι πως είναι μόνο εσωστρεφής. Μπορεί να είναι άλλοτε πιο εσωστρεφής και άλλοτε πιο εξωστρεφής.

    Το ότι κάποιος φοβάται να μιλήσει σε άλλους και να συνδεθεί μπορεί να σχετίζεται με έλλειψη κοινωνικών δεξιοτήτων που όταν ήταν μικρός μπορεί να μην είχε την ευκαιρία να αποκτήσει και τις οποίες μπορεί μια χαρά και εύκολα να μάθει αργότερα στη ζωή του με ένα καλό βιβλίο ή με έναν καθοδηγητή όπως ψυχολόγο. Επίσης μπορεί να συνδέεται με κακή αυτο-εικόνα. Για κάποιους ανθρώπους είναι πολύ τραυματικό το να απορριφθούν από τους άλλους γιατί μπορεί να έχουν ήδη πολύ κακή εικόνα και μια απόρριψη να λειτουργεί σαν επιβεβαίωση αυτής της λάθος εικόνας για τον εαυτό τους.
    Όλοι θα απορριφθούμε και θα απορριπτόμαστε από τους άλλους κάποιες ή αρκετές φορές, γιατί είναι κομμάτι της ζωής και αυτό, απλά όταν δεν νιώθεις καλά με τον εαυτό σου θα πεις λανθασμένα απορρίφθηκα γιατί υστερώ. Οι αντιλήψεις σου σε τραυματίζουν όχι η απορριψη καθ αυτή.

    Για μένα, σημασία έχει κάθε μέρα να βρίσκεσαι ένα μικρό σκαλοπατάκι πιο πάνω από χθες. Και όχι αποφυγή!
    συμμφωνώ σε πολλά!
    στο θέμα της ανεξαρτησίας πιστεύω πως έχει να κάνει και με το τύυπο συσχέτισης που λένε στην μοντέρνα ψυχολογία (, και γενικότερα, το ότι κάποτε θεωρούσαν οτι το να έχεις κοινωνική φοβία σαν κάτι αστείο ή/και μειονέκτημα, εμένα με ξεπερνά, έχοντας τη γνώση σήμερα, πως απλά συμβαίνει, τέλος πάντων.
    ό,τι δυσκολία κι αν υπάρχει δεν πρέπει να την αφήνουμε να γίνεται εμπόδιο προς την εξελιξη μας, είναι κάτι που αλλάζει, κι επίσης, όταν καταφέρει κάποιος να ξεκλειδώσει τον πραγματικό του εαυτό, τοτε θα "τραβήξει" πλέον κοντά του και όσους επιθυμεί, ενεργειακά. το πιστεύω αυτό.

  7. #22
    Quote Originally Posted by Val_ View Post
    Να συνεχίσεις, εστω μια δυο φορές τον μήνα αν δεν μπορείς καθε βδομαδα! Ο δικός μου δυο φορές τον μήνα με βάζει, τοσο λεει ότι χρειάζεται, βεβαια κάθε περίπτωση είναι διαφορετική.

    Σχέσεις εχω κάνει πολλές δεν μου κάλυπταν όμως το κενό της κοινωνικοποίησης.
    Καλό αυτό . Η αποφευκτική οδηγεί σε απομόνωση γενικά , αν με τις σχέσεις σου ένιωθες καλά σημαίνει ότι μπορείς να αποκτήσεις οικειότητα και δεσμούς, για αυτό ρώτησα για κολλητή και αγόρι παρά για γνωστούς που δεν λένε και κάτι . Μπορεί να θες τον χρόνο σου στις παρέες, ας λέγεται και κοινωνική φοβία . Μπορεί σε μια παρέα να μη είσαι τόσο καλή ώστε να ενταχθείς σε αυτή εύκολα, αλλά να λειτουργείς καλύτερα σε μικρότερες παρέες .

  8. #23
    Dionysios
    Guest
    Καλησπέρα, από τα 30 και μετά πρέπει να έχεις 4-5 φίλους το πολύ. Όσο μεγαλώνεις τόσο περισσότερο καταλαβαίνεις την ψευτιά, αρρώστια και σαπιλα της κοινωνίας. Κρατά μόνο αληθινούς ανθρώπους γύρω σου και με τους υπόλοιπους μην ασχολείσαι.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    425
    Έχουμε την ίδια διαταραχή,μακάρι να το είχα ανακαλύψει νωριτερα,τώρα όλα μου φαίνονται βουνό.

  10. #25
    Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    75
    μήπως απλά ειναι ο χαρακτήρας σου έτσι?

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Δυπολική διαταραχή η αγχωδη διαταραχή
    By Katerina2015 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 06-10-2019, 12:10
  2. Αποφευκτική διαταραχή προσωπικότητας
    By troxia in forum Άλλες Διαταραχές Προσωπικότητας
    Replies: 4
    Last Post: 20-01-2018, 22:45
  3. Αποφευκτική?
    By Σαπουνάκι μπάνιου in forum Άλλες Διαταραχές Προσωπικότητας
    Replies: 16
    Last Post: 08-02-2017, 22:40
  4. Αποφευκτικη διαταραχη ?
    By stefamw in forum Άλλες Διαταραχές Προσωπικότητας
    Replies: 1
    Last Post: 18-04-2014, 15:48
  5. Αποφευκτικη διαταραχη της προσωπικοτητας
    By merliou in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 25-03-2010, 23:35

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •