Αποφευκτική διαταραχη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 25
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    7

    Αποφευκτική διαταραχη

    Καλησπέρα σε όλους,

    Γράφτηκα για να συζητησω το θεμα που με απασχολει σε ολη μου την ζωη... ελπιζω να βρω ατομα που θα με καταλαβουν εδω, να ανταλλαξουμε σκεψεις πανω στο θεμα..
    Λοιπον έχω διαγνωστει με κοινωνικο αγχος, εγω ομως αυτο που νιωθω να ταιριαζει περισσοτερο με τα συμπτωματα μου ειναι η αποφευκτικη διαταραχη...
    https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%91...84%CE%B1%CF%82

    Ζω πολυ απομονωμένη γενικα. οχι μονο τωρα στην καραντινα αλλα παντα εχω πολυ λιγους γνωστους για να βγαινω, πολλες φορες θελω να βγω και δεν εχω με ποιον, νιωθω αβολα στις μεγαλες παρεες, δεν συμμετεχω, δεν λεω την γνωμη μου ή οτιδηποτε θελω να πω εκεινη την στιγμη με αποτελεσμα να μην μπορω να κανω παρεες.
    Παλιοτερα εκανα ψυχοθεραπεια σε ψυχολογο και δεν με βοηθησε, περυσι ομως εκανα ψυχοθεραπεια σε ψυχιατρο για καποιους μηνες, (cbt) και με βοηθησε αρκετα. παρολα αυτα δεν λυθηκε το προβλημα και ουτε βλεπω να λυνεται οριστικα με την ψυχοθεραπεια.. νιωθω λιγοτερο κοινωνικη απο οποιοδηποτε ατομο που ξερω...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Να σου πω κατι, μηπως είσαι απλα εσωστρεφής σαν χαρακτήρας? Το λέω γιατι συχνά θεωρείται σαν δεδομένο οτι ειναι καλό να εισαι κοινωνικός και να εχεις φίλους, πολλούς φίλους, αλλιως εχεις πρόβλημα. Γενικά σε τι οικογενειακό περιβάλλον μεγάλωσες? Αν υπήρχαν προβλήματα ή αν οι γονείς σου ειναι και αυτοί πιο κλειστοί σαν άτομα, είναι πιθανό να επηρεάζεται η φυσική σου καταβολή, οχι παντα βεβαια.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,279
    Με τον ψυχολόγο σου το συζήτησες; να πας και να του πεις "πιστεύω ότι έχω αυτό".
    εγώ πιστεύω ότι δεν έχει σημασία πώς το λένε, εφ όσον είναι διαταραχη προσωπικότητας -αποφευκτική- διότι δεν χρειάζεται φάρμακα, είναι κομμάτι λιγότερο επικίνδυνο ας πούμε, να σου αφήσει η αποθεραπεία πρόβλημα, αν κάνεις λάθος εσύ.
    και πάλι όμως, μπορείς να έχεις μια ζωή δημιουργική, αυτό που χρειάζεται είναι να βρεις τα πατήματά σου και να δουλέψεις με τον εαυτό σου.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    7
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Να σου πω κατι, μηπως είσαι απλα εσωστρεφής σαν χαρακτήρας? Το λέω γιατι συχνά θεωρείται σαν δεδομένο οτι ειναι καλό να εισαι κοινωνικός και να εχεις φίλους, πολλούς φίλους, αλλιως εχεις πρόβλημα. Γενικά σε τι οικογενειακό περιβάλλον μεγάλωσες? Αν υπήρχαν προβλήματα ή αν οι γονείς σου ειναι και αυτοί πιο κλειστοί σαν άτομα, είναι πιθανό να επηρεάζεται η φυσική σου καταβολή, οχι παντα βεβαια.
    Γεια σου, σ ευχαριστω για την απαντηση. Εχεις ενα δικιο οντως. Συγκρινομαι πολυ με τους αλλους με το ποσο κοινωνικοι ειναι, ποσες παρεες εχουν, αλλα είναι αληθεια οτι σε πολλες περιπτωσεις απλα δεν θελω να συμμετεχω σε συζητησεις γιατι μου φαινονται ανουσιες η βαρετες η κουραστικες. Μετα ομως αισθανομαι ασχημα που δεν μιλησα γιατι την κοινωνικοτητα και την ομιλητικότητα την εχω στο μυαλο μου σαν θετικο στοιχειο και ετσι καταληγω οτι μειονεκτώ σ αυτες τις περιπτωσεις.

    Αυτο ειναι το ενα κομματι βεβαια, γιατι υπαρχει το κομματι που θελω να μιλησω αλλα ντρεπομαι, νιωθω ανεπαρκης, οτι θα πω βλακεια η χαζομαρα, η οτι θα θιξω καποιον, και δεν μιλαω η ξεκιναω να πω κατι και δεν το συνεχιζω μετα. Θα ηθελα να μπορω να πω την γνωμη μου χωρις να φοβαμαι τοσο πολυ για τις συνεπειες. (στην πραξη κολλαω) Νομιζω ολοι οι ανθρωποι αυτο κανουν, λενε την γνωμη τους χωρις να φοβουνται, σωστα;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Και ναι και οχι, αυτο υποτίθεται ειναι το σωστό θεωρητικά, υπάρχουν πολλοι παράγοντες που πρεπει να λαμβάνουμε υπόψη. Απέφυγε πάντως τις μεγάλες παρέες αφου δεν νιώθεις ωραία και προσπάθησε να βρεις άτομα να ταιριάζετε σαν ενδιαφέροντα, σαν mentalite κλπ. Είναι δύσκολο βέβαια.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    7
    Quote Originally Posted by user View Post
    Με τον ψυχολόγο σου το συζήτησες; να πας και να του πεις "πιστεύω ότι έχω αυτό".
    εγώ πιστεύω ότι δεν έχει σημασία πώς το λένε, εφ όσον είναι διαταραχη προσωπικότητας -αποφευκτική- διότι δεν χρειάζεται φάρμακα, είναι κομμάτι λιγότερο επικίνδυνο ας πούμε, να σου αφήσει η αποθεραπεία πρόβλημα, αν κάνεις λάθος εσύ.
    και πάλι όμως, μπορείς να έχεις μια ζωή δημιουργική, αυτό που χρειάζεται είναι να βρεις τα πατήματά σου και να δουλέψεις με τον εαυτό σου.
    ναι του το ειπα, δεν εδωσε πολυ σημασια, μαλλον όντως για την γνωστική θεραπεια δεν παιζει πολυ ρολο αν θα ειναι κοινωνικη φοβια ή αποφευκτικη διαταραχη, εφοσον εστιαζει σε συγκεκριμενα περιστατικα.
    Μαλλον θα πρεπει να συνεχισω την ψυχοθεραπεια την εχω σταματησει εδω και μερικους μηνες.. οχι οτι βλεπω καμια τεραστια αλλαγη, αλλα σιγουρα προσφερει βοηθεια.

  7. #7
    Και εγώ περίπου . Σταμάτησα την ψυχοθεραπεία γιατί δεν είχα να φάω .
    Το έχω στο πρόγραμμα όμως να συνεχίσω .

    Κολλητή , αγόρι έχεις ;

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    7
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Και ναι και οχι, αυτο υποτίθεται ειναι το σωστό θεωρητικά, υπάρχουν πολλοι παράγοντες που πρεπει να λαμβάνουμε υπόψη. Απέφυγε πάντως τις μεγάλες παρέες αφου δεν νιώθεις ωραία και προσπάθησε να βρεις άτομα να ταιριάζετε σαν ενδιαφέροντα, σαν mentalite κλπ. Είναι δύσκολο βέβαια.
    Φαντάζομαι εννοείς να έχουμε τον νου μας να μην προσβάλλουμε κάποιον, αλλιώς τι άλλο;

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    7
    Quote Originally Posted by led View Post
    Και εγώ περίπου . Σταμάτησα την ψυχοθεραπεία γιατί δεν είχα να φάω .
    Το έχω στο πρόγραμμα όμως να συνεχίσω .

    Κολλητή , αγόρι έχεις ;
    Να συνεχίσεις, εστω μια δυο φορές τον μήνα αν δεν μπορείς καθε βδομαδα! Ο δικός μου δυο φορές τον μήνα με βάζει, τοσο λεει ότι χρειάζεται, βεβαια κάθε περίπτωση είναι διαφορετική.

    Σχέσεις εχω κάνει πολλές δεν μου κάλυπταν όμως το κενό της κοινωνικοποίησης.
    Last edited by Val_; 21-12-2020 at 21:14.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,279
    Quote Originally Posted by Val_ View Post
    ναι του το ειπα, δεν εδωσε πολυ σημασια, μαλλον όντως για την γνωστική θεραπεια δεν παιζει πολυ ρολο αν θα ειναι κοινωνικη φοβια ή αποφευκτικη διαταραχη, εφοσον εστιαζει σε συγκεκριμενα περιστατικα.
    Μαλλον θα πρεπει να συνεχισω την ψυχοθεραπεια την εχω σταματησει εδω και μερικους μηνες.. οχι οτι βλεπω καμια τεραστια αλλαγη, αλλα σιγουρα προσφερει βοηθεια.
    https://www.youtube.com/watch?v=0mHm1seHKkE&t=73s

    συμφωνώ μαζί σου και με το κεράσι.
    η διαφορά απο ό,τι καταλαβαίνω εγγειται στην ένταση των συμπτωμάτων.
    και να μη περιμένεις άμεσα αποτελέσματα. μεγαλώνοντας θα μπορείς -και θα μαθαίνεις- να διεκδικείς καλύτερα τον χώρο σου εκεί έξω. έχε πίστη.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    7
    Quote Originally Posted by user View Post
    https://www.youtube.com/watch?v=0mHm1seHKkE&t=73s

    συμφωνώ μαζί σου και με το κεράσι.
    η διαφορά απο ό,τι καταλαβαίνω εγγειται στην ένταση των συμπτωμάτων.
    και να μη περιμένεις άμεσα αποτελέσματα. μεγαλώνοντας θα μπορείς -και θα μαθαίνεις- να διεκδικείς καλύτερα τον χώρο σου εκεί έξω. έχε πίστη.
    Έχω μεγαλώσει 31 είμαι. Όντως υπάρχει βελτίωση με τα χρόνια, αλλά με αργά βήματα
    Last edited by Val_; 22-12-2020 at 00:00.

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Κοιτα εγω τι πιστευω.ο ανθρωπος ειναι ον κοινωνικο και η απομονωση αποξενωση μας βλαπτει ολους δεν ειναι στη φυση μας.ουτε στον εσωστρεφη αρεσει η απομονωση.ο εσωστρεφεις κβθα βγει κ θα πει τη γνωμη του απλα του αρεσει να περνα κ ωρες μονος του να ανασυντασεται.υπαρχουν κ οι ντροπαλοι που καμια φορα νομιζουν οτι εχουν κοινωνικη φοβια,ειναι διαφορετικο,το λενε φοβια γιατι σε χωρους που υπαρχει πολυς κοσμος ακομα κι αν δε χρεαζεται να μιλησεις σου προκαλει αγχος κ δε θες να βρεθεις πχ να πας στο πανεπιστημιο που εχει πολυ κοσμο.η ντροπαλοτητα κυριως εχει να κανει με το γεγονος οτι σου προκαλει αγχος οταν εισαι το επικεντρο της προσοχης οταν πρεπει να μιλησεις.ο εσωστρεφης παντως δε νιωθει ασχημα με την κατασταση του γιατι οποτε θελει ανετα γινεται το επικεντρο κ μιλαει κ λεει την γνωμη του.ομως οι αλλες δυο περιπτωσεις χρειαζονται θεραπεια γιατι το ατομο ουσιαστικα καταπιεζεται κ δεν ειναι πληρως ο εαυτος του.ξεπερνιεται με εκθεση οσο πιο πολυ εκτιθεσαι τοσο πιο πολυ θα το ξεπερνας.κι επισης γνωσιακη με τον ψυχολογο.θα πρεπει ν αλλαξεις σιγα σιγα τις σκεψεις σου, δεν πειραζει να πουμε κ καμια βλακεια,αλλα κ ποιος ειναι αυτος που ειναι expert και θα κρινει οτι ειπαμε βλακεια;

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,279
    έλα ντε!
    μεταξύ μας είμαστε. δε κρίνεται η ζωή κανενός ούτε η δική μας, απο εδώ δηλαδή.
    η ντροπαλότητα είναι άμεση αντίδραση στον φόβο της συνδιαλαγής με κάποιον άλλο. έτσι το αντιλαμβάνομαι εγώ.

    και σκέφτομαι και λεω κι εγώ. με τη σειρά μου.
    αν ερχόταν ο μάγος των χριστουγέννων, με ένα μαγικό ραβδί, και σου έλεγε, απο δω και πέρα θα είσαι ο τέλειος εαυτός σου, θα του έλεγες να το κάνει, ή θα έλεγες όχι;
    χωρίς να έχω πρόθεση να προσβάλω την όποια δυσκολία υπάρχει, θεωρώ ότι το να μπορούμε να λύσουμε ένα πρόβλημα, έσω και με αργά βήματα, είναι ευλογία.

    εγώ δεν πηγαίνω σε ψυχολόγο και αντιμετωπιζα τα ίδια θέματα με εσένα, σε μεγάλο βαθμό ίδια δηλαδή. ίσως λιγότερο, ίσως και περισσότερο. και αυτό που καταλαβα είναι ότι όλα αυτά σε καλό μου βγήκαν, τελικά, αν και φαινομενικά όχι.

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    7
    Quote Originally Posted by user View Post
    έλα ντε!
    μεταξύ μας είμαστε. δε κρίνεται η ζωή κανενός ούτε η δική μας, απο εδώ δηλαδή.
    η ντροπαλότητα είναι άμεση αντίδραση στον φόβο της συνδιαλαγής με κάποιον άλλο. έτσι το αντιλαμβάνομαι εγώ.

    και σκέφτομαι και λεω κι εγώ. με τη σειρά μου.
    αν ερχόταν ο μάγος των χριστουγέννων, με ένα μαγικό ραβδί, και σου έλεγε, απο δω και πέρα θα είσαι ο τέλειος εαυτός σου, θα του έλεγες να το κάνει, ή θα έλεγες όχι;
    χωρίς να έχω πρόθεση να προσβάλω την όποια δυσκολία υπάρχει, θεωρώ ότι το να μπορούμε να λύσουμε ένα πρόβλημα, έσω και με αργά βήματα, είναι ευλογία.

    εγώ δεν πηγαίνω σε ψυχολόγο και αντιμετωπιζα τα ίδια θέματα με εσένα, σε μεγάλο βαθμό ίδια δηλαδή. ίσως λιγότερο, ίσως και περισσότερο. και αυτό που καταλαβα είναι ότι όλα αυτά σε καλό μου βγήκαν, τελικά, αν και φαινομενικά όχι.
    Αν μου ελεγε οτι απο δω και πέρα θα είμαι απλα ο εαυτός μου, ακομα και χωρις το "τελειος", ναι θα του ελεγα! Φιλτραρω τοσο πολυ αυτα που θελω να πω και να εκφρασω, που στο τελος δεν μενει σχεδον τιποτα. η τουλαχιστον ετσι νιωθω. Το εχεις ζησει αυτο; ελπιζω πως οχι..
    μπραβο που τα εχεις καταφερει και τα εχεις λυσει! τι ηλικια εχεις;
    με ποιον τροπο σου βγηκαν σε καλο; και εγω διακρινω θετικα σε ολο αυτο αλλα θεωρω πως τα αρνητικα ειναι περισσοτερα για μενα.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,118
    Quote Originally Posted by Val_ View Post
    Γεια σου, σ ευχαριστω για την απαντηση. Εχεις ενα δικιο οντως. Συγκρινομαι πολυ με τους αλλους με το ποσο κοινωνικοι ειναι, ποσες παρεες εχουν, αλλα είναι αληθεια οτι σε πολλες περιπτωσεις απλα δεν θελω να συμμετεχω σε συζητησεις γιατι μου φαινονται ανουσιες η βαρετες η κουραστικες. Μετα ομως αισθανομαι ασχημα που δεν μιλησα γιατι την κοινωνικοτητα και την ομιλητικότητα την εχω στο μυαλο μου σαν θετικο στοιχειο και ετσι καταληγω οτι μειονεκτώ σ αυτες τις περιπτωσεις.

    Αυτο ειναι το ενα κομματι βεβαια, γιατι υπαρχει το κομματι που θελω να μιλησω αλλα ντρεπομαι, νιωθω ανεπαρκης, οτι θα πω βλακεια η χαζομαρα, η οτι θα θιξω καποιον, και δεν μιλαω η ξεκιναω να πω κατι και δεν το συνεχιζω μετα. Θα ηθελα να μπορω να πω την γνωμη μου χωρις να φοβαμαι τοσο πολυ για τις συνεπειες. (στην πραξη κολλαω) Νομιζω ολοι οι ανθρωποι αυτο κανουν, λενε την γνωμη τους χωρις να φοβουνται, σωστα;
    Story of my life...

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Δυπολική διαταραχή η αγχωδη διαταραχή
    By Katerina2015 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 06-10-2019, 12:10
  2. Αποφευκτική διαταραχή προσωπικότητας
    By troxia in forum Άλλες Διαταραχές Προσωπικότητας
    Replies: 4
    Last Post: 20-01-2018, 22:45
  3. Αποφευκτική?
    By Σαπουνάκι μπάνιου in forum Άλλες Διαταραχές Προσωπικότητας
    Replies: 16
    Last Post: 08-02-2017, 22:40
  4. Αποφευκτικη διαταραχη ?
    By stefamw in forum Άλλες Διαταραχές Προσωπικότητας
    Replies: 1
    Last Post: 18-04-2014, 15:48
  5. Αποφευκτικη διαταραχη της προσωπικοτητας
    By merliou in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 25-03-2010, 23:35

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •