οικογενειακα σκηνικα και ψυχωση - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 16 to 30 of 46
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    καλησπερα παιδια και ευχαριστω για την ανταποκριση

    απο οτι καταλαβαινω απο τα λεγομενα σας ολοι στο ιδιο καζανι βραζουμε..

    προσπαθω να κανω πραγματα. δεν καθομαι.και το βλεπουν.και αντι να με στηριξουν που δυσκολευομαι μειωνουν και εμενα και αυτα που κανω.
    το μονο που τους νοιαζει ειναι να βρω δουλεια. με ρωτησαν ομως ποτε αν μπορω να δουλεψω? και δεν ειναι οτι κρυβομαι πισω απο το ταμπελακι μου.. στο παρελθον δουλευακαθε μερα και μπορει να εκανα και διπλοβαρδυα αμα χρειαζοταν..

    κανω πραγματα και μονη μου.σπουδαζω, σπιτι μονη ου ακουω μουσικη, βλεπω ταινιες, δεν προσφερω τιποτα στο σπιτι περα απο λεφτα..το ξερω.. κι ας προσπαθω να τους καν περηφανους για κατι.κι ας ειναι "γονεις"
    αλλα βεβαια δεν ειμαι το παιδι τους εγω..μονο να με παρακολουθυν τους νοιαζει. γιατι αν ηταν πραγματικοι γονεις δε θα με μειωναν ετσι το παιδι τους.

    να ηξερα που τους εχουν φυλακισμενους τους γονεις μου..
    αυτες τις μερες περναω δυσκολα
    και το κακο ειναι οτι κατι τετοια δε μπορω να τα ξεχασω. τα θυμαμαι καθ φορα που τα ματια κλαινε..

    παιρνω
    125mg clopixol
    40mg aloperidin
    40mg dipiperon
    200mg lamictal
    6mg akineton
    xanax 1mg αν χρειαστει................................ .
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    266
    Μπου εισαι αξιοθαυμαστη που μπορεις και σπουδαζεις και προσπαθεις τοσο πολυ ..εχω δει ολα τα θεμα τα σου και εχω μεινει με την προσπαθεια σου..εγω οταν επαθα τα ψυχολογ. Τα παρατησα ολα δεν μπορουσα να κανω τιποτε ...να ξερεις οτι θα τα καταφερεις εισαι πολυ δυνατη ο πρωην μου με ψυχωση δουλευει και εκανε οικογενεια!!!

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    να εισαι καλα ντολορ
    κι εσυ και ολα τα παιδια φυσικα..!

    μην νομιζεις ειχα περασει πανω κατω 2 χρονια στο κρεβατι να σηκωνομαι μονο για φαι και φαρμακα.
    καποιες φορες με ξυπναγαν μονο για να παρω τα χαπια.
    τρεχαν σαλια, δε μπορουσα να σκεφτω, δε μιλουσα ιδιαιτερρα..φυτο..

    καλα τα πηγαινα τα 2 πρωτα χρονια σχετικα στη σχολη.. τωρα απο τον ιουλιο δεν μπορω να κανω τιποτα..5 ωρες διαβασμα σε 3 μηνες για να καταλαβετε..

    ωραια και η δουλεια και η ανεξαρτησια κλπ κλπ αλλα εχω χασει το κινητρο ΜΕΣΑ ΜΟΥ ΕΓΩ. δε μου κανει κλικ τιποτα..μου φαινεται ανιαρο, χωρις νοημα. δε ξερω σε τι να βρω ευχαριστηση..ουτε κοσμο θελω.τιποτα. να μου πεις ..ωραια ζωη κανεις μπου..
    και δε ξερω κιολας αν μπορω να δουλεψω ετσι..ή να φερω βολτα το νοικοκυριο και πρακτικα και χηματικα..
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    266
    Λογικο ειναι ρε συ τι ορεξη να σου μεινει και εγω δεν εχω ορεξη για τιποτε !για τιποτε ομως ...ουτε για φιλιες ουτε για νεους ερωτες ουτε για δουλεια ..εσυ δεν τα εχεις παρατησει ομως ουτε την σχολη ουτε τιποτε ..εχεις εστω μια καλη φιλη ;

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    εχω μεινει πισω σε σχεση με τους γυρω μου..
    30+
    εχω γνωρισει 2-3 παιδια που κανουμε τα ιδια μαθηματα. αλλα οπως και να το κανεις ειναι 20χρονων και εγω 30+..
    βεβαια τωρα που το ξανασκεφτομαι γιατι να συγκρινομαι ακομα κι εγω απο μονη μου με τους αλλους??
    μηπως επειδη αυτο εκαναν οι "γονεις" μου?
    τωρα το συνδυαζω στ μυαλο μου..
    ισχυει?
    ΠΟΣΟ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΕΒΛΕΠΑ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΜΟΥ ΓΙΑ ΛΙΓΑΚΙ..
    Last edited by boo; 21-12-2020 at 23:31.
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    πως μπορει καποιος να βρει τους γονεις του?
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Δεν είναι τυχαίο που μπορεί να είναι η ίδια ασθένεια αλλά να εκδηλώνεται διαφορετικά στον κάθε άνθρωπο και η κάθε "περίεργη" ιδέα ή παραίσθηση να διαφέρει και να έχει άλλη θεματολογία ακόμα και στον ίδιο άνθρωπο κατα καιρούς boo. Νομίζω ότι από παλιά δεν παίρνεις την αποδοχή και την κατανόηση που θα ήθελες από τους γονείς σου για αυτό και σου έχει κολλήσει η ιδέα ότι δεν είναι γονείς σου. Και μόλις γίνει κάποιο σκηνικό και σε πληγώσουν πάλι, η ιδέα επανέρχεται πιο έντονα.
    Οι γονείς μας μας στηρίζουν, μας αποδέχονται, μας κατανοούν, άρα αν δεν το κάνουν δεν είναι γονείς μας, σωστά; Έλα ντε όμως που συμβαίνει συχνά να είναι προβληματικές αυτές οι σχέσεις γονιών-παιδιών. Είναι να μην πληγώνεσαι; Πρέπει να μάθεις να το διαχειρίζεσαι όσο γίνεται όμως. Είναι νομίζω κάτι που θα πρέπει να το δουλέψεις με την ψυχολόγο αυτό.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Νομιζω οτι τα προβληματα μας ( των περισσοτερων ) ωχριουν μπροστα στα προβληματα της μπου .........

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by boo View Post
    απο οτι καταλαβαινω απο τα λεγομενα σας ολοι στο ιδιο καζανι βραζουμε..
    .
    Μπαα, μην τολες, το καζανι του καθενος πασχοντος εχει το πιο καυτο λαδι ....παντα για τον ιδιον .....

  10. #25
    Elenia781
    Guest
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Νομιζω οτι τα προβληματα μας ( των περισσοτερων ) ωχριουν μπροστα στα προβληματα της μπου .........
    Ειναι λυπηρο αυτο που γραφει η boo οτι δεν αναγνωριζει τους γονεις της και λογος για εισαγγελικη φτανει στο σημειο να κανει πλεκτανες το μυαλο.Τα φαρμακα αυτα δεν ειναι κατασταλτικα οπως παλια ,εχουν σκοπο να μας θεραπευουν οχι τελειως γι'αυτο λεγεται και δυσιατη ασθενεια, αλλα να μας εχουν σε μια καλη κατασταση . Δεν μπορω να καταλαβω γιατι δεν γινεται αυτο στην περιπτωση της?

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Elenia781 View Post
    Ειναι λυπηρο αυτο που γραφει η boo οτι δεν αναγνωριζει τους γονεις της και λογος για εισαγγελικη φτανει στο σημειο να κανει πλεκτανες το μυαλο.Τα φαρμακα αυτα δεν ειναι κατασταλτικα οπως παλια ,εχουν σκοπο να μας θεραπευουν οχι τελειως γι'αυτο λεγεται και δυσιατη ασθενεια, αλλα να μας εχουν σε μια καλη κατασταση . Δεν μπορω να καταλαβω γιατι δεν γινεται αυτο στην περιπτωση της?
    Ουτε γω μπορω να το καταλαβω αυτο ..........δεν εχω τετοιες γνωσεις .......

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Εισαγγελική γίνεται όταν κάποιος γίνεται επικίνδυνος για τον εαυτό του ή για τους γύρω του, όχι αν κάνει πλεκτάνες ή σκέφτεται παράλογα πράγματα.
    Χωρίς να είμαι ειδικός, από τα μηνύματά της φαίνεται ότι έχει δοκιμάσει μέσα στα χρόνια πολλά διαφορετικά φάρμακα και συνδυασμούς κι άλλοτε είναι καλύτερα κι άλλοτε χειρότερα διότι πέρα από την ασθένεια αυτή καθ' εαυτή παίζει ρόλο και το περιβάλλον. Έχω διαπιστώσει από τα λίγα που λέει για τους δικούς της ότι δεν καταλαβαίνουν τι ακριβώς ιδιαιτερότητες έχει αυτή η ασθένεια και τι αντιμετωπίζει η κόρη τους και αντί με τον τρόπο τους να την υποστηρίξουν, περισσότερο της ρίχνουν την ψυχολογία. Ήταν η κοπέλα σχετικά καλά πέρισυ, παρακολουθούσε την σχολή της κι όταν άρχισε να αγχώνεται, αντί να την ηρεμίσουν της δημιουργούσαν περισσότερο άγχος με αποτέλεσμα να επανέλθουν τα ψυχωτικά κι όλα αυτά. Και με αυτή την κατάσταση η boo δεν τους εμπιστεύεται να τους πει και τι αισθάνεται ώστε να προλάβουν στην αρχή ένα επεισόδιο. Μόνη της παλεύει η κοπέλα μία ασθένεια που έτυχε σε αυτήν να είναι πολύ βαριά.

    Ευτυχώς έχει τσαγανό και παλεύει παλικαρίσια και σίγουρα θα το νικήσει και πάλι!

  13. #28
    Elenia781
    Guest
    θα εκπλαγεις για τους λογους που γινοντε εισαγγελικες. Στην δικη μου περιπτωση ηταν γιατι δεν επαιρνα το φαρμακο και οπως η boo δεν αναγνωριζα τους γονεις μου. Υπαρχουν και κακοβουλες εισαγγελικες που θελουν να απομονωσουν το ατομο αυτο, π.χ αφορα κληρονομικα και βρισκουν πατημα στην ψυχασθενεια του αδελφου τους. Πιστευω οι γονεις πολλες φορες κατω απο το πρισμα οτι εχουν ξεπερασει τα ορια τους και αυτοι δεν ξερουν πως να φερθουν νομιζουν οτι τα εχουν δοκιμασει ολα που και παλι δεν τους δικαιολογω πιστευω αρχιζει να υπαρχει φοβος και να εχει χαθει η εμπιστοσυνη στο που μπορει να καταληξει το παιδι τους, νοιμζοντας οτι κανουν καλο . Επισης μετα απο καποια ηλικια οι σχεσεις οταν ειναι προβληματικες αμβλυνουν το προβλημα και υπαρχει συγχυση και στις δυο πλευρες.

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Δεν διαφωνώ σε αυτά που λες, μία ασθένεια είναι δύσκολη και για τον πάσχοντα και για τους γύρω του.

    Πρέπει να παλεύουμε για το καλύτερο όμως, δεν ξέρω αν έχεις δει κάποια μηνύματα παλιότερα της boo, είναι άσχημο να έχεις να αντιπαλέψεις το ίδιο σου το μυαλό και ταυτόχρονα να αισθάνεσαι άγχος κι ενοχές που απογοητεύεις τους γύρω σου κι αυτοί άθελά τους να στις καλλιεργούν και να το επιδεινώνουν όλο αυτό. Πως να καλυτερεύσει κάποιος όταν ακούει φωνές, βλέπει παρουσίες που τον απειλούν, αισθάνεται τρομοκρατημένος και έρχεται ο άλλος και του λέει π.χ. κοίτα να βγάλεις την σχολή για να πιάσεις δουλειά μετά; Τι έχει εκείνη την ώρα προτεραιότητα, έχει αποδιοργανωθεί του αλλουνού το μυαλό, βρίσκεται σε σύγχιση και πανικό κι εσύ του λες για τα μαθήματα;

    Αν οι γύρω σου είναι στην κοσμάρα τους, πρέπει όσο μπορείς να μάθεις ο ίδιος να θέτεις προτεραιότητες κα να το διαχειρίζεσαι αυτό το φορτίο όσο πιο καλά μπορείς, για αυτό είπα και στην boo πέρα από την αγωγή της να μιλάει με την ψυχολόγο για αυτά τα θέματα. Έχει κάποιους μήνες που δεν έχει σταθεροποιηθεί η κατάσταση με τις φωνές. Εκεί πρέπει να δώσει βάση πρώτα και αργότερα για σχολή, δουλειά, τι σκ@τα λέει η μάνα της στο τηλέφωνο ή ξέρω κι εγώ τι!
    Νομίζω την είχε βοηθήσει και παλιότερα η ψυχολόγος σε κάποια πράγματα.

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    καλησπερα παιδια
    ευχαριστω που μπαινετε στον κοπο να μου απαντησετε ολα αυτα..
    νοιωθω σαν καποιος να με νοιαζεται..

    την παρακολουθηση την εχω 17 χρονια.. αμφιβαλω αν ποε θα μπρεσω να το αποβαλω. γιατι εχει ριζωθει μεσα μου και δε γινεται να μην το πιστευω.
    οι φωνες ειναι πιο διαχειρισημεμς. 8-9 χρονια. αλλωτε πιο εντονες αλλοτε σπαστικες, κουραστικες, φοβιστικες, μπερδευτικες κλπ

    της ειχα κλεισει της μανας μου οταν εμενα αθηνα 3 φορες ραντεβου με τη γιατρο να της εξηγησει μπας και μαθει 2-3 σωστα πραγματα..ειχα δωσει και 150 ευρω και για τα 3 χαμενα ρανεβου..

    δε με αγαπανε. δεν τους αρεσω. ολο επεμβαινουν ασχημα.τους ειμαι λιγη, ειναι παρεμβατικοι.οτι πουν κανονας.δεν κανουν ποτε λαθος.. θελου να παιρνω την εγκριση τους για οτιδηποτε θελω να κανω.
    πριν λιγο ας πουμε μπηκε στο δωματιο ουτε καν να χτυπησει τη πορτα μου ανοιγει το πορτοφολι μου να δει ποσα λεφτα εχω και μου εβαλε τις φωνες γιατι ειχα ξεμεινει με 27 ευρω και φωναζε που τα χαλας κλπ.
    ενω ολα τα λεφτα τα εχω κανει δωρα

    εχω χασει τη μνημη μου πολυ μετα την τελευταια νοσηλειαπαω να κανω μια προταση και μεχρι να την φασω σστο τερμα εχω ξεχασει τι ελεγα..

    2 γιατροι μεχρι τωρα μου εχουν πει οτι ειμαι ανθεκτικη στα φαρμακα..

    δε μου προκαλει ευχαριστηση τιποτα...τιποτα δεν μου κεντριζει το ενδιαφερον.

    δεν τους εμπιστευομαι πλεον καθολου.
    μονη εντελως
    εχω 1 φιλο κανα 12ωρο μακρυα απο εμενα αλλα δε πολυμιλαμε για εμενα εχει κι αυτος τα δικα του..
    κι αυτον τον υποπτευομαι.μπορει να το εχουν βαλει για να μαθαινουν τα μυστικα μου.μου διενει ορκους οτι δεν ειναι ετσι και μετα στεναχωριεται και μου το κραταει.κι εω ετσινοωθω που ασχημα κι ου λεω ok
    εχω και αλλους 2 διαδικτυακους.
    αλλα δε μ αρεσει να φορτωνομαι

    η μανα μου παλιοτερα που ειχα σχεση με ελεγε *******
    και επειδη ειχα κολλητη πολυ στενη φιλια με ελεγε λεσβια..(χωρις φυσικα να εχω θεμα με τους ομοφυλοφιλους..)

    δε μπορω να ξεχασω τα λογια τους
    Last edited by boo; 22-12-2020 at 18:09.
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. Οικογενειακα προβληματα
    By EleniEleni in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 6
    Last Post: 18-07-2018, 00:10
  2. οικογενειακα προβληματα
    By user1234 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 20
    Last Post: 26-04-2016, 11:39
  3. Οικογενειακά προβλήματα
    By giorgoszik in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 12
    Last Post: 10-04-2016, 03:49
  4. οικογενειακα θεματα
    By Αρης31 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 2
    Last Post: 16-03-2016, 17:46
  5. Οικογενειακά προβλήματα
    By dafiduck in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 1
    Last Post: 05-11-2011, 21:34

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •