οικογενειακα σκηνικα και ψυχωση - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 31 to 45 of 46
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    και ειναι εκει
    με παρατηρουν
    τι κανω πως νοιωθω τι λεω τα παντα.
    απο μωρο για να μην καταλαβω τη συνωμοσια τους
    γι αυτο τωρα ειμαι στο δωματιο
    και εκει μπαινοβγαινουν αλλα δεν ερχομαστε σε επαφη τοσο συχνα
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    boo έχεις ψάξει με την ψυχολόγο τι το πυροδότησε όλο αυτό το σχετικό με τους γονείς; Είναι από την εφηβεία σου ή τα τελευταία χρόνια; Τα συζητάς μαζί της αυτά;
    Συγγνώμη αν σε φέρνω σε δύσκολη θέση, δεν ρωτάω να μου πεις τι και πως, απλά αν το έχετε θίξει αυτό το θέμα κι αν δεν σε έχει βοηθήσει να το δεις αλλιώς.
    Ελπίζω να είσαι πιο ήρεμη τώρα.

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    καλησπερα και παλι

    θα σου πω αυτο που με ρωτας δεν εχω προβλημα
    απο τον παιδικο δεν ειχα φιλους, το ιδιο και στο δημοτικο..1 φιλη και αυτη οχι κατ επιλογη απλα επειδη ηταν η μονη που μου μιλουσε
    δεν επαιζα κοριτσιστικα παιχνιδια επισης.. δε ξερω αν ημαινει κατι αυτο..
    στο γυμνασιο στα 14 μου γινεται μια παρεξηγηση στο γυμνασιο και για να καλυψω 2 κοπελες που εφταιγαν το πηρα ολο επανω μου και δεχτηκα απιστευτο μπουλινκ μπροσα σε ολο το σχολειο σχεδον.ειχα παγωσει και απλατα δεχομουν ολα βουρκωμενη απλα
    απο τοτε δε μου ξαναμιλησε κανεις. μονη παντου.
    οι "δικοι μου" δε με ρωτησαν ποτε ενα πως πηγες στο σχολειο? ολα καλα? τιποτα.απο τα 14 λοιπον μεχρι τα 16 σχολειο κλαμα φροντιστηρια υπνος
    καθε μεσημερι και καθε βραδυ που ξαπλωνα παρακαλουσα να παιθανω και εψαχνα τροπους.. σκεφτομουν να παρω χαπια, σκεφτομουν να παρω ναρκωτικα κλπ
    κλινικη καταθλιψη μου διεγνωσαν στα 24 στην 1η νοσηλεια για εκεινα τα χρονα στο σχολειο οταν το συζητησαμε με την ψυχολογο..
    ε στα 16 τα βροντηξα ολα. ειπα ως εδω παμε απο την αρχη
    και μεσα στην προασπαθεια μου να βαλω τα παντα σε μια ταξη, και προσπαθωντας να δωσω απαντησεις στον εαυτο μου, γιατι εγιναν ολα αυτα? τι πηρα? τι εδωσα? τι αποτελεσμα ειχαν? ΓΙΑΤΙ το περασα ολο αυτο??
    ε τοτε ηρθε η μαγικη απαντηση. ΜΕ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ! ναι γι αυτο ολα .ολα ειναι μια δοκιμασια και παιδευομαι επειδη καποιοι με δοκιμαζουν, με παρακολοθουν τιο κασνω και τι λεω και τι σκεφτομαι και μου δινουν δοκιμασιες.ολα ειναι ενα πειραμα. με παρακολουθουν..ε και ποιος ηταν ο πιο κοντινος μου που θα μπορουσε να με παρακοουθησει?? οι δικοι μου φυσικα!
    πορευομουν και πορευομαι με αυτο..στα 23-24 μετα απο υπερβολικη πιεση και στρες εγινε το μεγαλο μπαμ κκαι αρχισαν οι φωνες και τα φαντασματα..
    η παρακολοθηση πορευοταν παραλλληλα με εμενα απο τοτε σα 16.
    δεν ηξερα ομως οτι αυτα ειχαν ονομα.. ψυχωση.. τα εβλεπα ολα φυσιολογικα. οπως και τωρα........

    εχω προσπαθησει να τα πω αλλα δεν το συζητησαμε ποτε ιδιαιτερα απλα αναφοριικα
    γιατι το να ξινω πληες δε μου κανει και τοσο καλο
    Last edited by boo; 22-12-2020 at 21:47.
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    θυμαμαι μια αλλη φορα ειχε εμενα να σΤεκομαι ακουνητη μπροστα της στην κουζινα και αυτη να σπαει ολα τα πιατικα μπροστα μου γιατι ειχε νευρα μαζι μου.ειχα παγωσει.φοβομουν

    παντα φοβος
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Δεν ήθελα να ξύσω πληγές και να σε ταράξω, ωστόσο ψυχανεμίζομαι ότι ένα μεγάλο μέρος του προβλήματος είναι και όλο αυτό. Μήπως πρέπει κάποια στιγμή να το πάρεις απόφαση ότι πρέπει να χωθείς στα βαθιά και να το δεις μαζί με την ψυχολόγο; Θα είναι μία δύσκολη διαδικασία, αλλά μπορεί να θέσει τη σχέση με τους δικούς σου ή το πως την διαχειρίζεσαι σε άλλες βάσεις.

    Είναι αυτό που λίγο πολύ είπε η ελενια πιο πάνω, μπορεί να υπήρχαν θέματα κι από την αρχή, μετά έρχεται κι όλο αυτό με την ασθένεια και με τα χρόνια οι γονείς δεν καταλαβαίνουν τα παιδιά, τα παιδία του γονείς, μεγαλώνει το χάσμα ανάμεσά τους και γίνεται το πρόβλημα χειρότερο.

    Οι δικοί σου θα έπρεπε να βλέπουν και οι ίδιοι ειδικό, αλλά άντε να αλλάξεις τα μυαλά στις παλιές γενιές...

    Ελπίζω να είσαι καλύτερα σήμερα! Καλημέρα κιόλας!

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    μου εχουν σπασει τα νευρα μου φωναζουν ολη την ωρα να πηγαινω μαζι τους απο εκει δε ξερουν ποσο δυσκολο μου ειναι... δε μπορουν καν να φανταστουν τη δυσκολια μου.
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    θελω καποιος να ενωσειτα κοματια μου
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Quote Originally Posted by boo View Post
    μου εχουν σπασει τα νευρα μου φωναζουν ολη την ωρα να πηγαινω μαζι τους απο εκει δε ξερουν ποσο δυσκολο μου ειναι... δε μπορουν καν να φανταστουν τη δυσκολια μου.
    Τους το έχεις εξηγήσει; Μίλα τους boo. Κάποια στιγμή που θα ειναι ήρεμη η μάνα σου και θα είσαι κάπως πιο ήρεμη κι εσυ,προσπάθησε να πεις τι αισθάνεσαι και να τα βγάλεις από μέσα σου.
    Στην τελική, τί έχεις να χάσεις;

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    το εχω πει στη μανα μου σε ηρεμια και η απαντηση ηταν.. σε ολα τα σπιτια γινονται αυτα.........
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Τι γίνεται σε κάθε σπίτι; Τι ακριβώς της είπες; Ότι η ασθένεια σε κάνει να έχεις παράλογες ιδέες και να φοβάσαι, ότι έχεις προβλήματα συγκέντρωσης και άγχους κι ότι δυσκολεύεσαι πολύ ακόμα και να βγεις από το δωμάτιό σου και οι εντάσεις σε κάνουν χειρότερα κι η απάντηση ήταν αυτά συμβαίνουν παντού;

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    μου ειπε οτι τσακωνονται σε ολα τα σπιτια και τς λεω.. καθε μερα?
    ε μου λεει σσιγα
    της λεω με φοβιιζουν οι καυγαδες και δε μπορω να βγω απο το δωματιο και μερικεςς φορες απο αυτα οι φωνες γινονται πολλες και χειροτερες..

    καλα καλα μου λει δε θα το κανανω..ε μετ απο 3-4 μερα παλι τα ιδια επι καθημερινης βασεως..
    δεν καταλαβαινουν τιποτα
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Άσχημο να υπάρχουν τσακωμοί στο σπίτι βρε boo, τι να σου πω...
    Ίσως η ψυχολόγος σου πει μερικά κολπάκια να τα περνάς πιο στο φλου αυτά, από το ένα αφτί να μπαίνουν στο άλλο να βγαίνουν και να μην σε επηρεάζουν τόσο.

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    χρονια πολλα παιδια

    ε στον επομενο καυγα θα σηκωθω να φυγω εξω και θα τους πω οταν ηρεμησουν να με παρουν τηλ να γυρισω..
    δε μπορω να σκεφτω τιποτα αλλο
    εσεις πως το βρισκετε αυτο?
    αν και τωρα τιςσ τελευταιες μερες χωριζονται ο ενας στην πολη ο αλλος στο χωριο οποτε ειναι καλυτερα..
    για να δουμε..
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Location
    Athens
    Posts
    181
    όταν γίνονται καυγάδες καλό είναι να φεύγεις....δε χρειάζεται να είσαι εκεί...ούτε θα λύσεις το πρόβλημα μεταξύ τους ούτε θα εσύ θα νιώσεις καλύτερα..
    Δεν βλέπει κανείς πολύ καλά παρά μονάχα με την καρδιά.Ότι είναι σημαντικό, δεν το βλέπουν τα μάτια.

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Location
    Μορντορ
    Posts
    418
    Καλημερα boo,σε καταλαβαινω πραγματικα τι ειναι να ζεις σε ενα νοσηρο περιβαλλον,εγω γενικα ειχα θεμα κυριως με τη μανα μου ,ηθελε παντα να ελεγχει τη ζωη μου,ειτε εμενα σπιτι ειτε οχι...παντα με προσχημα τις αρρωστιες..ενω γενικα υπηρχαν και καυγαδες στην οικογενεια με θειους θειες πεθερες σογια κλπ....προσπαθησε να βγαινεις να πηγαινεις καμια βολτα,σε μενα το περπατημα λειτουργει ως ψυχαναλυση...Και δουλεψε το με ψυχολογο,εμενα με εχει βοηθησει πολυ τα τελευταια 2 χρονια.Ειναι δυσκολο στην πραξη αλλα να τους δωσεις να καταλαβουν ποια ειναι τα ορια σου και ποσο κακο σου κανει αυτη η κατασταση.
    .

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. Οικογενειακα προβληματα
    By EleniEleni in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 6
    Last Post: 18-07-2018, 00:10
  2. οικογενειακα προβληματα
    By user1234 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 20
    Last Post: 26-04-2016, 11:39
  3. Οικογενειακά προβλήματα
    By giorgoszik in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 12
    Last Post: 10-04-2016, 03:49
  4. οικογενειακα θεματα
    By Αρης31 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 2
    Last Post: 16-03-2016, 17:46
  5. Οικογενειακά προβλήματα
    By dafiduck in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 1
    Last Post: 05-11-2011, 21:34

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •