Οι γονείς άθελα ή ηθελημένα κάποιες φορές μπορεί να προκαλέσουν πολύ μεγάλο κακό στις ζωές των παιδιών τους. Έχω περάσει και εγώ πολύ τοξικές καταστάσεις μέσα σε ένα κακό οικογενειακό περιβάλλον με καυγάδες, βρισιές, ο κάθε γονιός να κοιτάει τα δικά του προβλήματα και στη μέση εγώ και η αδερφή μου να γινόμαστε οι δέκτες όλου του κακού. Εάν δεν συνέβαιναν κάποιες θετικές συμπτώσεις ακόμα θα βασανιζόμουν απο τους τοξικούς γονείς μου. Ευχαριστώ τον Θεό που γλίτωσα απο όλο αυτό γιατι εάν δεν έχεις οικονομική ανεξαρτησία είσαι ουσιαστικά υποχρεωμένος να τους ανέχεσαι για χρόνια ολόκληρα και να καταστρέφεις την ψυχή σου και την εξέλιξη σου. ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΜΑΣ. Αυτοί οι άνθρωποι μας έφεραν στη ζωή αλλά το πως μας φέρονται είναι δική τους ευθύνη. Εάν δεν μπορούν να μας αγαπήσουν και να μας εκτιμήσουν σαν ανεξάρτητα άτομα είναι δικό τους πρόβλημα. Boo καταλαβαίνω οτι περνάς πολύ δυσάρεστα και θέλω να σου πω οτι καλό θα ήταν να κάνεις μια αλλαγή στη ζωή σου. Θα ήταν εύκολο να μείνεις κάπου αλλού ή αποκλείεται? Αν βιώνεις κάτι υπερβολικά τοξικό και δεν αλλάζει αυτό πρεπει να κάνεις μια κίνηση για το καλύτερο στη ζωή σου. Στο πλαίσιο που είναι εφικτό φυσικά.