οικογενειακα σκηνικα και ψυχωση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 46
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621

    οικογενειακα σκηνικα και ψυχωση

    καλησπερα/καλημερα παιδια

    εκει που ημουν καλα
    ε να.. εκει που ημουν στο δωματιο με μισανοιχτη την πορτα ακουω εξαλη τη "μανα" μου να ουρλιαζει στο τηλ με τον πατερα μου..
    "το ενα σου παιδι προβληματικο, το αλλο (εγω) στειρο (λογω των φαρμακων) και αναπηρο κλπ..
    ο "πατερας" ειχε πει οτι ειμαστε τερατα και οτι εξαιτιας μας εχει χασει το χαμογελο του..
    η "μανα" μου μου εχει πει επανειλημμένα πως ο μεγαλυτερος καημος και στεναχωρια ειμαι εγω..
    νοιωθω τοσο λιγη
    ενα μηδενικο
    ε μετα αρχισαν οι φωνες να επαναλαμβανουν πραγματα και συνεχιζονται ακομα
    δε νοιωθω καλα σε αυτο το σπιτι
    αλλα δεν εχω που αλλου να μεινω
    με μειωνουν συνεχεια
    δεν με αφηνουν να εχω προσωπικη ζωη
    ολο με ελεγχουν
    δεν εχω ουτε ενα μικρο δικο μου χωρο.. ουτε καν στο δωματιο μου ολη μερα μπαινοβγαινει η "μανα" μου...
    κουμαντο στα λεφτα μου θελει να κανει αυτη..και ολο με κρινει για το τι τα κανω ενω τις εχω δωσει 9000 ευρω εδω και 4 χρονια απο το επιδομα και τις οικονομιες μου..
    με αρρωσταινει ολο αυτο

    εχει κανεις να μοιραστει καποιος καποια τεοια κατασταση?
    καποιος να δωσει καποια γνωμη?
    τι θα κανατε?
    Last edited by boo; 21-12-2020 at 02:24.
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Ειναι να μην αρρωσταινεις με αυην την κατασταση που περιγραφεις ? παλι καλα που αντεχεις , αγαπητη boo .....

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    αστα βρε mac..
    το εριξα στο ποτο αποψε..
    δε ξερω τι μου γινεται
    εχω ενα ληγμο μεσα μου με πνιγει
    απο τη μια θελω να τα κανω λαμπογυαλο απο τα νευρα
    απο την αλλη θελω να κρυφτω να κουλουριαστω να κλεινω τα αυτια μου γιατι νοιωθω ενα τιποτα και με ποναει.. πολυ..
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    οι φωνες ειναι τραγικες αποψε..
    πινω πινω αλλα τιποτα..
    τι να κανω??
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  5. #5
    hlias1988
    Guest
    Ολοι εχουμε δυσκολιες οικογενειακες.. ειτε αλλοι με τα λεφτα ειτε θεματα σχεσεων κτλ.. απο το ενα αφτη να μπαινει και αλλο να βγαινει...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    πονος πολυς και θυμος..
    δε ξερω πως να αντιδρασω, πως να την παλεψω, οταν οι πιο στενοι πιστευουν και νοιωθουν ετσι για εμενα
    τους μισω και τους αγαπω κι ας ειναι οι "γονεις" μου..

    πως να τα βαλω στην ακρη?
    δε θα πληγωνοσασταν εσεις
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  7. #7
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by boo View Post
    πονος πολυς και θυμος..
    δε ξερω πως να αντιδρασω, πως να την παλεψω, οταν οι πιο στενοι πιστευουν και νοιωθουν ετσι για εμενα
    τους μισω και τους αγαπω κι ας ειναι οι "γονεις" μου..

    πως να τα βαλω στην ακρη?
    δε θα πληγωνοσασταν εσεις
    Ο θεος να σε βοηθησει δεν μπορω να σου πω κατι αλλο... εμενα η μανα μου πηγαινει για δουλειά η κακομοιρα να τα βγαλουμε περα.. δεν ειναι υποτιμητικο αυτο? Η κοινωνια τι θα λεει?! Ασε την εχω πουτσισει.. αν παθει κατι η μανα μου εγω τι θα απογινω?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    κατι τετοιες ωρες που ειναι ο θεος?
    και εμενα δουλευαν. η μανα μου καθαριζε σπιτια.πηγαινα κι εγω μαζι της καποιες φορες. δεν ειναι ντροπη
    δε ξερω να μεινω μονη χωρις αυτην. δε ξερω ολα αυτα που κανει για να φερει βολτα το σπτι οικονομικα, πρακτικα, νοικοκυριο κλπ
    καποια πραγματα ομως πως να τα συγχωρεσω?
    και δεν ειναι οτι δεν εχω βαλει νερο στο κρασι μου πολλεεεεες φορες.πολλα λαθη.
    να πω αλλο ενα λαθος και να παω παρακατω?
    για μια φορα ακομα να κανω τον μ@λ@κα ε??
    γι ποσο? και ωσπου τι?
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    266
    Γεια σου μπου !εμενα μου ειπαν οτι τους κατεστρεψα την ζωη !!οι γονεις που απ τα 16 μου κατεστρεψαν την ζωη με το ν μου στερησουν τον μονο ανθρωπο που αγαπησα και ερωτευτηκα...εξαιτιας τους ζω μεσα στην καταθλιψη και με κρισεις πανικου και πολλααα αλλα εδω και χρονια ..και αυτοι τολμησαν να μου τουν οτι τους κατεστρεψα . Γιατι ?δεν μπορουν να πανε τις εκδρομες τους και ν με αφησουν μονη στο σπιτι φαντασου !!!
    Χασαν τις εκδρομουλες τους εγω εχασα ολη μου την ζωη απο εφηβη ουτε εκδρομες πηγα ουτε τιποτε . ..ειναι πολυ δυσκολο αυτο που ζεις και εγω οταν μου το ειπαν αυτο ηθελα ν φυγω απ το σπιτι και που να παω ;;ουτε να δουλεψω μπορω ουτε τιποτε.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Γεια σου Boo. Εγω παιρνω aloperidin μονο 5 mg και δεν εχω ψυχωτικα συμπτωματα. Τωρα διαφορα που με απασχολουν δεν ξερω εαν οφειλονται σαν αρνητικα συμπτωματα της ψυχωσης και σε τι βαθμο ή ειναι απλως ετσι η ζωη.
    Εχω ηρεμο οικογενειακο περιβαλλον, δεν εχω παραπονο ... φανταζομαι ειναι τεραστια υποθεση ενα ηρεμο περιβαλλον. Για παραδειγμα νομιζω οτι με την καραντινα περναω την καλυτερη περιοδο της ζωης μου γιατι δεν ασχολουμε ιδιαιτερα με το κοινωνικο κομματι. Εχω λυσει προς και για το παρον το οικονομικο μου προβλημα περνοντας μια συνταξη που νομιζω ειναι 320 ευρω (δεν ειμαι σιγουρος προσφατα την πηρα και ειχε αναδρομικα κλπ. , αλλα τοσα νομιζω ειναι το μηνα). Φυσικα χωρις την στηριξη της οικογενειας, οταν μεινω μονος δεν ξερω εαν μου φτανουν για φαγητο και για τους αναγκαιους λογαριασμους οπως νερο,δεη,ιντερνετ,τηλεφωνο ακομα και εαν κοψω οιανδηποτε πολυτελεια, οπως το καπνισμα που θα κοπει σιγουρα.

    Μπορει στο μελλον να αναγκαστω να κοψω τη συνταξη ή να δω πως με προστατευει το κρατος ωστε να μπορω να δουλεψω λιγο και να συμπληρωνω το εισοδημα.

    Αλλα σε γενικες γραμμες εχω μια γαληνη, βλεπω ταινιες, παιζω παιχνιδια, διαβαζω κανα βιβλιο, σερφαρω, προσπαθω να εχω κοινωνικη επαφη μεσω ιντερνετ οπως τωρα, μαθαινω πραγματα που μου αρεσουν και που μπορουν να με βοηθησουν και επαγγελματικα στο μελλον, ισως τελειωσω και το μεταπτυχιακο μου που δεν εχω ορεξη να πιασω τη μεταπτυχιακη μου εργασια αυτη την περιοδο της ζωης μου. Ηθελα να μαθω Γερμανικα, αλλα ειδα οτι ηταν υπερβολικος κοπος και χρονος και αντι αυτου σκοπευω να βελτιωσω τα ηδη καλα Αγγλικα μου που τα συνανταω παντου στις δραστηριοτητες μου. Δηλαδη να βελτιωσω γραμματικη τα κενα που εχω, το λεξιλογιο και να συνηθισω να τα μιλαω και να τα γραφω καλυτερα, γιατι στο διαβασμα ειμαι αρκετα καλος.

    Μαθαινω και τροπους πως μπορεις να εμπλακεις σε κοινοτητες για συζητησεις απλες ή για κοινα ενδιαφεροντα που εχουμε.
    Για παραδειγμα το meetup.com εχει συναντησεις με ηλεκτρονικα μεσα, πανω σε ενα θεμα συζητησης.
    Τωρα τελευταια εδειξα ιδιαιτερο ενδιαφερον στο twitch που ειναι μια πλατφορμα που καποιος συνηθως παιζει ενα παιχνιδι το προβαλει στο νετ και μπαινουν αλλοι και τον παρακολουθουν να παιζει και συζητουν μαζι του. Αλλα μπορεις να το χρησιμοποιησεις και με αλλους τροπους. Εκει επιλεγω για παραδειγμα με ενα tag greek για τη γλωσσα και βρισκω ελληνες ή εαν θελω μπορω να παω στα αγγλικα που ειναι μυριαδες, σαν παγκοσμια γλωσσα. Ειμαι φρεσκος σε αυτο και υπαρχουν πολλα να μαθω.

    Γενικα αυτα κανω αυτη την περιοδο που εχουμε και τον κωρονοιο και ειμαστε κλεισμενοι μεσα. Ισως περιγραφοντας τι κανω, σου δωσω και μερικες ιδεες. Κριμα που δεν εχεις αρκετα ηρεμο περιβαλλον, εγω εχω το δωματιο μου και την ηρεμια μου. Δεν ξερω τι θα μπορουσες να κανεις περα απο το καποια στιγμη να μπορεσεις να ανεξαρτητοποιηθεις και αυτο κυριως σημαινει να γινεις αρκετα οικονομικα ευρωστη πραγμα δυσκολο.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  11. #11
    Elenia781
    Guest
    κανεις δεν επιλέγει την ψυχωση,αυτη μας επιλεγει .Οι γονεις πολλες φορες δεν μπορουν να μας δειξουν τον δρομο προς την ανεξαρτησια να μας βοηθησουν στην προκειμενη περιπτωση οχι γιατι δεν θελουν αλλα γιατι δεν γνωριζουν. Παιζουν μια κασετα εσαει. Μια γνωστη μου που εχει και αυτη ψυχιατρικα προβληματα απο τα μικρα της χρονια εφυγε απο την επαρχια που ζουσε με την μανα της, γιατι της εφαγε πολλα λεφτα που η κοπελα εβγαζε με πολυ κοπο γιατι κανει "αντρικο" επαγγελμα και σωθηκε! Πηρε την ζωη στα χερια της,βρεθηκαν ανθρωποι να την βοηθησουν να την αγκαλιασουν. Λιγο τολμη θελει και προγραμμα.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by boo View Post
    αστα βρε mac..
    το εριξα στο ποτο αποψε..
    δε ξερω τι μου γινεται
    εχω ενα ληγμο μεσα μου με πνιγει
    καλο ειναι το ποτο boo, ανακουφιζει , αρκει να μη σου γινει συνηθεια οπως μουγινε εμενα ........ναι, οι γονεις στην θεωρια καλοι ειναι , αλλα κι μενα η μανα μου ολο μου πεταει σποντες για αλλες /ους πουχουνε παιδια , αλλα ηξερε πολυ καλα να κανει οτι μπορουσε προκειμενου να χωρισω απο τον μεγαλο μου ερωτα , πολυ παρεμβατικη γυναικα ......και αδικη ....

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    266
    Ειναι που θελουν το καλο μας μακ....και οταν μας δουνε καλα λενε να χωθουν να μας κανουν χαλια και μετα να αναρωτιουντε γιατι ημαστε στα πατωματα ...και γιατι δεν καναμε την ζωη μας και γιατι οι αλλοι προχωρανε...

  14. #14
    Elenia781
    Guest
    οταν ειχα σχεση ελεγε την γνωμη της, οταν δεν ειχα ε κοιτα να παντρευτεις !!πως θα παντρευτουμε δεν ξερω σ'αυτη την ζωη με το τρενο των 8 μαλλον

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Δυστυχως , κι οι γονεις κοιτανε την παρτη τους , η τα θελω τους , υπερανω ολων .......
    Last edited by Macgyver; 21-12-2020 at 16:32.

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Οικογενειακα προβληματα
    By EleniEleni in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 6
    Last Post: 18-07-2018, 00:10
  2. οικογενειακα προβληματα
    By user1234 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 20
    Last Post: 26-04-2016, 11:39
  3. Οικογενειακά προβλήματα
    By giorgoszik in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 12
    Last Post: 10-04-2016, 03:49
  4. οικογενειακα θεματα
    By Αρης31 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 2
    Last Post: 16-03-2016, 17:46
  5. Οικογενειακά προβλήματα
    By dafiduck in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 1
    Last Post: 05-11-2011, 21:34

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •