ΝΑ ΤΟΝ ΒΑΛΩ Ή ΟΧΙ;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    2

    ΝΑ ΤΟΝ ΒΑΛΩ Ή ΟΧΙ;

    Θα προσπαθήσω να είμαι όσο πιο περιεκτική γίνεται αν και δεν το έχω πολύ. Με το παιδι που βγαίναμε (έστω Γιώργος) φαινόταν να υπάρχει συναίσθημα και από τις δυο πλευρές. Ωστόσο τον τελευταίο καιρό απλά έβγαινε 24/7 με την παρέα πραγμα που με οδήγησε στο να το τελειώσω τον Ιούλιο καθώς πέρα από αυτο και οι δυο είχαμε κανονίσει το προγραμμα διακοπών μας με τις παρέες μας οποτε ούτε το καλοκαίρι θα υπήρχε κάποια επαφή και ήδη η κατάσταση ήταν λιγο περίεργη όπως ανέφερα. Να τονίσω οτι και αυτος ήταν σκεπτικός για το καλοκαίρι απλά εγω το τελείωσα πρώτη. Όταν το τελείωσα μου βγήκαν και εμενα κάποια νεύρα για την όλη κατάσταση και αντίστοιχα και αυτος κράτησε αμυντική στάση. Τον Σεπτέμβρη του έστειλα μήνυμα να βρεθουμε και μου απάντησε πως ‘Πιστεύω δεν θα μας κάνει καλο’. Η αλήθεια έπεσα όντως σε κατάθλιψη, οχι για την απόρριψη αλλα γιατι πραγματικά τον ηθελα ακόμα ωστόσο πηρα την απόφαση οτι τελείωσε η κατάσταση και οτι πρέπει να το αποδεχτώ με τον καιρό μέσα μου. Τοτε τον έβγαλα από τους στενούς στο Instagram (που τον είχα και όλο το καλοκαίρι παρ’οτι δεν ειμασταν μαζί όπως αντίστοιχα με είχε και αυτος) και λίγες μέρες αργότερα, όταν το κατάλαβε, με εβγαλε και αυτος. Τωρα, μια εβδομάδα πριν για την ακρίβεια, δηλαδή 3 μήνες μετα βλέπω ξαφνικά στορι στο Instagram στενούς από αυτόν. Και ξανά έβαλε και άλλο. Ακόμα δεν τον εχω βάλει και ειμαι σε μεγάλο δίλλημα. Αμα δεν με ένοιαζε ακόμα προφανως δεν θα είχα θέσει καν το θέμα έδω ωστόσο ακόμα με καίει αλλα δεν θελω να τον βάλω και να θεωρήσει οτι έχει το δικαίωμα να εισβάλλει στη ζωή μου οποτε θέλει αυτος. Επίσης σκέφτομαι οτι είναι και καραντινα οποτε μπορεί απλά να ψάχνεται και να σκέφτηκε την ετοιμη λύση. Από την άλλη φοβάμαι οτι αν δεν τον βάλω μετα από λιγο θα με βγαλει και αυτος γιατι θα πάρει το μήνυμα οτι δεν ενδιαφέρομαι. ΔΕΝ ΕΧΩ ΙΔΕΑ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς λες. Ήσουν με κάποιον που δεν περνούσε καθόλου χρόνο μαζί σου από επιλογή του κι αυτό δεν σε κάλυπτε, το καλοκαίρι ο καθένας είχε κανονίσει με τις παρέες του και επειδή δεν θα υπήρχε επαφή μεταξύ σας τον χώρισες. Ωραία (;) ως εδώ. Τώρα τι θεωρείς ότι θα αλλάξει δηλαδή αν γίνει κάτι; Άλλαξες εσύ και δεν θα σε πειράζει αν πάλι δεν περνάτε χρόνο μαζί; Κι αν πράγματι τον θες πίσω αφού ο άλλος έκανε μία πρώτη κίνηση τι θες να γίνει δηλαδή, έτσι χωρίς να του δώσεις κανένα σημάδι να του έρθει η επιφοίτηση και να έρθει στα πόδια σου και να σε παρακαλέσει μην και ρίξεις τα μούτρα σου;

    Ξέρεις τι πιστεύω; Πρώτον και από τις δύο πλευρές είστε πολύ χλιαροί, δεν το βλέπετε ζεστά το θέμα και Δεύτερον που αποδεικνύει το πρώτο δεν συζητάτε, δεν έχετε μάθει να επικοινωνείτε. Αν το μόνο θέμα σου ήταν ότι δεν ξόδευε μαζί σου χρόνο και θεωρούσες ότι παρ' όλα αυτά δεν ήταν αδιάφορος απέναντί σου (και πως γίνεται αυτό σε φρέσκια γνωριμία αν υπάρχει ενδιαφέρον;) γιατί πολύ απλά δεν κάθισες να το συζητήσεις; Και τις ξέχωρες διακοπές ποιος τις κανόνισε; Ο γείτονας; Όπως κι αυτός έτσι κι εσύ κανόνισες με φίλους, θεμιτό κι αυτό, αλλά θα μπορούσατε να το συζητήσετε να μοιράσετε τον χρόνο σας και να κανονίσετε και οι δυο σας. Εσύ απλά τον χώρισες αντί να προσπαθήσετε να βρείτε μία λύση και να δοκιμάσετε αν θα δουλέψει όλο αυτό και τώρα πάλι τον θες από βαρεμάρα μάλλον γιατί δεν έχεις κάτι καλύτερο να κάνεις και το θέμα σου είναι μην σε πει "ευκολάκι". Μα και αυτός για εσένα το "ευκολάκι" σου είναι. Κάποιος που πριν λίγο καιρό δεν σου έκανε, μόλις έκανε μια κίνηση στο ίντερνετ σου κάνει ξαφνικά; Και γιατί δεν αναρωτιέσαι "διστάζω μην έχουμε τα ίδια" κι αναρωτιέσαι " μήπως θεωρήσει ότι είμαι καβάτζα//έτοιμη λύση" ;

    Τι να κάνεις; Μα να σκεφτείς τι ακριβώς θες από αυτόν πρώτα από όλα. Θες σεξ, θες σχέση όπως αυτή που είχατε με τους όρους που την είχατε, θες σχέση με άλλους όρους κι αν ναι μπορούν να υπάρξουν; Και μετά διεκδίκησε αυτά που θες. Αν δεν τα πάρεις, τουλάχιστον το προσπάθησες. Αλλά με τους ανθρώπους καλό είναι να συζητάμε για το τι θέλουμε και να δούμε αν μπορούμε να τα βρούμε, όχι να παίζουμε την κολοκυθιά.

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Τι εννοεις να τον βαλεις;;;;το κειμενο σου πολυ μπερδεμενο.πολυ ευκολα χρησιμοποιεις την λεξη καταθλιψη πες καλυτερα οτι το ΕΓΩ σου πειναει καιγεσαι να το ταισεις

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Καταρχήν ασε τα σοσιαλ οπως είναι, μην τον βγάλεις. Οταν του χες πει να χωρίσετε πρώτη φορά, τι σου ειπε εκεινος?

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    2
    Αρχικά, εκτιμώ οτι αφιέρωσες χρόνο να απαντήσεις ωστόσο διαφωνώ μαζί σου σε μερικά σημεία όπου σε βρισκω απόλυτη και βγάζεις δικά σου συμπεράσματα. Αναγκάστηκα να τον χωρίσω καθώς έβλεπα αυτο που ειπα και πάνω, έναν άνθρωπο να μην μου δίνει σημασία και είχε έρθει το καλοκαίρι που ο καθένας θα είχε το δικό του προγραμμα οποτε θεώρησα πως ένα διάλειμμα ίσως το ανανέωνε και δεν χρειαζόταν να τραβάω κάτι από τα μαλλιά. Αυτο δεν σημαίνει οτι ηθελα να το κανω ή οτι ηθελα να ειμαι ελεύθερη να ζήσω το καλοκαιρακι μου. Ίσα ίσα όλο το καλοκαίρι το σκεφτόμουν το όλο θέμα γι αυτο και το Σεπτέμβρη όπως ανέφερα εγω πρότεινα να βγούμε χωρίς αυτος να μου δώσει κάποιο πάτημα, απλά το ηθελα πολύ και το διεκδίκησα. Έφαγα το άκυρο μου, που με πλήγωσε αρκετά οχι από θέμα εγωισμού αλλα γιατι όντως τον ηθελα και πηρα την απόφαση να προχωρήσω. Και τις διεκδικήσεις μου είχα και εχω, δηλαδή δεν εχω την ανάγκη να πάρω από αυτόν κάποια επιβεβαίωση για να ανεβάσω την αυτοπεποίθηση μου, ωστόσο οσο και αν προσπάθησα δεν τον εχω ξεπεράσει. Όλο αυτο με το να με βάλει ξαφνικά στενούς πριν μια εβδομάδα (μετα από 3 μήνες που με είχε βγαλει) αναστάτωσε όλη αυτή την ηρεμία που είχα καταφέρει να αποκτήσω εδώ και κάποιο καιρό. Και ναι λοιπόν το ερωτημα μου σε εσας είναι να τον βάλω και εγω στους στενούς δίνοντας του ένα ‘πράσινο φωσ' ή να το αφήσω πίσω μου ( που είναι το πιο δύσκολο φυσικά). Και το ερωτημα μου είναι αυτο γιατι ακριβως δεν ξερω τι σκοπούς έχει. Μπορεί να μην στοχεύει σε κάποια επανασύνδεση αλλα στο να τσεκάρει αν ειμαι μονη, αν τον θελω ακόμα. Σιγουρα σε αυτο το διάστημα εχω σκεφτεί και τι θελω από αυτόν και με τι όρους το θελω ωστόσο νομίζω οτι αυτο θα με απασχολούσε περισσοτερο αν όντως ήξερα οτι σκοπός του είναι η επανασύνδεση και οχι απλά να ρίξει άδεια για να πιάσει γεμάτα.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Εγώ λέω πως το βλέπω απ'έξω και καμια φορά απέξω βλέπουμε πιο καθαρά, άλλες φορές και όχι βέβαια...
    Μα δεν είπες το καλοκαίρι με ενοχλεί αυτό κι αυτό να δώσουμε χρόνο να δούμε αν βελτιωθεί κάτι, να χωρίσετε του ζήτησες. Όπως και να έχει κίνηση δεν έκανε να σε διεκδικήσει τόσο καιρό. Αν καιγότανε, ούτε τον χωρισμό θα δεχόταν τόσο εύκολα, ούτε θα έριχνε άκυρο το Σεπτέμβρη. Με τα σόσιαλ προσωπικά δεν δίνω και πολύ σημασία σε όλα αυτά, οπότε δεν μπορώ να σου πω τι σημασία δίνει αυτός και πως το σκέφτεται, αλλά μάλλον όπως το περιγράφεις, ναι, σαν μία κίνηση προσέγγισης φαίνεται από τη μεριά του. Με ποιο σκοπό δεν μπορείς να το ξέρεις, αλλά αν δεν καίγεσαι για αυτόν τόσο σε βαθμό να το ρισκάρεις και να φας χυλόπιτα, περσινά ξυνά σταφύλια μου ακούγονται όλα αυτά. Αν γινόταν κάποια κίνηση νωρίτερα ή έστω υπο νορμάλ συνθήκες χωρίς καραντίνα, που είχε τις παρέες του και τις επιλογές του κι όλα αυτά και παρ΄όλα αυτά στρεφόταν σε εσένα, μπορεί να το έβλεπα αλλιώς. Αλλά τόσο καιρό δεν σε θυμήθηκε, τώρα τον έπιασε η κάψα;

    Γενικά εγώ νομίζω ότι αν με κάποιον δεν ταιριάζεις και ξενερώνεις, ειδικά από τους πρώτους μήνες γνωριμίας, σπάνια να δουλέψει μετά. Γνώμες σου λέμε, ότι θες κάνε...

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Να μην τον βαλεις .αν οντως θελει κατι παραπανω απο σενα κ οχι να τσεκαρει θα προσπαθησει περισσοτερο.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Georgia.d678 View Post
    Θα προσπαθήσω να είμαι όσο πιο περιεκτική γίνεται αν και δεν το έχω πολύ. Με το παιδι που βγαίναμε (έστω Γιώργος) φαινόταν να υπάρχει συναίσθημα και από τις δυο πλευρές. Ωστόσο τον τελευταίο καιρό απλά έβγαινε 24/7 με την παρέα πραγμα που με οδήγησε στο να το τελειώσω τον Ιούλιο καθώς πέρα από αυτο και οι δυο είχαμε κανονίσει το προγραμμα διακοπών μας με τις παρέες μας οποτε ούτε το καλοκαίρι θα υπήρχε κάποια επαφή και ήδη η κατάσταση ήταν λιγο περίεργη όπως ανέφερα. Να τονίσω οτι και αυτος ήταν σκεπτικός για το καλοκαίρι απλά εγω το τελείωσα πρώτη. Όταν το τελείωσα μου βγήκαν και εμενα κάποια νεύρα για την όλη κατάσταση και αντίστοιχα και αυτος κράτησε αμυντική στάση. Τον Σεπτέμβρη του έστειλα μήνυμα να βρεθουμε και μου απάντησε πως ‘Πιστεύω δεν θα μας κάνει καλο’. Η αλήθεια έπεσα όντως σε κατάθλιψη, οχι για την απόρριψη αλλα γιατι πραγματικά τον ηθελα ακόμα ωστόσο πηρα την απόφαση οτι τελείωσε η κατάσταση και οτι πρέπει να το αποδεχτώ με τον καιρό μέσα μου. Τοτε τον έβγαλα από τους στενούς στο Instagram (που τον είχα και όλο το καλοκαίρι παρ’οτι δεν ειμασταν μαζί όπως αντίστοιχα με είχε και αυτος) και λίγες μέρες αργότερα, όταν το κατάλαβε, με εβγαλε και αυτος. Τωρα, μια εβδομάδα πριν για την ακρίβεια, δηλαδή 3 μήνες μετα βλέπω ξαφνικά στορι στο Instagram στενούς από αυτόν. Και ξανά έβαλε και άλλο. Ακόμα δεν τον εχω βάλει και ειμαι σε μεγάλο δίλλημα. Αμα δεν με ένοιαζε ακόμα προφανως δεν θα είχα θέσει καν το θέμα έδω ωστόσο ακόμα με καίει αλλα δεν θελω να τον βάλω και να θεωρήσει οτι έχει το δικαίωμα να εισβάλλει στη ζωή μου οποτε θέλει αυτος. Επίσης σκέφτομαι οτι είναι και καραντινα οποτε μπορεί απλά να ψάχνεται και να σκέφτηκε την ετοιμη λύση. Από την άλλη φοβάμαι οτι αν δεν τον βάλω μετα από λιγο θα με βγαλει και αυτος γιατι θα πάρει το μήνυμα οτι δεν ενδιαφέρομαι. ΔΕΝ ΕΧΩ ΙΔΕΑ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ..
    καλημερα.
    δεν μας ειπες ποσο καιρο βγαινατε πριν απασχοληθει τοσο πολυ με τους φιλους του..

    το να σε βγαλει η να μην σε βγαλει απο τους στενους, να μην το σκεφτεσαι, γιατι μπορει απλουστατα να μην το ειχες προσεξει οτι σε ξαναεβαλε, εφοσον δεν αντιδρας.
    κατα τα αλλα, κι εγω θεωρω οτι εχει αναδουλειες και σε ξαναθυμηθηκε. καλυτερα μεινε αποστασιοποιημενη μεχρις οτου (και αν) επικοινωνησει ο ιδιος και σου πει συγκεκριμενα πραγματα και σου δωσει εξηγησεις. τα μηνυματα μεσω σοσιαλ (μ εβγαλε μ εβαλε κλπ) ειναι ανοησιες κατα την γνωμη μου. οποιος θελει κατι το λεει και εξηγειται αν προηγουμενως φεροταν ασχημα.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    11
    Τι θα κερδισεις κανοντας τον add? Αυτο τι θα σου δωσει? Προσδοκιες οτι ισως θα μιλατε ξανα και εκει μπορει κατι να γινει παλι?
    Απο τη στιγμη που το ληξατε και εφοσον ειχε γινει μια αποπειρα επανασύνδεσης που δεν ολοκληρωθηκε γιατι δεν λειτουργουσε το μεταξυ σας οπως σου ειπε και αυτος, εσυ γιατι επιμενεις στο να τον ξανακανεις?
    Νομιζω οταν καποιος θελει να φυγει τον αφηνεις. Ειναι το πιο σωστο. Και προχωρας παρακατω.
    Ξερω η καραντίνα απλα σε εφερε σε μια κατασταση εκτακτου πανικου να μη χασεις επαφες να μην απομονωθεις αλλα δεν ειναι λυση αυτη να ξαναεπαναφερθεις σε κατι ακυρο. Το εχετε ληξει.
    Εχετε αλληλοδιαγραφει.
    Αμα σε ηθελε θα σε διεγραφε? Δεν θα προσπαθουσε να εχετε επικοινωνια να κρατησετε μια επαφη?
    Φυγε οπως έχεις ηδη φυγει/προχωρησει και εισαι αλλου.
    Δεν την ειδες ηδη τη συμπεριφορά του? Ειχες να περιμενεις κατι περισσοτερο απο αυτον?
    Αξιοπρεπεια απλα, τα εχεις ηδη μαζεψει και προχωρας ακομα πιο μακρια. Οταν κατι το εχουμε δει και μας προκαλει θλιψη δεν γυρναμε να το αναβιώσουμε ξανα.
    Σιγουρα θα βρεις αλλον. Απλα εχεις τις κεραιες ανοιχτες και ψαχνεις.
    Η καθε αποτυχημενη σχεση μας γιατι ολοι εχουμε κάνει, δειχνει οτι εχουμε ακομα δρομο. Και υπάρχουν και αλλοι τοσοι άνθρωποι εκει εξω που ειναι σαν εσενα που ψαχνουν.
    Να μη σταματαμε την αναζητηση αυτη ειναι η γνωμη μου, εχεις περισσότερες ευκαιριες ετσι παρα να γυρισεις σε μια τελειωμενη ηδη κατασταση.
    Να εισαι καλα και να μη χαλιεσαι, παρε το χρονο σου σκεψου αυτα που θες και προχωρησε.
    Υπαρχει και η περιπτωση αν το θελεις πολυ να του στειλεις οποτε εκει θα δεις και πως θα παει ολο αυτο. Κανε αυτό με το οποιο νιωθεις καλα με σενα την ιδια.
    Καλες γιορτές!

Similar Threads

  1. Δεν ξέρω τι Τίτλο να βάλω
    By ge0rge in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 2
    Last Post: 05-03-2017, 21:57
  2. δεν εχω να βαλω τιτλο....
    By kiosisjim in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 10
    Last Post: 19-05-2014, 01:05
  3. Δεν ξέρω τι τίτλο να βάλω...
    By Antreas MpR in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 23
    Last Post: 03-01-2014, 16:28
  4. Δε ξερω τι τιτλο να βαλω
    By in_flames in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 79
    Last Post: 12-08-2013, 15:29
  5. Δεν ξέρω τί τίτλο να βάλω!
    By ΓιάνναΜαρκ in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 04-10-2012, 22:40

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •