Αίσθημα ιλίγγου/ πονοκέφαλοι λόγω άγχους
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    3

    Αίσθημα ιλίγγου/ πονοκέφαλοι λόγω άγχους

    Καλησπέρα σας. Είμαι 21 χρόνων και φοιτητής. Γενικά από μικρός ήμουν αγχώδης, αλλά ποτέ δεν είχα κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα για να μου προκαλέσει κάτι παραπάνω από το άγχος.
    Ωστόσο από το δεύτερο έτος των σπουδών μου ξεκίνησε η κατρακύλα. Ξεκίνησε με έντονο κνησμό, ταχυκαρδίες( μάλιστα έχω πάει μια φορά στο νοσοκομείο επειδή δεν σταματούσε), θέματα με το έντερο μου και γενικά είχα συνεχώς το αίσθημα ότι κάτι δεν πάει καλά. Επειδή είμαι πολύ αγχώδης πάντα πιστεύω ότι έχω κάτι παθολογικό και κλασικά κάνω το λάθος να ψάχνω για συμπτώματα στο Ίντερνετ με αποτέλεσμα να νομίζω ότι έχω την χειρότερη αρρώστια κλπ. Το θέμα είναι ότι από τον Ιούλιο ξεκίνησα να έχω πονοκεφάλους, να μην μπορώ να κοιμηθώ εύκολα τα βραδια και να έχω συνεχώς αίσθημα ότι έχω σπασμός στο σώμα μου και στα πόδια. Υπήρχαν μικρές περίοδοι που δεν το ένιωθα και περίοδοι που ξανά ερχόταν πίσω. Από τέλη Σεπτεμβρίου έχω συνεχώς το αίσθημα ουι όταν σηκώνομαι πηγαίνω πέρα δώθε ενώ κανονικά στέκομαι χωρίς να κουνιέμαι και πλέον νιώθω αυτό το πρόβλημα. Νόμιζα οτ είχα ίλιγγο, πήγα σε νευρολόγο και μ είπε ότι ευθύνεται το άγχος αφού της είπα όλα μου τα συμπτώματα και ότι δεν χρειάζεται να προβώ σε περαιτέρω εξετάσεις όπως μαγνητική. Μου έδωσε απλά κάποιες βιταμίνες D. Μετά αυτό συνέχισε και πήγα και σε ΩΡΛ και μου είπε ακριβώς τα ίδια. Γενικά παρόλο που σε όσους γιατρούς έχω πάει, μου έχουν πει ότι για όλα αυτά ευθύνεται το άγχος, εγώ ακόμα πιστεύω ότι έχω κάτι παθολογικό και δεν ξέρω για τι όλη αυτή η ψύχωση. Πονάει το κεφάλι μ και αμέσως πιστεύω ότι μπορεί να έχω τη χειρότερη αρρώστια. Μερικές φορές, μου έχει τύχει να ξυπνάω το βράδυ και να μην μπορώ να ξανακοιμηθω, να περνάει η ώρα και όταν πια πάω να κοιμηθώ να πέφτω σε παράλυση ύπνου που είναι ο,τι χειρότερο. Τις προάλλες το έπαθα και νόμιζα ότι παθαίνω κρίση επιληψίας παρόλο που καταλάβαινα τι μου συμβαίνει.
    Έχω φτάσει σε αδιέξοδο και δεν ξέρω τι να κάνω...

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    8
    Εφόσον έχεις κάνει τις απαραίτητες εξετάσεις και έχεις παει σε γιατρούς που σε διαβεβαιώνουν ότι δεν έχεις τίποτα και οφείλονται όλα στο άγχος, τότε μάντεψε ΦΤΑΙΕΙ ΤΟ ΑΓΧΟΣ. Επειδή περναω κι εγώ τα ίδια και σε καταλαβαίνω, κάθε τρεις και λίγο νομίζω ότι από κάτι πασχω και τρελαίνομαι και τα ψυχοσωματικά μου εχουν φτάσει πλέον σε άλλο επιπεδο, το μόνο που μπορώ να σου πω είναι να σταματησεις να ψάχνεις τα συμπτώματα σου και να καταλήγεις σε συμπεράσματα ,και να τα αφήνεις να εκδηλώνονται μέχρι να δεις ότι δεν θα σε"σκοτώνουν". Με αυτόν τον τροπο θα δεις ότι περνανε πολυ πιο γρήγορα, εφόσον δεν θα δίνεις σημασία. Επικεντρωσου σε άλλες ασχολίες, προσπαθησε να απασχολείς το μυαλό σου με θετικές σκεψεις και σταμάτα να φοβάσαι τον θάνατο.Ζησε , ζήσε. Έτσι κι αλλιώς κανείς δεν την γλιτώνει. Αν νομίζεις παρολαυτα ότι δεν μπορείς να το αντιμετωπίσεις μόνος σου και σε επηρεάζει πολυ ώστε να μην εισαι λειτουργικος στην καθημερινότητά σου, καλυτερα να μιλήσεις με κάποιον ειδικό. Υπάρχουν πολλοί τρόποι για να βοηθηθεις, μην απελπιζεσαι.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Ο κακος ύπνος και το αγχος μου έχει προκαλέσει κι εμένα ιλίγγους και πονοκεφάλους. Κι εμένα ο ΩΡΛ μου είπε ότι είναι ψυχολογικό. Βέβαια θα πρέπει να αποκλειστεί το οργανικό αίτιο για να πας στο ψυχολογικό αλλά η αλήθεια είναι ότι λόγω του ιστορικού μου με κατάθλιψη δεν θεώρησε σκόπιμο να μου συνταγογραφήσει μαγνητική εγκεφάλου. Με μικρή δόση αντικαταθλιπτικου που βοηθά στον ύπνο καλυτερευσα. Η βιταμίνη d ανέβηκε;

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    3
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Ο κακος ύπνος και το αγχος μου έχει προκαλέσει κι εμένα ιλίγγους και πονοκεφάλους. Κι εμένα ο ΩΡΛ μου είπε ότι είναι ψυχολογικό. Βέβαια θα πρέπει να αποκλειστεί το οργανικό αίτιο για να πας στο ψυχολογικό αλλά η αλήθεια είναι ότι λόγω του ιστορικού μου με κατάθλιψη δεν θεώρησε σκόπιμο να μου συνταγογραφήσει μαγνητική εγκεφάλου. Με μικρή δόση αντικαταθλιπτικου που βοηθά στον ύπνο καλυτερευσα. Η βιταμίνη d ανέβηκε;
    Και εγώ σκέψου έχω κάνει διάφορες εξετάσεις είτε αιματολογικές είτε όλες αυτές που σου κάνουν στο ιατρείο και μου είπαν ότι δεν θέλουν καν να μου βγάλουν παραπεμπτικό για μαγνητική, γιατί δεν χρειάζεται. Απλά εγώ είμαι τόσο φοβισμένος με την όλη κατάσταση. Και γενικά επειδή μπαίνω ππυ μπαίνω σε αυτή τη διαδικασία και τα ψάχνω, δεν έβρισκα πουθενά ότι το αίσθημα ιλίγγου μπορεί να γίνεται λόγω του ψυχολογικού κομματιού. Ενιγουει. Σε ευχαριστώ πολύ

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    3
    Quote Originally Posted by Ina93 View Post
    Εφόσον έχεις κάνει τις απαραίτητες εξετάσεις και έχεις παει σε γιατρούς που σε διαβεβαιώνουν ότι δεν έχεις τίποτα και οφείλονται όλα στο άγχος, τότε μάντεψε ΦΤΑΙΕΙ ΤΟ ΑΓΧΟΣ. Επειδή περναω κι εγώ τα ίδια και σε καταλαβαίνω, κάθε τρεις και λίγο νομίζω ότι από κάτι πασχω και τρελαίνομαι και τα ψυχοσωματικά μου εχουν φτάσει πλέον σε άλλο επιπεδο, το μόνο που μπορώ να σου πω είναι να σταματησεις να ψάχνεις τα συμπτώματα σου και να καταλήγεις σε συμπεράσματα ,και να τα αφήνεις να εκδηλώνονται μέχρι να δεις ότι δεν θα σε"σκοτώνουν". Με αυτόν τον τροπο θα δεις ότι περνανε πολυ πιο γρήγορα, εφόσον δεν θα δίνεις σημασία. Επικεντρωσου σε άλλες ασχολίες, προσπαθησε να απασχολείς το μυαλό σου με θετικές σκεψεις και σταμάτα να φοβάσαι τον θάνατο.Ζησε , ζήσε. Έτσι κι αλλιώς κανείς δεν την γλιτώνει. Αν νομίζεις παρολαυτα ότι δεν μπορείς να το αντιμετωπίσεις μόνος σου και σε επηρεάζει πολυ ώστε να μην εισαι λειτουργικος στην καθημερινότητά σου, καλυτερα να μιλήσεις με κάποιον ειδικό. Υπάρχουν πολλοί τρόποι για να βοηθηθεις, μην απελπιζεσαι.
    Καλά εννοείται δίκιο έχεις. Όλοι αυτό μπυ λένε. Γενικά θεωρώ ότι φταίει παρά ππλυ και ο εγκλεισμός λόγω κορονοϊού. Μας έχει τρελάνει όλους. Πάντως σε ψυχολόγο πήγαινα παλιά και ψαχνόμουν τώρα. Σε ευχαριστώ πολύ πάντως για την απάντηση σου

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    8
    Quote Originally Posted by sonik99! View Post
    Καλά εννοείται δίκιο έχεις. Όλοι αυτό μπυ λένε. Γενικά θεωρώ ότι φταίει παρά ππλυ και ο εγκλεισμός λόγω κορονοϊού. Μας έχει τρελάνει όλους. Πάντως σε ψυχολόγο πήγαινα παλιά και ψαχνόμουν τώρα. Σε ευχαριστώ πολύ πάντως για την απάντηση σου
    Εννοειται πως ο εγκλεισμός μας έχει αποτρελανει όλους, δυστυχώς κι αυτοί που ήταν "καλά" σε λίγο δεν θα είναι καθολου.Είναι μια πολυ δυσκολη φάση για όλους μας. Απλώς σκέψου οσο το δυνατόν πιο όμορφα πραγματα για το μέλλον και μην επικεντρώνεσαι στο σώμα σου, αν καταλαβαίνεις πως το εννοώ. Είσαι πολυ πιο δυνατός απ όσο νομίζεις. Είναι κρίμα που τρώμε τα καλυτερα μας χρόνια μέσα στη μαυρίλα και στις φοβίες μας. Ελπίζω να σου πανε ολα καλα Καλές γιορτες

Similar Threads

  1. επιδερμική πληγή λόγω άγχους;;
    By chryssa990 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 08-10-2020, 01:53
  2. τικς λογω αγχους η κατι αλλο?
    By maksilari in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 19-01-2018, 11:38
  3. Ψυχοσωματικά λόγω άγχους ή ανίατες ασθένειες?
    By Peach in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 22
    Last Post: 16-10-2014, 18:31
  4. φόβος για έμφραγμα λόγω άγχους
    By MAMAVE in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 26
    Last Post: 16-12-2013, 13:39
  5. καθυστερηση..λογω αγχους???
    By ζωζα in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 26-09-2009, 01:09

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •