Η Αόρατη Τιμωρία: O Λόγος Που Ανησυχώ Και Ο Λόγος (ισως) Που Δεν Παω Σε Ιατρό
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    63

    Η Αόρατη Τιμωρία: O Λόγος Που Ανησυχώ Και Ο Λόγος (ισως) Που Δεν Παω Σε Ιατρό

    Όλα ξεκίνησαν όταν ανακάλυψα ένα κόλπο που με βοηθούσε στο να αγνοώ τους ψυχαναγκασμούς μου. Ο φόβος που είχα για τον Χριστιανικό Θεό, ήταν μεγαλύτερος από το να ΜΗΝ κάνω τις ψυχαναγκαστικές τελετουργίες. Έτσι, λοιπόν, αν ο ψυχαναγκασμός μου έλεγε ότι έπρεπε να κανω κάτι (τελετουργία) και εγώ δεν μπορούσα να το αγνοήσω, έκανα ψεύτικες (μάλλον) υποσχέσεις στον Θεό ότι δεν θα κάνω την τελετουργία για να εξαναγκάσω τον εαυτό μου με τον φόβο που είχα για τον Θεό να μην κάνει την τελετουργία. Σε περίπτωση σπασίματος υπόσχεσης, ζητούσα μια συγκεκριμένη τιμωρία. Επειδή ο φόβος της τιμωρίας ήταν μεγαλύτερος από το να μην κάνω την τελετουργία, μπορούσα να πείσω τον εαυτό μου (ή το ocd μου) ότι δεν χρειάζεται να ανησυχώ για την τελετουργία.

    Είχα πει στον Χριστιανικό Θεό ότι οι υποσχέσεις που κάνω δεν θέλω να τις κάνω. Είπα οτι μια υπόσχεση θα μετράει μονο αν την επικυρώσω κάνοντας τον σταυρό 3 φορές. Το είπα για να διαχωρίσω τις ψεύτικες υποσχέσεις από τις αληθινές. Ο ψυχαναγκασμός όμως κατάλαβε το κόλπο και όταν πήγα να κάνω μια ψεύτικη υπόσχεση για να με αφήσει ήσυχο, το κόλπο δεν έπιασε. Έτσι, αναγκάστηκα να προσπαθήσω να κάνω αληθινή υπόσχεση και να την εννοήσω για κάποια δευτερόλεπτα και να προσπαθησω να την επικυρώσω κάνοντας τον σταυρό. Σταμάτησα στις 2 φορές και την ακύρωσα.


    Αν έκανα 3 φορές τον σταυρό, θα μέτραγε? Ανησυχώ, γιατί σκέφτομαι ότι ίσως ο Χριστιανικός Θεός να μην είναι αληθινός και ότι μπορεί να υπάρχουν Θεοί (οχι απο θρησκεία απαραίτητα) που μπορεί να μην τους νοιάζει το ocd και να δέχονται αυτές τις υποσχέσεις. Τώρα, σχετικά με την τιμωρία. Η τιμωρία που φοβάμαι είναι αόρατη. Δηλαδη, ίσως, ένα παρόμοιο παράδειγμα είναι σαν να κάνει κάποιος υπόσχεση να είναι άτυχος σε όλη του τη ζωή σε περίπτωση που σπάσει την υπόσχεση. Είναι κάτι που δεν φαίνεται. Έτσι, ο τύπος δεν μπορεί να ξέρει αν τιμωρήθηκε ή οχι. Ανησυχώ μήπως, ασχημύνω με τρόπο που δεν είναι ορατός (ως δια μαγείας) στα μάτια μου. Άρα αν κάποιος ανοιγκλείνει συνέχεια το διακόπτη για να μην πεθάνει κάποιος και ξαφνικά, σταματήσει να το κάνει. Θα ηρεμήσει, ίσως, επείδη θα δει ότι δεν πέθανε κανείς παρολο που δεν ανοιγκλεισε τον διακοπτη ψυχαναγκαστικά. Στην δικιά μου περίπτωση, δεν μπορώ να ξέρω. Για αυτό και δίνω σημασία στις υποσχέσεις.

    Δεν ξέρω, αν ο ψυχίατρος μπορεί να βοηθήσει πολύ. Έχει να κάνει με κάτι το οποιο δεν έχουμε την απάντηση. Οπότε, φαντάζομαι ότι ο ψυχίατρος θα με κάνει να σκέφτομαι ότι ΙΣΩΣ η τιμωρία δεν έγινε και να εστιάζω εκεί.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Δεν καταλαβα τι εννοεις να τις επικυρωσεις? αφου εκανες τις υποσχεσεις, μετα γιατι να το κανεις αυτο.Νομιζω οτι με αυτο το τροπο αφηνεις ενα παραθυρακι για να μπορει να κανεις τους ψυχαναγκασμους χωρις να κινδυνευεις απο Θεια τιμορια.Μαλον θα επρεπε να απεθηνθεις πιο ξεκαθαρα στον Θεο.Επισης θα πρεπει να εισαι ετοιμος για τις τιμοριες, δεν ειναι σωστο να ζητας της συγψωρεσει αμεσως.
    Ο Θεος υπαρχει φιλε μου, για αυτο να εισαι συγουρος. Εαν θες πες μας ποιο ειδος πραξης ειναι αυτο πουθες να αποφυγεις να το κανεις συνεχως?
    Παντος, μπορω να πω οτι η σκεψη σου, η πρακτικη σου αυτη με τον Θεο ωστε να σταματησεις τις ΙΔΨ ηταν εξυπνος, και μπραβο σου για το οτι δε τα παρατας , οτι προσπαθεις ειναι μεγαλη υποθεση. Φανταζομαι καταλαβαινεις οτι οι πιο πολλοι που θα διαβασουν το μηνυμα σο δεν θα καταλαβουν το μοημα, ομως ειναι συγκινητικο για τον αγωνα που δινεις!

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    63
    Δηλαδη, προσπαθεις να μου πεις οτι οι υποσχέσεις μετράνε;

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Quote Originally Posted by Elrudinam View Post
    Δηλαδη, προσπαθεις να μου πεις οτι οι υποσχέσεις μετράνε;
    δεν εχω καταλαβει καποια πραματα στο θρεντ σου, πρωτα ποιος ειναι ο ψυχαναγκασμος, εαν εχει μεσα ηθικα δηλυματα η οχι, εαν ειναι μια απλη πραξη. Δευτερον αν θες εξηγησε εαν εισαι σε θεραπεια, η οχι?
    Τελος, οι υποσχεσεις για εμενα , παντα μετρανε! ακομα και στον εαυτομας! ποσο μαλον στον Θεο!
    Ομως θα σου πω κατις , που δεν ξερω αν θα σε βοηθησει η οχι, δεν ξερω αν σου χαλαει την πρακτικη που κανεις, αλλα ο ΘΕΟΣ δεν εχει σχεση με τιμοριες και με πονο! ο Θεος εκπροσωπει την αγαπη! θελει το καλο σου με τροπο ομορφο, δεν το κανει με τιμορια, ουτε με εκφοβησμους! ομως εχει ενα μεγαλο κακο ο ΘΕΟΣ , του χριστιανισμου , για αυτον αναφερομαι , δυστυχως λοιπον αυτος ο ΘΕΟΣ μας θελει ελευθερους κωντα του! δεν μας επλασαι ως πλασματα χωρις ελευθερη συνειδηση, μας εκανε ελευθερους επιτηδες! το εκανε για να μας κερδισει με την απολυτη θεληση μας!

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση
    Last edited by Aeon; 23-12-2020 at 14:59.

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση
    Last edited by Aeon; 23-12-2020 at 15:00.

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Quote Originally Posted by el.gre View Post
    το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείρισηυ
    καλα, την "λες" σε εναν ανθρωπο που εχει μια ψυχικη παθηση λες και ειναι επυλογη του? καταλαβαινεις τι παει να πει Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή ή ΙΨΔ? νομιζεις οτι το γουσταρει που το εχει ? ειναι ασθενια δεν φταιει αυτος ! και δεν φευγει αυτο το πραγμα παντα, μερικες φορες φευγει μερικες δεν φευγει ομως. ΕΠΕΙΔΗ ΟΜΩς ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ Ο ΘΕΜΑΤΟΘΕΤΗς τι προβλημα εχει καλο ειναι σε ανθρωπους με ψυχικες ασθενιες να ειμαστε ευγενικοι και πρσεκτικοι!
    Last edited by Aeon; 23-12-2020 at 15:00.

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Χαχαχαχαχα δεν εχεις ιδεα σε ποιον μιλας τοσα.....εχω ιδεοψυχαναγκαστικη νευρωση απ τα 12.μονο σε μενα δεν επρεπε να το πεις αυτο.ξερω παααααααρα πολυ καλα τι ειναι η ιψδ

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Elrudinam δεν εχω σκοπο να σου την πω ξερω τι περνας ομως δεν υπαρχει αλλη λυση.χρειαζεσαι βοηθεια κ ψυχοθεραπεια.ισως στην πραγματικοτητα να μην εχεις κινητρα για να γινεις καλα. Ειναι πολλα που πρεπει να συζητησεις με ψυχολογο κ ψυχιατρο.η μεγαλυτερη παγιδα ειναι να σε βολευει η αρρωστια σου, να το παιζεις συνεχεια θυμα κ να λες δεν ειναι επιλογη κ ετσι ειμαι γιατι εχω αυτη την παθηση κι ετσι μενεις με σταυρωμενα χερια κ δεν κανεις τιποτα.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by el.gre View Post
    Χαχαχαχαχα δεν εχεις ιδεα σε ποιον μιλας τοσα.....εχω ιδεοψυχαναγκαστικη νευρωση απ τα 12.μονο σε μενα δεν επρεπε να το πεις αυτο.ξερω παααααααρα πολυ καλα τι ειναι η ιψδ
    Εχω καταλαβει οτι γραφεις καλοπροαιρετα , δεν εχεις γραψει κακιες ......

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    63
    Μια φορά ο ψυχαναγκασμός μου έλεγε ότι έπρεπε να γυρίσω σπίτι για να πάρω χαρτοπετσέτες. Δεν ήθελα νσ το κσνω. Έτσι εκεί που ήμουν ζαλισμένος από το άγχος και την πίεση, προσπάθησα να κάνω ψεύτικη υπόσχεση για να εξαναγκάσω τον εαυτό μου να μην κάνει την τελετουργία. Ο ψυχαναγκασμός ήξερε ότι ήταν ψεύτικη επειδή είχα πει στον Θεό ότι οι ψεύτικες δεν μετράνε. Έτσι λοιπον, ο ψυχαναγκασμός συνέχιζε να με ενοχλεί. Η μόνη λύση ηταν να κανω μια αληθινή υπόσχεση. Δηλαδή, να προσπαθήσω εννοήσω και να την επικυρώσω κάνοντας τον στσυρό 3 φορές. Νομίζω, σταμάτησα στην 2η φορά και είπα στον Θεό ότι ακυρώνω την υπόσχεση και ότι δεν θέλω να κάνω. Εξ αρχής δεν ήθελα να κάνω αλλα ήταν ο μόνος τρόπος για να σταματλησει ο ψυχαναγκασμός να μου λέει για την τελετουργία. Πολλές φορές στην καθημερινότητα έχω συνέχεια το άγχος μήπως έκανα υπόσχεση που δεν την θυμάμαι.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,496
    Quote Originally Posted by Elrudinam View Post
    ....

    Δεν ξέρω, αν ο ψυχίατρος μπορεί να βοηθήσει πολύ. Έχει να κάνει με κάτι το οποιο δεν έχουμε την απάντηση. Οπότε, φαντάζομαι ότι ο ψυχίατρος θα με κάνει να σκέφτομαι ότι ΙΣΩΣ η τιμωρία δεν έγινε και να εστιάζω εκεί.
    ζεις αυτον τον εφιαλτη τοσο καιρο και με 2 γραμμες μας λες τι ΦΑΝΤΑΖΕΣΑΙ οτι θα κανει ο ψυχιατρος.
    πηγαινε παιδακι μου σε εναν ψυχιατρο, κι αν οντως δεν μπορεσει να σε βοηθησει και εισαι στα ιδια, τοτε το συζηταμε.
    ο ψυχιατρος δεν θα μπει στον ψυχαναγκασμο σου για να κανει συζητησεις για χριστους και βουδες. θα προσπαθησει να σε κανει να μην ταλαιπωρεισαι.
    σταματα να ΦΑΝΤΑΖΕΣΑΙ και απευθυνσου ΣΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ!!

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    63
    και από τι να ξεκινήσω? ψυχολόγο η ψυχίατρο? βριρσκω καποιον στο ιντερνετ και κλεινω ραντεβου?

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,496
    Quote Originally Posted by Elrudinam View Post
    και από τι να ξεκινήσω? ψυχολόγο η ψυχίατρο? βριρσκω καποιον στο ιντερνετ και κλεινω ραντεβου?
    καλα ειναι να στον εχουν συστησει.
    εγω πιστευω, οτι πρεπει να πας σε ψυχιατρο, που εχει τουλαχιστον μια συγκεκριμενη πολυχρονη εκπαιδευση και αδεια συνταγογραφησης.
    ο ψυχολογος, θα ειναι ισως βοηθητικος, αρκει να ειναι καλος.. δυστυχως στον χωρο των ψυχολογων κυκλοφορουν πολλοι ανεπαρκεις που χρησιμοποιουν εναν τιτλο, χωρις ιδιαιτερη εκπαιδευση/ ικανοτητα στην ψυχοθεραπεια.
    αν ομως εχεις εναν συστημενο απο ατομο που εμπιστευεσαι, ειναι μια χαρα να ξεκινησεις απο ψυχολογο.

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    63
    γιατί το μυαλό μου ανησυχει τοσο πολυ ενω κάποιος άλλος δεν θα είχε προβλημα;

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Δεν υπαρχει λόγος να ζω
    By Johnnym in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 24
    Last Post: 23-09-2016, 17:59
  2. Λόγος για να μην με κάνουνε παρέα.
    By δελφίνι in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 58
    Last Post: 26-09-2014, 22:33
  3. Περι ομοιοπαθητικης ο λογος...
    By WeakbutPowerfull in forum Εναλλακτικές Μέθοδοι Θεραπείας
    Replies: 3
    Last Post: 08-03-2011, 10:22
  4. Λόγος χωρισμού?
    By mandyav in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 3
    Last Post: 09-03-2009, 14:08
  5. Ο ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΑΠΟΧΩΡΗΣΑ
    By lakis in forum Παχυσαρκία
    Replies: 12
    Last Post: 13-03-2006, 15:52

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •