φωνηεντα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 22
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621

    φωνηεντα

    καλησπερα παιδια

    οσοι δε με γνωριζουν να πω οτι γιατροι λενε οτι εχω ψυχωση..

    εχω τον τελευταιο χρονο σχεδον 1 ψυχαναγκασμο..
    μετραω τα φωνηεντα κσθε λεξης για να βρω ποια φωνηντα περιλαμβανει
    με κουραζει παρα πολυ.μετραω τα φωνηεντα στις περισσοτερες λεξεις που διαβαζω ή που λεει καποιος..
    ξερω οτι δε θα παθω τιποτα αν δεν το κανω αλλα μετα σκεφτομαι τις λεξεις παλι και παλι και παλι τα φωνηεντα
    μου φερνει δυσφορια, στεναχωρια και αγχος..

    εχει κανεις καποια ιδεα να μου προτεινει πριν το αναφερω στο γιατρο? γιατι θα τον δω οχι συντομα..
    βεβαια να μου πεις τοσο καιρο το εχεις περιμενε το γιατρο..
    απλα με χαλαει πολυ και θα ηθελα εχει παρομοια εμπειρια ή καποιον αλλο ψυχαναγκασμο να μου προτεινει κατι..
    ή η λυση ειναι απλα αντικαταθλιπτικο και αγχολυτικο?

    ευχαρισω εκ των προτερων
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    boo, εισαι μια ιδιομορφη περιπτωση , κι εμενα μου κολλανε εμμονες ιδεες , τυπου , αα , μηπως μου ανοιξει κανεις κακοθελητης τον διακοπτη του νερου , τον εξωτερικο, και πλημμυρισει το σπιτι , το εξοχικο μου ? ( εχει ξαναγινει, κατα λαθος ομως καποιος ανοιξε τον γενικο του νερου ) ..... αλλα γνωριζω οτι ειναι απο το υπερβαλλον αγχος αυτες οι εμμονές , παιρνω ενα αγχολυτικο, και περνανε .....αγχωδη κτθλψη εχω , οχι ψυχωση .....

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    καλησπερα mac!
    χαχαχα
    τι ενοεις ιδιομορφη περιπτωση?
    ξερω οτι οι ψυχαναγκασμοι προκυπτουν απο το αγχος μας να ελεγξουμε το ανεξελενκτο.
    αλλα και παλι γινεται αυτοματα..
    πως σταματαει αυτη η βλακεια?
    τα εχω πολλες φορες μεσα στη μερα,, ποσα αγχολυτικα να παρω??
    δε θελω να εθιστω κιολας!
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Quote Originally Posted by boo View Post
    καλησπερα παιδια

    οσοι δε με γνωριζουν να πω οτι γιατροι λενε οτι εχω ψυχωση..

    εχω τον τελευταιο χρονο σχεδον 1 ψυχαναγκασμο..
    μετραω τα φωνηεντα κσθε λεξης για να βρω ποια φωνηντα περιλαμβανει
    με κουραζει παρα πολυ.μετραω τα φωνηεντα στις περισσοτερες λεξεις που διαβαζω ή που λεει καποιος..
    ξερω οτι δε θα παθω τιποτα αν δεν το κανω αλλα μετα σκεφτομαι τις λεξεις παλι και παλι και παλι τα φωνηεντα
    μου φερνει δυσφορια, στεναχωρια και αγχος..

    εχει κανεις καποια ιδεα να μου προτεινει πριν το αναφερω στο γιατρο? γιατι θα τον δω οχι συντομα..
    βεβαια να μου πεις τοσο καιρο το εχεις περιμενε το γιατρο..
    απλα με χαλαει πολυ και θα ηθελα εχει παρομοια εμπειρια ή καποιον αλλο ψυχαναγκασμο να μου προτεινει κατι..
    ή η λυση ειναι απλα αντικαταθλιπτικο και αγχολυτικο?

    ευχαρισω εκ των προτερων
    η λυση ειναι οσο κι αν θες να το κανεις να αντιστεκεσαι κ να μην το κανεις μετα απο καποιο διαστημα θα σου χει περασει απλα θελει για κανα μηνα περιπου να αντιστεκεσαι κ να μην τα μετρας μετα θα παρει το μυνημα ο εγκεφαλος

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Καλησπερα boo, ιδιομορφη εννοω οτι εχεις ισως καποιου ειδους ψυχωση ( δεν ξερω ποιων ειδων ψυχωσεις υπαρχουν ) , που δεν εχω .......ναι, αλλες φορες μου κολλαει αν θα ειναι στη θεση του το ταδε αντικειμενο, εκει αρχιζω και εκλογικευω το πραμα , οσο μπορω βεβαια , ιδιως αν το αντικειμενο βρισκεται εκτος σπιτιου ......αν ειναι εντος σπιτιου, μπορει να σηκωθω και να το ψαχνω ........αλλα μενα ζαναξ, τοχω ξεχασει το ' προβλημα ' , αλλα ειμαι χρονια εθισμενος στα ζαναξ, ειμαι σε φαση δραστικης μειωσης ομως , και δεν θελω να παιρνω ζαναξ για πλακα ......αν αυτο το θεωρησεις πλακα , που ειναι μαρτυριο .....

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    να προσθεσω θελω οτι εχω κανει αυτοδιαγνωση , εχω εντονο υποσυνειδητο αγχος , το οποιο συγκεκρινοποιειται στο πρωτο τυχον ' διαθεσιμο ' η ' κατασταση ' αντικειμενο .......το πιο υπουλο ειναι το υποσυνειδητο αγχος .....δεν εχω ιδεοληψιες .....

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    ναι αλλα πως να αντισταθω?
    πρεπει να το σtαματησω αλλα το μυαλο μου ψαχνει ασταματητα και μετραει..τρεχουν μεσα στο μυαλο μου τα γραμματα σα χειμαρος..
    δε μπορω να το περιγραψω καλα νομιζω..

    παρανοικη ψυχωση μου λενε οτι εχω mac
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Αλλο αυτοδιαγνωση , και αλλο να κανω διαγνωση η συσταση σε σενα , boo, που εχεις μια παθηση για την οποια δεν γνωριζω τιποτα .....

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    δεν εχει να κανει με τη ψυχωση ο ψυχαναγκασμος. ειναι ξεχωριστα πραγματα

    ολοι μας εχουμε κατα καιρους απλα σε ηπια μορφη που ερχεται και φευγει..

    αλλα το εχω αφησει και εχει περασει μεγαλο διαστημα και εχει ξεφυγει απο το ηπιο συμπτωμα και τωρα ειναι ανεξελεγκτο

    απλα θα ηθελα να απφυγω φαρμακα κι αλλα και να δω κατι πρακτικο που μπορει να βοθουσε
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    boo, αν εχω καποιο τετοιο θεματακι, μενα αγχολυτικο περναει, μην θεωρηθει οτι σου συστηνω φαρμακο, λεω εγω τι κανω .....

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    καλη χρονια σε ολες και ολους!

    δε θελω αγχολυτικο. δε θελω αλλα φαρμακα. ειναι και εθιστικα τα αγχολυτικα..
    ψαχνω απλους και πρακτικους τροπους αντιμετωπισης αν υπαρχουν..!
    οποιος μπορει να βοηθησει θα το εκτιμουσα!
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,117
    Καλή χρονιά! Έχω κι εγώ κάτι τέτοιους ψυχαναγκασμούς, ας πούμε να κολλάω στο πρώτο και στο τελευταίο γράμμα της κάθε λέξης. Αυτό που βοηθάει είναι να κάνει πράγματα που σου αρέσουν και σε κάνουν να ξεχνιέσαι, τουλάχιστον αυτό βοηθάει εμένα.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    ειναι ζορικο εκεινη την ωρα που σε πιανει ομως ε να ξεφυγεις ε?
    μου εδωσες ιδεα.. σε ευχαριστω πολυ.. θα προσπαθησω οταν μου ερχεται να παιζω ενα παιχνιδι στον υπολογιστη που εχω.
    για να δουμε.. τουλαχιστον νομιζω οτι δε θα φυγουν εντελως αλλα ισως μειωθει σιγα σιγα η συχνοτητα τους..
    θελει πεισμα και αποφασιστικοτητα ε?
    ειναι δυσκολο να προσπαθησεις να το αντιμετωπισεις.
    δεν το εχω συζητησει και ποτε με τη ψυχολγο μου..γιατι πιστευωω οτι θα εβαζε τα γελια και θα ενοιωθα σα χαζη.. ισως μπορουσε να μου προτεινει κατι οπως εσυ μπας και γλιτωσω το αγχολυτικο ή το αντικαταθλιπτικο που δινουν σε αυτα..
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,117
    Από τους ψυχαναγκασμούς είναι πολύ δύσκολο να ξεφύγεις όταν δεν έχεις κάτι άλλο να επικεντρωθείς, γι' αυτό και πρέπει να βρεις ένα χόμπι ή περισπασμό και να το πεις στην ψυχολόγο, αυτά είναι κλασική ιδψ, γιατί να γελάσει?

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    νομιζω οτι θα γελασει φανερα ή μη γιατι ακουγεται χαζο και εγω χαζο το βρισκω αλλα δε μπρω να το σταματησω.
    ειναι δυσκολο γιατι οταν με πιανει το κανω για πολλες λεξεις ασταματητα οσο κι αν προσπαθω να αλλαξω σκεψη για να το σταματησω
    χομπι δε θελω. θελω να ειμαι συνεχεια το δωματιο μου οποτε δεν εχω και πολλες επιλογες.
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •