Αναδιαμορφωση της εικονας που εχουμε για τον εαυτο μας
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Απο την Θεσσαλονικη με αγαπη
    Posts
    2,855

    Αναδιαμορφωση της εικονας που εχουμε για τον εαυτο μας

    Σας εχει συμβει ποτε να αλλαξετε γνωμη για τον εαυτο σας οσο αφορα την εμφανιση σας χωρις να υπαρχει καποιος ουσιαστικος λογος;
    Παρεα με την μοναξια πως να περασει η βραδια, που να ΄σαι σημερα και νιωθω σιδερα να σφιγγουν την καρδια

    http://www.youtube.com/watch?v=ScnQDRkJpJI

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    850
    Προς το καλυτερο ή το χειροτερο?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Απο την Θεσσαλονικη με αγαπη
    Posts
    2,855
    Δεν εχει σημασια αυτο, γενικα το θετω
    Παρεα με την μοναξια πως να περασει η βραδια, που να ΄σαι σημερα και νιωθω σιδερα να σφιγγουν την καρδια

    http://www.youtube.com/watch?v=ScnQDRkJpJI

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Ναι, μου έχει τύχει αλλά υπήρχε ουσιαστικός λόγος.
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Απο την Θεσσαλονικη με αγαπη
    Posts
    2,855
    Αυτο εγινε με την επισημανση καποιου αλλου ή το καταλαβες απο μονη σου;
    Παρεα με την μοναξια πως να περασει η βραδια, που να ΄σαι σημερα και νιωθω σιδερα να σφιγγουν την καρδια

    http://www.youtube.com/watch?v=ScnQDRkJpJI

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Σιγά σιγά το κατάλαβα μόνη μου,
    αλλά μπορώ να πω οτι υπήρχε και κάποιος άλλος που έμμεσα μου το είχε επισημάνει αρκετές φορές.
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Απο την Θεσσαλονικη με αγαπη
    Posts
    2,855
    Σιγα σιγα; Σε μενα ολες οι αλλαγες γινονται αποτομα αν και ηταν καποια πραγματα που τα ακουγα εδω και πολυ καιρο αλλα δεν εδινα σημασια. Γενικα μου συμβαινει αυτο
    Παρεα με την μοναξια πως να περασει η βραδια, που να ΄σαι σημερα και νιωθω σιδερα να σφιγγουν την καρδια

    http://www.youtube.com/watch?v=ScnQDRkJpJI

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Σας εχει συμβει ποτε να αλλαξετε γνωμη για τον εαυτο σας οσο αφορα την εμφανιση σας χωρις να υπαρχει καποιος ουσιαστικος λογος;

    Χμ για ποσες φορες την ημερα μιλας?
    Εχω μεταπτωσεις,αλλες νομιζω ετσι...αλλες αλλιως:p
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Απο την Θεσσαλονικη με αγαπη
    Posts
    2,855
    Δεν αναφερομαι σε μεταπτωσεις αλλα σε μονιμη αλλαγη
    Παρεα με την μοναξια πως να περασει η βραδια, που να ΄σαι σημερα και νιωθω σιδερα να σφιγγουν την καρδια

    http://www.youtube.com/watch?v=ScnQDRkJpJI

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Ουδεν μονιμοτερον του προσωρινου.
    Που το ξερεις οτι ειναι μονιμο?
    Δεν επεσε και βιτριολι επανω σου φανταζομαι...ασχετα με αυτο η αποψη για την εμφανιση θα αλλαζει παντα αναλογως την διαθεση,την αυτοπεποιθηση αλλα και τους πραγματικους παραγοντες που την επηρεαζουν οπως η ηλικια,η παχυσαρκια ή δεν ξερω τι.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Originally posted by keep_walking
    Ουδεν μονιμοτερον του προσωρινου.
    Που το ξερεις οτι ειναι μονιμο?
    Δεν επεσε και βιτριολι επανω σου φανταζομαι...ασχετα με αυτο η αποψη για την εμφανιση θα αλλαζει παντα αναλογως την διαθεση,την αυτοπεποιθηση αλλα και τους πραγματικους παραγοντες που την επηρεαζουν οπως η ηλικια,η παχυσαρκια ή δεν ξερω τι.

    +1 πολλή σωστή η απάντηση του Keep


    Αν δεν υπάρχει μεγάλη φυσική αλλαγή σε σχέση με παλιά, π.χ. να πάρεις απότομα πολλά κιλά η άλλες παρόμοιες \"φυσικές\" αλλαγές, τότε κατά πάσα πιθανότητα πρόκειται για ψυχολογικό (-ους) παράγωντα (-ες) που επηρεάζει (-ουν) την εικόνα του εαυτού σου. Συνήθως όταν περνάμε φάσεις χαμηλής διάθεσης (που συνήθως πάει χέρι με χέρι με την αυτοεκτίμηση, την αυτοπεποίθηση και την \"σιγουριά\" που νιώθουμε για τον εαυτό μας) η στην περίπτωση που συνέβει κάποιο γεγονός που επηρέασε την άποψη για την εμφάνισή, τότε πιθανό είναι να αλλάξει και η αντίληψη που έχεις για το παρουσιαστικό σου και μάλιστα απότομα, χωρίς όμως αυτή να ανταποκρίνεται στην εικόνα. ;)

    Αν δεν υπάρχουν εμφανείς φυσικές αλλαγές, σίγουρα κάτι θα σκεφτόσουν τελευταία η κάτι θα έγινε που θα σε έκανε να το σκεφτείς (αν και μπορεί να μην το θυμάσαι τώρα)

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Απο την Θεσσαλονικη με αγαπη
    Posts
    2,855
    Μονιμη αλλαγη μεχρι να αποδειχτει το αντιθετο, εξαλλου δεν εχω μαντικες ικανοτητες ωστε να ξερω το μελλον.

    Σιγουρα ομως δεν θα αλλαξει η αποψη μου τον αλλο μηνα και αναφερομαι σε κατι που ως τωρα δεν εδινα σημασια αν και θα επρεπε. Βεβαια μια φιλη μου χθες με ειπε ψωνιο αλλα δεν πειραζει :)
    Παρεα με την μοναξια πως να περασει η βραδια, που να ΄σαι σημερα και νιωθω σιδερα να σφιγγουν την καρδια

    http://www.youtube.com/watch?v=ScnQDRkJpJI

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Originally posted by Ολα_ειναι_δανεικα
    Σας εχει συμβει ποτε να αλλαξετε γνωμη για τον εαυτο σας οσο αφορα την εμφανιση σας χωρις να υπαρχει καποιος ουσιαστικος λογος;
    Μου έχει συμβεί σε μικρότερη ηλικία αλλά δεν νομίζω πως είχε γίνει χωρίς λόγο.

    Συνήθως αξιολογούμε την εμφάνιση μας με βάση τα σχόλια που θα ακούσουμε, και από εκεί και πέρα στο πόση αλήθεια θα δώσουμε εμείς οι ίδιοι σε αυτά τα σχόλια. Αν πάντως σε απασχολεί η εμφάνιση σου επειδή θέλεις να δείχνεις ωραίος στους άλλους/ στις γυναίκες τότε θα κάνεις ότι μπορείς για να συμπεριφέρεσαι σαν ωραίος.

    Καθότι η εμφάνιση πολλές φορές συνδέετε με την ερωτική/ σεξουαλική επιθυμία, ο άνθρωπος όταν αποφασίσει να επιδιώξει το σεξ ή τον έρωτα θα προσέξει την εμφάνιση του αλλά και τον τρόπο με τον οποίο προβάλει τον εαυτό του. ΠΧ. Η γυναίκα θα προσέξει την διατροφή της, θα πλυθεί και θα βαφτεί, θα προσπαθήσει να νιώσει επιθυμητή καταρχάς στον εαυτό της έτσι ωστε να μπορέσει να τραβήξει τα αρσενικά. Ο άντρας θα γυμναστεί, θα κουρευτεί, θα πλύνει το αμάξι του, το ίδιο πάλι θα νιώσει πρώτα επιθυμητός ο ίδιος και μετά θα βγει για κυνήγι.

    Γενικά θα έλεγε κανείς πως οι άνθρωποι επιθυμούν τις ερωτικές επαφές...να αισθάνονται όμορφα...κτλ.

    Βέβαια αυτά δεν ισχύουν για κάθε ηλικία. Ούτε σκέφτονται όλοι το ίδιο. Ακόμα και να έχει χρώμα το αγγούρι ή η μελιτζάνα στην αρχή, στο τέλος την πληρώνει αυτός που έχει τα περισσότερα..

    Εδω βλέπεις τον Μελ Γκίμπσον να πληρώνει 1εκ. δολάρια για το διαζύγιο του. Τι νομίζεις πως θα κάνει ο Μελ Γκίμπσον απο εδω και πέρα, θα συνεχίζει να πληρώνει το ίδιο ακριβά για το αντικείμενο του πόθου του? Μάλλον θα το ρίξει στην μαλ**κια..χεχε Sorry έπρεπε να το πω..:p


    Στο βασίλειο των ζώων αν το καλοσκεφτείς τα πράγματα είναι πολύ πιο απλά. Εφόσον ένα αρσενικό και ένα θηλυκό είναι και τα δύο υγιής θα το κάνουν μεταξύ τους. Υγεία. Τίποτα παραπάνω.

    (Sorry ....Ξέφυγα λίγο απο το αρχικό θέμα και ελπίζω να μην σε πειράζει...:)

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Originally posted by vince
    Originally posted by Ολα_ειναι_δανεικα
    Σας εχει συμβει ποτε να αλλαξετε γνωμη για τον εαυτο σας οσο αφορα την εμφανιση σας χωρις να υπαρχει καποιος ουσιαστικος λογος;
    Μου έχει συμβεί σε μικρότερη ηλικία αλλά δεν νομίζω πως είχε γίνει χωρίς λόγο.

    Συνήθως αξιολογούμε την εμφάνιση μας με βάση τα σχόλια που θα ακούσουμε, και από εκεί και πέρα στο πόση αλήθεια θα δώσουμε εμείς οι ίδιοι σε αυτά τα σχόλια. Αν πάντως σε απασχολεί η εμφάνιση σου επειδή θέλεις να δείχνεις ωραίος στους άλλους/ στις γυναίκες τότε θα κάνεις ότι μπορείς για να συμπεριφέρεσαι σαν ωραίος.

    Καθότι η εμφάνιση πολλές φορές συνδέετε με την ερωτική/ σεξουαλική επιθυμία, ο άνθρωπος όταν αποφασίσει να επιδιώξει το σεξ ή τον έρωτα θα προσέξει την εμφάνιση του αλλά και τον τρόπο με τον οποίο προβάλει τον εαυτό του. ΠΧ. Η γυναίκα θα προσέξει την διατροφή της, θα πλυθεί και θα βαφτεί, θα προσπαθήσει να νιώσει επιθυμητή καταρχάς στον εαυτό της έτσι ωστε να μπορέσει να τραβήξει τα αρσενικά. Ο άντρας θα γυμναστεί, θα κουρευτεί, θα πλύνει το αμάξι του, το ίδιο πάλι θα νιώσει πρώτα επιθυμητός ο ίδιος και μετά θα βγει για κυνήγι.

    Γενικά θα έλεγε κανείς πως οι άνθρωποι επιθυμούν τις ερωτικές επαφές...να αισθάνονται όμορφα...κτλ.

    Βέβαια αυτά δεν ισχύουν για κάθε ηλικία. Ούτε σκέφτονται όλοι το ίδιο. Ακόμα και να έχει χρώμα το αγγούρι ή η μελιτζάνα στην αρχή, στο τέλος την πληρώνει αυτός που έχει τα περισσότερα..

    Εδω βλέπεις τον Μελ Γκίμπσον να πληρώνει 1εκ. δολάρια για το διαζύγιο του. Τι νομίζεις πως θα κάνει ο Μελ Γκίμπσον απο εδω και πέρα, θα συνεχίζει να πληρώνει το ίδιο ακριβά για το αντικείμενο του πόθου του? Μάλλον θα το ρίξει στην μαλ**κια..χεχε Sorry έπρεπε να το πω..:p


    Στο βασίλειο των ζώων αν το καλοσκεφτείς τα πράγματα είναι πολύ πιο απλά. Εφόσον ένα αρσενικό και ένα θηλυκό είναι και τα δύο υγιής θα το κάνουν μεταξύ τους. Υγεία. Τίποτα παραπάνω.

    (Sorry ....Ξέφυγα λίγο απο το αρχικό θέμα και ελπίζω να μην σε πειράζει...:)

    Καλό κείμενο vince. Οι άνθρωποι κάνουν πράγματα για να \"ξεγελάσουν\" τα έστικτα, οπότε δεν διαφέρουν από τα ζώα. Π.χ. οι γυναίκες βάφονται, τονίζουν τα χαρατηριστικά που βιολογικά συμαίνουν υγεία και νεότητα, π.χ. βάφουν τα χείλη τους κόκκινα, τα μάγουλα, τα μαλλιά τους κλπ. Το ίδιο και ο άντρας, γυμναστική, κούρεμα κλπ.=δύναμη και νεότητα, κόστος αυτοκινήτου η ρούχων=ψηλά στην ιεραρχία των αρσενικών κλπ.


    Βέβαια αυτό-όπως είπες-συμβαίνει γενικά και ξεφεύγει από το συγκεκριμένο θέμα, τώρα στην περίπτωση του threadstarter δεν ξέρω τι έχει συμβεί ακριβώς που να επηρέασε απότομα το self-image του αν και φαντάζομαι ότι ο ίδιος ξέρει χε. ;)

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Απο την Θεσσαλονικη με αγαπη
    Posts
    2,855
    Ειναι απο τις σπανιες φορες που δεν ξερω ακριβως τον λογο. Σιγουρα δεν αλλαξε κατι πανω μου. Απο την αλλη ακουσα αρκετα καλα μαζεμενα αν και εκεινη την στιγμη δεν εδινα σημασια και σιγουρα δεν αφιερωσα χρονο να τα σκεφτω.
    Επισης δεν ξερω κατα ποσο σχετιζονται με το θεμα της εξαρτησης απο το οποιο σιγουρα εχω απαλλαγει. Ισως επειδη και η εξαρτηση σχετιζεται με την χαμηλα αυτοεκτιμηση να πιστευω οτι συνδεονται αυτα τα 2.
    Παντως χαμηλη αυτοεκτιμηση ειχα μονο σε αφορα την εμφανιση και ποτε στον πνευματικο τομεα που καλυτερα να μην πω αυτα που παντα πιστευα :)
    Παρεα με την μοναξια πως να περασει η βραδια, που να ΄σαι σημερα και νιωθω σιδερα να σφιγγουν την καρδια

    http://www.youtube.com/watch?v=ScnQDRkJpJI

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •