Παραιτηση απο δουλεια,συναισθηματικη καταρρευση. - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 8 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 107
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Μπα, πιθανόν και νωρίτερα έκανες παρόμοιες σκέψεις και δε δήλωνες παραίτηση μήπως έρθουν καλύτερες συνθήκες και ορίστε, ήρθαν τα χειρότερα με την καραντίνα. Αν έμενες περισσότερο περιμένοντας να φιάξουν τα πράγματα, μπορεί να μην ερχόντουσαν και ποτέ οι ιδανικές συνθήκες και να έμενες εκεί μία ζωή που λέει ο λόγος. Έτσι να το σκέφτεσαι.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    425
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Μπα, πιθανόν και νωρίτερα έκανες παρόμοιες σκέψεις και δε δήλωνες παραίτηση μήπως έρθουν καλύτερες συνθήκες και ορίστε, ήρθαν τα χειρότερα με την καραντίνα. Αν έμενες περισσότερο περιμένοντας να φιάξουν τα πράγματα, μπορεί να μην ερχόντουσαν και ποτέ οι ιδανικές συνθήκες και να έμενες εκεί μία ζωή που λέει ο λόγος. Έτσι να το σκέφτεσαι.
    Ναι,ακριβως,εκανα σκεψεις παραιτησης απο το καλοκαιρι και ολο εκανα υπομονη,μηπως βελτιωθουν τα πραγματα,απλα ενιωθα εγκλωβισμενος στο συγκεκριμενο εργασιακο περιβαλλον,καθως δεν εβρισκα επι 1 χρονο τιποτε το ουσιαστικο και καλυτερο που να με κανει να φυγω τοτε.Ελλειψη προσωπικου χρονου,κακο προγραμμα,λιγα λεφτα,πολυκοσμια κλπ.

    Δεν μπορω να καταλαβω ομως,ενω θα επρεπε να νιωθω ανακουφιση που γλιτωσα απο ολο αυτο που με πιεζε,εδω και μια εβδομαδα που εχω φυγει,με εχουν κυριευσει οι αμφιβολιες,οι ανασφαλειες,καποιες φορες μου βγαινει συναισθηματικη φορτιση και πιεση.Γιατι να συμβαινει αυτο,αφου ηθελα να φυγω και εφυγα,μηπως επειδη ειμαι ακομη συναισθηματικα δεμενος με τον χωρο εργασιας,η καποια ατομα εκει που δεν θα ξαναδω ισως.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    103
    Quote Originally Posted by JohnyK33 View Post
    ...

    Δεν μπορω να καταλαβω ομως,ενω θα επρεπε να νιωθω ανακουφιση που γλιτωσα απο ολο αυτο που με πιεζε,εδω και μια εβδομαδα που εχω φυγει,με εχουν κυριευσει οι αμφιβολιες,οι ανασφαλειες,καποιες φορες μου βγαινει συναισθηματικη φορτιση και πιεση.Γιατι να συμβαινει αυτο,αφου ηθελα να φυγω και εφυγα,μηπως επειδη ειμαι ακομη συναισθηματικα δεμενος με τον χωρο εργασιας,η καποια ατομα εκει που δεν θα ξαναδω ισως.
    Δυστυχώς αρκετές φορές η κατάσταση είναι μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα.
    Δηλαδή να συνεχίσεις στη δουλειά θα αρρωστήσεις, αλλά και να μείνεις χωρίς δουλειά πάλι σε επηρεάζει αρνητικά πολύ.

    Η γνώμη μου είναι πως αφού έφυγες, μη το σκέφτεσαι τώρα.
    Ξεκουράσου, προσπάθησε να χαρείς την ελευθερία σου από ένα περιβάλλον που σε αρρώσταινε, να χαλαρώσεις και να χαρείς που έχεις ελεύθερο χρόνο να κάνεις ότι περνά από το μυαλό σου και όλο και κάτι θα βρεθεί πάλι για εργασία.

    Σκέψου πως είσαι και τυχερός γιατί μπορείς και ζεις χωρίς να δουλεύεις ενώ πόσοι άνθρωποι δουλεύουν και σε δύσκολες δουλειές και πάλι δε τα βγάζουν πέρα.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    425
    Quote Originally Posted by Bane View Post
    Η γνώμη μου είναι πως αφού έφυγες, μη το σκέφτεσαι τώρα.
    Ξεκουράσου, προσπάθησε να χαρείς την ελευθερία σου από ένα περιβάλλον που σε αρρώσταινε, να χαλαρώσεις και να χαρείς που έχεις ελεύθερο χρόνο να κάνεις ότι περνά από το μυαλό σου και όλο και κάτι θα βρεθεί πάλι για εργασία.
    Προσπαθω να ξεχνιεμαι,αλλα καποιες φορες μεχρι και δακρυα μπορει να εχω στα ματια μου,απο self doubts,πρεπει να εκμεταλλευτω τον χρονο που εχω για να βελτιωσω την κατασταση και να ανακτησω την χαμενη ψυχολογια.Θα επισκεφτω και εναν ψυχιατρο η ψυχολογο τον αλλο μηνα για μια πρωτης ταξεως διαγνωση των συναισθηματων που με εχουν καταβαλλει.Ενω εχω χρονο τωρα και θα μπορουσα να ασχοληθω με ενα δυο πραγματα,χανω εντελως ξαφνικα την διαθεση,την ορεξη και γυρναω παλι στις ιδιες αρνητικες σκεψεις.

  5. #20
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    7
    Σε καταλαβαίνω απόλυτα και σου λέω πως έκανες μια τεράστια πράξη αγάπης για τον εαυτό σου και μπράβο σου. Περίμενε λίγο ακόμα πριν πας σε ειδικό, είναι απολύτως νορμαλ να "θρηνείς" κάτι που τελείωσε, μόνο τη συνήθεια να βάλεις και την αλλαγή της καθημερινότητάς σου δεν το κάνει απλό, αλλά ξεπερνιέται. Επίσης στο χέρι σου είναι να μείνεις σε επαφή με άτομα της δουλειάς που συμπαθούσες.

    Έχω παραιτηθεί πολλές φορές από δουλειές όταν η πίεση και η τοξική συμπεριφορά προϊσταμενων και συναδέλφων έκανε peak. Έκλεινα τον κύκλο μου σε μια δουλειά όταν έβλεπα ότι το κλίμα με αρρωσταινε, για την ακρίβεια την έκανα χωρίς να έχω βρεί απαραίτητα την επόμενη δουλειά. Και δεν το έχω μετανιώσει ποτέ, επειδή υπάρχουν πολλές ευκαιρίες εκεί έξω για όποιον ψάχνει και θέλει πραγματικά να δουλέψει.
    Μετανιώνω φριχτά μόνο σε μια περίπτωση που δεν παραιτηθηκα, επειδή πίστευα πως είχα τόσο μεγάλη ανάγκη τα χρήματα και φοβόμουν οτι δεν θα βρω εύκολα να πάω κάπου αλλού. Το bullying πήγαινε σύννεφο, τα σεξουαλικά, φαλλοκρατικά αστειάκια επίσης. Εγώ poker face, έτσι την έβγαζα και το μετανιωνω που δεν τους παράτησα νύχτα εξαρχης, αλλά από δική μου ανασφάλεια έκατσα για 2 χρόνια (που μου φανηκαν 2 αιώνες). Ήμουν πάντα παραγωγική στη δουλειά μου, ήσυχη και συγκεντωμένη χωρίς πολλά-πολλά, όπως και εσύ. Δυστυχώς όμως στη χώρα μας αυτό στα μάτια των συναδέλφων μεταφράζεται σαν σνομπισμός και αποτελεί κόκκινο πανί για τους περισσότερους από αυτούς (που από το 8ωρο τους τις 6 ωρες τις τρώνε σε κουβεντούλα και καφέδες).
    Πλεόν δουλεύω μόνη μου, σαν freelancer και έχω την ησυχία μου. Αν το αντικείμενό σου στο επιτρέπει και είσαι όσο εσωστρεφής αντιλαμβάνομαι σκέψου κι αυτό σαν μελλοντικό ενδεχόμενο.
    Προς το παρόν κάνε το διάλειμμά σου και γέμισε τον χρόνο σου με πραγματα που σου αρεσει να κάνεις.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,117
    Quote Originally Posted by Lo miu View Post
    Πλεόν δουλεύω μόνη μου, σαν freelancer και έχω την ησυχία μου. Αν το αντικείμενό σου στο επιτρέπει και είσαι όσο εσωστρεφής αντιλαμβάνομαι σκέψου κι αυτό σαν μελλοντικό ενδεχόμενο.
    lo miu είσαι freelancer σε μεταφράσεις? Γιατί κι εγώ σκέφτομαι να το κάνω επειδή δεν μπορώ όλη μέρα με κόσμο, αλλά άντε να βρεις ένα καλό εισόδημα χωρίς εμπειρία και μεταφραστικά γραφεία...

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    425
    Quote Originally Posted by Lo miu View Post
    Σε καταλαβαίνω απόλυτα και σου λέω πως έκανες μια τεράστια πράξη αγάπης για τον εαυτό σου και μπράβο σου. Περίμενε λίγο ακόμα πριν πας σε ειδικό, είναι απολύτως νορμαλ να "θρηνείς" κάτι που τελείωσε, μόνο τη συνήθεια να βάλεις και την αλλαγή της καθημερινότητάς σου δεν το κάνει απλό, αλλά ξεπερνιέται. Επίσης στο χέρι σου είναι να μείνεις σε επαφή με άτομα της δουλειάς που συμπαθούσες.

    Έχω παραιτηθεί πολλές φορές από δουλειές όταν η πίεση και η τοξική συμπεριφορά προϊσταμενων και συναδέλφων έκανε peak. Έκλεινα τον κύκλο μου σε μια δουλειά όταν έβλεπα ότι το κλίμα με αρρωσταινε, για την ακρίβεια την έκανα χωρίς να έχω βρεί απαραίτητα την επόμενη δουλειά. Και δεν το έχω μετανιώσει ποτέ, επειδή υπάρχουν πολλές ευκαιρίες εκεί έξω για όποιον ψάχνει και θέλει πραγματικά να δουλέψει.
    Μετανιώνω φριχτά μόνο σε μια περίπτωση που δεν παραιτηθηκα, επειδή πίστευα πως είχα τόσο μεγάλη ανάγκη τα χρήματα και φοβόμουν οτι δεν θα βρω εύκολα να πάω κάπου αλλού. Το bullying πήγαινε σύννεφο, τα σεξουαλικά, φαλλοκρατικά αστειάκια επίσης. Εγώ poker face, έτσι την έβγαζα και το μετανιωνω που δεν τους παράτησα νύχτα εξαρχης, αλλά από δική μου ανασφάλεια έκατσα για 2 χρόνια (που μου φανηκαν 2 αιώνες). Ήμουν πάντα παραγωγική στη δουλειά μου, ήσυχη και συγκεντωμένη χωρίς πολλά-πολλά, όπως και εσύ. Δυστυχώς όμως στη χώρα μας αυτό στα μάτια των συναδέλφων μεταφράζεται σαν σνομπισμός και αποτελεί κόκκινο πανί για τους περισσότερους από αυτούς (που από το 8ωρο τους τις 6 ωρες τις τρώνε σε κουβεντούλα και καφέδες).
    Πλεόν δουλεύω μόνη μου, σαν freelancer και έχω την ησυχία μου. Αν το αντικείμενό σου στο επιτρέπει και είσαι όσο εσωστρεφής αντιλαμβάνομαι σκέψου κι αυτό σαν μελλοντικό ενδεχόμενο.
    Προς το παρόν κάνε το διάλειμμά σου και γέμισε τον χρόνο σου με πραγματα που σου αρεσει να κάνεις.
    Απολυτα θετικο και εμψυχωτικο το μηνυμα σου,περισσοτερο με προβληματιζουν οι κακες συνθηκες εργασιας που επικρατουν και οχι αν θα παιρνω 50 ευρω παραπανω η παρακατω στο μηνιατικο,σκεψου οτι με την εταιρια αυτη,τα σπασαμε "φιλικα" και αμεσα χωρις εντασεις κλπ,παροτι δεν πληρωνανε υπερωριες,κυριακες 75% και εργαζομουν 6/7 με ενα ρεπο,που δεν μπορουσα απλα να ασχοληθω με τιποτε αλλο,χωρις προσωπικο χρονο για τιποτα.Πιανω τον εαυτο μου να κανει διπλες σκεψεις,μηπως επρεπε να περιμενω,μηπως να εκανα υπομονη να δω πως θα εξελιχθουν τα πραγματα λογω πανδημιας κλπ,αυτο ενω ημουν σε αναστολη εργασιας και πληρωνομουν κιολας,τελικως τα βροντηξα,εφυγα,δεν καταφερα ουτε εστω μια εικονικη απολυση να τους πεισω να μου κανουν για ταμειο ανεργιας(ενω σε αλλους που εχουν παραιτηθει το "κανονισαν").

    Πρεπει να επισκευτω ειδικο,καθως εχω χαμηλη αυτοεκτιμιση,χαμηλη αυτοπεποιθηση,ειμαι εσωστρεφης,δεν ειμαι επικοινωνιακος και δεν μπορω να κανω ευκολα φιλιες,κατι που μου εχει στοιχισει μετα απο τοσα χρονια.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,117
    Quote Originally Posted by JohnyK33 View Post
    Πρεπει να επισκευτω ειδικο,καθως εχω χαμηλη αυτοεκτιμιση,χαμηλη αυτοπεποιθηση,ειμαι εσωστρεφης,δεν ειμαι επικοινωνιακος και δεν μπορω να κανω ευκολα φιλιες,κατι που μου εχει στοιχισει μετα απο τοσα χρονια.
    Και πιστεύεις ότι ο ειδικός θα σου το "διορθώσει"? Αυτά είναι χαρακτηριστικά προσωπικότητας και δεν αλλάζουν, απλά ο ειδικός μπορεί να σε βοηθήσει να τα εκτιμήσεις περισσότερο και ίσως να σου αυξήσει την αυτοεικόνα για να μη σε νοιάζει τόσο τι λένε οι άλλοι για σένα

  9. #24
    Καλησπερα πρεπει να βρεις εναν καλο ψυχολογο δεν εισαι ο μονος με χαμηλη αυτοπεποιθηση κτλ. ειμαι κι γω αλλα κανω ψυχοθεραπεια το ασχημο ειναι τα πενηνταρικα πανε συννεφο(ακριβο σπορ η ψυχιατρικη). Γεια σου Εagle guy ειμαι το roulaki99 εχεις δικαιο και συ ο χαρακτηρας δεν αλλαζει!!

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,117
    Quote Originally Posted by angel99 View Post
    Καλησπερα πρεπει να βρεις εναν καλο ψυχολογο δεν εισαι ο μονος με χαμηλη αυτοπεποιθηση κτλ. ειμαι κι γω αλλα κανω ψυχοθεραπεια το ασχημο ειναι τα πενηνταρικα πανε συννεφο(ακριβο σπορ η ψυχιατρικη). Γεια σου Εagle guy ειμαι το roulaki99 εχεις δικαιο και συ ο χαρακτηρας δεν αλλαζει!!
    Γεια σου βρε roulaki99, πώς είσαι? Χάθηκες πολύ καιρό, ναι όντως ακριβοί οι ψυχίατροι!

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    425
    Quote Originally Posted by angel99 View Post
    Καλησπερα πρεπει να βρεις εναν καλο ψυχολογο δεν εισαι ο μονος με χαμηλη αυτοπεποιθηση κτλ. ειμαι κι γω αλλα κανω ψυχοθεραπεια το ασχημο ειναι τα πενηνταρικα πανε συννεφο(ακριβο σπορ η ψυχιατρικη). Γεια σου Εagle guy ειμαι το roulaki99 εχεις δικαιο και συ ο χαρακτηρας δεν αλλαζει!!
    Αυτο που με ενδιαφερει σε πρωτη φαση,ειναι μια πρωτη εκτιμηση-διαγνωση,οτι ναι εχεις ηπια καταθλιψη,η καταθλιπτικα συμπτωματα η εκεινο η το αλλο κλπ,για να μπορεσω να το αντιμετωπισω και να αρχισω να ανεβαινω καπως σε ψυχολογια,γιατι εχω να αντιμετωπισω επαγγελματικο,μοναξια,ελλε ιψη φιλων,ελλειψη διασκεδασης,προβλημα στις διαπροσωπικες σχεσεις και διαφορα αλλα που προσθετουν ενα δυσκολο παζλ για μενα.

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    270
    Αχ αυτό το κακό μόνο στην Ελλάδα το συναντάς ο κόσμος πεινάει και άλλοι έχουν δουλειές και παραιτουνται κιόλας από αυτές γτ το ένα γτ το άλλο άσχημα σχόλια και δεν πλήρωναν την μια μέρα και είχα ένα ρεπό γνώμη μου να προσγειωθείς λίγο στην πραγματικοτητα του κορονοιου και την επόμενη φορά να το σκεφτείς καλύτερα αν

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    270
    Πριν παραιτηθείς από δουλειά γτ από δουλειές φεύγουμε μόνο όταν δεν πληρώνουν ΚΑΘΟΛΟΥ

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    425
    Quote Originally Posted by Lenale View Post
    Αχ αυτό το κακό μόνο στην Ελλάδα το συναντάς ο κόσμος πεινάει και άλλοι έχουν δουλειές και παραιτουνται κιόλας από αυτές γτ το ένα γτ το άλλο άσχημα σχόλια και δεν πλήρωναν την μια μέρα και είχα ένα ρεπό γνώμη μου να προσγειωθείς λίγο στην πραγματικοτητα του κορονοιου και την επόμενη φορά να το σκεφτείς καλύτερα αν
    Μην μιλας επιφανειακα,δεν ξερεις καποιος τι μπορει να περναει στη δουλεια που κανει και γιατι φευγει η παραιτειται,μια χαρα προσγειωμενος ειμαι στην πραγματικοτητα της πανδημιας.


    Quote Originally Posted by Lenale View Post
    Πριν παραιτηθείς από δουλειά γτ από δουλειές φεύγουμε μόνο όταν δεν πληρώνουν ΚΑΘΟΛΟΥ
    Απο δουλειες φευγουμε για πολλους και διαφορους λογους οχι μονο γιατι το οικονομικο δεν ειναι καλο,αλλωστε υπαρχουν παραδειγματα που εχουν φυγει απο πολυ καλες δουλειες με καλα λεφτα.Το ο κοσμος πειναει και αλλοι παραιτουνται απο δουλειες τους ειναι δυο πραγματα διαφορετικα μεταξυ τους,η μηπως θα πρεπει να μενουμε σε κακες δουλειες η κακοπληρωμενες γιατι καποιος κοσμος δεν εχει καθολου δουλεια.

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    270
    Γτ στην δουλειά πας γ να καλό περάσεις ή να βγάλεις λεφτά που μ λες ότι είναι δύο διαφορετικά πράγματα μεταξύ τους.. Κοίτα και εγώ αν δεις σε παλιότερο ποστ ήμουν σε μια δουλειά πριν κορονοιο εποχή που μ κάναν παρατήρηση ο ίδιος ο εργοδότης για τα κιλα μου το είχα γράψει και εδώ εγώ συνεχίζα να πηγαίνω γτ και σαν κοπέλα χωρίς πατέρα και εχωντας την μάνα μ χειρουργείο δεν έκατσα να δώσω σημασια σε τίποτα και σε κανέναν εν τέλη όμως με διώξανε και τουλάχιστον είχα και την απογοήτευση αλλά και την χαρα ότι δεν λυγισα από μόνη μ πάλι καλά ο Θεός με βοήθησε και βρήκα δουλειά άμεσα περσι όλα αυτά και πήγα και εξωτερικό μπορώ ν σ πω μέχρι σήμερα στις 11 δουλειές π έχω περάσει τα αρνητικά σχόλια δεν τα περνω καν τις μετροιτης.. Φεύγουμε για διάφορους λόγους όπως λες αυτό πάει στο ποσοστό ανθρώπων που δεν έχουν πεινάσει πραγματικά όπως έγραψες από ότι είδα έφυγες χωρίς να έχεις κλεισει κάπου αλλού δουλειά και ούτε ταμείο μπήκες νόμιζω θα μείνεις με τους δικούς σ είπες τέλος πάντων εφόσον εκχρς

Page 2 of 8 FirstFirst 1234 ... LastLast

Similar Threads

  1. Παραίτηση
    By Lenale in forum Διαχείριση Θυμού
    Replies: 1
    Last Post: 01-10-2018, 11:50
  2. ΠΟΕΔΗΝ: Πλήρης κατάρρευση των ψυχιατρικών νοσοκομείων
    By maus in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 1
    Last Post: 11-10-2017, 08:16
  3. Φρικτές αϋπνίες εν μέσω θητείας- Ψυχοσωματική κατάρρευση
    By akvagena in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 6
    Last Post: 20-07-2016, 19:57
  4. Κατάρρευση
    By strange_girl in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 2
    Last Post: 09-12-2012, 22:50
  5. Οι κακές οι γλώσσες, το κακό το μάτι και η κατάρρευση
    By carrot in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 17
    Last Post: 31-01-2011, 22:49

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •