Παραιτηση απο δουλεια,συναισθηματικη καταρρευση. - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 8 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 107
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    270
    Δεν έχουμε όλοι τις ίδιες αντοχές ελπίζω με αυτή την εμπειρία να μάθεις κάτι και να μην το ξανακάνεις γτ δεν θα είναι καλό γ το βιογραφικό σου σαν επαγγελματίας έφυγες εσύ στενάχωρη θήκες όχι αυτοί

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    425
    Quote Originally Posted by Lenale View Post
    Δεν έχουμε όλοι τις ίδιες αντοχές ελπίζω με αυτή την εμπειρία να μάθεις κάτι και να μην το ξανακάνεις γτ δεν θα είναι καλό γ το βιογραφικό σου σαν επαγγελματίας έφυγες εσύ στενάχωρη θήκες όχι αυτοί
    Το ξερω οτι στεναχωρηθηκα,αλλα καπου κερδισα και καπου εχασα,ετσι ειναι αυτα,καθε επιλογη μας εχει θετικα/αρνητικα,αρκει να μπορεις να διαχειριστεις τα αρνητικα στοιχεια(που προσπαθω αλλα μεχρι να βρω κατι αλλο θα εχω ακομη αμφιβολιες),για το βιογραφικο δεν ειναι καλο να σε απολυουν συνεχεια γιατι φαινεται οτι εκανες καποιο παραπτωμα και σε εδιωξαν,ενω η παραιτηση δηλωνει πως εφυγες εσυ γιατι δεν σε καλυπταν καποια πραγματα,εψαχνα να βρω κατι καλυτερο απλα δεν ημουν τυχερος σε αυτο το διαστημα.

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    270
    Δεν ήμουν με σύμβαση ήμουν έχτρα στην ουσία δεν έγινε απόλυση απλά δεν με ξαναπήραν επίσης κανένας δεν απολύει λόγω κιλών αφού με τα ίδια κιλά με πήραν τέλος πάντων αυτά άμα θες τ κρύβεις στο βιογραφικό δηλαδή βάζεις μόνο τις ωραιες συνεργασίες π είχες χωρίς πρόβλημα για να αποφυγεις περαιτέρω ερωτήσεις σε μελλοντική συνεργασία δεν πειράζει ελπίζω το 2021 ν δώσει φως όπως λένε μ βγουμε όλοι από αυτό τον γολθογα γτ η ανεργία δεν παλεύεται από όλες τις απόψεις

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,118
    Quote Originally Posted by Lenale View Post
    Πριν παραιτηθείς από δουλειά γτ από δουλειές φεύγουμε μόνο όταν δεν πληρώνουν ΚΑΘΟΛΟΥ
    Κάποιοι μπορεί πραγματικά να μην την παλεύουν σε κάποια δουλειά ή να μην είναι καθόλου καλοί σε αυτήν, πόσο να αντέξουν και να μείνουν με το ζόρι δηλαδή?

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    270
    Κοίτα εμένα αυτή είναι η άποψη μ επειδή μάλλον μ αρέσει και το επάγγελμα που κάνω που μάλλον αυτό δεν ισχύει γ τον jonny μπορεί να μην του άρεσε εξαρχής το επάγγελμα του όπως και να έχει εγώ το λέω επειδή έφυγε χωρίς εναλλακτική αυτό είναι λάθος αν έιχε βρει αλλού δουλειά τοτε σιγά δεν άλλαξε τίποτα επίσης και το να φεύγεις από μια δουλειά π πληρώνει καλά δεν έχει λογική τι να πω μπορεί κάποιοι να τ έχουν όντως στην τραπεζα να τρέχουν και τους παίρνει να μην δουλεύουν μπορεί και αυτό

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    425

    Unhappy

    Quote Originally Posted by Lenale View Post
    Κοίτα εμένα αυτή είναι η άποψη μ επειδή μάλλον μ αρέσει και το επάγγελμα που κάνω που μάλλον αυτό δεν ισχύει γ τον jonny μπορεί να μην του άρεσε εξαρχής το επάγγελμα του όπως και να έχει εγώ το λέω επειδή έφυγε χωρίς εναλλακτική αυτό είναι λάθος αν έιχε βρει αλλού δουλειά τοτε σιγά δεν άλλαξε τίποτα επίσης και το να φεύγεις από μια δουλειά π πληρώνει καλά δεν έχει λογική τι να πω μπορεί κάποιοι να τ έχουν όντως στην τραπεζα να τρέχουν και τους παίρνει να μην δουλεύουν μπορεί και αυτό
    Και εμενα αυτο ηταν το σκεπτικο μου,εκανα υπομονη,ψαχνομουν αλλα δεν εβρισκα ουτε τις καλυτερες εργασιακες συνθηκες,ουτε τον καλυτερο μισθο οποτε εμενα σε αυτη την δουλεια που ομως με εφθειρε καιρο με τον καιρο,δεν ειχα καθολου προσωπικο χρονο για τιποτε,οποτε τα βροντηξα και εφυγα,με ρισκο γιατι δεν ειχα την εναλλακτικη ουτε με βγαλανε ταμειο ανεργιας,με την λογικη οτι θα εκμεταλλευτω τον χρονο αυτο που θα εχω,για να ζυγισω τις επιλογες μου,να αυξησω τα προσοντα μου και να βρω κατι που θα με κανει να νιωθω πιο ικανος και δημιουργικος.Δεν ηταν δουλεια που πληρωνε καλα,ουτε καν τον βασικο δεν εφτανα σε καθαρα λεφτα.

    Δεν ενιωθα καλα στο περιβαλλον αυτο,πιεζομουν,με στεναχωρουσε οτι παντα ακουγα σχολια,καλο παιδι...αλλα παιρνει αργα στροφες,καλο παιδι αλλα ντροπαλος,καλο παιδι αλλα πολυ ησυχος η περιεργος και διαφορα αλλα που οκ τα προσπερνουσα τις περισσοτερες φορες αλλα δεν γινεται να μην επηρεαστεις καθολου.

  7. #37
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    7
    Eagle guy, oχι,δεν είμαι μεταφράστρια. Κι ας μην έχεις εμπειρία, οδήγησε το από τώρα προς το freelancing, μόνο καλό θα σου κάνει.

  8. #38
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    7
    Quote Originally Posted by Lenale View Post
    Κοίτα εμένα αυτή είναι η άποψη μ επειδή μάλλον μ αρέσει και το επάγγελμα που κάνω που μάλλον αυτό δεν ισχύει γ τον jonny μπορεί να μην του άρεσε εξαρχής το επάγγελμα του όπως και να έχει εγώ το λέω επειδή έφυγε χωρίς εναλλακτική αυτό είναι λάθος αν έιχε βρει αλλού δουλειά τοτε σιγά δεν άλλαξε τίποτα επίσης και το να φεύγεις από μια δουλειά π πληρώνει καλά δεν έχει λογική τι να πω μπορεί κάποιοι να τ έχουν όντως στην τραπεζα να τρέχουν και τους παίρνει να μην δουλεύουν μπορεί και αυτό
    Αυτό που διαβάζω μου φαίνεται ακραία στερεοτυπικο, σκληρό και σχεδόν επιθετικό. Θέλει πολύ θάρρος για να παραιτηθείς απο μια δουλειά και ναι, στις περισσότερες περιπτώσεις αυτος που παραιτείται χωρίς να πηγαίνει σε άλλη δουλειά έχει ενα ποσό στην άκρη που τον "βγάζει" για ένα διάστημα. Δεν καταλαβαίνω πως αυτό μπορεί να είναι μεμπτό...

  9. #39
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    7
    Quote Originally Posted by JohnyK33 View Post
    Μην μιλας επιφανειακα,δεν ξερεις καποιος τι μπορει να περναει στη δουλεια που κανει και γιατι φευγει η παραιτειται,μια χαρα προσγειωμενος ειμαι στην πραγματικοτητα της πανδημιας.




    Απο δουλειες φευγουμε για πολλους και διαφορους λογους οχι μονο γιατι το οικονομικο δεν ειναι καλο,αλλωστε υπαρχουν παραδειγματα που εχουν φυγει απο πολυ καλες δουλειες με καλα λεφτα.Το ο κοσμος πειναει και αλλοι παραιτουνται απο δουλειες τους ειναι δυο πραγματα διαφορετικα μεταξυ τους,η μηπως θα πρεπει να μενουμε σε κακες δουλειες η κακοπληρωμενες γιατι καποιος κοσμος δεν εχει καθολου δουλεια.
    johny, μην μπαίνεις στον κόπο να δικαιολογηθείς, δεν υπάρχει λόγος, ειδικά σε τέτοιου είδους passive-agressive σχόλια.

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,354
    Quote Originally Posted by JohnyK33 View Post
    Και εμενα αυτο ηταν το σκεπτικο μου,εκανα υπομονη,ψαχνομουν αλλα δεν εβρισκα ουτε τις καλυτερες εργασιακες συνθηκες,ουτε τον καλυτερο μισθο οποτε εμενα σε αυτη την δουλεια που ομως με εφθειρε καιρο με τον καιρο,δεν ειχα καθολου προσωπικο χρονο για τιποτε,οποτε τα βροντηξα και εφυγα,με ρισκο γιατι δεν ειχα την εναλλακτικη ουτε με βγαλανε ταμειο ανεργιας,με την λογικη οτι θα εκμεταλλευτω τον χρονο αυτο που θα εχω,για να ζυγισω τις επιλογες μου,να αυξησω τα προσοντα μου και να βρω κατι που θα με κανει να νιωθω πιο ικανος και δημιουργικος.Δεν ηταν δουλεια που πληρωνε καλα,ουτε καν τον βασικο δεν εφτανα σε καθαρα λεφτα.

    Δεν ενιωθα καλα στο περιβαλλον αυτο,πιεζομουν,με στεναχωρουσε οτι παντα ακουγα σχολια,καλο παιδι...αλλα παιρνει αργα στροφες,καλο παιδι αλλα ντροπαλος,καλο παιδι αλλα πολυ ησυχος η περιεργος και διαφορα αλλα που οκ τα προσπερνουσα τις περισσοτερες φορες αλλα δεν γινεται να μην επηρεαστεις καθολου.
    Αργά στροφές αυτή η φράση αντιπροσώπευε εμένα στις δουλειές που έκανα και κυριολεκτο και δεν ήταν μια φορά οπότε είδα που είδα και από τότε οπότε ακούω για δουλειά με πιάνει ταραχή, φοβία και το θέμα είναι ότι δεν γίνεται χωρίς δουλειά αύριο, μεθαύριο σε ένα, δύο χρόνια κάποτε θα χρειαστεί δεν είμαστε και πλούσιοι!!

  11. #41
    Kαλα εκανες που σταμάτησες θα βρεις κατι καλυτερο κι γω ημουν με συμβαση σε μια δουλεια και ελεγα αμαν ποτε θα τελειωσω ολη την ωρα διαφωνιες ειχαμε με υποτιμουσαν κτλ. αν και τωρα η ψυχολογια μου ειναι χαλια λεω εχει ο θεος.

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    270
    Παιδιά χωρίς πλάκα τώρα ποιες δουλειές υπάρχουν τωρα και που ποσο μάλλον θα βρει κάπου καλύτερα όπως λες που είναι αυτό εδώ στην Ελλάδα; εγώ είμαι εποχιακή και ούτε φέτος θα ανοίξουν τα ξενοδοχεία μάλλον και αναγκάζομαι ν φύγω εκτός Ευρώπης να σωθω το έχουμε γεμίσει τον οαεδ από τις αιτήσεις ανεργίας επίσης παντού σε όλες τις δουλειές υπάρχουν όλα αυτά π γράφεται και χειρότερα υποτιμήσεις άσχημα σχόλια να σ ζητάνε πίσω το δώρο Χριστουγέννων να πατάνε στην πανδημία και από εκεί π περνάμε στην σεζον 980 τώρα ούτε 800 ευρώ και 12μηνη δουλειά το πολύ 400 ευρώ μέσα σε όλα αυτά ο κόσμος είναι τρελαμένος και αυτό βγαίνει και στην δουλειά για αυτό δεν υπάρχει ευχάριστο κλίμα άσχημες συμπεριφορές και αν σ μίλησα απότομα jonny συγνώμη κιόλας γενκ

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    270
    Γενικά όμως πιστεύω πρέπει ν υπάρχει εγωισμός στις δουλειές μην κάνεις την χάρη σε κανέναν γτ αν σ άρεσε το κλίμα της δουλειας π ήσουν χωρίς όλα αυτά τ σχόλια θ είχες κάτσει πιστεύω έστω ν τ είχες αγνοήσεις ν τους έλεγες ναι κλα πείτε ότι θέλετε εσείς δεν θ σας κάνω την χάρη κατάλαβες

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Δεν ενιωθα καλα στο περιβαλλον αυτο,πιεζομουν,με στεναχωρουσε οτι παντα ακουγα σχολια,καλο παιδι...αλλα παιρνει αργα στροφες,καλο παιδι αλλα ντροπαλος,καλο παιδι αλλα πολυ ησυχος η περιεργος και διαφορα αλλα που οκ τα προσπερνουσα τις περισσοτερες φορες αλλα δεν γινεται να μην επηρεαστεις καθολου.


    Δεν ειναι επι του παροντος και εαν δεν περναγες καλα στη δουλεια σου καλα εκανες και εφυγες. Αλλα αυτα τα σχολια μοιαζουν με εσωτερικες ανασφαλειες κατα καποιο τροπο και οχι με πραγματικο σχολιασμο που μπορει να γινει ή μπορει να ακουσες κατι και να σε επηρεασε πολυ ωστε να δουλευει η φαντασια. Γνωμη μου μπορει και λαθεμενη.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    425

    Cool

    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    Δεν ειναι επι του παροντος και εαν δεν περναγες καλα στη δουλεια σου καλα εκανες και εφυγες. Αλλα αυτα τα σχολια μοιαζουν με εσωτερικες ανασφαλειες κατα καποιο τροπο και οχι με πραγματικο σχολιασμο που μπορει να γινει ή μπορει να ακουσες κατι και να σε επηρεασε πολυ ωστε να δουλευει η φαντασια. Γνωμη μου μπορει και λαθεμενη.[/I][/FONT][/COLOR]

    Eνιωθα πνιγμενος και με υποτιμουσαν εμμεσως στον χωρο εργασιας,οσο και αν αδιαφορουσα η προσπερνουσα καθε ειδους σχολια αρνητικα προς τα εμενα,καποια στιγμη με κουρασε ολο αυτο και απλα καθομουν στη γωνια μου που λενε,εκανα τη δουλεια οπως επρεπε και μου λεγανε στο τελος ενα τυπικο καλο βραδυ και εφευγα.Εσωτερικες ανασφαλειες υπαρχουν και με επηρεαζουν αρνητικα,ειναι αληθεια αυτο.

    Θα πρεπει να κοιταξω μπροστα πλεον και να ζυγισω τις επιλογες που θα βρω,ωστε να μην κανω ξανα μια επιλογη εργασιας που,δεν θα μου προσφερει ουτε τα βασικα πραγματα,δηλαδη καθολου ελευθερο χρονο και λιγα χρηματα που σε αφηνουν ουσιαστικα στασιμο στη ζωη.Ενταξει,η στεναχωρια και η θλιψη θα φυγει μονο οταν νιωσω ασφαλης και comfortable στο νεο εργασιακο περιβαλλον,οποιο ειναι αυτο.

Page 3 of 8 FirstFirst 12345 ... LastLast

Similar Threads

  1. Παραίτηση
    By Lenale in forum Διαχείριση Θυμού
    Replies: 1
    Last Post: 01-10-2018, 11:50
  2. ΠΟΕΔΗΝ: Πλήρης κατάρρευση των ψυχιατρικών νοσοκομείων
    By maus in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 1
    Last Post: 11-10-2017, 08:16
  3. Φρικτές αϋπνίες εν μέσω θητείας- Ψυχοσωματική κατάρρευση
    By akvagena in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 6
    Last Post: 20-07-2016, 19:57
  4. Κατάρρευση
    By strange_girl in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 2
    Last Post: 09-12-2012, 22:50
  5. Οι κακές οι γλώσσες, το κακό το μάτι και η κατάρρευση
    By carrot in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 17
    Last Post: 31-01-2011, 22:49

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •