Παραιτηση απο δουλεια,συναισθηματικη καταρρευση. - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 8 FirstFirst ... 23456 ... LastLast
Results 46 to 60 of 107
  1. #46
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Quote Originally Posted by JohnyK33 View Post
    Ναι,ακριβως,εκανα σκεψεις παραιτησης απο το καλοκαιρι και ολο εκανα υπομονη,μηπως βελτιωθουν τα πραγματα,απλα ενιωθα εγκλωβισμενος στο συγκεκριμενο εργασιακο περιβαλλον,καθως δεν εβρισκα επι 1 χρονο τιποτε το ουσιαστικο και καλυτερο που να με κανει να φυγω τοτε.Ελλειψη προσωπικου χρονου,κακο προγραμμα,λιγα λεφτα,πολυκοσμια κλπ.

    Δεν μπορω να καταλαβω ομως,ενω θα επρεπε να νιωθω ανακουφιση που γλιτωσα απο ολο αυτο που με πιεζε,εδω και μια εβδομαδα που εχω φυγει,με εχουν κυριευσει οι αμφιβολιες,οι ανασφαλειες,καποιες φορες μου βγαινει συναισθηματικη φορτιση και πιεση.Γιατι να συμβαινει αυτο,αφου ηθελα να φυγω και εφυγα,μηπως επειδη ειμαι ακομη συναισθηματικα δεμενος με τον χωρο εργασιας,η καποια ατομα εκει που δεν θα ξαναδω ισως.
    Μήπως επειδή κατά βάθος αισθάνεσαι ότι μπορεί να μην έφταιγε το εργασιακό περιβάλλον που δεν πέρναγες καλά, αλλά η ψυχοσύνθεση σου ο χαρακτήρας σου οπότε να σκεφτεσαι και άλλη δουλειά να βρεις με τον ίδιο χαρακτήρα θα αντιμέτωπη σεις τα ίδια.πολυ πιθανόν δεν εκφράζομαι σωστά, δε λέω ότι είσαι κακό παιδί ή ότι έχεις άσχημο χαρακτήρα η ότι σου αξίζει να περνάς άσχημα αλλά λόγω χαμηλής αυτοεκτίμηση σαμποταρεις τον ίδιο σου τον εαυτό. Βέβαια κάθε φορά που ξεκινάμε μια νέα δουλειά είναι κ μια καινούργια αρχή και μπορείς να κάνεις κάθε φορά λίγα βήματα βελτίωσης κι έτσι να περνάς καλυτερα

  2. #47
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Προσωπικα οταν τελειωσε η πιο μακροπροθεσμη δουλεια που εκανα, αισθανθηκα ενα αισθημα ελευθεριας. Πανε πολλα χρονια και πιστευω οτι τωρα θα τα καταφερνα καλυτερα χωρις τις ψιλοανασφαλειες που ειχα τοτε. Μου λειπει λιγο, γιατι δυσκολα να βρεθει τοσο καλο περιβαλλον εργασιας. Βεβαια ειχε αγχος και πιεση κατα διαστηματα και αρκετη δουλεια. Δεν ειμαι και πολυ σταθερος και εγω ψυχολογικα, τωρα πιστευω θα τα καταφερνα καλυτερα σε αυτον τον τομεα. Ολες οι δουλειες ειναι λιγο κρεατομηχανη, αλλα κατι θετικο μενει μιας και αγωνιστηκες για κατι, βελτιωθηκες σε καποιους τομεις.

    Τωρα θα δουλεψω μαλλον με μπλοκακι, να παιρνω δημιουργικες δουλειες να τις εκτελω στον υπολογιστη μου, χωρις ιδιαιτερο αγχος χρονου και να πληρωνομαι, χωρις πολλα κοινωνικα παρε-δωσε μιας και ειμαι ιδιαιτερα εσωστρεφες ατομο.
    Σε κανα χρονο μαλλον, τωρα παιρνω αναπηρικη συνταξη γιατι οντως την δικαιουμε και εχουμε και τον κορονοιο. Να ξεδιαλυνω και καποια γραφειοκρατικα κομματια. Δεν θα ηθελα να χασω την αναπηρικη συνταξη, γιατι υπαρχει περιπτωση να αποτυχω να σταθω στις περιστασεις και η γραφειοκρατια Ελλαδα ειναι λιγο μπουρδελο.

    Ελπιζω να μη σε πιεζουν οι οικονομικες καταστασεις να βρεις γρηγορα δουλεια. Παρε το χρονο σου, γιατι εαν εισαι εσωστρεφες ατομο, οπως φαινεται χρειαζεσαι χρονο για να γιανεις και να επαναφορτιστεις.
    Εαν τα ψυχολογικα σου συνεχιζουν να σε κανουν να αισθανεσαι ασχημα για πολυ μεγαλο διαστημα και περα απο ενα βαθμο, εκει δεν υπαρχει ευκολη απαντηση.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  3. #48
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Σημαντικο ειναι επισης οτι παραιτηθηκες, πραγμα που μπορει να το εκλαμβανεις ως προσωπικη αποτυχια. Εμενα τελειωσε η δουλεια. Η μονη δουλεια που παραιτηθηκα, οταν αντιμετωπισα ασχημες συμπεριφορες, μια δουλεια της πλακας ετσι κι αλλιως μικρου χρονικου διαστηματος, την ειχα εκλαβει και εγω σαν προσωπικη αποτυχια τοτε.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  4. #49
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    425

    Unhappy

    Ειμαι εσωστρεφης,απογοητευομαι ευκολα και εχω ανασφαλειες που με πνιγουν,οταν δεν νιωθω καλα εχω τασεις απομονωσης και θελω να κρυβομαι.Δεν μπορω να βγαλω δυναμισμο,με καταβαλει το αγχος οτι δεν θα μπορεσω να ανταπεξελθω σε μια δουλεια και θα απογοητευτω αλλη μια φορα.Την προηγουμενη εβδομαδα περασα απο συνεντευξη για δουλεια ιδια με πριν,μου τα μασουσαν για τα ρεπο,το επιδομα αδειας,δεν πληρωναν τις μερες αδειας,δεν πληρωναν υπερωριες 12ωρα κλπ,δλδ μια απο τα ιδια με την εταιρεια που παραιτηθηκα,μην πω ισως και χειροτερα θα ηταν.

  5. #50
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    22
    Υπάρχει περίπτωση να είσαι αρνητικός γιατί στο έχουν περάσει οι γονείς σου; Αν μπορείς να ζητήσεις βοήθεια από κάποιον θείο σου έστω; Διάβασα σε άλλα δημοσιεύματα σου ότι οι γονείς σου κατακρίνουν ότι κάνεις. Είπες ότι έχεις αδελφό. Ακόμα και αν δεν ταιριάζεται προσπάθησε να γνωρίσεις άτομα με τη βοήθειά του. Το σημαντικότερο είναι να φύγεις μακριά από τα άτομα που σε ρίχνουν. Ο αδελφός σου τι γνώμη έχει για όσα σου συμβαίνουν; Πρέπει να σε βοηθήσει κάποιος που είναι αντικειμενικός μαζί σου. Πάνε ξανά στον ψυχολόγο αν μπορείς. Ίσως δεν μπορείς να καταλάβεις ακόμα τα λάθη που μπορεί να κάνεις. Πριν πάω στον ψυχολόγο δεν μπορούσα να καταλάβω πόσο αρνητική επίπτωση είχε πάνω μου η μάνα μου.

  6. #51
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    129
    Από τη στιγμή που παραιτήθηκες δεν έχει κάποιο νόημα να κοιτάς πίσω. Από εδώ και μπρος λοιπόν τι κάνεις; Πρέπει πρώτα να δείς αν ο λόγος της παραίτησης είναι αν το πρόβλημα είναι δικό σου ή όντως ήταν θέμα δουλειάς. Αν το πρόβλημα αυτό σου δημιουργείτε σε κάθε δουλειά τότε πρέπει να λύσεις το δικό σου πρόβλημα. Δουλειά που να βρεις 100% να σου ταιριαζει δεν θα βρεις ποτέ. Προσωπικά πριν λίγο καιρό έφτασα να παραιτηθώ από τη δουλειά και ας είμαι 18 χρόνια εκεί. Η αιτία ήμουν εγώ καθώς το πρόβλημα ήταν δικό μου όχι της δουλειάς, προσπαθώ να λύσω το δικό μου πρόβλημα (ΙΨΔ) καθώς δεν έχω άλλους πόρους αν παραιτηθώ από τη δουλειά.

  7. #52
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    425
    Σιγουρα εχω προβληματα δικα μου,στο ψυχολογικο κομματι που πρεπει να λυσω,αλλα ηταν και προβλημα της δουλειας παραλληλα,δεν την παλευα,καθε μηνα ελεγα οτι θελω να φυγω,αλλα μετα δεν εβρισκα τπτ καλυτερο και ολο εμενα,μεχρι που τα βροντηξα και εφυγα τελικως.(και αυτο μου δημιουργησε καποιες ανασφαλιες/αμφιβολιες για το ταιμινγκ της αποφασης αυτης).

    Σκεφτομαι να παρω βαλσαμοχορτο η μελισσοχορτο για να ηρεμησω απο το γενικευμενο καθημερινο αγχος.
    Last edited by JohnyK33; 09-01-2021 at 16:09.

  8. #53
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Quote Originally Posted by JohnyK33 View Post
    Σιγουρα εχω προβληματα δικα μου,στο ψυχολογικο κομματι που πρεπει να λυσω,αλλα ηταν και προβλημα της δουλειας παραλληλα,δεν την παλευα,καθε μηνα ελεγα οτι θελω να φυγω,αλλα μετα δεν εβρισκα τπτ καλυτερο και ολο εμενα,μεχρι που τα βροντηξα και εφυγα τελικως.(και αυτο μου δημιουργησε καποιες ανασφαλιες/αμφιβολιες για το ταιμινγκ της αποφασης αυτης).

    Σκεφτομαι να παρω βαλσαμοχορτο η μελισσοχορτο για να ηρεμησω απο το γενικευμενο καθημερινο αγχος.
    Ψαξτο λίγο για το βαλσαμόχορτο γιατί υπάρχουν και αναφορές ότι αυξάνει το αγχος. Συνήθως το παίρνουν για ήπια κατάθλιψη.

  9. #54
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    425
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Ψαξτο λίγο για το βαλσαμόχορτο γιατί υπάρχουν και αναφορές ότι αυξάνει το αγχος. Συνήθως το παίρνουν για ήπια κατάθλιψη.
    Δεν εχω δει αναφορες για αυξηση του αγχους,εκτος αν αναφερονται σε υπερβολικη χρηση απο καποιους.Τα συμπτωματα μου τεινουν προς ηπια καταθλιψη.

  10. #55
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Quote Originally Posted by JohnyK33 View Post
    Δεν εχω δει αναφορες για αυξηση του αγχους,εκτος αν αναφερονται σε υπερβολικη χρηση απο καποιους.Τα συμπτωματα μου τεινουν προς ηπια καταθλιψη.
    Το γκουγκλαρα από περιέργεια και άλλα άρθρα γράφουν ότι βοηθάει στο αγχος κι άλλα ότι το επιδεινώνει, γι'αυτό στο είπα. Επίσης αν το πάρεις καλοκαίρι θέλει προσοχή στον ήλιο γιατί προκαλεί φωτοευαισθησία. Εγώ έχω δοκιμάσει διάφορα συμπληρώματα αλλά αυτό το απέφυγα γιατί έχω πολύ λευκό δέρμα. Ένας φίλος μου που το είχε δοκιμάσει είχε δει καλυτέρευση στην ψυχολογία του (κακή διάθεση, ήπια κατάθλιψη).

  11. #56
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    425
    Ενταξει,αλλες παραλλαγες ειναι βαλεριανες κλπ,αλλα δεν θελω υπνωτικο βοτανο και τετοια,θα το δοκιμασω και αν δω πως δεν εχει καλυτερευση η διαθεση μου,θα το σταματησω.

  12. #57
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Δώστου λίγο χρόνο να δράσει (λίγες βδομάδες). Καλά αποτελέσματα

  13. #58
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    425
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Δώστου λίγο χρόνο να δράσει (λίγες βδομάδες). Καλά αποτελέσματα
    Με μετρο προφανως,δεν θα παιρνω συνεχεια βαλσαμοχορτο,οταν εχω πεσμενη διαθεση,η διαταραχη αγχους.Eιναι μεχρι να βρω κατι να μου φυγει η εννοια και η ανασφαλεια οτι δεν εχω εργασια,οτι δεν απασχολουμαι με κατι.Θελω να εχω χρονο και για τον εαυτο μου,ωστε να παιρνω απο καπου καποια ευχαριστηση,θα ειναι απο χομπι,απο διασκεδαση γενικα,απο σχεση που θα εχω και οχι αυτο που περνουσα ως τωρα,με μηδεν προσωπικο χρονο,πολυ λιγα λεφτα και αδειες ανευ(αντι να σκεφτομουν που θα παω να ξεκουραστω το καλοκαιρι,σκεφτομουν ποσα λεφτα θα χασω),δεν ειχα διαθεση ουτε γυμναστηριο να παω εστω 1 ωρα.

    Οι κακες εργασιακες συνθηκες σε συνδιασμο με την εργασιακη εκμεταλλευση,οδηγουν σε ψυχολογικα προβληματα που δεν ειναι ολοι δυνατοι να τα αντιμετωπισουν και γιαυτο δηλωνουν παραιτησεις.
    Last edited by JohnyK33; 11-01-2021 at 17:40.

  14. #59
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Quote Originally Posted by JohnyK33 View Post
    Με μετρο προφανως,δεν θα παιρνω συνεχεια βαλσαμοχορτο,οταν εχω πεσμενη διαθεση,η διαταραχη αγχους.Eιναι μεχρι να βρω κατι να μου φυγει η εννοια και η ανασφαλεια οτι δεν εχω εργασια,οτι δεν απασχολουμαι με κατι.Θελω να εχω χρονο και για τον εαυτο μου,ωστε να παιρνω απο καπου καποια ευχαριστηση,θα ειναι απο χομπι,απο διασκεδαση γενικα,απο σχεση που θα εχω και οχι αυτο που περνουσα ως τωρα,με μηδεν προσωπικο χρονο,πολυ λιγα λεφτα και αδειες ανευ(αντι να σκεφτομουν που θα παω να ξεκουραστω το καλοκαιρι,σκεφτομουν ποσα λεφτα θα χασω),δεν ειχα διαθεση ουτε γυμναστηριο να παω εστω 1 ωρα.

    Οι κακες εργασιακες συνθηκες σε συνδιασμο με την εργασιακη εκμεταλλευση,οδηγουν σε ψυχολογικα προβληματα που δεν ειναι ολοι δυνατοι να τα αντιμετωπισουν και γιαυτο δηλωνουν παραιτησεις.
    Έτσι είναι δυστυχώς. Ακόμα και δουλειές που κάποιοι θα τις ζήλευαν, για διάφορους λόγους που έχουν να κάνουν τόσο με τη δουλειά όσο και με την ψυχοσύνθεση του ατόμου μπορεί να οδηγήσουν σε ψυχολογικά και παραιτήσεις. Έχω στο μυαλό μου παραδείγματα ακόμη κι από το δημόσιο. Τυχαίο είναι που η λέξη δουλειά στα ελληνικά διαφέρει μόνο στον τονισμό από τη δουλεια; Αυτό που πιστεύω βέβαια είναι ότι αν έχεις ψυχολογικά τα έχεις παντού, όχι μόνο στον εργασιακό χώρο. Εγώ π.χ. είμαι αγχωδης γενικά, δεν αγχώνομαι μόνο στη δουλειά, ούτε φταίει η δουλειά για το αγχος μου.

  15. #60
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    425
    Τελοσπαντων πιστευω,σιγα σιγα και σταδιακα θα μου φευγει η μελαγχολια,στεναχωρια η οποιοδηποτε αλλη αναμνηση απο την προηγουμενη δουλεια ως σημειο συνδεσης,θελει χρονο να ξεσυνηθισεις.

Page 4 of 8 FirstFirst ... 23456 ... LastLast

Similar Threads

  1. Παραίτηση
    By Lenale in forum Διαχείριση Θυμού
    Replies: 1
    Last Post: 01-10-2018, 11:50
  2. ΠΟΕΔΗΝ: Πλήρης κατάρρευση των ψυχιατρικών νοσοκομείων
    By maus in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 1
    Last Post: 11-10-2017, 08:16
  3. Φρικτές αϋπνίες εν μέσω θητείας- Ψυχοσωματική κατάρρευση
    By akvagena in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 6
    Last Post: 20-07-2016, 19:57
  4. Κατάρρευση
    By strange_girl in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 2
    Last Post: 09-12-2012, 22:50
  5. Οι κακές οι γλώσσες, το κακό το μάτι και η κατάρρευση
    By carrot in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 17
    Last Post: 31-01-2011, 22:49

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •