Παραιτηση απο δουλεια,συναισθηματικη καταρρευση. - Page 8
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 8 of 8 FirstFirst ... 678
Results 106 to 107 of 107
  1. #106
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    429
    Quote Originally Posted by masterridley View Post
    Η διαίσθηση σου είναι σωστή. Δεν λέω, η αλλαγή δουλειάς προσφέρει μια ανακούφιση που μπορεί να κρατήσει πχ 6 μήνες, δεν είναι αμελητέα. Εγώ στην προηγούμενη δουλειά ήταν να πεθάνω. Άλλαξα και πήρα μια ανάσα, αλλά κι αυτό δεν κράτησε πολύ, τώρα είμαι ξανά στα ίδια και έτοιμος να μεταπηδήσω σε νέα κτλ.

    Τα προβλήματα μου παραμένουν. Η ανάσα οφείλεται στο ότι γνωρίζω νέους ανθρώπους, χωρίς όμως να με ξέρουν καλά οπότε και δεν έχω πολλά να κρύψω. Όσο προχωράει, τόσο πιο δύσκολο γίνεται όμως. Ειδικά αν δουλεύεις από κοντά.. τώρα δουλεύω remote που απ'την άλλη είναι καταστροφικό για τις κοινωνικές σου δεξιότητες.

    Και τα λεφτά εννοείται δεν είναι μαγική λύση, εκτός ας πούμε αν έχεις κοπέλα και δεν μπορείς να την φέρεις σπίτι λόγω γονιών, ή αν δεν έχεις λεφτά για να βγαίνετε, να περνάτε καλά κτλ. Εγώ είμαι καλυμμένος οικονομικά αλλά δεν μου λέει κάτι.

    Δυστυχώς η λύση είναι στο να αλλάξεις τον εαυτό σου, να την δεις αλλιώς, να σταματήσεις να νοιάζεσαι για την γνώμη των άλλων. Πώς δεν ξέρω.
    Με δυσκολευει αρκετα να αλλαζω εργασιακο περιβαλλον,οταν εχω μαθει και προσαρμοστει σε κατι συγκεκριμενο,δεν ειναι ευκολο για εμενα αυτο,καθως θελω περισσοτερο χρονο απο το συνηθισμενο για να προσαρμοστω σε μια νεα δουλεια,με αγνωστο κοσμο η αντικειμενο.Οταν δεν εχεις να μοιραζεσαι,τα λεφτα δεν θα φερουν καποια ευτυχια επι της ουσιας,περα απο το γεγονος οτι θα εχεις μια σταθεροτητα και ανεση οικονομικη.Συντροφικοτητα και σταθεροι φιλοι ειναι δυσκολο κομματι για καποιους.Ναι,πραγματι,θα ηθελα να μην νοιαζομαι για την γνωμη των αλλων,να μην επηρεαζομαι απο το τι θα σχολιασει ο καθενας φανερα η πισωπλατα,δυστυχως και αυτο ειναι αρκετο ζορικο για καποιους.

  2. #107
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2021
    Posts
    811
    Quote Originally Posted by JohnyK33 View Post
    Με δυσκολευει αρκετα να αλλαζω εργασιακο περιβαλλον,οταν εχω μαθει και προσαρμοστει σε κατι συγκεκριμενο,δεν ειναι ευκολο για εμενα αυτο,καθως θελω περισσοτερο χρονο απο το συνηθισμενο για να προσαρμοστω σε μια νεα δουλεια,με αγνωστο κοσμο η αντικειμενο.Οταν δεν εχεις να μοιραζεσαι,τα λεφτα δεν θα φερουν καποια ευτυχια επι της ουσιας,περα απο το γεγονος οτι θα εχεις μια σταθεροτητα και ανεση οικονομικη.Συντροφικοτητα και σταθεροι φιλοι ειναι δυσκολο κομματι για καποιους.Ναι,πραγματι,θα ηθελα να μην νοιαζομαι για την γνωμη των αλλων,να μην επηρεαζομαι απο το τι θα σχολιασει ο καθενας φανερα η πισωπλατα,δυστυχως και αυτο ειναι αρκετο ζορικο για καποιους.
    Συμφωνω μαζι σου Johny δεν γινεται να ζεις μονο για να συντηρεις τον εαυτο σου.Πρεπει να μοιραζεσαι,να ταιριαζεις, να νοιαζεσαι και να σε νοιαζονται.Αυτη ειναι η ομορφια της ζωης.Με ποιους κολλας ειναι υποκειμενικο.Αλλα δε γινεται να εισαι συνεχεια στα σκοταδια και μονος

Page 8 of 8 FirstFirst ... 678

Similar Threads

  1. Παραίτηση
    By Lenale in forum Διαχείριση Θυμού
    Replies: 1
    Last Post: 01-10-2018, 10:50
  2. ΠΟΕΔΗΝ: Πλήρης κατάρρευση των ψυχιατρικών νοσοκομείων
    By maus in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 1
    Last Post: 11-10-2017, 07:16
  3. Φρικτές αϋπνίες εν μέσω θητείας- Ψυχοσωματική κατάρρευση
    By akvagena in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 6
    Last Post: 20-07-2016, 18:57
  4. Κατάρρευση
    By strange_girl in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 2
    Last Post: 09-12-2012, 21:50
  5. Οι κακές οι γλώσσες, το κακό το μάτι και η κατάρρευση
    By carrot in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 17
    Last Post: 31-01-2011, 21:49

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •