Δεν έχω φίλους εδώ και 5 χρόνια (σχεδόν)... - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 30 of 30
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Υπάρχουν δύο ενδεχόμενα.
    Είτε τα κάνεις όλα σωστά, δεν έχεις κάνει λάθος πουθενά ως τώρα στις συναναστροφές σου και απλά δεν έτυχε να κολλήσεις με κάποιο άτομο, οπότε δεν χρειάζεται να ανησυχείς, κάποια στιγμή κάποιον κατάλληλο θα γνωρίσεις και θα κολλήσετε,
    είτε κάτι κάνεις λάθος κι είσαι για 5 χρόνια σαν την καλαμιά στον κάμπο και πρέπει να βρεις τι είναι αυτό.

    Δεν σε αμφισβητώ, δεν σε ξέρω άλλωστε, λέω από αυτά που διαβάζω τι νομίζω ότι μπορεί να ισχύει.

    Λες ότι στην κλειστή κοινωνία όπου είσαι τώρα οι επιλογές είναι λίγες, από τη μία λες ότι κάποιοι επηρεάζονται από εκείνη την παλιά παρέα που σε κράζει, απο την άλλη υπάρχουν άτομα που σου λένε πως ξέρουν ότι αυτή η παρέα λέει ψέματα. Με αυτούς γιατί δεν έχεις το θάρρος να πας π.χ. για ένα καφέ μια στο τόσο; (λες αν δεν κάνω λάθος μόνο για 2-3 γνωστούς από το πανεπιστήμιο) Σε ένα μικρό μέρος ναι μεν διαμορφώνονται διαφορετικές παρέες, αλλά κάνουν όλοι κρα να έχουν έναν άνθρωπο διαφορετικό να λένε μια κουβέντα και να πάνε για καφέ μια στο τόσο ας πούμε. Ξέρω γιατί σε μικρό μέρος έχω μεγαλώσει και σε ένα σωρό μικρά μέρη έχω ζήσει. Καμια φορά τα θέλουμε όλα ή τίποτα και μένουμε στο τίποτα. Άνθρωποι που φαίνονται άκυροι μπορεί να έχουν κάποιο σημείο επαφής μαζί μας εκεί που δεν το περιμένουμε. Αν εσύ είσαι που έχεις αγανακτήσει χωρίς παρέες, εσύ πρέπει να κάνεις και το βήμα να ρίξεις νερό στο κρασί σου. Για φιλίες, αυτές έρχονται με τον καιρό.

  2. #17
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    29
    Δεν ειπα οτι τα κανω ολα σωστα, αλλα δεν εχω κανει καπου λαθος, δεν εχω πειραξει ποτε κανεναν και ειμαι φιλικος με ολους. Αυτο προσπαθω να εξηγησω. Στην κλειστη κοινωνια οπου ζω ανεκαθεν ειχα αρκετους γνωστους που βγαιναμε που και που αλλα πολλοι εφυγαν και ερχονται μονο στις γιορτες, αλλοι εχουν αλλες παρεες και δε ψαχνονται για νεα παρεα κλπ. Πριν δυο χρονια, εκανα ενεργειες για να προσεγγισω κατι γνωστους, βγηκαμε καναδυο φορες αλλα ειπαμε το κλασσικο ''μη χαθουμε, θα μιλησουμε να κανονισουμε και για ποτο'' ε και χαθηκαμε παλι. Ανθρωπους ειχα ανα διαστηματα για να βγω αλλα φιλους δεν εχω εδω και 5 χρονια. Οσο για τα ατομα που ειπα οτι κανουν παρεα με τους πρωην φιλους μου αλλα ξερουν οτι λενε ψεμματα για μενα, εξηγησε το μου εσυ αυτο. Στο δρομο μιλαμε κανονικα, κανουμε πλακα κλπ αλλα κανουν παρεα με αυτους. Και σε αυτους εχω προτεινει να παμε για κανενα καφε αλλα τζιφος. Βγηκαμε μια φορα. Ξαναπροτεινα να βγουμε αλλα ολο κατι τους τυχαινε δηθεν. Να σημειωσω οτι ενας απο αυτους, επειδη οι γονεις μας ειναι οικογενειακοι φιλοι ξερω πολυ καλα οτι δεν εχει παρεες πλεον εδω. Εκανε λιγο παρεα με τους ''παιδικους μου φιλους'' αλλα ξερω οτι σπασανε. Με αυτον βγηκα, περασαμε τελεια, δηλαδη ηταν σα να μη περασε μια μερα. Αλλα και με αυτον ειπαμε ''δε θα χαθουμε'' και χαθηκαμε, απο την πλευρα του γιατι εγω του εχω προτεινει 2-3 φορες να βγουμε. Τωρα ειναι και αυτος μονος. Αυτος ειναι ακομα πιο μονος γιατι περασε σε αλλη πολη και ολοι οι φιλοι του ειναι εκει, δηλαδη εδω δεν εχει τελειως κανεναν, και δε θα τους ξαναδει συντομα γιατι τελειωσε με τις σπουδες του, δε θα ξαναπαει σε εκεινη την πολη. Μπορεις να μου το εξηγησεις αυτο; Ειναι μονος αλλα δε θελει επαφες...Γι αυτο, δε μπορω να εντοπισω που κανω λαθος. Δηλαδη με τους γνωστους της περιοχης μου τις λιγες φορες που βγηκαμε, περασαμε τελεια, θυμηθηκαμε τα παλια κλπ αλλα ''χαθηκαν'' και μεταξυ τους στο τελος. Και λεω ''χαθηκαν'' γιατι ολοι κοντα μενουμε. Οσες υποχρεωσεις και να εχουμε δεν ειναι δυσκολο να βρεις ενα μισαωρο για καφε ειτε σε καφετερια ειτε σε σπιτι. Δε ξερω τι φταιει...

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    312
    Quote Originally Posted by κουρασμενος View Post
    Δεν ειπα οτι τα κανω ολα σωστα, αλλα δεν εχω κανει καπου λαθος, δεν εχω πειραξει ποτε κανεναν και ειμαι φιλικος με ολους. Αυτο προσπαθω να εξηγησω. Στην κλειστη κοινωνια οπου ζω ανεκαθεν ειχα αρκετους γνωστους που βγαιναμε που και που αλλα πολλοι εφυγαν και ερχονται μονο στις γιορτες, αλλοι εχουν αλλες παρεες και δε ψαχνονται για νεα παρεα κλπ. Πριν δυο χρονια, εκανα ενεργειες για να προσεγγισω κατι γνωστους, βγηκαμε καναδυο φορες αλλα ειπαμε το κλασσικο ''μη χαθουμε, θα μιλησουμε να κανονισουμε και για ποτο'' ε και χαθηκαμε παλι. Ανθρωπους ειχα ανα διαστηματα για να βγω αλλα φιλους δεν εχω εδω και 5 χρονια. Οσο για τα ατομα που ειπα οτι κανουν παρεα με τους πρωην φιλους μου αλλα ξερουν οτι λενε ψεμματα για μενα, εξηγησε το μου εσυ αυτο. Στο δρομο μιλαμε κανονικα, κανουμε πλακα κλπ αλλα κανουν παρεα με αυτους. Και σε αυτους εχω προτεινει να παμε για κανενα καφε αλλα τζιφος. Βγηκαμε μια φορα. Ξαναπροτεινα να βγουμε αλλα ολο κατι τους τυχαινε δηθεν. Να σημειωσω οτι ενας απο αυτους, επειδη οι γονεις μας ειναι οικογενειακοι φιλοι ξερω πολυ καλα οτι δεν εχει παρεες πλεον εδω. Εκανε λιγο παρεα με τους ''παιδικους μου φιλους'' αλλα ξερω οτι σπασανε. Με αυτον βγηκα, περασαμε τελεια, δηλαδη ηταν σα να μη περασε μια μερα. Αλλα και με αυτον ειπαμε ''δε θα χαθουμε'' και χαθηκαμε, απο την πλευρα του γιατι εγω του εχω προτεινει 2-3 φορες να βγουμε. Τωρα ειναι και αυτος μονος. Αυτος ειναι ακομα πιο μονος γιατι περασε σε αλλη πολη και ολοι οι φιλοι του ειναι εκει, δηλαδη εδω δεν εχει τελειως κανεναν, και δε θα τους ξαναδει συντομα γιατι τελειωσε με τις σπουδες του, δε θα ξαναπαει σε εκεινη την πολη. Μπορεις να μου το εξηγησεις αυτο; Ειναι μονος αλλα δε θελει επαφες...Γι αυτο, δε μπορω να εντοπισω που κανω λαθος. Δηλαδη με τους γνωστους της περιοχης μου τις λιγες φορες που βγηκαμε, περασαμε τελεια, θυμηθηκαμε τα παλια κλπ αλλα ''χαθηκαν'' και μεταξυ τους στο τελος. Και λεω ''χαθηκαν'' γιατι ολοι κοντα μενουμε. Οσες υποχρεωσεις και να εχουμε δεν ειναι δυσκολο να βρεις ενα μισαωρο για καφε ειτε σε καφετερια ειτε σε σπιτι. Δε ξερω τι φταιει...
    Δε ξερω αλλα νοιωθω λες και σε εχουν κλεισει σε ενα παλατι και εισαι υποχρεωμενος να μιλας μονο με τους ενοικους του παλατιου και με την βασιλισσα.Στην αθηνα δε μενεις?Γιατι δε ξεκολλας απο το προαστιο που μενεις και δεν αρχιζεις χομπυ και δραστηριοτητες που σε γεμιζουν για να βρεις καινουριες παρεες?Γιατι σκαλιζεις τοσο το παρελθον?Το ποιος εφταιγε ειναι προφανεστατο,αποκλειστικα αυτοι,μαλλον για τους δικους τους λογους σε ζηλευαν,αλλα και συ τους κανεις την χαρη και μενεις στασιμος ενω υπαρχουν επιλογες να εξελιχθεις εφοσον δεν μενεις στην επαρχια.

  4. #19
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Έπρεπε να το εκμεταλευτειςπου είσαι εμφάνισημος κ να πιάνεις φιλίες με κοπελες, αυτές θα χουν φίλες. Εγώ ήξερα ένα παιδί που δεν πάταγε ποτέ στη σχολή του γιατί δουλευε αλλά πήγαινε καμία φορά να ζητήσει σημειώσεις από συμφοιτητές του. Ζήτησε σε μια κοπέλα άγνωστη απλά ήταν απ το τμήμα του κ της είπε αν έχει κ από αλλά μαθήματα να του δώσει τέλος πάντων του δίνε σημειώσεις κ στο τέλος τα φτιάξανε. Κι αυτός δεν είχε πατήσει ποτέ στη σχολή του μόνο στις εξεταστηκες. Αν το δεις λογικά θα έλεγες ότι αυτός είχε μηδαμινές πιθανότητες να κάνει σχέση με κοπέλα απ τη σχολή του μια κ δεν παταγε αλλά να που έκανε. Γιατί προφανώς τις αναγνώριζε τις ευκαιρίες κ τις άρπαζε. Εσύ μπορείς να μην τις βλέπεις τις ευκαιρίες για φιλια για σχέση, ίσως να τις αφήνεις κ λίγο στην τύχη τους... Υποθέσεις κανω

  5. #20
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    29
    Fuego, ναι η αθηνα ειναι πολυ κοντα. Το παρελθον γενικα στη ζωη μου τα τελευταια 4 χρονια δε το σκαλιζω. Μονο τον πρωτο χρονο με πειραξε πολυ, μετα το ξεπερασα. Απλα επειδη μου ζητηθηκαν περισσοτερες πληροφοριες για τους τοτε φιλους μου, το υπερανελυσα μαλλον. Ισχυει οτι εμεινα στασιμος. Μου εδωσες δυναμη να το ξαναπροσπαθησω ολο αυτο που μου φαινεται βουνο!!! Σε ευχαριστω πολυ!!!
    El.gre, με τα ατομα που κρατησα επαφη απο τη σχολη ειναι κοριτσια. Μονο ενας ειναι αγορι. Αλλα ολοι ειναι απο αθηνα και εχουν παρεες. Μιλαμε που και που απο ινσταγκραμ αλλα εχουμε καιρο να βγουμε. Νομιζω καταλαβες ακριβως την κατασταση μου οντως σαν ανθρωπος ειχα αρκετες ευκαιριες αλλα νομιζα οτι αυτα τα πραγματα ερχονται φυσικα, χωρις να κανεις κατι. Σε ευχαριστω πολυ που μπηκες στον κοπο να βοηθησεις!!! Μακαρι να μου τυχει κι εμενα κατι αντιστοιχο που περιγραφεις. Δε θελω να χασω την ελπιδα μου...Τα βραδια μετα απο πολυ κλαμα, πεφτω για υπνο και κανω ονειρα...

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    312
    Quote Originally Posted by κουρασμενος View Post
    Fuego, ναι η αθηνα ειναι πολυ κοντα. Το παρελθον γενικα στη ζωη μου τα τελευταια 4 χρονια δε το σκαλιζω. Μονο τον πρωτο χρονο με πειραξε πολυ, μετα το ξεπερασα. Απλα επειδη μου ζητηθηκαν περισσοτερες πληροφοριες για τους τοτε φιλους μου, το υπερανελυσα μαλλον. Ισχυει οτι εμεινα στασιμος. Μου εδωσες δυναμη να το ξαναπροσπαθησω ολο αυτο που μου φαινεται βουνο!!! Σε ευχαριστω πολυ!!!
    El.gre, με τα ατομα που κρατησα επαφη απο τη σχολη ειναι κοριτσια. Μονο ενας ειναι αγορι. Αλλα ολοι ειναι απο αθηνα και εχουν παρεες. Μιλαμε που και που απο ινσταγκραμ αλλα εχουμε καιρο να βγουμε. Νομιζω καταλαβες ακριβως την κατασταση μου οντως σαν ανθρωπος ειχα αρκετες ευκαιριες αλλα νομιζα οτι αυτα τα πραγματα ερχονται φυσικα, χωρις να κανεις κατι. Σε ευχαριστω πολυ που μπηκες στον κοπο να βοηθησεις!!! Μακαρι να μου τυχει κι εμενα κατι αντιστοιχο που περιγραφεις. Δε θελω να χασω την ελπιδα μου...Τα βραδια μετα απο πολυ κλαμα, πεφτω για υπνο και κανω ονειρα...
    μπορεις να μου στειλεις pm? η αν εχεις κανα mail να σου στειλω?

  7. #22
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    29
    Βεβαιως. Πως μπορω να σου στειλω pm?

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    312
    Quote Originally Posted by κουρασμενος View Post
    Βεβαιως. Πως μπορω να σου στειλω pm?
    κανεις κλικ πανω στο ονομα και λεει προσωπικο μηνυμα,αλλα δε ξερω αν γινεται γιατι μπηκες σημερα.Κανα mail δεν εχεις?

  9. #24
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    29
    Δε το εμφανιζει. Μηπως μπορεις να μου στειλεις εσυ? Εχω μειλ αλλα δε το δινω δημοσια.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    312
    Quote Originally Posted by κουρασμενος View Post
    Δε το εμφανιζει. Μηπως μπορεις να μου στειλεις εσυ? Εχω μειλ αλλα δε το δινω δημοσια.
    θες να σου αφησω το δικο μου?θα το κανω επεξεργασια ομως και θα το σβησω

  11. #26
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    29
    Ναι αμε θα το εκτιμουσα πολυ

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    312
    οκ κομπλε τοτε

  13. #28
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    29
    το πηρα σου στελνω

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Εντάξει, το παιδί που περιγράφεις μπορεί απλά αυτή τη στιγμή να θέλει να είναι μόνος. Δεν είναι κακό. Επίσης οι υπόλοιποι που λες μπορεί να είναι ευχαριστημένοι με αυτή τη συχνότητα επαφών, δεν ταιριάζουν όλοι με όλους για να είναι κολλητοί όλη την ώρα. Εσύ θεωρείς ότι έχεις εξαντλήσει όλα τα περιθώρια για επαφές/γνωριμίες εκεί που είσαι; Διατήρησε τις επαφές που έχεις και μπορεί μελλοντικά να έρθετε πιο κοντά, αυτό δεν το ξέρεις, αλλά στο μεταξύ δεν μπορείς να κάνεις και πολλά σε αυτόν τον κύκλο, άρα πρέπει να δεις για παραέξω. Τα σχέδιά σου ποια είναι; Θα μείνεις εκεί; Δουλεύεις;

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    425
    Δεν εχω φιλους απο τα 17 και ειμαι αισιως 33,προφανως καπου φταιω και γω γιατι ειμαι εσωστρεφης,χαμηλων τονων,δεν επιδιωκω την επικοινωνια και την γνωριμια με αλλους γυρω μου με αποτελεσμα να ειμαι απλα αδιαφορος και βαρετος για τους υπολοιπους,ειμαι για αυτους καποιος περιεργος,που δεν μιλαει πολυ για τον εαυτο του και δειχνει δειλος οταν του προτεινουν πραγματα.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Σχεδόν 20 χρόνια πανε..
    By Akostakis78 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 29
    Last Post: 03-09-2020, 17:13
  2. Χωρισμός μετά από σχεδον 4 χρόνια
    By Geor12345 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 62
    Last Post: 08-07-2019, 03:12
  3. Η κοπέλα μου έχει σχεδόν εξολοκλήρου φίλους άνδρες
    By Takis 36 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 46
    Last Post: 29-03-2012, 14:37
  4. Πέρασαν σχεδόν 2 χρόνια
    By kokko in forum Παχυσαρκία
    Replies: 23
    Last Post: 18-03-2011, 10:45
  5. Σχεδόν 3 Χρονια Αργότερα...
    By Natalia_ed in forum Ψυχογενής Ανορεξία
    Replies: 33
    Last Post: 04-02-2011, 18:22

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •