Δεν έχω φίλους εδώ και 5 χρόνια (σχεδόν)...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 30
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    29

    Thumbs down Δεν έχω φίλους εδώ και 5 χρόνια (σχεδόν)...

    Καλησπερα, ειμαι αγορι 23 και απο τοτε που τελειωσα το σχολειο δεν εχω φιλους. Ειχα παιδικους φιλους μεχρι την τριτη λυκειου αλλα ο ενας απο ζηλεια την επεσε στην τοτε κοπελα μου, το καλοκαιρι μετα τις πανελληνιες, και μαλωσαμε. Οι υπολοιποι φιλοι μου πηραν το μερος του γιατι ολοι εκτος απο εναν περασαν στην ιδια πολη. Πονεσα πολυ γιατι περα απο το οτι σε δυο μερες εχασα ολους μου τους φιλους, μετα απο 2 μηνες με παρατησε και η κοπελα μου και οταν βγηκαν τα αποτελεσματα των πανελληνιων δε περασα πουθενα. Με καταθλιψη παλεψα και εδωσα δευτερη φορα πανελληνιες, ημουν σα ζομπι εκεινη τη χρονια, περασα επιτυχως στη δευτερη μου επιλογη. Κι εκει που χαρηκα που περασα στο πανεπιστημιο, το πρωτο ετος κολλησα με μια παρεα. Η παρεα αυτη ηταν πολυ τοξικη. Επισης, μια κοπελα της παρεας με γουσταρε αλλα επειδη εγω δεν ηθελα τους απομακρυνε ολους. Στα φοιτητικα μου χρονια ειναι ζητημα να εχω βγει 25 φορες για καφε και καμια 10αρια για ποτο. Πηγαινα παρολα αυτα σχολη μπας και γνωρισω νεα ατομα αλλα ηταν αργα, οι παρεες ειχαν δημιουργηθει. Εφτασα 5ο ετος και δεν εχω παρεα. Επισης, εχω να κανω σχεση απο το λυκειο. Στα χρονια του πανεπιστημιου ημουν τον περισσοτερο καιρο κλεισμενος στο σπιτι γιατι στην περιοχη που ζω εχασα ολους μου τους φιλους και στο πανεπιστημιο δεν εκανα νεους. Θυμωνω επισης γιατι ο ''φιλος'' που την επεσε στην τοτε κοπελα μου, εκει που δεν ειχε τιποτα, τα εχει ολα. Ειναι αντικειμενικα ασχημος και βρηκε κοπελα, εκει που δεν τον πλησιαζε καμια, και κανει ακομα παρεα με τους φιλους που μου εκλεψε (βασικα για να μην πηραν το μερος μου, δε θα ηταν ποτε φιλοι μου) και γνωρισε ενα σωρο κοσμο στη σχολη του. Ειχε την αυτοπεποιθηση και τον αποδεχτηκαν ολοι στη σχολη του. Εγω τι αυτοπεποιθηση να εχω που σε δυο μηνες μου κατεστρεψε τη ζωη; Το παραδεχομαι, στη σχολη δεν ημουν πολυ κοινωνικος και ειδικα τα τελευταια δυο χρονια εχω κλειστει στον εαυτο μου. Πλεον γυρισαν και οι ''παιδικοι φιλοι'' μου και εχω να αντιμετωπισω και αυτους. Οποτε με βλεπουν στο δρομο (σπανια, γιατι και προ κοβιντ δεν εβγαινα πολυ) με κοιτανε περιεργα και γελανε. Ειμαι ενα εμφανισιμο ατομο που θα μπορουσα να εχω και κοπελα και φιλους αλλα με αυτα που μου εκανε αυτο το καθικι μαζι με τους αλλους, εχασα την αυτοπεποιθηση μου. Ειχα πολλη αυτοπεποιθηση παλια. Δυστυχως πλεον για να κανεις παρεες και σχεση χρειαζεσαι πολυ θρασος και αυτοπεποιθηση, εγω τα εχασα αυτα τα δυο, μου τα κλεψαν. Κλαιω καθε μερα για τα χαμενα χρονια. Στο παρελθον, προσπαθησα να να γραφτω σε διαφορα χομπυ να γνωρισω κοσμο αλλα με αντιμετωπισαν ολοι σα παρρισακτο. Μονο κατι κοπελες με φλερταραν αλλα ντραπηκα και δε το συνεχισα. Λογω της καλης μου εμφανισης πιστευω εχασα και τους φιλους μου γιατι παντα με ζηλευαν γιατι ειχα περαση στα κοριτσια. Ακομα εχω αλλα οποτε εβγαινα ραντεβου με κοπελα, οταν ελεγα οτι δεν εχω φιλους (η συζητηση το εφερνε, και δεν ηθελα να λεω ψεμματα) η εκαστοτε κοπελα εξαφανιζονταν γιατι πιστευε οτι ολο και καποιο κουσουρι θα εχω. Δεν εχω κανενα κουσουρι. Ειμαι κοινωνικος απλα εχω πεσει το τελευταιο διαστημα γιατι δεν εχω φιλους. Εχω 2-3 ατομα απο το πανεπιστημιο που βγαινουμε που και που αλλα νομιζω τωρα με την αποσταση και τον κοβιντ θα χαθουμε οριστικα γιατι εχουν προτεραιοτητα οι παρεες τους. Εκεινοι σχεδον τελειωσαν και εγω χρωσταω τα μισα μαθηματα της σχολης. Α, ξεχασα να πω οτι λογω καταθλιψης ανα διαστηματα την παρατουσα τελειως τη σχολη. Οποτε ανεβαινα ψυχολογικα, συνεχιζα. Με κουρασε η κατασταση, οτι δεν εχω φιλους να λεμε καμια μπουρδα να περασει η ωρα. Οταν εχω φιλους, δε μασαω, δηλαδη ειμαι αλλος ανθρωπος. Ευδιαθετος με χιουμορ κλπ. Πρεπει να βρω μια σταθερη παρεα...Η κοπελα θα ερθει, δε με φοβαμαι, αν εχω καλη παρεα. Πεντε χρονια θα μπορουσα να βγαινω καθε μερα και να κανω πολυ σεξ αλλα δεεν...Οποιος μπηκε στον κοπο να διαβασει αυτο το σεντονι και θελει να βοηθησει, ας μου γραψει τη γνωμη του για το προβλημα μου. Ευχομαι καλες γιορτες σε ολους!

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    29
    Επισης ξεχασα να γραψω οτι οι γονεις μου ειναι πολυ καταπιεστικοι. Με καταπιεσαν να περασω καπου, ευτυχως που μου αρεσε η σχολη τελικα. Με καταπιεσαν να χωρισω με τις 2 σχεσεις που εκανα. Ολα αυτα με εμμεσο τροπο. Επισης, δε συμπαθησαν ποτε κανενα μου φιλο. Δε με ενοιαζε ποτε η γνωμη τους αλλα πλεον που ειμαι μονος μου εχουν δημιουργησει πολλα κομπλεξ. Με υποτιμανε συνεχεια επειδη δεν εχω παρεα και τον αδερφο μου που κανει παρεα με κατι παρακμιακα ατομα, δεν ασχολουνται καν μαζι του. Εγω λενε ειμαι το προβλημα. Οσο για κοπελες, τις 2 που τους εχω παει σπιτι, δε τις συμπαθουσαν. Ολες τις εβρισκαν ασχημες. Ειπαμε εχω καλη εμφανιση αλλα δεν ειμαι και Μπραντ Πιτ. Οι κοπελες εντομεταξυ ηταν μια χαρα εμφανισιακα, πολλοι θα ηθελαν να βγαινουν μαζι τους. Και για ενα διαστημα επινα κρυφα απο ολους, κανεις δε με καταλαβε ποτε. Μιλαμε για ενα μπουκαλι ουισκι τη μερα. Ευτυχως καταφερα να το ξεπερασω κι αυτο μονος. Αλλα βαρεθηκα να ειμαι μονος μου. Η μοναξια με κουρασε πολυ...Δεν εχω αλλες αντοχες...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,117
    Κρίμα φίλε μου που δεν έχεις φίλους, είναι όντως κουραστικό να είσαι συνεχώς μόνος! Προσπάθησε να βρεις κάποια ομαδικά χόμπι για να βρεις φίλους, εμένα με βοήθησε κάποτε που πήγαινα σε ένα ανοιχτό γήπεδο μπάσκετ, έπαιζα μονά και γνώρισα αρκετά άτομα από εκεί. Μπορείς ας πούμε να πας σε μια θεατρική ομάδα, σε ένα σύλλογο ποδοσφαίρου, σε ένα φροντιστήριο ξένων γλωσσών, σε έναν πεζοπορικό σύλλογο κλπ.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    11
    λοιπον καταρχην θα ελεγα υπαρχουν 2 κεφαλαια το κεφαλαιο γονεις και το κεφαλαιο φιλιες/σχεσεις.
    Με τους γονεις αφου ξερεις πως συμπεριφερονται μην περιμενεις να αλλαξουν τωρα συμπεριφορα να μην τα βαζεις μεσα οσα αρνητικα λενε ή κανουν,εσυ ξερεις τον εαυτο σου ποιος εισαι και τι θες να κανεις στη ζωη σου γενικα (ειδες εδω μας λες θελω να το αλλαξω ολο αυτο να γινω αυτος ο ανθρωπος μεσα σε παρεα με χιουμορ αυτο που ησουν).Ξερεις τι θελεις να γινεις και εντοπιζεις τα κακως κειμενα.Οι γονεις απλα εχουν μια επιδραση πανω σου και θα ελεγα να μαθεις να μην εξαρτιεσαι απο αυτους τοσο,δηλαδη να πρεπει σωνει και καλα να τους γνωρισεις τις σχεσεις σου και αν δεν στις εγκρινουν εστυ πρεπει να χωρισεις?Για ποιο λογο χωρισες?Δεν το καταλαβαινω.Να μην τα βρισκεις για παραδειγμα να εχετε διαφωνιες να προκυψουν καποια θεματα σε μια σχεση εκει να το καταλαβω,ολες οι σχεσεις περνανε σκαμπανεβασματα,εσυ τις χωρισες επειδη δεν τις ηθελαν οι δικοι σου?Αφου εσυ τις ηθελες γιατι δεν επιδιωξες να υποστηριξεις τα θελω σου?Να πεις αυτη μου αρεσει θα μεινω μαζι της και δε θα τη χωρισω επειδη δεν αρεσει στους γονεις μου.Μηπως εχεις δωσει απεριοριστο χωρο στους γονεις σου να ελεγχουν την προσωπικη σου ζωη,να επιλεγουν τις σχεσεις σου ή τα επαγγελματικα σου?
    Κι εσυ?Η δικη σου φωνη που ειναι μεσα σε ολο αυτο?Να πεις αυτο θελω αυτο θα κανω θα υποστηριξω την επιλογη οποια κι αν ειναι αυτη και ας τσακωθω μαζι τους,και ας μην τους αρεσει η επιλογη μου.Εγω θα κανω αυτο που θελω που με εκφραζει,να το πεις να το υποστηριξεις ειναι η δικη σου αποψη και υπερασπιση του εαυτου σου.
    Θα ελεγα τον αγαπας αλλα τον εχεις αφησει απροστατευτο.Να οριζουν αλλοι τα θελω σου.Και να μην αντιστεκεσαι.
    Πες και κανενα οχι,δε θα σε κανει το χειροτερο ανθρωπο του κοσμου,απεναντιας εκεινη τη στιγμη θα εχεις υποστηριξει εσενα.
    Θα εχεις δωσει δυναμη στον εαυτο σου να κανεις αυτο που θες.
    Για προσπαθησε το.Δηλ αν σου αρνουνται να λες εγω αυτο θα κανω και θα επιμενεις.
    Μονο αν επιμενεις διεκδικεις εδαφος και ελευθερια.Την ελευθερια σου να ξαναβρεις να κανεις πραγματα οτι θελεις εσυ ο ιδιος και να μην περιμενεις τους γονεις σου να σου καθορισουν το μονοπατι που θα πας.Κι ας κανεις και λαθη,αλιμονο ολοι καναμε λαθη και μαθαμε πως θα μαθουμε αλλωστε και πως θα μαθεις κι εσυ αν δεν αρχισεις να πατας στα δικα σου βηματα,να πεις αυτος ειμαι και να σηκωσεις αναστημα απεναντι στον καθε αλλον κι ας ειναι και οι γονεις σου.Αν δεν το κανεις εσυ αυτο για σενα τον ιδιο προσωπικα να σε υποστηριξεις και να αρχισεις να κανεις τις δικες σου επιλογες οπου και να σε βγαλουν,δεν θα το κανει κανεις αλλος πιστεψε με.
    Κανεις δε θα σε σωσει,πρεπει μονος σου εσυ να σωθεις,να υποστηριχθεις,να πεις θα αρχισω να κανω αυτο που θελω τελικα και ας αντιδρουν,η δικη σου ζωη ειναι εξαλλου,εσυ την οριζεις και κανενας αλλος.
    Το δευτερο κεφαλαιο εχει να κανει με τις σχεσεις/φιλια και κυριως εκεινο το περιστατικο του σχολειου το οποιο πιστευω σε σημαδεψε και εμεινες να νιωθεις σα να βιωνεις ενα συνεχομενο πενθος απο τοτε,ανημπορος να ξεκολλησεις απο ολο αυτο.
    Αυτο θα πρεπει μεσα σου να το δουλεψεις αλλαζοντας την οπτικη σου πανω εκει και να πεις ενταξει αυτοι μπορει να φερθηκαν ετσι,αυτο σημαινει οτι εγω θα πρεπει να παψω να ζω και να μενω κολλημενος εκει για παντα?Καποια στιγμη πρεπει να το παρεις αποφαση οτι ολο αυτο ανηκει στο παρελθον και να προχωρησεις,να το αποβαλλεις να πεις εγω ημουν οκ αυτοι φερθηκαν ασχημα,να το αφησεις πισω σου και να προχωρησεις.
    Επιμενεις να το θυμασαι και ολο αυτο σου δημιουργει ολη αυτη την καταθλιψη που ανεφερες.Σιγουρα δεν εφταιγες σιγουρα ηταν αδικο,αλλα και ποιος δεν εχει περασει αναλογα?
    Θελω να πω οι ανθρωποι γενικα συμπεριφερονται με τον εναν ή τον αλλον τροπο,χωρις αυτο να σημαινει οτι για μια κακια τους συμπεριφορα θα φταις αποκλειστικα εσυ ο ιδιος.Ετσι ηταν τα ατομα αυτα,προφανως δεν ηταν καν φιλοι γιατι οι φιλοι δεν συμπεριφερονται ετσι με τους αλλους θα μπορουσες να κρατησεις μια επαφη τουλαχιστον να μιλατε να βγαινετε.
    Απο τη στιγμη που εφυγαν φευγεις κι εσυ.Βρισκεις αλλους φιλους και κανεις νεες παρεες οπως πολυ ωραια ειπες οτι ξεκινησες καποια χομπυ.Συμβουλη:στην οποιαδηποτε γνωριμια να πηγαινεις με αερα νικητη,με τον εαυτο σου,να πεις αυτος ειμαι και σε οποιον αρεσω,να μην πηγαινεις με ηττοπαθεια γιατι σιγουρα αυτο διωχνει μερικους,τους απωθει καταλαβες.
    Θα λες αυτος ειμαι και σε οποιον αρεσω.Σιγουρα εισαι ατομο που ο καθενας θα ηθελε να εχει σε μια παρεα γιατι οχι?
    Και δεν μενεις κολλημενος στο τι εκαναν εκεινα τα παιδια εδειξαν και το χαρακτηρα τους ετσι και για μενα καλο ειναι να εχεις ατομα που σε σεβονται σε μια παρεα και περνας ωραια μαζι τους και οχι να σου φερονται σκαρτα.
    Επομενως καλα εκαναν και απομακρυνθηκαν γλιτωσες απο φιλοι που ουτε φιλοι δεν ηταν.
    Συνεχιζεις τη ζωη σου τι θελεις να κανεις και αφηνεις πισω οτι σε πληγωσε.
    Υπαρχουν ομορφα πραγματα μεσα στη ζωη εσυ γιατι να επιλεγεις να νιωθεις δυστυχισμενος με ολα αυτα που καθεσαι και σκεφτεσαι και πληγωνεσαι ξανα και ξανα?
    Δεν εχει νοημα και δε σε βοηθαει.
    Μια χαρα ατομο εισαι απλα θα κανεις γνωριμιες να εχεις τις κεραιες σου ανοιχτες και οτι ερθει.
    Οσο ανοιχτοι ειμαστε στο να συναντησουμε αλλους και προσπαθουμε τοσο γνωριζουμε και νεα ατομα,νεες παρεες.
    Παρε ξανα τον εαυτο σου απο το χερι και ξεκινα να ζεις τη ζωη σου οπως θελεις και οπως σου αρεσει διχως παραμονες σε ασχημα γεγονοτα και ασχημες συμπεριφορες,κατι μας μαθαινουν και τα ασχημα,κρατα αυτο που θες να κρατησεις και προχωρησε.
    Ολα θα γινουν ολα θα ερθουν εσυ να εισαι καλα!
    Ενταξει?
    Και να περνας ομορφα οπως σ'αρεσει!

    Και ψαχνεις οπουδηποτε νομιζεις πως μπορεις να βρεις ατομα που ταιριαζουν,υπαρχουν δυνατοτες.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    29
    Καταρχας, σας ευχαριστω πολυ που μπηκατε στον κοπο να με βοηθησετε! Eagle, τις δραστηριοτητες αυτες τις δοκιμασα αλλα σε αυτα τα χομπυ οι παρεες ειναι κλειστες και δυσκολα σε δεχονται. Evanescence, με τις δυο σχεσεις μου, δεν εφταιγαν οι γονεις μου που χωρισαμε, αλλοι ηταν οι λογοι. Επισης, τους εχω χρονια γραμμενους, ειναι καλοι ανθρωποι αλλα πολυ καταπιεστικοι, το καταλαβα απο πιο μικρος αυτο και οποτε προσπαθουν να με επιρρεασουν με εμμεσο τροπο για κατι, εγω λεω ολο ναι ναι και κανω στο τελος αυτο που θελω εγω. Αυτο που εγραψα οτι με καταπιεσαν να περασω καπου, ειναι η μονη φορα που τους ακουσα και μου βγηκε σε καλο. Κατα τ αλλα επεμβαινουν στη ζωη μου αλλα δε τους παιρνω στα σοβαρα, κανω στα κρυφα αυτο που θελω. Οσο για τις φιλιες, δε μενω στο παρελθον, το εχω ξεπερασει αυτο. Απλα, δυστυχως κανω το λαθος να συγκρινω τον εαυτο μου με τους αλλους. Σκεφτομαι, γιατι να μην ειμαι στη θεση τους αφου εγω το αξιζω και με παιρνει απο κατω. Στο πανεπιστημιο εχω συναναστραφει με παρεες αλλα επειδη περασα την πολη μου, οσοι ειναι απο την ιδια πολη, εχουν τις παρεες τους απο το σχολειο και οσοι ειναι απο αλλα μερη, τους νοιαζει μονο να βγουν οσο περισσοτερο μπορουν μεχρι να πανε στα πατρικα τους. Δεν ενδιαφερονται για να με κανουν παρεα, γιατι δεν εχω παρεα, αυτα τα ατομα ψαχνουν ντοπιους που εχουν τις παρεες τους για να γνωρισουν νεο κοσμο. Φετος, επειδη χρωσταω πολλα μαθηματα, ειπα να ξεκινησω να παρακολουθω μαθηματα του πρωτου ετους, που χρωσταω αρκετα και που οι πρωτοετεις ψαχνονται για παρεα αλλα ηρθε ο κοβιντ. Γενικα, το παλευω 5 χρονια τωρα να κολλησω καπου αλλα δε τα καταφερνω. Οι κυκλοι μου ειναι πολυ περιορισμενοι. Πραγματικα δε ξερω τι αλλο να κανω. Αν ειχα εστω και μια ελπιδα να βρω φιλους, θα το επραττα. Ειμαι θετικος ανθρωπος. Αλλα οσο θετικος και να εισαι, αν εισαι ουσιαστικα μονος, απελπιζεσαι...

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    11
    Καταλαβα,ευχαριστω που απαντησες! :)
    Να μην απελπιζεσαι! :)
    Σιγουρα κι εμεις στο πανεπιστημιο δεν τα βρηκαμε ολα ετοιμα.Εγω ας πουμε μιλουσα με μια κοπελα στο ιδιο τμημα και με αυτη καπως μιλουσαμε περισσοτερο και η πλακα ειναι οτι εγω γνωρισα μια αλλη κοπελα που αυτη ειχε ηδη 5 φιλες,και οταν τη συστησα στην πρωτη γιναν ολες κολλητες και εμενα με πεταξαν απεξω,που εγω τη συστησα στη μεγαλη παρεα καταλαβες. :D
    Γενικα το θεμα ειναι να κολλας καπου,για παραδειγμα μιλας με εναν κανετε παρεα αυτος μπορει να εχει μια παρεα και ετσι μπαινεις στην παρεα των πολλων.Ανοιχτος σε γνωριμιες να εισαι,ο εαυτος σου να εισαι δε νομιζω κανεις να αποκλειει το να μιλησει με καποιον,να περασει ευχαριστα η ωρα καταλαβες,δεν ξερω πιστευα οτι οι αντρες κανετε ευκολοτερα παρεα απο εμας τις γυναικες με την εννοια αμα βρεις καποιον και του πεις για το ποδοσφαιρο ε δε μπορει θα σου απαντησει και ετσι καπως ξεκιναει καταλαβες.
    Να μην εισαι προκατειλημμενος και να μη σκεφτεσαι πως θα με δουν κλπ κλπ.Ο εαυτος σου να εισαι και να μιλας να εχεις επικοινωνια και ολο και καποιος θα θελει να γινει φιλος σου.Καλα τωρα ειναι ο κοβιντ ολοι αλλαξαμε συνηθειες πιστευω οτι οταν επανελθουμε γιατι δεν μπορει καποια στιγμη θα επανελθουμε να ξεκινησεις τις γνωριμιες και ναι καλυτερα απο τους πρωτοετεις μιλανε πιο ευκολα.Οσο μεγαλωνεις εχουν σχηματιστει κλικες δυσκολο μετα να μπεις.
    Στο θεμα με τους γονεις θα ελεγα οτι το διαχειριζεσαι αψογα και ετσι πρεπει.
    Κανεις εσυ αυτο που θες και απλα τους αφηνεις να νομιζουν οτι γινεται το δικο τους και πολυ καλα το κανεις για να μη δημιουργουνται εντασεις/προστριβες καταλαβες.
    Μακαρι να βρεθει και η παρεα και η σχεση που θα σε βγαλει απο ολο αυτο που νιωθεις τωρα,πιστευω θα βρεις,μου φαινεσαι σοβαρο ατομο που ξερει τι θελει.
    Κυνηγησε το λοιπον και οπως ερθει!

    Να περνας ομορφα! :)

    (κι εγω απελπιστηκα με χωρισμους σχεσεων,με φιλιες που εξαφανιστηκαν,ηρθαν αλλοι ανθρωποι γνωρισα αλλους ανθρωπους ολο αυτο μετριαστηκε,απο κει και περα ειπα αξιζει να χαλαστω τοσο?)

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    375
    O "παιδικός σου φίλος" δεν σε κατέστρεψε, κάθε άλλο αυτή η ιστορία σε έσωσε από μία παρέα που φαίνεται πως δεν ήταν αληθινή για σένα.
    Τι να τους κάνεις τέτοιους φίλους που στην πρώτη αναποδιά - παρεξήγηση εξαφανίζονται.
    Ήταν πολύ δύσκολο για σένα και το καταλαβαίνω απόλυτα.
    Όμως δεν φταίει αυτό που 5 χρόνια δεν έχεις βρει παρέα.
    Απλά έχεις χάσει το θάρρος και την πίστη σου πιστεύω.
    Γράφεις κάπου πως θέλει πολύ θράσσος και αυτοπεποίθηση για να κάνεις φίλους.
    Όχι, δεν χρειάζεται να είσαι ο τέλειος εαυτός σου για να κάνεις φίλους.
    Ούτε καν. Τα πράγματα είναι πιο απλά. Εμείς τα βλέπουμε σύνθετα.
    Μπορείς να κάνεις φίλους ακριβώς όπως είσαι.
    Υποψιάζομαι πως ο λόγος που δυσκολεύεσαι είναι περισσότερο επειδή ερμηνευεις λάθος τις συμπεριφορές των άλλων, κάπως αρνητικά.
    Γιατί αυτό συμβαίνει. Όταν νιώθουμε ανεπιθύμητοι ερμηνεύουμε όλα τα σημάδια από τους άλλους επιβεβαιώνοντας ότι είμαστε ανεπιθύμητοι.

    Δώσε πραγματικές ευκαιρίες.
    Δείξε το ενδιαφέρον σου και πάρε πρωτοβουλίες.

    Το ότι δεν έχεις φίλους τώρα δεν σε κάνει λιγότερο ενδιαφέρον ή σημαντικό!!!
    Αξίζεις ακριβώς το ίδιο με ή χωρίς φίλους γιατί είσαι το ίδιο άτομο.
    Απλά είναι λογικό να είσαι πιο χαρούμενος με φίλους γιατί ειναι μια ανάγκη μας και αυτή.
    Όμως αξίζεις το ίδιο.
    Αν για παράδειγμα έφευγες εξωτερικό,, πάλι μπορεί να μην είχες φίλους.
    Αν οι φίλοι σου έφευγαν εξωτερικό πάλι το ίδιο.
    Πολλά μπορούν να συμβούν και οι άνθρωποι κάποιες περιόδους μπορεί να μην έχουν φίλους να βγαίνουν.
    Δεν σημαίνει τίποτα.
    Εσύ έχεις στόχο να γνωρίσεις άτομα και μένεις σε αυτόν μέχρι να συμβεί.
    Τώρα εάν δεν συμβαίνει δες μήπως και εσύ τα βλέπεις πολύ αρνητικά και σαμποτάρεις τον εαυτό σου.

    Επίσης μην κλαις ποτέ για τα χρόνια που περνάνε όταν είσαι μόλις 23 χρονών και όλοοο το μέλλον είναι μπροστά σου.
    Γράψου σε χόμπι, μιλα στο fb, μπες σε ομάδες και ζήσε. Δεν θέλει κάτι άλλο.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    375
    "Μην βαζεις κανόνες. Δεν ξέρεις ο καθένας ξεχωριστά τι θέλει. Αυτοι οι κανόνες είναι ένα παράδειγμα ότι σαμποτάρεις τον εαυτό σου κάνοντας την κατάσταση να φαίνεται αδιέξοδοι. "
    Στο πανεπιστημιο εχω συναναστραφει με παρεες αλλα επειδη περασα την πολη μου, οσοι ειναι απο την ιδια πολη, εχουν τις παρεες τους απο το σχολειο και οσοι ειναι απο αλλα μερη, τους νοιαζει μονο να βγουν οσο περισσοτερο μπορουν μεχρι να πανε στα πατρικα τους. Δεν ενδιαφερονται για να με κανουν παρεα, γιατι δεν εχω παρεα, αυτα τα ατομα ψαχνουν ντοπιους που εχουν τις παρεες τους για να γνωρισουν νεο κοσμο.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Έχω την εντύπωση ότι το διαβάζεις λίγο λάθος. Αν μέσα σε μία παρέα τσακωθούν δύο μεταξύ τους, οι υπόλοιποι γιατί πρέπει να διαλέξουν ή αυτός ή εγώ; Υπάρχει ο κίνδυνος να πάνε με τον άλλον και να μείνεις μπουκάλα. Επίσης κανένας δεν τους απομακρύνει αν δεν θέλουν να απομακρυνθούν οι ίδιοι, τι είναι, έπιπλα να τους πάρει ο άλλος και να πάνε παραπέρα; Αν κάποιον που τον συμπαθώ για παρέα έρθει να μου πει κάποια φίλη ότι τον γουστάρω και δεν μου κάθεται κι έχω σπαστεί, γιατί να μην τον κάνω παρέα εγώ, τι με νοιάζει τι έχει ή δεν έχει αυτός με την φίλη μου; Επίσης μου έχει τύχει να τσακωθούν μεταξύ τους π.χ. δυο φίλες και να έρχονται να θέλουν η καθεμία να τους δώσω δίκιο και να θάψουμε μαζί την άλλη. Μπορεί να κάνω μία προσπάθεια να τα βρουν, αλλά αν δω ότι δεν περπατάει το θέμα και κρατάει η κόντρα, απλά τους κόβω τον αέρα και δεν το ξανασυζητάμε και βλέπω την καθεμία χώρια. Δεν θα κάθομαι να κάνω τον διαιτητή ή να αφήνω περιθώρια να μου βρίζουν τη φίλη μου. Γιατί μπορεί αυτές να είναι μεταξύ τους εχθροί αλλά εμένα φίλες μου είναι. Αν κάποια δεν το σεβαστεί αυτό που της ζητάω και επιμένει να με μπλέκει στα δικά τους και να της δώσω δίκιο ή την χαλάει που εξακολουθώ να κάνω παρέα μαζί με την άλλη, στο τέλος θα με κουράσει και θα φάει σουτ. Ούτε την άλλη θα έχω διαλέξει ούτε τίποτα. Αυτή δεν σεβάστηκε εμένα κι αυτό που της ζητάω. Οι φίλοι δεν έρχονται με αποκλειστικότητες και δεν είναι απαραίτητο οι φίλοι των φίλων μου να είναι και φίλοι μου.

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    29
    Evanescence και Art, σας ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες, να ειστε καλα!!! Sonia, ολα αυτα εγιναν οταν ημασταν 18, μη περιμενεις λογικη, ημασταν ανωριμοι τοτε. Αυτο που μου τη σπαει ειναι που βγαζουν ολα τα κομπλεξ τους πανω μου, γιατι καθονται και ασχολουνται ακομα μαζι μου και οποτε με βλεπουν με κοιτανε περιεργα και γελανε. Επισης, ειχαμε κοινους φιλους με αυτα τα παιδια αλλα πλεον ενα γεια εχω με ολους αυτους γιατι απο τοτε που μαλωσαμε ολο με κραζουν σε ολους στην περιοχη μου. Βεβαια, πολλοι ξερουν οτι ειμαι καλο παιδι και οτι ολα ειναι ψεμματα (μου το εχουν πει κιολας) αλλα ειναι επιφυλλακτικοι απεναντι μου, κανουν παρεα με τους αλλους γιατι εχουν γινει κλικα πλεον. Οσο για την κοπελα που με απομακρυνε απο την παρεα του πανεπιστημιου, ετσι ακριβως οπως το γραφω εγινε. Με απομονωσε γιατι σταματησε να με προσκαλει για καφε οπως εκανε και οι υπολοιποι απλα το δεχτηκαν γιατι δε τους ενοιαζε και πολυ, οπως ειπα ηταν τοξικη παρεα. Ολα οσα εχω πει ειναι ακριβως οπως τα περιγραφω. Καμια δοση υπερβολης. Επισης, ειμαι ανθρωπος που δεν πιεζω καταστασεις. Δηλαδη, οταν βλεπω οτι δε ταιριαζω με μια παρεα, δε γινομαι τσιμπουρι. Περα απο οτι εγινε ομως, το τωρα ειναι το θεμα...Δε βλεπω φως στο τουνελ...

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    29
    Sonia, επισης, η ''παιδικη παρεα'' δε διαλεξε εμενα γιατι ολοι περασαν στην ιδια πολη εκτος απο ενα παιδι με τον οποιο ομως δεν καναμε κολλητοι παρεα. Απλα ειμαστε φιλοι. Δηλαδη μολις μαλωσαμε κανεις δεν εκανε το διαιτητη, απλα απομακρυνθηκαν ολοι απο μενα γιατι ο καθενας ειχε το συμφερον του. Κυριως τα δυο ατομα ειναι το προβλημα που με κοιτανε και γελανε. Με τους υπολοιπους εχω ενα τυπικο γεια. Δε διαβαζω κατι λαθος απλα καταγραφω αντικειμενικα τα γεγονοτα. Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου!!!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    312
    Σε επαρχια μενεις να φανταστω?

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Νομίζω δεν είχες ποτέ αυτοπεποίθηση κ δεν ήσουν ποτέ κοινωνικός γι αυτό τα τραβάς όλα αυτά. Πολλοί συγγεουν την αυτοπεποίθηση με μια ψεύτικη αυτοπεποίθηση που στηρίζεται σε ξένες κολόνες. Πχ το παίζει ο άλλος ότι έχει αυτοπεποίθηση κ κοινωνικοτητα όταν έχει τις πλάτες των άλλων πχ συντρόφου πχ φίλων πχ λεφτων πχ ομορφιά. Η πραγματική αυτοπεποίθηση δεν γκρεμίζεται. Βασικά δεν ξέρω από που να το πρώτο πιάσω κ να γράφω πάντως να σου πω ότι έχεις πολλά θέματα κ δε φταίνε οι άλλοι, είναι που δεν ξέρεις να φέρεις. Όχι ότι φέρεσαι άσχημα στους άλλους απλά δεν το έχεις και πρέπει να το μάθεις. Αλλά άτομα γνωρίζουν παιδιά από αλλά εξάμηνα εσύ το παρουσιάζεις σα να είναι κάτι ακατόρθωτο. Είσαι κλεισμένος στον εαυτό σου κ δεν ξέρεις να επικοινωνήσεις με τους άλλους οπότε όπου κι αν πας όπου κι αν γραφτείς σχολές κλπ αν δε δουλέψεις τις κοινωνικές σου δεξιότητες δε θα δεις φως. Είναι όμως πολύ θετικό που ακόμα είσαι 23 μπορείς να το φτιάξεις κ να αναπληρώσεις για όλα αυτά τα χρόνια μοναξιας

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Κοίτα οι λυκιακές παρέες είναι λίγο παρέες συνθηκών και όχι επιλογής, καλά καλά δεν έχεις διαμορφωμένο χαρακτήρα σε εκείνες τις ηλικίες. Αλλά αν κάποιοι ταιριάζαν περισσότερο μεταξύ τους λογικό να διατηρήσουν σχέσεις κι ακόμα πιο εύκολο για αυτούς να διατηρήσουν την φιλία τους αν σπουδάζαν ή γενικότερα μέναν στο ίδιο μέρος. Αν δεν ταιριάζανε όμως πλέον θα είχαν ένα σωρό επιλογές στην φοιτητική τους ζωή κι ακόμα κι αν περνούσαν στο ίδιο μέρος θα σπάζανε με τον καιρό. Δεν μιλάς καν για πρώτο έτος σχολής αλλά για ανθρώπους στα 22-23 πλέον!
    Θα σου έλεγα να μην ασχοληθείς καθόλου με όλο αυτό, αλλά όπως έγραψα και πιο πάνω, η αλήθεια είναι κάπου στη μέση και ίσως αν σκεφτείς το παλιό αυτό σκηνικό να δεις ότι αξιολόγησες κάποια πράγματα λάθος και κάτι να μάθεις από όλο αυτό. Βλέπω ότι το σκέφτεσαι κι ότι σου φαίνεται ότι σε βλέπουν και γελάνε ή σε κοροϊδεύουν ή όντως το κάνουν, αλλά γιατί; Μήπως είχες κι εσύ κάπου λάθος στην αλληλεπίδραση μαζί τους; Μήπως κάνεις το ίδιο λάθος και τώρα με καινούριες γνωριμίες;

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    29
    Οχι δε μενω σε επαρχια, μενω σε προαστιο αλλα η κοινωνια εδω ειναι κλειστη. El.gre ακριβως το αντιθετο εγινε, δηλαδη οι φιλοι που ειχα στηριζονταν πανω μου και ειχαν αυτη την ψευτικη αυτοπεποιθηση γιατι εγω εβγαινα και μονος με γνωστους ενω αυτοι αν δεν ημουν εγω δεν εβγαιναν ποτε. Εχουν μεινει καποια καταλοιπα αυτοπεποιθησης αλλα η περισσοτερη εχει γκρεμιστει. Μια χαρα γκρεμιζεται οταν εισαι μονος. Το οτι δε ξερω να φερομαι ισχυει ακριβως οπως το ειπες. Αλλα οταν ειμαι συνεχεια μονος, πως να το μαθω; Τις κοινωνικες μου δεξιοτητες πως να τις δουλεψω; Ειμαι κοινωνικος, δηλαδη μιλαω κλπ αλλα δεν εχω κυκλο γνωριμιων για να τις δουλεψω. Αν εχεις καιρο να τις χρησιμοποιησεις εννοειται οτι κλεινεσαι στον εαυτο σου. Sonia, οπως ειπα, μενω σε κλειστη κοινωνια οποτε ειχε ο ενας αναγκη τον αλλον για να βγαινουν οποτε ερχονται εδω. Δηλαδη ξεκαθαρα κανουν παρεα απο συμφερον, ολοι το λενε αυτο. Σου εγραψα και πιο πανω οτι δεν ασχολουμαι πλεον, το μονο κακο που κανω ειναι να συγκρινω τον εαυτο μου με αυτους. Δεν εφταιξα πουθενα εγω. Αυτους τους πειραξε το οτι εγω τοτε ειχα κοπελα γιατι εκεινοι μεχρι τοτε ουτε φιλι δεν ειχαν δωσει. Δε μου το ειπαν ποτε, το καταλαβα. Το μονο που ισως ''φταιω'' ειναι το οτι ημουν διαχυτικος με την κοπελα μπροστα τους. Δε το εκανα επιτηδες ομως, μπροστα σε ολους ετσι ημασταν. Δε νομιζω οτι ειναι φταιξιμο αυτο. Αλλα οπως εγραψα πολλακις, το θεμα ειναι το τωρα, τα αφησα πισω μου αυτα. Τωρα ομως δε ξερω απο που να το πιασω. Δε θα κατσω να απολογηθω σε κανεναν. Ολα οπως εγραψα ειναι η αληθεια μου. Τιποτα περισσοτερο, τιποτα λιγοτερο. Νιωθω οτι αμφισβητουμαι εδω μεσα. Εγραψα το προβλημα μου εδω μπας και βρω λυσεις για το προβλημα μου. Οπως και να χει σας ευχαριστω ολους για το ενδιαφερον και τις απαντησεις σας.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Σχεδόν 20 χρόνια πανε..
    By Akostakis78 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 29
    Last Post: 03-09-2020, 17:13
  2. Χωρισμός μετά από σχεδον 4 χρόνια
    By Geor12345 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 62
    Last Post: 08-07-2019, 03:12
  3. Η κοπέλα μου έχει σχεδόν εξολοκλήρου φίλους άνδρες
    By Takis 36 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 46
    Last Post: 29-03-2012, 14:37
  4. Πέρασαν σχεδόν 2 χρόνια
    By kokko in forum Παχυσαρκία
    Replies: 23
    Last Post: 18-03-2011, 10:45
  5. Σχεδόν 3 Χρονια Αργότερα...
    By Natalia_ed in forum Ψυχογενής Ανορεξία
    Replies: 33
    Last Post: 04-02-2011, 18:22

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •