Παράλογοι φόβοι που δεν μπορεί να αποδειχθούν ότι είναι παράλογοι.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    63

    Παράλογοι φόβοι που δεν μπορεί να αποδειχθούν ότι είναι παράλογοι.

    Κάποιος κάνει υπόσχεση στους Θεούς ότι δεν θα ξανασχοληθεί με το Ocd του. Zητάει κατάρα ως τιμωρία για να έχει παραπανω πιθανότητες να μην σπάσει την υπόσχεση και συνεπώς, να μην ξανασχληθεί με το ocd του. Kατα βάθος, δεν θέλει να κάνει υπόσχεση. Αναγκάζεται να το κάνει για βλακωδώς, νομίζει οτι έτσι δεν θα ξαναγχωθεί για το ocd του. Προσπαθεί να εννοήσει την υπόσχεση για να πειστεί το ocd του ότι η υπόσχεση που έκανε μέτρησε ώστε να τον αφήσει ήσυχο. Δηλαδή ο τύπος προσπαθεί να χρησιμοποιήσει τον φόβο της τιμωρίας/κατάρας για να εξαναγκάσει τον εαυτό του να μην αγχωθεί με το ocd. Δηλαδή, αν ο ψυχαναγκασμός του είναι να πατάει σε συγκεκριμένα πλακάκια, είναι σαν να βάζει νάρκη στα πλακάκια που του λεει το ocd να πατήσει, για να εξαναγκάσει τον εαυτό του να μην τα πατήσει. Κάπως έτσι λειτουργεί και ο φόβος της τιμωρίας.

    OCD: κανε την τελετουργια

    ο τύπος δεν θέλει και κάνει υπόσχεση

    ocd: παλιο το κολπακι σου και δεν πιανει. δεν την εννόησες την υπόσχεση αρα κατα βάθος ξέρεις ότι δεν υπάρχει φόβος τιμωρίας αρα συνέχιζε να αγχώνεσαι που δεν κάνεις την τελετουργία.

    ο τυπος κάνει την υπόσχεση και προσπαθεί να την εννοήσει. κάνει τον σταυρό 3 φορες ως απόδειξη (ειχε πει στον Χριστιανικό Θεό και μπορεί να τον άκουσαν άλλοι Θεοί σε περίπτωση που δεν υπάρχει, ότι οι υπόσχεσεις θα μετράνε μόνο αν κανει τον σταυρό 3 φορες. ετσι λοιπον επειδη το κολπο της ψευτικης υπόσχεσης δεν πιανει. προσπαθεί να κανει μια αληθινη και την επικυρώνει.

    Ο τύπος μια μέρα σκέφτεται το ocd και αγχώνεται και κάνει μια τελετουργία που δεν πρέπει. καταλάθος.

    1) έσπασε την υπόσχεση?

    2) θα τιμωρηθεί?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    375
    Φυσικά δεν θα τιμηρηθεί.
    Θα παινευτεί, για την προσπάθειά του και τον αγώνα του να ξεπεράσει τη δυσκολία του.
    Το ocd δεν το θεραπεύεις με τιμωρίες.
    Το ocd το θεραπεύεις με κατανόηση και αποδοχή.
    Κατανόηση και αποδοχή ότι ένα εκατομμύριο σκέψεις περνάνε κάθε μέρα από το κεφάλι μας, όμως δεν σημαίνει πως είναι αληθινές.
    Οι αληθινές επικυρώνονται από την πραγματικότητα.
    Όλες οι άλλες σκέψεις είναι απλά σκέψεις.
    Οι άνθρωποι με ocd έχουν ανάγκη για έλεγχο και τάξη. Οι ψυχαναγκασμοί είναι μία ψευδής προσπάθεια να έχουν έλεγχο σε πράγματα που στην πραγματικότητα δεν μπορούν ελέγξουν.
    Έτσι πέφτουν σε ψευδαισθήσεις και αυθαίρετες σκέψεις ότι έχουν μία παντοδυναμία που δεν εχουν.
    Αγαπητέ μου κανένας θεός δεν ενδιαφέρεται εάν πάτησες το πλακάκι ή όχι.
    Και εάν τελικά το πάτησες τίποτα απολύτως δεν θα συμβεί.
    Ούτε θα σε τιμωρήσει κάποιος θεός, ούτε θα συμβεί κάτι καλό ή κακό.
    Όλα αυτά είναι η ψευδαίσθηση μίας παντοδυναμίας που νομίζεις ότι έχεις αλλά δεν έχεις.
    Και εγώ αυτή τη στιγμή μπορώ να πω ότι άμα βγω από την πόρτα μου με το δεξί θα συμβεί κάτι καλό!
    Και το έχω κάνει. τίποτα δεν συνέβει.
    Όλοι έχουμε ψυχαναγκασμούς λίγο ή πολύ απλά ο βαθμός διαφέρει.
    Να θυμάσαι πως οι ψυχαναγκασμοί είναι η ανάγκη σου για έλεγχο και τάξη.
    Δεν έχεις καμία παντοδυναμία, όπως νομίζεις και τίποτα καλό ή κακό δεν θα συμβεί αν πατήσεις το πλακάκι.

    Το μοοόνο που μπορεί να συμβεί είναι να λερωθεί το πλακάκι που πάτησες επειδή είχες λερωμένα παπούτσια!!

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    63
    Παλιότερα, πριν οι ψυχαναγκασμοί μου άρχισαν να έχουν σχέση με υποσχέσεις, ΜΠΟΡΕΙ να έκανα υπόσχεση στον Θεό (ή στους Θεούς σε περίπτωση που ο Χριστιανικός Θεός δεν είναι αληθινός) σχετικά με το να μην λερώνω το γραφείο μου με τσίχλες.. Απλά, ίσως σκέφτηκα, ότι ο φόβος της τιμωρίας θα με βοηθούσε να είμαι πιο καθαρός. Θα ήθελα να τονίσω ότι τότε, δεν είχα θέμα με υποσχέσεις.Απλά, ίσως σκέφτηκα ότι αν κανω υπόσχεση και ζητήσω τιμωρία θα με κάνει πιο καθαρό άνθρωπο. Αυτή η υπόσχεση μετράει? Θεωρείται ψυχαναγκαστική? Το ρωτάω γιατί αν έγινε, (δεν θυμάμαι νομίζω δεν έκανα πότε τετοια υπόσχεση) πιθανότατα, να μην ήμουν αγχωμένος. Δηλαδή, εκεί που ήμουν χαλαρός μπορεί να σκέφτηκα βλακωδώς, ότι θα ήταν καλή ιδέα να γινω πιο καθαρός κάνοντας μια υπόσχεση και ζητώντας τιμωρία σε περίπτωση που την σπάσω (για να εξασφαλίσω οτι θα είμια παντα καθαρός) Και έτσι να έκανα την υπόσχεση. Μπορεί να είχα την δυνατότητα να μην την κάνω, αλλά για κάποιο λόγο να σκέφτηκα ότι είναι εύκολο να κρατήσω καθαρό το γραφείο μου. Επαναλμβάνω, (σε περίπτωση που έκανα τέτοια υπόσχεση) πιθανότατα να μην ήμουν αγχωμένος. Πιστεύεις ότι μπορώ να τα ρίξω στο ocd? ή είναι κάτι χώρια από το ocd? το ocd γενικά σε σχέση με τον Θεό είχε εμφανιστεί αλλά δεν είχε σχέση με υποσχέσεις. Θέλω να πω. ότι τοτε δεν είχα κανέναν ψυχαναγκασμό με το γραφείο μου ωστε να αγχωθω και να αναγκαστώ να κανω υπόσχεση. Απλα, ΙΣΩΣ σκέφτηκα να κάνω χαλαρός και ωραίος μια υπόσχεση για να γίνω πιο καθαρός. Θεωρείται το συγκεκριμένο περιστατικό με το γραφείο ψυχαναγκασμός ή όχι? Καταλαβαίνεις την διαφορά?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Δεν γραφω κατι για να ψαρωσει. Λεω αυτο που προκυπτει απο τα δεδομενα που μας παρεχει. Η καθησυχαση δεν βοηθαει. Αντιθετως το να του λεμε την αληθεια, βοηθαει.
    Το μηνυμα έχει υποστεί επεξεργασία λόγω παραβίασης των όρων χρησης

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by Elrudinam View Post
    μα δεν θελω να κανω υποσχεσεις. απλα ψαχνω μια ανακουφιση απο τον ψυχαναγκασμο. δηλαδη γιατι καποιος ΑΡΡΩΣΤΟΣ να τιμωρηθει ενω μεσα του δεν θελει να κανει υποσχεσεις και που στην ουσια δεν της εννοει? ειναι απλα ενα θεατρο για το ocd και τιποτα παραπανω.
    Για το Θεο θεωρεις οτι εχει σημασια αυτη η διακριση; Μπορεις εσυ να αποδειξεις οτι αυτο που εχεις ειναι ocd και οχι δικες σου σκεψεις ; Στο εχει επιβεβαιωσει κανεις οτι εισαι αρρωστος οπως ισχυριζεσαι;
    Last edited by Skiouros8; 27-12-2020 at 12:30.

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    63
    εσενα τι σε κανει να εισαι σιγουρος για αυτο που λες;

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Το μήνυμα έχει τροποποιηθεί για παραβίαση των όρων χρήσης

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    63
    εγω απλα εξέφρασα την ανησυχια μου. οχι ότι είναι γεγονός.

    αν κάποιος αγχώνεται ότι άφησε το σίδερο στην πρίζα ειναι η ανησυχια. το αν ισχύει ή όχι είναι άλλο θέμα.

    απλα εσυ για καποιο λόγο προσπαθείς να με πείσεις σώνει και καλά ότι αυτα που λέω είναι δικαιολογίες και τέτοια. Δηλαδη, προσπαθείς σώνει και καλα να παρουσιάσεις έναν Θεό ή Θεούς να τιμωρούν έναν άρρωστο άνθρωπο που ΔΕΝ θελει να κάνει υποσχέσεις, που ΑΝΑΓΚΆΣΤΗΚΕ να τις κάνει λόγω ΜΕΓΑΛΟΥ ΆΓΧΟΥΣ ΕΞΑΙΤΙΑΣ ΤΗΣ ΑΡΡΩΣΤΙΑΣ. προσπαθεις να κάνεις την ανησυχια μου, γεγονός. και γιατί να μην κάνεις γεγονός ότι οι Θεοί δεν τιμωρούν εγληματίες και μάλλον δεν θα τιμωρησουν κάποιον που κάνει υποσχεσεις, ειδικα όταν ΔΕΝ θέλει να τις κάνει? και μάλιστα, είναι ένα πρόβλημα που και άλλοι το έχουν. Αν ένας άνθρωπος δείξει κατανόηση σε έναν που είναι άρρωστος, γιατί να μην δείξει ένας Θεός? Γιατί σώνει και καλά πρέπει να πεις ως γεγονός ότι ο άρρωστος δεν είναι άρρωστος αλλά ψεύτης που του αρέσει να κάνει υποσχέσεις και που του αξίζει να τιμωρηθεί?

    Καταρχην έχεις κάνει γεγονός ότι ΔΕΝ είμαι άρρωστος και ότι στον Θεό ακούγεται σαν δικαιολογία ΧΩΡΙΣ να έχεις αποδειξεις.


    ή τρολάρεις ή έχεις κακιά κρίση

    Eίναι σαν να έχεις έναν άνθρωπο ο οποιος καθημερινα βασανίζετια απο αυτές τις υποσχέσεις. Τόσο που δεν μπορει να λειτουργησει σαν νορμαλ ανρθωπος. Τόσο που σκέφτεται οτι καλυτερα να μην είχε ποτε σκεφτεί το κολπο ανακουφισης απο τον ψυχαναγκασμο, χρησιμοποιωντας τον φοβο της τιμωρίας. Εσυ, λοιπον, αυτόν τον άνθρωπο τον κατηγορείς ότι ΔΕΝ είνανι αρρωστος και οτι του ΑΞΙΖΕΙ να τιμωρηθεί. Δηλαδη, σου φαινεται οτι αυτος ο ανθρωπος ειναι ενας κακος ανθρωπος? σου μοιαζει νορμαλ ενας ανθρωπος, ζαλισμενος απο το αγχος, να προσπαθει να νοήσει υπόσχεση που κατα βαθος δεν θελει να την κάνει, αλλα την κάνει μονο και μονο γιατι πιστεύει οτι αυτό θα κάνει τον ψυχαναγκασμο να τον αφησει ησυχο?

    Δηλαδή, εσυ κρίνεις ότι αυτός ο ανθρωπος που ρισκάρει με τιμωρίες και αναγκάζεται λογω άγχους να πει πράματα που δεν θέλει, ότι ΔΕΝ ειναι άρρωστος και οτι του ΑΞΙΖΕΙ να τιμωρηθει. ωραια κρίση έχεις. Aν και νομίζω ότι τρολάρεις. Και μόνο που είσαι τόσο σίγουρος για αυτό που λες, και μόνο που γράφεις οτι δεν μοιαζει καθολου με ocd.
    Last edited by Elrudinam; 27-12-2020 at 14:20.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Το οτι εχεις οcd και δεν κανεις υποσχεσεις για να τις παραβιαζεις επιτηδες ως ενδειξη ανυπακοης στο θεο ή στους θεους απο που προκυπτει;Στο εχει επιβεβαιωσει καποιος γιατρος;

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Ουτε εσυ εχεις αποδειξεις για αυτα που λες. Εγω εχω αποδειξεις τις ιερες γραφες οτι διαπραττεις βλασφημια.

    Σε καθε περιπτωση, δεν βλεπω γιατι λες οτι εχεις ocd αν δεν εχεις διαγνωστει. Απο που προκυπτει;

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    63
    κανει μπαμ οτι ειναι ocd. δηλαδη εσυ το θεωρεις νορμαλ; σου φαινεται πτι ειμαι ενας ανθρωπος που γουστάρει να σπαει υποσχεσης; επισης η βλασφημια που λες ειναι πολυ γενικο και αοριστο. αν παιρνεις την Χριστιανική Βίβλο σαν παράδειγμα, τότε υπάρχουν και πολλα άλλα που λέει για συγχώρεση κλπ.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση για παραβίαση των όρων χρήσης

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    63
    δηλαδη εσυ τι πιστευεις?

    οτι ειμαι κακος και το κανω επιτηδες και οτι δεν ειμαι αρρωστος ? εχεις παρα πολυ κακια κριση. και απλα τρολαρεις. λοιπον, σταματα να γράφεις.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Απο τη στιγμη που δεν εχεις διαγνωση που να πιστοποιει οτι εχεις ocd , ναι αυτο πιστευω.

    Δεν μοιαζει καν με ocd αυτο.

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    63
    τοσα ξερεις τοσα λες. για γραψε ocd vows to God στο google και θα καταλαβεις.

    λες και αν ημουν κακος ανθρωπος θα εμπαινα εδω μεσα να λεω τον πονο μου.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Τι μπορεί να είναι
    By Den3erwGiatiSeEmena in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 11-06-2018, 02:23
  2. Δεν μπορεί να είναι ιδέα μου...
    By kounelaki1 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 30-05-2017, 04:24
  3. τι μπορει να ειναι
    By stas in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 25-04-2016, 00:09
  4. Μπορεί όλα αυτά να είναι και ψυχοσωματικά;;;;
    By GiannisK in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 31-12-2014, 22:54
  5. Αυτο τι μπορει να ειναι ?
    By stefamw in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 25-11-2013, 01:42

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •