Μπορειτε να διαβασετε?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    hlias1988
    Guest

    Μπορειτε να διαβασετε?

    Ρε παιδια ποτε δεν τα πηγαινε καλα με το διαβασμα... στο σχολειο το παρατησα.. δεν μπορουσα να συγκεντρωθω.. διαβαζω μονο στιχους απο μουσικη...
    Τωρα με τα φαρμακα το συνειδειτοποιω με τα απο 9 χρονια οτι δεν μπορω να διαβασω ενα βιβλιο.. να αντιληφθω ενα στιχο.. χανετε η προσοχη μου... το εχετε και εσεις? Ειναι απο τα φαρμακα? Και να σας πω οτι δεν παιρνω μεγαλη δοση φαρμακων. Ενα αντιψυχωσικο παιρνω και ζαναξ των 1 μγ. Μπορουν αυτα τα φαρμακα να προκαλεσουν απωλεια μνημης? Δυσκολια συγκεντρωσης? Διαβαζω ενα κειμενο ξανα και ξανα και δεν μπορω να καταλαβω τι λεει... ειναι σοβαρο το θεμα.. παρακαλω θελω εμπειρίες.. τηλεοραση δεν βλεπω την βαριέμαι.. ταινιες οχι.. και αυτες τι βαριεμαι... θα πρεπει μα καταβαλω μεγαλη προσπαθεια να μεινω συγκεντρωμένος... ειναι ψυχολογικο το θεμα και θεμα εντασης η ειναι απο τα φαρμακα?

  2. #2
    hlias1988
    Guest
    Εχω ολο τον χρονο και την τεχνολογια να μαθω καινούργια πραγματα να εμπλουτισω της γνωσεις μου και νιωθω οτι δεν μπορω...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    ειναι συμπτωμα κτθλψης αυτο, τοχω κι εγω , οχι βιβλιο , ουτε περιοδικο δεν μπορω να διαβασω , απ το 2008 ......

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,502
    σύμπτωμα της ασθενειας ειναι εμενα μου πηρε 5 χρονια να επανελθω και να μπωρο να μελετησω......

  5. #5
    hlias1988
    Guest
    Με ανακουφισες λιγο.. δεν ειμαι ο μονος.. δεν ξερω εαν ειναι καταθλιψη αλλα νιωθω εσωτερικη ενταση και δεν μπορω να κατσω μα συγκεντρωθω σε αυτο που διαβαζω... εχω φτασει στο σημειο να θεωρω τον ευατο μου διανοητικα καθυστερημένο...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,117
    Εγώ πάντα βαριόμουν να διαβάσω, αλλά ευτυχώς όταν πιέζω τον εαυτό μου μπορώ να διαβάσω για κάποιο διάστημα, αν και όχι όλη τη μέρα!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    δεν μ αρεσει ουτε εμενα το διαβασμα
    παίζει ρολο και η ηλικια συτην μνημη και τη μαθηση γενικοτερα
    αλλη μννημη στα 18 και αλλη στα 30 και στα 50
    πριν 2 χρονια 1 καλοκαιρι ειχα παει να προχωρησω τα αγγλικα μου. ε αυτον τον 1 μηνα ειχα να μαθω 25 λεξεις.. δεν τα καταφερα..
    τωρα με εχει πειραξει φαρμακο απο την ανοιξη και πλεον δε μπορω να ολοκληρωσω μια προταση.ξεκιναω και μετα απο 1-2 δευερολεπτα εχω ξεχασει τι ελεγα..
    δεν εισαι ο μονος αυτο ειναι το μονο σιγουρο
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  8. #8
    hlias1988
    Guest
    εδω και μια εβδομαδα κοιμαμε πανω απο 12 ωρες... αυτο οταν ξυπναω μου προκαλει θλιψη.. τεσπα...
    πηρα ενα βιβλιο να διαβασω και το παρατησα δεν εχω υπομονη? συγκεντρωση? δεν ξερω δεν ειμαι σε φαση να το διαβασω μαλλον...
    επισης τι καλα χριστουγεννα?! ολες οι μερες ειναι ιδιες.......

Similar Threads

  1. Αξίζει να το διαβάσετε...
    By Elendar123 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 7
    Last Post: 29-10-2020, 21:08
  2. ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΕΤΕ ! !
    By seleios in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 21
    Last Post: 20-12-2010, 21:23
  3. ένα μήνυμα που αξίζει να διαβάσετε...
    By arktos in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 23-02-2010, 15:51
  4. ΒΙΒΛΙΑ ΠΟΥ ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΤΕ
    By La_ViTa in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 33
    Last Post: 04-02-2008, 20:13
  5. βιβλίο που νομίζω αξίζει να διαβάσετε ...
    By serotonin in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 27-04-2007, 23:15

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •