Σας παρακαλω ζητάω βοήθεια...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    27

    Σας παρακαλω ζητάω βοήθεια...

    Φοβαμαι...... φοβαμαι πως θα σταματήσει η καρδιά μου !!!
    Είμαι καινούργια στο φόρουμ και η Αλήθεια είναι πως βλέπω και τα δικά σας προβλήματα κ νιώθω μεγαλύτερη άνεση να μιλήσω εδώ γιατί νιώθω πως κουράζω τους ανθρώπους μου .
    Χάνω παλμούς-νιώθω βασικά πως σταματάει η καρδιά μου (κλοτσάει).
    Έχω κάνει άπειρες εξετάσεις(7 τριπλεξ-10 καρδιογραφηματα-2 χολντερ-1 τεστ κοπώσεως-άπειρες αιματολογικές και θυρωειδη) και όλες είναι καθαρές και υποδειγματικές .
    Εμένα το μυαλό μου εκεί ότι κάτι δε βρίσκουν και ότι κάτι δε πάει καλά .
    Ένας καρδιολόγος μου είπε πως είσαι το εύκολο χρήμα για το επάγγελμα μας.
    Εγώ παιδιά φοβαμαι κ δεν μπορώ να το βγάλω από το μυαλό μου .
    Έχω χάσει τον πατέρα μου εδώ και ένα μήνα κ
    Τώρα φαντάζει ακόμα πιο βουνό .

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Ειρήνη αν κοιτάξεις λίγο τα μηνύματα στο φόρουμ στην αγχώδη διαταραχή θα δεις ότι το 99.99% των ανθρώπων έχει αρρωστοφοβίες και συμπτώματα χωρίς να υπάρχει κανένα παθολογικό πρόβλημα κι από αυτό το 99.99% σχεδόν το 99% είχε ή έχει περάσει καρδιοφοβία.
    Αν η καθημερινότητά σου έχει γίνει δυσβάσταχτη και δεν μπορείς να το διαχειριστείς όλο αυτό, είναι καιρός να δεις κάποιον ψυχολόγο κι αν χρειαστεί και ψυχίατρο.
    Λυπάμαι πάρα πολύ για την απώλειά σου. Αλλά να ξέρεις ότι αυτά που περνάς είναι συχνό φαινόμενο και δεν θα πάθεις κάτι καρδιολογικό. Ξέρεις ήδη την αιτία όλης αυτής της αναταραχής! Μόλις αρρώστησε ο πατέρας σου, άρχισαν τα όργανα που λένε...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Location
    Μορντορ
    Posts
    418
    Ειρηνη καλησπερα και χρονια πολλα.Οι ταχυκαρδιες,οι εκτακτες και ολα αυτα ειναι πολυ συνηθες φαινομενο σε αγχωδεις καταστασεις.Εχω βαλει κ εγω το καλοκαιρι χολτερ,εκανα υπερηχο ,κοπωση δεν υπαρχει τιποτα.Δεν υπαρχει ουτε μια στο εκατομμυριο αν ειχες κατι να μην στο βρουν.Το χολτερ καταγραφει τα παντα,απο εκτακτες μεχρι επικινδυνες αρρυθμιες.Μην ανησυχεις.Σε αγχωδεις ανθρωπους το παραδυμπαθητικο νευρικο συστημα υπερλειτουργει και αναπαραγονται συμπτωματα.Κοιτα να χαρεις οσο μπορεις τις γιορτες και την οικογενεια σου.Σκεψου οτι αυτο θα ηθελε κ ο πατερας σου,να σαι καλα και δυναντη να τον θυμασαι!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    841
    Συμφωνώ με τον από πάνω και επαυξάνω λέγοντας πως λόγω του στρες η αδρεναλίνη είναι στα ύψη και αυτό προκαλεί τις ταχυκαρδίες.
    Επειδή τα έχω περάσει όλα αυτά, η μόνη λύση που πέτυχε σε εμένα είναι να μην το σκέφτομαι και να κάνω ότι θέλω και πρέπει να κάνω. Κάνε ίσως και βήματα, πχ μην πας για τρέξιμο στο βουνό με τη μία, βγες περπάτα μια ώρα πχ στην αρχή.
    Έχεις κάνει πολλές εξετάσεις και είναι πολύ δύσκολο να έχεις κάτι σοβαρό και άμεσο και να μην το έχει δείξει καμιά εξέταση.
    Οι έκτακτες δεν είναι επικίνδυνες εκτός και είναι πάνω από 10000 ανά μέρα ή ανήκουν σε κάποιες κατηγορίες που σίγουρα θα είχαν φανεί με τοσες εξετάσεις που έχεις κάνει.
    Εν κατακλείδι, ζήσε και άσε τις έκτακτες στο παρελθόν. Μπορείς και θα το κάνεις.
    "Of course I talk to myself. Sometimes I need expert advice."

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    27
    Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας !
    Χρόνια πολλά με υγεία .
    Στο πρώτο χολντερ π εβαλα έγραφε ελάχιστες μονήρης κοιλιακες κ κολπικές συστολές το δεύτερο δεν έδειξε τίποτα.
    Εγώ μια να κάνω την ημέρα δεν μπορώ να ηρεμήσω 3 βδομαδες.
    Υποφέρω κ σκέφτομαι μόνο κακα πράγματα .
    Το γεναρη είχε πεθάνει μια συμμαθήτρια μου ετών 29
    Από ανακοπή κ όταν έκανα το λάθος και ρώτησα αν είχε προωλημα μου είχαν πει όχι δεν είχε τίποτα μόνο κάτι αρρυθμίες που τις είχε ρυθμίσει .
    Μαύρη η στιγμή που πήγα στην κηδεία.
    Καλά να είναι εκεί π είναι

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    1
    Γεια σου Ειρήνη! Ξέρω τι περνάς. Είχα ακριβώς τα ίδια συμπτώματα από τον Ιανουάριο του 19, μπορεί και πιο πριν αλλά ήταν πολύ σποραδικά και δεν με επηρέαζαν πολύ τότε. Έχω αγόρασει ακόμα και προσωπικό χολτερ ώστε να μπορέσω να τις καταγράψω. Αν είναι απλές έκτακτες συστολές, είτε κολπικές είτε κοιλιακές, συνήθως δεν είναι τίποτα το ιδιαίτερο και δεν προκαλούν κανένα πρόβλημα απολύτως παρά μόνο ενόχληση. Είμαι σίγουρος πως ο γιατρός σου σου είπε τα ίδια μετά τις εξετάσεις και τα χολτερ που έβαλες. Μπορώ να σου δώσω άπειρη βιβλιογραφία που να το βεβαιώνει αυτό. Ό,τι απορίες έχεις με χαρά θα τις ακούσω. Μην ανησυχείς δεν θα πάθεις τίποτα. Ούτε πρόκειται να πεθάνεις. Αν θες κάθε φορά που το παθαίνεις γραψε το σε ένα τετράδιο, μαζί με το τι έκανες, τι έφαγες, τι σκεφτοσουν όταν το έπαθες. Ίσως να σε βοηθήσει. Τώρα που σου γράφω έπαθα και εγώ μια έκτακτη. Είναι τρομαχτικές αλλά προσπάθησε να τις ξεχνάς όσο πιο σύντομα μπορείς. Σαν να μην έγιναν. Πολύ ενοχλητικές αλλά ακίνδυνες σε φυσιολογική καρδιά.

  7. #7
    Εχεις απολυτο δικιο. Εμενα οι εκτακτες εφτασαν τις 12000 σε κατασταση κρισεων αγχους για περιπου 2-3 ημερες. Βοηθησε το μαγνησιο και αγχολυτικο εφοσον δεν μπορουσα μονη μου να το δουλεψω. Οι εκτακτες χτυπουσαν απο παντου αλλα ο καρδιολογος μου ηταν καθετος.Αγχος.!! Επισης στις εκτακτες παιζει ρολο και το στομαχι αν εχεις πχ παλινδρομηση διαφραγματοκηλη κλπ. Εκτακτες κανω και οταν περιμενω να αδιαθετησω . Με λιγα λογια.... Μια εβδομαδα το μηνα ειμαι καλα...χαχαχα παντως κακα τα ψεμματα το τσιγαρο παιζει ρολο το αγχος και τα κιλα. Εχουμε δουλιτσα να κανουμε. Οσο τις αγνοεις θα εισια καλυτερα. Καλή χρόνια

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    11
    Σαν να ακούω εμένα νιώθω, ξέρω ακριβώς τι εννοείς, κάνει έναν δυνατό χτυπο η καρδιά σου και μετά για 1 δευτερόλεπτο είναι σαν να σταματάει και σου κόβεται η ανάσα. Εγώ είχα μαζί με αυτό έντονους καρδιακους παλμούς, δηλαδή μπορούσα κυριολεκτικά να ακούσω την καρδιά μου να χτυπάει κάποιες φορές. Και ναι έφταιγε το άγχος μου, από τότε που κατάφερα να το μετριασω με έχουν αφήσει αυτά τα συμπτώματα τώρα έχω αλλα βέβαια με το στομάχι μου. Είχα κάνει και εγώ γενικές αίματος και για θυρεοειδή και υπέρηχο θυρεοειδους, triplex, καρδιογραφημα και ακτινογραφία θωρακος και όλα ήταν καλά. Από τη στιγμή ειδικά που έχεις κάνε τόσες εξετάσεις είναι αδύνατο πραγματικά να υπάρχει κάτι και να το έχουν παραλείψει, πίστεψέ με και άλλα 10 tripleχ να κάνεις δεν θα σου βρουν τίποτα γιατί είσαι υγιείς και είναι το άγχος που σε τρελαίνει, το έχω πέρασει σε υπερβολικό βαθμό το καλοκαίρι που μας πέρασε. Γενικά οι εξετάσεις αυτές δεν πρέπει να γίνονται πάνω από 2 φορές τον χρόνο max γιατί οτιδήποτε και αν έχεις πχ χτυπα ξύλο είχες όντως κάτι παθολογικο, αυτό θέλει καιρό για να δημιουργηθεί δεν γίνεται μέσα σε μια νύχτα οπότε το να κάνεις 2 triplex το χρόνο για παράδειγμα είναι όχι απλά αρκετό αλλά και υπερβολικό
    γιατί αν υπήρχε κάτι θα το είχαν βρει με το πρώτο . Τόσες φορές πρέπει να κάνουν οι καρδιοπαθεις με σοβαρές παθήσεις ΧD

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    3
    Εγω ταλαιπορουμαι 4 χρονια δεν μπορω να το ξεπερασω εχω παει σε 10 καρδιολογους εχω βαλει 10 φορες holter δεν θυμαμαι ποσους υπερηχους και καρδιογραφηματα 2 φορες αξονικη στεφανιογραφια ολα καθαρα αλλα οι εκτακτες αρρυθμιες παραμενουν ειμαι ενα βημα πριν τον ψυχιατρο εχει χαθει η ποιοτητα της ζωης μου τις καταλαβαινω ολες

Similar Threads

  1. απεγνωσμενα ζηταω βοηθεια!!!
    By ελεανα in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 53
    Last Post: 27-12-2012, 15:42
  2. Ζητάω μια μικρή βοήθεια
    By essie in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 15
    Last Post: 04-12-2012, 01:09
  3. Ζητάω βοήθεια
    By Λένη in forum Κακοποίηση
    Replies: 12
    Last Post: 28-08-2012, 01:03
  4. Ζηταω τη βοηθεια των γιατρων
    By VelvetUnderground in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 11
    Last Post: 10-10-2009, 21:01
  5. χωρισα και ζηταω βοηθεια!
    By apogohteymenos in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 2
    Last Post: 12-12-2005, 01:31

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •