Δεν την παλεύω άλλο - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 6 FirstFirst ... 23456 LastLast
Results 46 to 60 of 79
  1. #46
    Λες ε; δεν ξέρω, δεν έχω καμία ελπίδα αυτόν τον καιρό.

  2. #47
    Χρόνια πολλά και καλή χρονιά με υγεία εύχομαι σε όλους και ευχαριστώ τον καθένα ξεχωριστά για τις απαντήσεις σας και βοήθεια!

  3. #48
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Καλή Χρονιά!

  4. #49
    Σήμερα ανέβασα την δοσολογία στα 10 mg. Είχα μια επιθετικό τη τα και νεύρα με το παραμικρό. Το εστρεψα εναντίον μου με την σκέψη μου ήθελα να κάνω κακό στον εαυτό μου. Φοβήθηκα πάρα πολύ. Ειναι από το παροξατ η τρελάθηκα τώρα εντελώς;;;
    Ηρεμησα πλέον ενώ έφαγα ένα σκασμό όμως είμαι τρομαγμένη, φοβισμένη και στεναχωρηθηκα.

  5. #50
    Δεν βοηθάνε τα φάρμακα τι να κάνω;
    Μηπως δεν είναι το σωστό για μένα; σχεδόν ένα μήνα τα παίρνω τώρα και μου κάνουν ακόμα σε μικρή δοσολογία πρόβλημα.
    Δεν μπορώ να καταλάβω πως δίνουν φάρμακα που σε κάνουν χειρότερα;.

  6. #51
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    378
    Να πας σε ψυχολόγο γνωσιακής συμπεριφορικής προσέγγισης.
    Είναι πολύ βοηθητικοί σε θέματα κρίσεων πανικού.
    Γιατί οι κρίσεις πανικού για μένα πρέπει να δουλευτούν γνωσιακά.
    Υπάρχουν κάποιες σκέψεις (θα τρελαθώ, θα χάσω τον έλεγχο, θα πεθάνω) που δουλευτούν γνωσιακά.
    Το μόνο που μπορώ να σου πω με σιγουριά, είναι ότι οι κρίσεις πανικού δεν είναι επικίνδυνες για την υγεία!!!
    Είναι κουραστικές ψυχικά, αλλά δεν πρόκειται να πάθεις ποτέ τίποτα οργανικά από την κρίση πανικού.

  7. #52
    Quote Originally Posted by Art_Phil View Post
    Να πας σε ψυχολόγο γνωσιακής συμπεριφορικής προσέγγισης.
    Είναι πολύ βοηθητικοί σε θέματα κρίσεων πανικού.
    Γιατί οι κρίσεις πανικού για μένα πρέπει να δουλευτούν γνωσιακά.
    Υπάρχουν κάποιες σκέψεις (θα τρελαθώ, θα χάσω τον έλεγχο, θα πεθάνω) που δουλευτούν γνωσιακά.
    Το μόνο που μπορώ να σου πω με σιγουριά, είναι ότι οι κρίσεις πανικού δεν είναι επικίνδυνες για την υγεία!!!
    Είναι κουραστικές ψυχικά, αλλά δεν πρόκειται να πάθεις ποτέ τίποτα οργανικά από την κρίση πανικού.
    Σ ευχαριστώ.
    Απλα τώρα δεν μπορώ να, διαχωρίσω αν είναι τα συμπτώματα /παρενέργειες από την παροξετίνη η είμαι εγώ.
    Δεν ξέρω αν αυτό το φάρμακο είναι το σωστό για μένα. Δεν βλέπω βελτίωση.

  8. #53
    Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    30
    Το συζητήσες με τον γιατρο σου; συνήθως τα αντικαταθλιπτικα κάνουν παρενεργειες από 2 έως και 4 εβδομάδες συνήθως. Εγώ επερνα στην αρχή κάποιο φάρμακο που με βοήθησε μέχρι ένα σημείο και μετά ξανά έκανα υποτροπή.. Και έκανα τεστ dna για να βρούμε ποιο φάρμακο ταιριάζει στον οργανισμό μου και δν προκαλεί παρενεργειες. Επίσης ξεκίνησα Γνωσιακή συμπεριφοριστικα Θεραπεία και όντως βοηθαει παρα πολυ. Είναι το καλύτερο ο. Συνδιασμος αγωγής και ψυχοθεραπείας. Σκέψου ότι. Με. Την Γνωσιακή συμπεριφοριστικη μπορείς να βελτιώσεις το άγχος και τις κρίσεις πανικού κ. Χωρίς αγωγη κάποιες. Φορές.. Οπότε σκέψου το αποτέλεσμα σε συνδυασμο. Η απογοήτευση δυστυχώς είναι μια λούμπα. Που πέφτουμε συχνά.. Αλλά πίστεψε με μόλις μπει σε. Καλή ροή όλο αυτό θα σκέφτεσαι πολύ καλύτερα. Ήδη είσαι πολύ δυνατή που περνάς τόσο καιρό όλο αυτό.. Είναι ψυχοφθορο αλλά δεν θα πάθεις τίποτα από αυτό.. Θα φοβασαι ότι θα πάθεις μέχρι να το συνειδητοποιήσει.. Σε αυτό βοηθάει πάρα πολύ η ψυχοθεραπεια. Και όταν αρχίσουν και δρουν τα χαπια θα έχεις κ. Λιγότερα συμπτώματα κ πιο ηρεμες σκέψεις..

  9. #54
    Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    30

    Unhappy

    Συνήθως αυτό συμβαίνει.. Τις πρώτες 2 με 4 εβδομάδες, στις παρενεργειες ειναι μια ένταση του άγχους, των σκέψεών κλπ. Κάνε λίγο υπομονή.. Και γω τον 1ο μηνα ήμουν κουρελι. Από την 4η βδομάδα και μετά άρχισα να βλέπω διαφορά.. Το παράλογο άγχος και αυτό που νιώθεις χειρότερα από πριν, η κατάσταση που βιώνεις τώρα έφυγε μέσα σε 2, 3 μερες εφόσον άρχιζε να δρα το φαρμακο. Και γω χωρίς αγχολυτικα το πήρα.. Και μ είχε πει ο γιατρός αν δεν το αντέχω να πάρω όταν το βιωνω πολύ άσχημα.. Κανε μόνο λίγη υπομονή, θα φτιάξουν τα πράγματα... Και αν ο. Γιατρός σου θεωρήσει ότι δν ειανι αυτό. Τ φαρμακο για σένα κάνε ένα τεστ dna να βρεις το ιδανικό..! Είναι ψυχοφθορο αλλά θα δεις.. Θα φτιάξει.. Κανε ανάσες, προσπάθησε διαλογισμό, βλέπε σειρές και έργα που σ αρέσουν. Και πήγαινε του κόντρα.. Δν θα παθεις τίποτα αυτό είναι σίγουρο! Απλά νιώθεις ότι θ πάθεις και οι σκέψεις προσπαθούν να το επιβεβαιώσουν. . Αλλά σίγουρα από. Κρισεις. Πανικου, δν θα πάθουμε. Τίποτα! Το σωμα ξέρει πότε. Να σταματάει τον κίνδυνο!

  10. #55
    Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    30
    Όχι. Η αύξηση δοσολογίας δν θα σε επηρεάσει.. Η παρενεργειες είναι μέχρι να συνηθησει το σωμα σου την ουσία.. Γιαυτο και συμβαίνουν τις πρώτες 2 με 4 εβδομάδες!! Θα το σταματήσεις σταδιακά.. Και δεν θα έχεις πρόβλημα.. Με επθβλεψει και σταδιακη διακοπή.. Γιαυτό. Δν τα κόβουμε μόνοι μας. Μπαμ και κάτω για να μην υπάρχει αυτό το. Σύνδρομο..

  11. #56
    Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    30
    Όχι. Η αύξηση δοσολογίας δν θα σε επηρεάσει.. Η παρενεργειες είναι μέχρι να συνηθησει το σωμα σου την ουσία.. Γιαυτο και συμβαίνουν τις πρώτες 2 με 4 εβδομάδες!! Θα το σταματήσεις σταδιακά.. Και δεν θα έχεις πρόβλημα.. Με επιβλεψη και σταδιακη διακοπή.. Γιαυτό. Δν τα κόβουμε μόνοι μας. Μπαμ και κάτω για να μην υπάρχει αυτό το. Σύνδρομο..

  12. #57
    Quote Originally Posted by Eirini. View Post
    Όχι. Η αύξηση δοσολογίας δν θα σε επηρεάσει.. Η παρενεργειες είναι μέχρι να συνηθησει το σωμα σου την ουσία.. Γιαυτο και συμβαίνουν τις πρώτες 2 με 4 εβδομάδες!! Θα το σταματήσεις σταδιακά.. Και δεν θα έχεις πρόβλημα.. Με επιβλεψη και σταδιακη διακοπή.. Γιαυτό. Δν τα κόβουμε μόνοι μας. Μπαμ και κάτω για να μην υπάρχει αυτό το. Σύνδρομο..
    Παροξετίνη παίρνω ακριβώς ένα μήνα τώρα δεν νιώθω καλύτερα.
    Χθες μίλησα με τον ψυχίατρο και μου είπε να ανεβάσω σιγά σιγά στα 20mg και σε 3 βδομάδες να μιλήσουμε ξανά πώς θα είναι. Αυτός έχει κολλήσει εκεί στην παροξετίνη λες και δεν υπάρχει άλλο φάρμακο για τις κρίσης πανικου.
    Η φάρμακολογια σε μένα είναι δύσκολα είπε γιατί είχα κολπική μαρμαρυγη, βραδυκαρδια και ταχυκαρδία και υπέρταση. Γενικά υπάρχει ένα θέμα με την καρδιά μου.
    Κάνω ψυχοθεραπεία από το '15 με βοήθησε σε μερικά θέματα στης φοβίες καθόλου.
    Εχω μάθει να βάζω στοπ στις σκέψεις μου. Να κάνω ότι με φοβίζει και να αντέχω τις κρίσεις πανικού να μην φεύγω.

    Δεν μπορώ όμως άλλο. Πολλά τα χρόνια και πολλά τα συμπτώματα που άντεξα όλα αυτά τα χρόνια γιαυτό και αποφασίσαμε με τον γιατρό να δοκιμάσω φάρμακα ίσως με βοηθήσουν.

    Εγώ πάλι πιστεύω με τα φάρμακα πρόσθεσα ένα ακόμα πρόβλημα
    Διάβασα κ εδώ στο φόρουμ πως πέρασαν μια κόλαση μέχρι να απεξαρτηθουν από αντικαταθλιπτικα χάπια και φοβάμαι περισσότερο.

    Τεστ DNA δεν υπάρχει εδώ. Είμαι στο εξωτερικό. Και αυτό με δυσκολεύει επίσης δεν μπορώ να μιλήσω στη γλώσσα νιώθω μερικούς γιατρούς και την ψυχολόγο μου πολύ ψυχροί. Δεν νιώθω σε προσωπικα θέματα να με καταλαβαίνουν κυρίως στο κομμάτι τις οικογένειας και το ποσό δεμένοι είμαστε.

  13. #58
    Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    30
    Ναι.. Θεωρει δλδ οτι μονο παροξετινη μπορεις να παρεις λογω των προβληματων στην καρδια; με την αυξηση της δοσης λογικα θα εχεις πιο καλα αποτελεσματα.. Θελει καποιο χρονο για να δρασει και να αρχισει να χτιζει τα επιπεδα σεροτονινης που χρειαζεσαι.. Καταλαβαινω οτι φαινεται βουνο, και μενα ακομα και οι 5 μερες οταν αλλαξα την αγωγη φανταζαν απροσπελαστες.. Γιατι δν δοκιμαζεις μεσω σκαηπ με καποιον ψυχολογο απο ελλαδα; σκεψου κ γω τωρα που εχουνε την καραντινα σκαηπ κανω, και ενω στην αρχη πιστευα οτι δν θα μπορω, δν θα ναι το ιδιο κλπ, μετα τις 2, 3 φορες ειναι πολυ ανετα, εισαι κ στον χωρο σου.. Γνωσιακη συμπεριφορικη εκανες; ενδεικνυται πολυ για τον πανικο.. Και με τις φοβιες, τις πηγες του, την επιλυση τους... Και με σταδιακες εκθεσεις σε διαφορες καταστασεις, αρχιζεις να απομυθποποιηδεις τον φοβο και τον κινδυνο.. Σε ποια χωρα βρισκεσαι αν επιτρεοεται; μπορω να ρωτησω κ γω τον ψυχιατρο μου για το dna σε αλλη χωρα, και για την παροξινη και την καρδια ή αν ενδεχεται να μπορεις κ αλλη, και να το συζητησεις μετα κ με τον γιατρο σου.. Σαν μια 2η γνωμη

  14. #59
    Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    30
    Ο Καθενας μπορει να περασει αλλιως την αποκοπη απο τα φαρμακα.. Αλλα με σταδιακο κοψιμο και παρακολουθηση, δν θα εχεις τοσο εντονο προβλημα. Δεν ξερουμε ολους τους παραγοντες απο τους ανθρωπους που δυσκολευτηκαν.. Τι συνεβαινε τοτε στην ζωη τους, αν το εκαναν με τον σωστο τροπο, αν ειχαν συννοσηροτητα, αν εγινε κατι αξαφνα που τους δημιουργησε στρες!

  15. #60
    Και για την καρδιά αλλά λέει ότι η παροξετίνη είναι το πιο ιδανικό φαρμακο για την διαταραχή πανικου.
    Εχω κάνει μερικές ώρες.
    Στην Γερμανία μένω. Έχω ψυχολόγο αλλά δεν με καταλαβαίνει δεν με κατάλαβε ποτέ. Με πιέζει πολύ. Γενικά λέει πολλές μπούρδες λέει ότι σε πολλά φταίει η κουλτούρα μας είμαστε πολύ δεμένη με την οικογένεια έτσι ώστε να μπορούμε να ζούμε ανεξάρτητα και μόνη μας. Κτλ. Δεν της δίνω άλλο πολύ σημασία. Θέλω να τελειώσω τις λίγες ώρες που έχουμε ακόμα και να βρω κάτι άλλο κάποια στιγμή. Δεν έχω χρήματα να πάω σε ιδιωτικό.
    Ίσως ένα γκρουπ με ανθρώπους που έχουν ίδια πάθηση. Υπάρχουν. Θεραπεία έκανα σχεδόν 5 χρόνια και έγινα χειρότερα.
    Τωρα ελπίζω στα φάρμακα για αρχή και μετά βλέπω. Όμως υπάρχει για μένα φάρμακο;

Page 4 of 6 FirstFirst ... 23456 LastLast

Similar Threads

  1. Δεν την παλεύω άλλο!
    By thebunny in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 12-05-2019, 10:59
  2. Άλλο η αγάπη, άλλο ο σεβασμός, και άλλο η αποδοχή για αυτό που είσαι
    By deleted-member17-03-2016 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 3
    Last Post: 29-11-2015, 20:07
  3. 1 ΧΡΟΝΟΣ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΗΝ ΠΑΛΕΥΩ ΑΛΛΟ :(
    By stefanos14587 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 22
    Last Post: 09-06-2013, 20:31
  4. ΔΕΝ ΤΗΝ ΠΑΛΕΥΩ ΑΛΛΟ :(
    By stefanos14587 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 13
    Last Post: 18-11-2012, 15:49
  5. Παλεύω με τις κρίσεις πανικού 9 χρόνια.Δεν αντέχω άλλο...
    By Alen in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 191
    Last Post: 09-03-2009, 14:32

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •