Δεν την παλεύω άλλο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 6 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 79
  1. #1

    Δεν την παλεύω άλλο

    Καλημέρα και καλά Χριστούγεννα!
    Δεν ξέρω τι να κάνω. Έχω απελπιστεί.
    Έχω κρίσης πανικού χωρίς λόγο.
    Χρόνια την πάλευα μόνη μου.
    Φέτος ήρθαν κρίσης πανικου από το πουθενά και πίεση ανεξάρτητα από τον πανικό.
    Πήρα 2 βδομάδες παροξετίνη. Δεν είδα καμιά βελτίωση. Ήμουν πιο χάλια από πριν.
    Η γιατρός μου είπε να την σταματήσω.

    Άλλαξα ψυχίατρο να πάρω άλλη γνώμη.
    Πάλι μου συνέστησε παροξετίνη να την πάρω σε σταγόνες και να ανεβάζω την δοσολογία τα mg ανά 3 μέρες. Σήμερα είμαι στα 7 mg και την παίρνω 16 μέρες.
    Σκέφτομαι να μην το πάρω άλλο. Να το σταματήσω μόνη μου απλά δεν ξέρω αν γίνεται από την μία μέρα στην άλλη μετά από 3 βδομάδες. Είμαι πολύ χάλια. Δεν βλέπω καμία βελτίωση. Νιώθω ότι τώρα φοβάμαι πιο πολύ. Ανησυχία. Όλα με νευριαζουν. Ακόμα και το πως ανασάνει η τρώει ο άλλος. Δεν ήμουν έτσι. Δεν αντέχω άλλο την κατάσταση. Πόσο να αντέξει το σώμα και η ψυχή μου;;

  2. #2
    Λυπάμαι για την ψυχική ταλαιπωρία αλλά απορώ πως δεν συνδυασαν αντικαταθλιπτικά με αγχολυτικό. Επίσης σου ανεφεραν ότι είναι μέσα στις παρενέργειες ; Μήπως πρέπει να σου κάνουν κάποια αλλαγη; Τα παίρνουμε για καλύτερα Όχι το ανάποδο. Εύχομαι όλα να πάνε καλά.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Καλά Χριστούγεννα. Μέχρι να μπορέσεις να ρωτήσεις κάποιον γιατρό
    (αν και λογικά παρόλο που το παίρνεις μόνο για τρεις εβδομάδες δεν πρέπει να το κόψεις μαχαίρι) προσπάθησε με απλά πράγματα να χαλαρώσεις, γρήγορο περπάτημα, χαμομήλι (όχι τσάι, ακόμη και το πράσινο έχει καφεινη), βαλεριάνα (όχι κοντά στην ώρα που παίρνεις το αντικαταθλιπτικό), βαθιές αναπνοές...

  4. #4
    Ευχαριστώ που μου γράφετε.

    Όχι δεν μου είπαν για τέτοιες παρενέργειες. Μόνο ότι μπορεί να είμαι πιο ανήσυχη.
    Μου δωσε ο γιατρός mirtazapin για το βράδυ για να κοιμάμαι και ηρεμεί λίγο. Δεν θα λεγα όμως ότι έχω πρόβλημα με τον ύπνο. Αγχολυτικό μου δώσανε αρχές τις χρονιάς όμως είχα πρόβλημα με την καρδιά αύξηση παλμών κτλ. Έπρεπε να τα σταματήσω. Ίσως η παροξετίνη δεν είναι για κρίσης πανικου. Δεν δοκιμάζουν και πολλά φάρμακα σε μένα γτ στο παρελθόν είχα κολπική μαρμαρυγη. Ανεξάρτητα από το άγχος έχω από μικρή αρρυθμίες. Όχι επικίνδυνες. Δεν φοβάμαι τις αρρυθμίες αλλά την ταχυκαρδία πάρα πολύ. Δεν ξέρω πλέον τι να κάνω. Λέω να τα συνεχίσω μέχρι μετά τις γιορτές όταν γυρίσουν οι γιατροί από την άλλη λέω κοψτα δεν σου κάνουν καλό.

    Αύξησα το περπάτημα 2 ώρες την ημέρα περπατάω. Και προσπαθώ και με άλλους τρόπους να ηρεμώ. Δύσκολα.
    Δεν μετράω άλλο την πίεση αν και νιώθω ότι πονάει το στήθος όταν ανεβαίνει. Από εκεί αρχησα να παθαίνω πάλι κρίσης αρχησα να μετράω την πίεση. Πέθαναν και συγγενείς φέτος από εγκεφαλικό. Και έτσι φοβάμαι περισσότερο.
    Αυτό που ζω φέτος δεν υποφέρετε.
    Πάντα μπορούσα και άντεχα να κάνω υπομονή και να ζω την ζωή μου. Έχω απελπιστεί πολύ. Θα καταφέρω να ζεισω πάλι φυσιολογικα η θα τρελαθώ η θα φύγω πριν την ώρα μου από το άγχος. Αυτές είναι η σκέψεις μου

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Η μιρταζαπινη είναι μια χαρά για τον ύπνο. Κι εγώ αυτή παίρνω.

  6. #6
    Παίρνεις κ άλλο φάρμακο;
    Έχεις και εσύ κρίσης πανικου;

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Αγχος ναι. Κρίσεις πανικού όχι. Όχι δεν παίρνω κάτι άλλο.

  8. #8
    Έχεις δοκιμάσει ssri και είδες βελτίωση η πως τα κατάφερες εσύ;
    Αν επιτρέπεται..

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Τα τελευταία χρόνια (μην πάω πολύ πίσω) είχα πάρει cipralex για 5-6 μήνες αλλά το σταμάτησα γιατί δεν το άντεχα σαν φάρμακο. Μετά πήρα το lyrica το έκοψα μια φορά, το ξανάρχισα και το ξανακοψα γιατί δεν το άντεχα ούτε αυτό. Δεν είναι ότι δεν με βοήθησαν. Και στην κατάθλιψη και στο αγχος έκαναν δουλειά. Αλλά δεν την πάλευα με αυτά για διαφορετικούς λόγους το καθένα. Επίσης κάνω ψυχοθεραπεία 3,5 χρόνια. Και παίρνω διάφορα συμπληρώματα διατροφής. Δεν αισθάνομαι ότι έχω καταφέρει κάτι. Με την έννοια ότι η κατάσταση μας δεν χαρακτηρίζεται από γραμμικότητα. Είναι δυναμική. Αύριο μεθαύριο μπορεί να χρειαστεί να πάρω κάτι παραπάνω ή να μην χρειαστεί να παίρνω ούτε το ρεμερον. Δεν σημαίνει κάτι.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    129
    Quote Originally Posted by Flame View Post
    Καλημέρα και καλά Χριστούγεννα!
    Δεν ξέρω τι να κάνω. Έχω απελπιστεί.
    Έχω κρίσης πανικού χωρίς λόγο.
    Χρόνια την πάλευα μόνη μου.
    Φέτος ήρθαν κρίσης πανικου από το πουθενά και πίεση ανεξάρτητα από τον πανικό.
    Πήρα 2 βδομάδες παροξετίνη. Δεν είδα καμιά βελτίωση. Ήμουν πιο χάλια από πριν.
    Η γιατρός μου είπε να την σταματήσω.

    Άλλαξα ψυχίατρο να πάρω άλλη γνώμη.
    Πάλι μου συνέστησε παροξετίνη να την πάρω σε σταγόνες και να ανεβάζω την δοσολογία τα mg ανά 3 μέρες. Σήμερα είμαι στα 7 mg και την παίρνω 16 μέρες.
    Σκέφτομαι να μην το πάρω άλλο. Να το σταματήσω μόνη μου απλά δεν ξέρω αν γίνεται από την μία μέρα στην άλλη μετά από 3 βδομάδες. Είμαι πολύ χάλια. Δεν βλέπω καμία βελτίωση. Νιώθω ότι τώρα φοβάμαι πιο πολύ. Ανησυχία. Όλα με νευριαζουν. Ακόμα και το πως ανασάνει η τρώει ο άλλος. Δεν ήμουν έτσι. Δεν αντέχω άλλο την κατάσταση. Πόσο να αντέξει το σώμα και η ψυχή μου;;
    Η παροξετίνη είναι απο τα καλύτερα φάρμακα για την κρίση πανικού και ΙΨΔ. Στις πρώτες εβδομάδες αυξάνει το άγχος και επιδεινώνει τα συμπτώματα, επίσης το κάνει και κάθε φορά που αυξάνεται η δόση. Για αγχώδεις διαταραχές χρειάζεται 8-12 εβδομάδες για να αρχίσει να πιάνει και επίσης χρειάζεται μεγαλύτερη δόση απο αυτή που παίρνεις. Μην σταματάς και ξεκινάς τα αντικαταθλιπτικά , χρειάζονται χρόνο για να δράσουν. Η δόση που παίρνεις είναι αστεία δεν θα σε πιάσει σίγουρα , λογικά ο γιατρός θα στην αυξάνει σταδιακά

  11. #11
    Το lyrica δεν είναι πολύ βάρη φάρμακο;
    Όταν λες δεν την παλεύες εννοείς τις παρενέργειες; η ότι ίσως σε κάνουν άλλο άνθρωπο; τι συμπληρώματα;
    Εγω είχα πριν χρόνια έλλειψη βιταμίνη d έπαιρνα κάτι γ αυτό και το παράτησα. Φέτος το είπα στο γιατρό και μου λέει δεν έχει σχέση αυτό με την κατάσταση μου. Εγώ επιμένω να μου κάνει ξανά τεστ.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Ναι τις παρενέργειες εννοώ. Το λυρικα είναι αντιεπιληπτικο με ένδειξη και για την γενικευμένη αγχωδη διαταραχή και τους πόνους από διαβητική νευροπάθεια και ινομυαλγία. Δεν ξέρω τι εννοείς βαρύ. Μάλλον επειδή είναι αντιεπιληπτικο. Τουλαχιστον τις βιταμίνες d, b 12 και φυλλικό οξύ όσοι έχουμε προβλήματα ψυχικής υγείας πρέπει να φροντίζουμε να είναι στο βέλτιστο επίπεδο. Δεν θα λύσουν το πρόβλημα από μόνα τους τα συμπληρώματα διατροφής αλλά βοηθάνε. Γενικά οι περισσότεροι ψυχίατροι αν τους μιλήσεις για συμπληρώματα το παρεξηγούν οπότε δεν μου κάνει εντύπωση. Οι πιο σωστοί σε στέλνουν για εξετάσεις θυρεοειδούς και b 12 πριν σου δώσουν αντικαταθλιπτικά.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Καλημέρα.
    Το έχεις ψάξει ότι οι κρίσεις πανικού τόσα χρόνια είναι "χωρίς λόγο" ;
    Θεωρείς δηλαδή ότι έχουν καθαρά οργανικά αίτια;

  14. #14
    Quote Originally Posted by geraki View Post
    Η παροξετίνη είναι απο τα καλύτερα φάρμακα για την κρίση πανικού και ΙΨΔ. Στις πρώτες εβδομάδες αυξάνει το άγχος και επιδεινώνει τα συμπτώματα, επίσης το κάνει και κάθε φορά που αυξάνεται η δόση. Για αγχώδεις διαταραχές χρειάζεται 8-12 εβδομάδες για να αρχίσει να πιάνει και επίσης χρειάζεται μεγαλύτερη δόση απο αυτή που παίρνεις. Μην σταματάς και ξεκινάς τα αντικαταθλιπτικά , χρειάζονται χρόνο για να δράσουν. Η δόση που παίρνεις είναι αστεία δεν θα σε πιάσει σίγουρα , λογικά ο γιατρός θα στην αυξάνει σταδιακά
    Αλήθεια είναι καλό φάρμακο; το έχεις πάρει;
    Λέω να μην το σταματήσω και να του δώσω μια ευκαιρία έστω και ένα δίμηνο.
    Ναι μου είπε ο γιατρός ότι θα πρέπει να ανάβει η δοσολογία στα 20-40 mg.
    Από τώρα κιόλας έχει τόσες παρενέργειες άμα φτάσω στα 20-40mg δεν θα τρελαθώ από τον φόβο; επίσης δεν θα εξαρτηθω; όταν είναι να το αφήσω πάλι τα ίδια και χειρότερα λέει θα τραβήξω.

  15. #15
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Καλημέρα.
    Το έχεις ψάξει ότι οι κρίσεις πανικού τόσα χρόνια είναι "χωρίς λόγο" ;
    Θεωρείς δηλαδή ότι έχουν καθαρά οργανικά αίτια;
    Εννοώ δεν υπάρχει κανένας κίνδυνος.
    Δεν σκέφτομαι κάτι και προκαλώ τον πανικό. Εκτός την πίεση. Μάλλον είναι στο υποσυνείδητο. Ένιωθα κάπως φέτος έτσι μέτρησα την πίεση μου και ήταν ανεβασμένη. Από εκεί και πέρα είχα κρίσης πανικου με το που ανέβαινε η πίεση μου.
    Φυσικά ήταν και κάποιες άλλες κατάστασης που επηρέασαν την ψυχολογία μου.

Page 1 of 6 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Δεν την παλεύω άλλο!
    By thebunny in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 12-05-2019, 11:59
  2. Άλλο η αγάπη, άλλο ο σεβασμός, και άλλο η αποδοχή για αυτό που είσαι
    By deleted-member17-03-2016 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 3
    Last Post: 29-11-2015, 21:07
  3. 1 ΧΡΟΝΟΣ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΗΝ ΠΑΛΕΥΩ ΑΛΛΟ :(
    By stefanos14587 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 22
    Last Post: 09-06-2013, 21:31
  4. ΔΕΝ ΤΗΝ ΠΑΛΕΥΩ ΑΛΛΟ :(
    By stefanos14587 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 13
    Last Post: 18-11-2012, 16:49
  5. Παλεύω με τις κρίσεις πανικού 9 χρόνια.Δεν αντέχω άλλο...
    By Alen in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 191
    Last Post: 09-03-2009, 15:32

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •