Κόλλημα με τον αδερφό μου - Page 9
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 9 of 9 FirstFirst ... 789
Results 121 to 129 of 129
  1. #121
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by flame92 View Post
    Περισσότερο έχω άγχος αν θα είναι καλά. Το έχω γενικά για τους ανθρώπους μου γιατί μου έχουν συμβεί διάφορα. Με αγχώνει λίγο ότι αλλάζουμε πάλι φάση στη ζωή μας. Γενικά από παιδί χώριζα τη ζωή μου σε φάσεις. Περάσαμε τη φάση δημοτικού, περάσαμε τη φάση σχολείου,περάσαμε τη φάση φοιτητές. Αλλά αυτές οι φάσεις ήταν σταθερές και κάπως προδιαγεγραμμένες. Ούτε θα αλλάζαμε σπίτι,ούτε έπαιζε να παντρευόμασταν ούτε θα δουλεύαμε. Προσπαθώ να συνηθίσω και ότι δεν είμαι φοιτητής και είναι περίεργο.
    εχει τις ιδιες σκεψεις, φοβους και ο αδερφος σου, η βλεπει πιο αισιοδοξα το μελλον; μηπως εχει ταση να ειναι πιο ανεξαρτητος απ οσο εσυ, η βρισκεστε ακριβως στην ιδια φαση;

  2. #122
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    εχει τις ιδιες σκεψεις, φοβους και ο αδερφος σου, η βλεπει πιο αισιοδοξα το μελλον; μηπως εχει ταση να ειναι πιο ανεξαρτητος απ οσο εσυ, η βρισκεστε ακριβως στην ιδια φαση;
    Αισιόδοξα το βλέπω το μέλλον απλά έχω ανησυχίες. Τώρα το ποιος είναι ανεξάρτητος.. Πιο πολύ αυτός μου γκρινιάζει ότι είμαι χαμένος. Και συνήθςσ αν τσακωθούμε από αυτόν ξεκινάνε όλα. Βασικά δύο είδη τσακωμών έχουμε α) θεωρεί του μίλησα άσχημα αλλά κανείς δεν καταλαβαίνει τι τον πείραξε του γυρίζει το μάτι για λίγο αλλά ηρεμεί και β) στο ότι δίνω σε άλλους περισσότερη σημασία από ότι σε εκείνον (αυτός το πιστεύει αλλά δεν ισχύει, κανείς δεν είναι πιο σημαντικός από εκείνον). Δεν είναι κολλημένος πάνω μου του στυλ να με θελει ολο το 24ωρο αλλα ειναι κτητικός. Να αφήσω πχ μια έξοδο η κατι για να βγω η μεινω μαζι του. Που χωρίς σοβαρό λόγο δε θα το κάνω γιατι δεν έχω χειρότερο από το να ακυρώνω/μου ακυρώνουν πράγματα.

  3. #123
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by flame92 View Post
    Αισιόδοξα το βλέπω το μέλλον απλά έχω ανησυχίες. Τώρα το ποιος είναι ανεξάρτητος.. Πιο πολύ αυτός μου γκρινιάζει ότι είμαι χαμένος. Και συνήθςσ αν τσακωθούμε από αυτόν ξεκινάνε όλα. Βασικά δύο είδη τσακωμών έχουμε α) θεωρεί του μίλησα άσχημα αλλά κανείς δεν καταλαβαίνει τι τον πείραξε του γυρίζει το μάτι για λίγο αλλά ηρεμεί και β) στο ότι δίνω σε άλλους περισσότερη σημασία από ότι σε εκείνον (αυτός το πιστεύει αλλά δεν ισχύει, κανείς δεν είναι πιο σημαντικός από εκείνον). Δεν είναι κολλημένος πάνω μου του στυλ να με θελει ολο το 24ωρο αλλα ειναι κτητικός. Να αφήσω πχ μια έξοδο η κατι για να βγω η μεινω μαζι του. Που χωρίς σοβαρό λόγο δε θα το κάνω γιατι δεν έχω χειρότερο από το να ακυρώνω/μου ακυρώνουν πράγματα.
    ενταξει, ολοι εχουμε ανησυχιες για να ειναι καλα οι ανθρωποι που αγαπαμε.
    το θεμα ειναι, οι ανησυχιες αυτες να μην μας κανουν μη λειτουργικους, να μην μπλοκαρουν την ζωη μας.
    οπως το ιδιο θεμα ισχυει και για το δεσιμο μεταξυ σας. θα γινει προβληματικο, αν μπλοκαρει τις σχεσεις σας με αλλους, και την πορεια της ζωης σας.
    πρεπει να βρειτε αυτες τις ισορροπιες, οχι να κοψετε...

  4. #124
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    ενταξει, ολοι εχουμε ανησυχιες για να ειναι καλα οι ανθρωποι που αγαπαμε.
    το θεμα ειναι, οι ανησυχιες αυτες να μην μας κανουν μη λειτουργικους, να μην μπλοκαρουν την ζωη μας.
    οπως το ιδιο θεμα ισχυει και για το δεσιμο μεταξυ σας. θα γινει προβληματικο, αν μπλοκαρει τις σχεσεις σας με αλλους, και την πορεια της ζωης σας.
    πρεπει να βρειτε αυτες τις ισορροπιες, οχι να κοψετε...
    Δεν με μπλοκάρουν, συνεχίζω τη ζωή μου αλλά τις έχω. Όταν έχασα τον πατέρα μου την μεθεπόμενη της τελετής πήγα κανονικά στον τεχνίτη μου και παρέλαβα μια δουλειά για να ελένξω αν όλα ήταν καλά για να κολλήσω στον ασθενή μου. Οπότε μετά από αυτό ένα απλό άγχος δεν μπορεί να με σταματήσει. Απλά μετά από όλο αυτό φοβάμαι ότι κάθε φορά που χαιρετάω τον αδερφό μου μπορεί να είναι η τελευταία. Επίσης στεναχωριέμαι για τον πατέρα μου γιατί τη μέρα που τον έχασα δεν το "ενιωσα" κάπως. Ενώ γενικά στη ζωή μου έχω προαισθήματα ότι κάτι κακό θα συμβεί. Και ένιωσα μια ενοχή σαν να μην είμαι δεμένος αρκετά μαζί του. Άσχετο αλλά μου φάνηκε και λίγο σχετικό να το αναφέρω.

    Τώρα ο αδερφός μου ψιλοχώρισε από μια κοπέλα που τα είχαν 2 μήνες και είναι χάλια.

  5. #125
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by flame92 View Post
    Δεν με μπλοκάρουν, συνεχίζω τη ζωή μου αλλά τις έχω. Όταν έχασα τον πατέρα μου την μεθεπόμενη της τελετής πήγα κανονικά στον τεχνίτη μου και παρέλαβα μια δουλειά για να ελένξω αν όλα ήταν καλά για να κολλήσω στον ασθενή μου. Οπότε μετά από αυτό ένα απλό άγχος δεν μπορεί να με σταματήσει. Απλά μετά από όλο αυτό φοβάμαι ότι κάθε φορά που χαιρετάω τον αδερφό μου μπορεί να είναι η τελευταία. Επίσης στεναχωριέμαι για τον πατέρα μου γιατί τη μέρα που τον έχασα δεν το "ενιωσα" κάπως. Ενώ γενικά στη ζωή μου έχω προαισθήματα ότι κάτι κακό θα συμβεί. Και ένιωσα μια ενοχή σαν να μην είμαι δεμένος αρκετά μαζί του. Άσχετο αλλά μου φάνηκε και λίγο σχετικό να το αναφέρω.

    Τώρα ο αδερφός μου ψιλοχώρισε από μια κοπέλα που τα είχαν 2 μήνες και είναι χάλια.
    δεν ειναι καθολου ασχετο..
    το οτι συνεχισες την δουλεια σου, δεν σημαινει οτι δεν υπεστης σοκ. ο οργανισμος αντιδραει με διαφορους τροπους και σε διαφορους χρονους, στα γεγονοτα. δεν σημαινει οτι για να σοκαριστεις η να πενθησεις, ακινητοποιησαι και κλαις.

  6. #126
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    10
    Μπέρδεμα θα ήθελα της απόψεις σας κορίτσια...
    Είμαι 1,5 χρόνο παντρεμένος όχι και στα καλύτερα ο γάμος μου τον τελευταίο χρόνο η γυναίκα μου κάνει πολύ παρέα με την κοπέλα του πρώτου της ξαδέρφου την πρώην κοπέλα δηλαδή από τότε που χώρισε κάνουν πολύ παρέα σχεδόν κάθε μέρα σπίτι περνάμε πολύ χρόνο όλοι μαζί το τελευταίο 6 μηνο έκατσα και την μίλησα για τα δυνατά αισθήματα που έχω για αυτήν και μου είπε πως δεν θέλει ούτε να μαλώσει μαζί μου ούτε να χαλάσει την σχέση που έχει με την γυναίκα μου και φυσικά να μην εκτεθει το όνομα της στον κύκλο της γιατί έχουμε και αρκετούς κοινούς γνωστούς το τελευταίο 3 μηνο την έδωσα ένα μπουκέτο και μια καρτουλα το μπουκέτο δέν το δέχτηκε με είπε να το δώσω στην γυναίκα μου την κάρτα όμως την κρατησε παρόλο που ξέρει πλέον τα αισθήματα μου συνεχίζει κανονικά να έρχεται να μιλάμε να γελάμε να καθόμαστε ο ένας δίπλα στον άλλον να με ακουμπάει έτσι όπως κάθεται να την ακουμπάω δεν έχω κάνει την κίνηση να την φιλήσω αλλά όσες φορές πλησίασα τόσο κοντά δεν τραβήχτηκε.ΘΕΛΩ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΤΟΝ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΠΩΣ ΘΑ ΧΕΙΡΙΖΟΣΑΣΤΑΝ
    ΜΙΑ ΤΈΤΟΙΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΘΑ ΜΕ ΒΛΕΠΑΤΕ ΕΡΩΤΙΚΑ ΚΑΙ ΠΩΣ ΑΝ ΜΕ ΒΛΕΠΑΤΕ!

  7. #127
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    10
    Σε λάθος ποστ το έβαλα κάποιος να με βοηθήσει πως κάνω καινούργιο θέμα...

  8. #128
    Μετά το ευχάριστο μουσικό διάλυμα θα ήθελα να προσθέσω και κάτι που δεν το έχω θίξει.

    Μαρέσει ο αδερφός μου να ναι όμορφος. Πχ αν τον δω και τρωει σαβούρες θα του το πω. Και γενικά να τον σπρώχνω να τρώει πιο υγιεινά. Και αυτός εμένα. Η σπρώχνουμε ο ένας τον άλλον να πάμε σε προπόνηση.

  9. #129
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    28
    Εγώ αυτό που βλέπω είναι πως γενικά υπάρχει συμφωνία μεταξύ των απαντήσεων πως δεν είναι φυσιολογικό για δύο αδέρφια 30 ετών να κοιμούνται συνεχώς μαζί, να κάνουν μπάνιο συχνά μαζί, και γενικά να έχουν μια σχέση σχεδόν εξάρτησης, όπως ίσως έχει ένα μικρό ανήλικο παιδί από τον γονιό του. Από την άλλη, μου δίνεται η εντύπωση πως ο θεματοθέτης συνεχώς μπαίνει σε αμυντική στάση όταν συνεχώς του υπενθυμίζεται το ίδιο πράγμα. Πως όλα αυτά δεν ακούγονται φυσιολογικά για άτομα της ηλικίας του και ταιριάζουν περισσότερο σε κάποιον που είναι κάτω από 10 ετών. Νομίζω πως το καταλαβαίνει κι ίδιος, γι' αυτό άλλωστε μπήκε να αναζητήσει απόψεις τρίτων.

Page 9 of 9 FirstFirst ... 789

Similar Threads

  1. Αφορά τον αδερφό μου
    By nikos04 in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 7
    Last Post: 19-09-2017, 23:45
  2. Πως να βοηθησω τον αδερφο μου?
    By pinko8 in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 9
    Last Post: 25-05-2014, 09:59
  3. έχω πρόβλημα με τον αδερφό μου...
    By apostolia in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 15
    Last Post: 14-01-2013, 16:54
  4. ΠΩΣ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΩ ΤΟΝ ΑΔΕΡΦΟ ΜΟΥ???
    By Sadroula in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 10
    Last Post: 18-05-2010, 14:46

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •