Κόλλημα με τον αδερφό μου - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 9 FirstFirst ... 23456 ... LastLast
Results 46 to 60 of 129
  1. #46
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Είναι ωραίο που είστε αγαπημένα αδέρφια. Πάντως μην παίρνεις παράδειγμα από άλλες οικογενειες που καταλήγουν τα αδέρφια σα γείτονες η σαν ξένοι εσύ μπορείς να έχεις αν το θέλετε κ οι δύο μια όμορφη αδελφικη σχέση για πάντα.

  2. #47
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,636
    Quote Originally Posted by flame92 View Post
    Καλά το ότι κοιμόμασταν μαζί το ψιλοήξερε. Το ότι κάναμε μπάνιο μαζί δεν της έπεφτε λόγος δεν ήταν κατι ερωτικό ούτως ή άλλως. Βασικά δεν είναι ότι δεν μου φαίνεται φυσιολογικό. Είναι ότι δεν αρέσει στους άλλους πχ στη μάνα μας. Νομίζω ότι αυτό που φοβούνται και κανένας δεν τολμάει να το πει γιατί τους φαίνεται τόσο ταμπού είναι η αιμομιξία. Στην περίπτωση μας όμως δεν υπάρχει σεξουαλικό στοιχείο. Το να πει κάποιος ότι υπάρχει ένας ερωτισμός στο να φροντίζουν δύο άνθρωποι ο ένας τον άλλον (πχ να κάνουμε μπάνιο ο ένας τον άλλον -όχι σε περίεργα σημεία όμως-) οκ ίσως αλλά όχι σεξουαλικά. Σε ψυχολόγο φοβάμαι θα πετάξουμε τα λεφτά μας. Μας είχε πάει μικρούς η μάνα μας, απλά κατάφερε να γίνουμε κώλος στο σπίτι (συγγνώμη για την έκφραση).
    εξακολουθω να πιστευω οτι μας τρολαρεις και παριστανεις τον διδυμο απο το big brother, και μην ξαναρωτησεις τι ειναι αυτο, γιατι θα ειναι το πλεον βεβαιο οτι τρολαρεις...
    περα απο αυτο ομως, αφου 30 χρονων ανδρας, αυτα σου φαινονται φυσιολογικα, γιατι γραφεις εδω; κανε ο,τι θελεις, αν σε αφηνει η μαμα σου....
    και οχι, ο κινδυνος δεν ειναι η αιμομιξια, γιατι 2 ανδρες δεν μπορουν να κανουν παιδι, ωστε να αναμιχθει το αιμα...
    ο κινδυνος ειναι να ειστε δυο απολυτα εξαρτημενοι ενηλικες, οπως ειστε και να μην μπορειτε να ζησετε αυτονομα σε ερωτικες σχεσεις που θα επιλεξετε, γιατι παντα θα αισθανεστε μισοι αν δεν κοιμαστε μαζι...
    αφου δεν αναγνωριζεις κανενα προβλημα, πως θα το λυσεις;;;

  3. #48
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    εξακολουθω να πιστευω οτι μας τρολαρεις και παριστανεις τον διδυμο απο το big brother, και μην ξαναρωτησεις τι ειναι αυτο, γιατι θα ειναι το πλεον βεβαιο οτι τρολαρεις...
    περα απο αυτο ομως, αφου 30 χρονων ανδρας, αυτα σου φαινονται φυσιολογικα, γιατι γραφεις εδω; κανε ο,τι θελεις, αν σε αφηνει η μαμα σου....
    και οχι, ο κινδυνος δεν ειναι η αιμομιξια, γιατι 2 ανδρες δεν μπορουν να κανουν παιδι, ωστε να αναμιχθει το αιμα...
    ο κινδυνος ειναι να ειστε δυο απολυτα εξαρτημενοι ενηλικες, οπως ειστε και να μην μπορειτε να ζησετε αυτονομα σε ερωτικες σχεσεις που θα επιλεξετε, γιατι παντα θα αισθανεστε μισοι αν δεν κοιμαστε μαζι...
    αφου δεν αναγνωριζεις κανενα προβλημα, πως θα το λυσεις;;;
    Αν πιστεύεις ότι τρολλάρω γιατί κάθεσαι και απαντάς; Ξέρω τι είναι το big brother ότι δεν το βλέπω είπα γιατί μου φαίνεται πολύ trash. Τη μάνα μου ποτέ δεν την έμπλεξα στο θέμα, το σχολίασα μόνο όταν με ρώτησνα πως το αντιμετώπιζαν οι γονείς μου.
    Αυτόνομα έχουμε ζήσει στο ερωτικό κομμάτι. Η εξάρτηση είναι περίεργη λέξη και προσπαθώ να σκεφτώ κατά πόσο είναι κατάλληλη. Πχ το τσίγαρο είναι κακό και είναι μια εξάρτηση γιατί αν δεν το έχεις σου λείπει και αν καπνίζεις αυξάνει τον κίνδυνο για καρκίνο. Το γυμναστήριο είναι κάτι που μαρέσει πολύ, μου λείπει που δεν το έχω αλλά όταν κάνω γυμναστική έχω καλύτερη διάθεση και φτιάχνω ωραίο σώμα. Είναι και αυτό εξάρτηση εξίσου κακή με το κάπνισμαμ; Και κατ'επέκταση η σχέση με τον αδερό μου αν είναι εξάρτηση τι από τα 2 είναι; Με κάνει να θέλω να γίνομαι διαρκώς καλύτερος για εκείνον. Και εκείνος για μενα. Κάνουμε ωραία ομάδα οι δυο μας.

  4. #49
    Quote Originally Posted by Αποστολια View Post
    Σε μας δεν πέφτει λόγος. Το θεμα είναι ότι εσύ το βλέπεις παραξενο αλλιώς δεν θα ανεβαζες το ποστ.κατά βάθος ξέρεις και εσύ τι γίνεται απλά δεν θες να το παραδεχτεις.
    Πιο πολύ με απασχολεί γιατί αντιδρούν οι άλλοι πρίεργα σε αυτό. Και δν έχω παράδειγμα κοντινό μου από μονοζυγωτικούς διδύμους. Ξέρω διζυγωτικές δίδυμες (που δεν είναι στην πραγματικότητα δίδυμοι αυτοί οι άνθρωποι) που θεωρώ ότι μισιούνται. Ξέρω (αλλά επιφανειακά δεν είναι στον κύκλο μου) δύο δίδυμα αγόρια (κοντά 25 χρονών νομίζω) που είναι και αυτοί γιατροί κατά σύμπτωση. Δεν ξέρω τι κάνουν στο σπίτι τους αλλά όταν τους είδα ένιωσα την αγπαή του ενος γγια τον άλλον που μπορώ να πω δεν το βλέπεις εύκολα χωρις κάποια εκδήλωση αγάπης. Σε ψυχολόγο είχα κάνει μια απόπειρα να πάω που απλά την "έβησα" ως κίνηση από το μυαλό μου. Κάναμε 4 συνεδρίες τις οποίες και πλήρωνα 100 ευρώ τη φορά. Είχα πάει εκεί επειδή με σύστησαν. Ακούγεται ενδεχομένως προκατειλημένο αλλά από το "χαιρεται" δεν την συμπάθησα μου βγαζε κατι δήθεν. Και δεν το συνέχισα.

  5. #50
    Quote Originally Posted by flame92 View Post
    Πιο πολύ με απασχολεί γιατί αντιδρούν οι άλλοι πρίεργα σε αυτό. Και δν έχω παράδειγμα κοντινό μου από μονοζυγωτικούς διδύμους. Ξέρω διζυγωτικές δίδυμες (που δεν είναι στην πραγματικότητα δίδυμοι αυτοί οι άνθρωποι) που θεωρώ ότι μισιούνται. Ξέρω (αλλά επιφανειακά δεν είναι στον κύκλο μου) δύο δίδυμα αγόρια (κοντά 25 χρονών νομίζω) που είναι και αυτοί γιατροί κατά σύμπτωση. Δεν ξέρω τι κάνουν στο σπίτι τους αλλά όταν τους είδα ένιωσα την αγπαή του ενος γγια τον άλλον που μπορώ να πω δεν το βλέπεις εύκολα χωρις κάποια εκδήλωση αγάπης. Σε ψυχολόγο είχα κάνει μια απόπειρα να πάω που απλά την "έβησα" ως κίνηση από το μυαλό μου. Κάναμε 4 συνεδρίες τις οποίες και πλήρωνα 100 ευρώ τη φορά. Είχα πάει εκεί επειδή με σύστησαν. Ακούγεται ενδεχομένως προκατειλημένο αλλά από το "χαιρεται" δεν την συμπάθησα μου βγαζε κατι δήθεν. Και δεν το συνέχισα.
    Στις 4 συνεδριες πού εκανες τι σε συμβουλεψε η ψυχολόγος?

  6. #51
    Quote Originally Posted by Αποστολια View Post
    Στις 4 συνεδριες πού εκανες τι σε συμβουλεψε η ψυχολόγος?
    Χμμ.. Τίποτα; Λες και μίλαγα στο ντουβάρι ήταν η εμπειρία.

  7. #52
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    381
    Quote Originally Posted by el.gre View Post
    Είναι ωραίο που είστε αγαπημένα αδέρφια. Πάντως μην παίρνεις παράδειγμα από άλλες οικογενειες που καταλήγουν τα αδέρφια σα γείτονες η σαν ξένοι εσύ μπορείς να έχεις αν το θέλετε κ οι δύο μια όμορφη αδελφικη σχέση για πάντα.
    Ελ γκρε απαντάω στο σχόλιο σου, γιατί δεν πρόλαβα να διαβάσω τα πιο πριν.

    Είναι άλλο πράγμα αγαπημένα αδέλφια που έχουν μια στενή επαφή, στηρίζουν ο ένας τον άλλο κτλ και άλλο πράγμα αυτό που συμβαίνει εδώ. Κατά την άποψη μου.

    Μόνο εγώ θεωρώ λάθος το γεγονός ότι κάνουν μπάνιο μαζί, χωρίς ουσιαστικά να υπάρχει λόγος. Πχ ο θεματοθετης είπε ότι όταν έχουν χρόνο το κάνουν. Το αντίθετο, άντε με πολύ ζόρι, να το δεχομουν. Αν δλδ δεν είχαν χρόνο κάνουν και οι δύο μαζί για να μην αργήσουν. Αλλά αυτό που όταν έχουν χρόνο κάνουν μπάνιο μαζί, δείχνει ότι το επιδιώκουν και οι δύο και τους προσφέρει κάτι σαν απόλαυση. Προσωπικά, όσα αδέλφια ξέρω είτε δίδυμα είτε όχι, είτε ίδιου φύλου είτε όχι, πρώτη φορά ακούω να κάνουν μπάνιο μαζί. Μου φαίνεται παράξενο και εντυπωσιάζομαι αν είμαι ο πρώτος που το συζητάει. Συγχωρήστε με δεν έχω δει όλα τα ποστ.

    Δεν ξέρω από αυτά που μας λες εδώ, θεματοθετη, θα σε συμβουλευα να απομακρυνθεί αρκετά από τον αδελφό σου για ένα διάστημα. Ούτε μπάνια ούτε συζητήσεις ούτε τίποτα. Και αυτό το διάστημα να δεις. Αν τον σκέφτεσαι και σου λείπει, ίσως θα έπρεπε να δεις έναν ειδικό. Όχι απαραίτητα επειδή γουστάρεις τον αδελφό σου, αλλά επειδή έχεις μια εξάρτηση από αυτον

  8. #53
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    381
    Quote Originally Posted by flame92 View Post
    Χμμ.. Τίποτα; Λες και μίλαγα στο ντουβάρι ήταν η εμπειρία.
    Άλλαξε ψυχολόγο τότε. Δεν είναι όλοι οι ψυχολόγοι σωστοί η τέλειοι. Δεν έχω πάει, αλλά πολλές φορές δεν υπάρχει χημεια ανάμεσα στους δύο. Προσπάθησε άλλον. Επίσης τέσσερις συνεδρίες δεν είναι λίγες?

  9. #54
    Τα ομοζυγωτικά δίδυμα έχουν μια σχέση εξάρτησης ο ένας με τον άλλον, γενικώς, δεν είναι όπως τα κανονικά αδέλφια.
    Από κει και πέρα, αυτό το συναισθηματικό "βόλεμα" θα εξελιχθεί σε εμπόδιο για την ζωή σας στο μέλλον αν δεν κάνετε κάτι.
    Ξεκινήστε από εύκολα πράγματα, όπως να μην κάνετε μπάνιο μαζί, να μην κοιμάστε στο ίδιο κρεββάτι, να "ανοιχτείτε" σε ξεχωριστές παρέες. Σιγά-σιγά, να μπορέσετε να "χτίσετε" τις ζωές σας. Αλλιώς, μπορεί να μείνετε έτσι ως το τέλος. Αναρωτηθείτε αν αυτό σας αρέσει για το μέλλον (το ενδεχόμενο να μην κάνετε οικογένειες, άλλους φίλους κλπ).
    Επίσης, υπάρχει περίπτωση μελλοντικά, ο ένας από τους δύο να θέλει να απεξαρτηθεί από τον άλλον και ο άλλος να μην το αντέξει και γενικώς να αντιμετωπίσετε δράματα.

  10. #55
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    122
    Καλησπέρα flame92,

    έχω διαβάσει την ιστορία σου μέχρι τώρα. Ο δεσμός που έχετε αν είναι απλή αγάπη και όχι κάτι παραπάνω είναι κάτι που είναι εξαιρετικά σπάνιο στη σημερινή εποχή διότι δεν έχουν πολλά αδέρφια αυτό. Σε κάθε περίπτωση τα δίδυμα αδέρφια κτλ έχουν έναν ιδιαίτερο δεσμό που δεν θα μπορούσες να το διακρίνεις με το δεσμό άλλων αδερφών.

    Τώρα όσον αφορά για το ότι είστε αγαπημένοι, αγκαλιάζετε μαζί κτλ θεωρώ ότι δεν είναι κάτι το κακό ίσα ίσα το βρίσκω ωραίο γλυκό που λέμε αρκεί να μην πηγαίνει στο πονηρό μόνο. Το ότι κάνετε μπάνιο μαζί λίγο δύσκολο να το κάνουν αδέρφια (κυρίως πολύ καλοί φίλοι το κάνουν καμιά φορά) και δεν συνηθίζεται όμως και σε αυτό το κομμάτι επίσης δεν το βρίσκω κακό αλλά βέβαια όμως θέλει προσοχή σε αυτό γιατί υπάρχει κίνδυνος να αναπτυχθούν συναισθήματα ή κάποια στιγμή να αντιδράσει το σώμα σας κάτι που ίσως σας βάλει σε σκέψεις και σε αμηχανία. Αυτό εσύ το ξέρεις και θεωρώ ότι δεν χρειάζεται να το ξέρει ο κόσμος για το τι κάνετε γιατί στην τελική δικιά σας ζωή είναι και εσείς θα κάνετε ότι θέλετε. Μην αφήνετε να σας επηρεάζουν τα λόγια των άλλων.

    Πολλές φορές λένε κάποιοι ότι ο αδελφός μπορεί να θεωρηθεί και σαν καλύτερος φίλος κάτι που είναι σπάνιο, οπότε σε αυτήν την περίπτωση έχεις τον αδελφό σου πέρα από τους φίλους (αν έχεις). Θα μπορούσε μάλιστα η σχέση σας να θεωρηθεί ίσως σαν το bromance (βέβαια αυτό ισχύει καθαρά για φίλους και όχι στα αδέρφια) που είναι πλατωνική αγάπη ανάμεσα σε δύο άντρες.

    Όπως και να έχει εγώ πάντως δεν βλέπω κάτι το κακό πάνω σε αυτά που είπες απλά μόνο θέλει προσοχή στην όλη διαχείριση και να μην οδηγηθούν οι καταστάσεις προς στο χειρότερο. Επίση, θεωρώ ότι ίσως θα χρειαστεί λίγο να μπορέσεις να διαχειριστείς την ζωή σου μόνος σου και να μην βασίζεσαι και πολύ στον αδερφό σου γιατί μπορεί στο μέλλον να δυσκολευτείς πολύ αν ο άλλος κάποια στιγμή φύγει και πάει μακριά και πάει λέγοντας γι'αυτό σκέψου το λίγο αυτό.

    Έπειτα, μήπως σκέφτηκες το ενδεχόμενο να προτιμήσεις να είσαι single παρά σε σχέση; Βέβαια πιστεύω ότι με την κατάλληλη γυναίκα, θα σεβαστεί αυτό που θέλεις και δεν θα έχεις την πίεση κτλ αρκεί να σεβαστείτε μεταξύ σας.

    Τέλος αξίζει να αναφερθεί ότι μπράβο σας που έχετε μια πολύ καλή σχέση και ένα δυνατό δεσμό. Το ότι είστε άνετοι πάνω στα θέματα αγκαλιάς κτλ και δεν ακολουθείτε τα στερεότυπα και το masculinity toxicity, έχει πολύ σημασία και μπράβο σας. Μην αλλάξετε τον χαρακτήρα σας για αυτό. :) Πάντως δεν μπορούν όλοι να καταλάβουν αυτό που έχετε εσείς και οι περισσότεροι ζηλεύουν για αυτό που έχετε γι'αυτό ίσως θα ήταν καλύτερο να βρεις έναν άνθρωπο που να σε καταλαβαίνει και να σε νιώθει χωρίς να σε κρίνει.

  11. #56
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Δεν μπόρεσα να τα διαβάσω όλα παιδιά είναι πολλά, όντως αυτό με το μπάνιο είναι τραβηγμενο

  12. #57
    Quote Originally Posted by Yugi m View Post
    Άλλαξε ψυχολόγο τότε. Δεν είναι όλοι οι ψυχολόγοι σωστοί η τέλειοι. Δεν έχω πάει, αλλά πολλές φορές δεν υπάρχει χημεια ανάμεσα στους δύο. Προσπάθησε άλλον. Επίσης τέσσερις συνεδρίες δεν είναι λίγες?
    Λίγες είναι απλά έβλεπα δεν κολλάγαμε καθόλου. Ειδικός δν είμαι αλλά ένιωθα ότι δεν είχα καλή χημεία.

  13. #58
    Quote Originally Posted by ΚΑΣΣΑΝΔΡΑ View Post
    Τα ομοζυγωτικά δίδυμα έχουν μια σχέση εξάρτησης ο ένας με τον άλλον, γενικώς, δεν είναι όπως τα κανονικά αδέλφια.
    Από κει και πέρα, αυτό το συναισθηματικό "βόλεμα" θα εξελιχθεί σε εμπόδιο για την ζωή σας στο μέλλον αν δεν κάνετε κάτι.
    Ξεκινήστε από εύκολα πράγματα, όπως να μην κάνετε μπάνιο μαζί, να μην κοιμάστε στο ίδιο κρεββάτι, να "ανοιχτείτε" σε ξεχωριστές παρέες. Σιγά-σιγά, να μπορέσετε να "χτίσετε" τις ζωές σας. Αλλιώς, μπορεί να μείνετε έτσι ως το τέλος. Αναρωτηθείτε αν αυτό σας αρέσει για το μέλλον (το ενδεχόμενο να μην κάνετε οικογένειες, άλλους φίλους κλπ).
    Επίσης, υπάρχει περίπτωση μελλοντικά, ο ένας από τους δύο να θέλει να απεξαρτηθεί από τον άλλον και ο άλλος να μην το αντέξει και γενικώς να αντιμετωπίσετε δράματα.
    Μικρή παρένθεση τι μπορώ να κάνω για να ενώνονται όλα τα μηνύματα και να μην κάνω ξεχωριστές απαντήσεις όταν απαντάω σε κάποιον; Κλείνω παρένθεση :P

    Κοίτα ζωές έχουμε ξεχωριστές (οδοντιατρική εγώ ιατρική αυτός) το μόνο κοινό ότι ήμασταν στο ίδιο οικοδομικό τετράγωνο. Άλλοι φίλοι συμφοιτητές κτλ, ο καθένας είχε τη σχέση του. Ειδικά στο τελευταίο έτος της οδοντιατρικής είχε γυρίσει κκαι μου είχε πει ότι νιώθει πως δδεν του δίνω σημασία και είχα στεναχωρηθεί γιατί δεν είχα χρόνο. Οικογένεια νομίζω θέλουμε και οι 2 να κάνουμε.. Αυτή την περίοδο τρέχουμε λίγο να διορθώσουμε κάποιια οικκονομικά θέματα των γονιών μας και μετά φανταριλίκι.. οπότε θεωρώ ότι για 1-2 χρόνια δεν θα είμαστε και πολύ καλή επιλογή για καμία κοπέλα. Αν θέλει να απομακρυνθεί από εμένα δεν θα του πω τίποτα. Με νοιάζει απλά να είναι χαρούμενος τίποτα άλλο. Τώρα αν μπορούσαμε να παντρευόμασταν δύο κοπέλες και να μεγαλώναμε μαζί τα παιδιά μας αυτό θα ήταν η ευτυχία θεωρώ. Επίσης πάντα ήθελα να κάνω διδυμακια (μονοζυγωτικά τα διζυγωτικά τα θεωρώ ψευτοδίδυμα :P).

  14. #59
    Quote Originally Posted by Yugi m View Post
    Ελ γκρε απαντάω στο σχόλιο σου, γιατί δεν πρόλαβα να διαβάσω τα πιο πριν.

    Είναι άλλο πράγμα αγαπημένα αδέλφια που έχουν μια στενή επαφή, στηρίζουν ο ένας τον άλλο κτλ και άλλο πράγμα αυτό που συμβαίνει εδώ. Κατά την άποψη μου.

    Μόνο εγώ θεωρώ λάθος το γεγονός ότι κάνουν μπάνιο μαζί, χωρίς ουσιαστικά να υπάρχει λόγος. Πχ ο θεματοθετης είπε ότι όταν έχουν χρόνο το κάνουν. Το αντίθετο, άντε με πολύ ζόρι, να το δεχομουν. Αν δλδ δεν είχαν χρόνο κάνουν και οι δύο μαζί για να μην αργήσουν. Αλλά αυτό που όταν έχουν χρόνο κάνουν μπάνιο μαζί, δείχνει ότι το επιδιώκουν και οι δύο και τους προσφέρει κάτι σαν απόλαυση. Προσωπικά, όσα αδέλφια ξέρω είτε δίδυμα είτε όχι, είτε ίδιου φύλου είτε όχι, πρώτη φορά ακούω να κάνουν μπάνιο μαζί. Μου φαίνεται παράξενο και εντυπωσιάζομαι αν είμαι ο πρώτος που το συζητάει. Συγχωρήστε με δεν έχω δει όλα τα ποστ.

    Δεν ξέρω από αυτά που μας λες εδώ, θεματοθετη, θα σε συμβουλευα να απομακρυνθεί αρκετά από τον αδελφό σου για ένα διάστημα. Ούτε μπάνια ούτε συζητήσεις ούτε τίποτα. Και αυτό το διάστημα να δεις. Αν τον σκέφτεσαι και σου λείπει, ίσως θα έπρεπε να δεις έναν ειδικό. Όχι απαραίτητα επειδή γουστάρεις τον αδελφό σου, αλλά επειδή έχεις μια εξάρτηση από αυτον
    Δεν μπορώ να φανταστώ πόσο να βιάζεται κάποιος για να κάνει μπάνιο με άλλον πραγματικά.. Επίσης μας αρέσει πολύ να παλεύουμε κάνουμε box πολλά χρόνια.

  15. #60
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,636
    Quote Originally Posted by flame92 View Post
    Αν πιστεύεις ότι τρολλάρω γιατί κάθεσαι και απαντάς; Ξέρω τι είναι το big brother ότι δεν το βλέπω είπα γιατί μου φαίνεται πολύ trash. Τη μάνα μου ποτέ δεν την έμπλεξα στο θέμα, το σχολίασα μόνο όταν με ρώτησνα πως το αντιμετώπιζαν οι γονείς μου.
    Αυτόνομα έχουμε ζήσει στο ερωτικό κομμάτι. Η εξάρτηση είναι περίεργη λέξη και προσπαθώ να σκεφτώ κατά πόσο είναι κατάλληλη. Πχ το τσίγαρο είναι κακό και είναι μια εξάρτηση γιατί αν δεν το έχεις σου λείπει και αν καπνίζεις αυξάνει τον κίνδυνο για καρκίνο. Το γυμναστήριο είναι κάτι που μαρέσει πολύ, μου λείπει που δεν το έχω αλλά όταν κάνω γυμναστική έχω καλύτερη διάθεση και φτιάχνω ωραίο σώμα. Είναι και αυτό εξάρτηση εξίσου κακή με το κάπνισμαμ; Και κατ'επέκταση η σχέση με τον αδερό μου αν είναι εξάρτηση τι από τα 2 είναι; Με κάνει να θέλω να γίνομαι διαρκώς καλύτερος για εκείνον. Και εκείνος για μενα. Κάνουμε ωραία ομάδα οι δυο μας.
    σου ειπα ηδη τι ειναι. ποιο σημειο δεν καταλαβες;
    η στενη σχεση με τον αδερφο σου εχει πολλα θετικα και λιγα αρνητικα, αλλα ΠΟΛΥ αρνητικα.
    το πιο σημαντικο απο αυτα, ειναι οτι οσο καλλιεργεις αυτο το κολλημα σας και δεν προσπαθεις να το ελεγξεις, χανεις την αυτονομια σου.
    οχι, δεν λειτουργησατε αυτονομα επειδη ειχατε αλλες κοπελες κι οχι την ιδια...
    αυτονομα ειναι, να μπορεις να ζεις εσυ με την κοπελα σου κιε κεινος με την δικια του η και μονος του, χωρις να χρειαζεται να κοιμαστε μαζι και να κανετε μπανιο, μαζι...

    η εξαρτηση του τσιγαρου, εχει πολλες αρνητικες συνεπειες. μια εξαρτηση οπως η γυμναστικη, δεν εχει θανατηφορες συνεπειες, και γι αυτο δεν ειναι εξισου προβληματικη εξαρτηση με το καπνισμα η τα ναρκωτικα, ΠΡΟΦΑΝΩΣ. οποτε, αν καποιος μπορει να αντικαταστησει τα ναερκωτικα με την γυμναστικη, ειναι μια καλη αντικατασταση, κι ας μπορει να γινει κι αυτη εξαρτηση. εξ αλλου, ειναι και μεθοδος απεξαρτησης να αντικαθιστας κακες συνηθειες με αλλες, καλες.

    θα πρεπει να θελεις να γινεσαι καλυτερος ΓΙΑ ΣΕΝΑ. οχι για τον αδερφο σου. αν οα δερφος σου ειτε με την αμιλλα ειτε με οτιδηποτε αλλο, σε βοηθαει σε αυτο, καλο ειναι δεν ειναι κακο.
    αρκει να μπορεις να λειτουργεις σαν ΑΥΤΟΝΟΜΟΣ ΕΝΗΛΙΚΑΣ και οχι σαν πακετο με τον αδερφο σου.
    Last edited by Remedy; 28-12-2020 at 18:03.

Page 4 of 9 FirstFirst ... 23456 ... LastLast

Similar Threads

  1. Αφορά τον αδερφό μου
    By nikos04 in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 7
    Last Post: 19-09-2017, 22:45
  2. Πως να βοηθησω τον αδερφο μου?
    By pinko8 in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 9
    Last Post: 25-05-2014, 08:59
  3. έχω πρόβλημα με τον αδερφό μου...
    By apostolia in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 15
    Last Post: 14-01-2013, 15:54
  4. ΠΩΣ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΩ ΤΟΝ ΑΔΕΡΦΟ ΜΟΥ???
    By Sadroula in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 10
    Last Post: 18-05-2010, 13:46

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •