Κόλλημα με τον αδερφό μου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 9 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 129
  1. #1

    Κόλλημα με τον αδερφό μου

    Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους. θα ήθελα να συζητήσω με κάποιον αυτό το πρόβλημα και να μου πειτε τι νομίζετε. Έχω απίστευτο κόλλημα με τον αδερφό μου. Είμαστε άντρες και δίδυμοι. Δεν το πάω στο ερωτικό, τουλάχιστον νομίζω ότι δεν το πάω στο ερωτικό. Ήματαν πάντα πολύ δεμένοι. Στο σχολείο προσπθούσαν οι δάσκαλοι και οι καθηγητές να μας χωρίσουν για να μην είμαστε όλη την ήωρα μαζί. Παρέες πάντα είχαμε και συνήθως διαφορετικές. Παρόλα αυτά οι "έξω" μας αντιμετωπίζουν σαν ένα. Όλοι με ρωτάνε για εκείνον και όλοι τον ρωτάνε για μενα. Γενικά αν δεις τον έναν από εμάς ψάχνεις τον άλλον. Νιώθω ότι έχω μια εξάρτηση μαζί του (ισχύει το ίδιο και για αυτόν αλλά εφόσον εγώ γράφω α μιλάω για το τι νιώθω εγώ). Και αυτό που νιώθω.. είναι ότι τον αγαπώ, ότι θέλω να μαι συνέχεια μαζί του. Και δεν τον βαριέμαι απλά τον θέλω να ναι δίπλα μου. Αν εξαιρέσει κανείς το σεξ, είναι λες και είμαστε σε σχέση.Από μικρά κοιμόμασταν μαζί, οι γονείς μας μας χώριζαν γενικά κοιμόμασταν κρυφά μαζί όο μπορούσαμε. Μέχρι και κρυφά βγαίναμε μαζί. Γυμναστήριο πάμε μαζι πάντα. Έχουμε κάνει (και τώρα κάνουμε) και μπάνιο μαζί. Ερωτικούς συντρόφους έχουμε και οι 2 κανονικά ανά διαστήματα. Δεν ζηλεύω ούτε ζηλεύει. Αλλά θέλω η σχέση μου να τον αγαπάει. Νιώθω ότι αν δεν τον αγαπάει δεν αγαπάει ούτε εμένα (γενικά το λέω, τώρα είμαι μόνος). Βασικά δεν ξέρω αν είναι νορμάλ όλο αυτό ή όχι.. δεν τον βλέπω ερωτικά αλλά τον θέλω..δεν ξέρω αν βγάζει νόημα. Τον κοιτάω και είμαι ευτυχισμένος.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    312
    Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση.
    Last edited by Aeon; 28-12-2020 at 14:37.

  3. #3
    Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση.
    Last edited by Aeon; 28-12-2020 at 14:37.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    312
    Quote Originally Posted by flame92 View Post
    Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση.
    σε τι ακριβως δεν ηθελες να εισαι απολυτος?στο αν γουσταρεις τον αδερφο σου?καταλαβαινεις ποσο αρρωστο ειναι μονο και μονο η σκεψη και η αμφιβολια?Οχι μονο επειδη ειστε και οι δυο αντρες αλλα και επειδη ειστε και αδερφια,ημαρτον.Οι γονεις σας εχουν τεραστιο μεριδιο σε αυτο που σας ειχαν σιγουρα αυτοκολλητους απο μικρη ηλικια.Nα μην εχεις συχνα παρε δωσε με τον αδερφο σου,αδερφια ειστε οχι σιαμαια.
    Last edited by Aeon; 28-12-2020 at 14:38.

  5. #5
    Quote Originally Posted by fuego21 View Post
    Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση..
    Ίσως φταίει η διατύπωση μου ή ότι γενικά έχω ένα κόλλημα να μην είμαι απόλυτος και παρερμηνεύεται. Δεν έχω αμφιβολίες, δεν τον βλέπω ερωτικά. Ας θεωρήσουμε ότι το είχα διατυπώσει εξαρχής έτσι. Και όπως είπα έχουμε κανονικά σχέσεις δεν μας δημιουργεί κάποιο πρόβλημα στο να αγαπήσουμε κτλ. Σιαμία όχι δεν είμαστε προφανώς, μονοζυγωτικοί δίδθμοι είμαστε. Νομίζω η καραντίνα μας έφερε ακόμα πιο κοντά (όχι ότι υπήρχν και πολλά περιθώρια). Κοιμόμαστε σχεδόν κάθε μέρ μαζί. Το κάναμε από παιδιά αυτό, από σύμπτωση είμαστε και στην ίδια δουλειά αυτό το διάστημα παρότι οι κλάδοι μας είναι ίδιοι αλλά όχι ταυτόσημοι.
    Last edited by Aeon; 28-12-2020 at 14:38.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    312
    Quote Originally Posted by flame92 View Post
    Ίσως φταίει η διατύπωση μου ή ότι γενικά έχω ένα κόλλημα να μην είμαι απόλυτος και παρερμηνεύεται. Δεν έχω αμφιβολίες, δεν τον βλέπω ερωτικά. Ας θεωρήσουμε ότι το είχα διατυπώσει εξαρχής έτσι. Και όπως είπα έχουμε κανονικά σχέσεις δεν μας δημιουργεί κάποιο πρόβλημα στο να αγαπήσουμε κτλ. Σιαμία όχι δεν είμαστε προφανώς, μονοζυγωτικοί δίδθμοι είμαστε. Νομίζω η καραντίνα μας έφερε ακόμα πιο κοντά (όχι ότι υπήρχν και πολλά περιθώρια). Κοιμόμαστε σχεδόν κάθε μέρ μαζί. Το κάναμε από παιδιά αυτό, από σύμπτωση είμαστε και στην ίδια δουλειά αυτό το διάστημα παρότι οι κλάδοι μας είναι ίδιοι αλλά όχι ταυτόσημοι.
    Καταλαβαινω οτι το δεσιμο στα διδυμα ειναι πιο εντονο,αλλα καποια στιγμη ισως κανετε τις δικες σας οικογενειες,η καποιος αλλαξει εργασιακο περιβαλλον η και χωρα και σπιτι κλπ,εκει τι θα κανεις?πως θα το διαχειριστεις?ξεκινα να κρατας αποστασεις απο τωρα.

  7. #7
    Quote Originally Posted by fuego21 View Post
    Καταλαβαινω οτι το δεσιμο στα διδυμα ειναι πιο εντονο,αλλα καποια στιγμη ισως κανετε τις δικες σας οικογενειες,η καποιος αλλαξει εργασιακο περιβαλλον η και χωρα και σπιτι κλπ,εκει τι θα κανεις?πως θα το διαχειριστεις?ξεκινα να κρατας αποστασεις απο τωρα.
    Καλά το εργασιακό περιβάλλον είναι τελείως προσωρινό. Απλά προέκυψαν κάποιες ανάγκες και πιάσαμε δεύτερη δουλειά, πήραν εμένα και μετά πρότεινα εκείνον. Το καλοκαίρι ξεκίνησε αυτό και σε καναδυο μηνες θα τελειώσει. Για το να αλλάξουμε σπίτι το χω σκεφτεί και το χουμε συζητήσει. Μένουμε με τη μητέρα μας αλλά λέγαμε να πάμε φαντάροι σχετικά άμεσα και να πιάσουμε δικό μας σπίτι. Αποστάσεις δεν ξέρω αν γίνεται και δεν ξέρω τι θα μπορούσα να κάνω. Σκέψου ότι αν χτυπάει η καρδιά του γρήγορα είναι λες και χτυπάει και η δικιά μου περίεργα. Όσο είχαμε σχέσεις βγαίναμε φουλ τετράδες. Τώρα αν παντρευτεί/παντρευτώ/παντρευτούμε δεν ξέρω τι θα γίνει.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    312
    Quote Originally Posted by flame92 View Post
    Καλά το εργασιακό περιβάλλον είναι τελείως προσωρινό. Απλά προέκυψαν κάποιες ανάγκες και πιάσαμε δεύτερη δουλειά, πήραν εμένα και μετά πρότεινα εκείνον. Το καλοκαίρι ξεκίνησε αυτό και σε καναδυο μηνες θα τελειώσει. Για το να αλλάξουμε σπίτι το χω σκεφτεί και το χουμε συζητήσει. Μένουμε με τη μητέρα μας αλλά λέγαμε να πάμε φαντάροι σχετικά άμεσα και να πιάσουμε δικό μας σπίτι. Αποστάσεις δεν ξέρω αν γίνεται και δεν ξέρω τι θα μπορούσα να κάνω. Σκέψου ότι αν χτυπάει η καρδιά του γρήγορα είναι λες και χτυπάει και η δικιά μου περίεργα. Όσο είχαμε σχέσεις βγαίναμε φουλ τετράδες. Τώρα αν παντρευτεί/παντρευτώ/παντρευτούμε δεν ξέρω τι θα γίνει.
    Οταν κλανει αυτος,κλανεις και συ?.Οι γονεις σας πως αντιμετωπιζουν την ολη κατασταση?28 χρονων μαντραχαλοι να κοιμαστε στο ιδιο κρεβατι,δε το λες και το πιο φυσιολογικο πραγμα

  9. #9
    Quote Originally Posted by fuego21 View Post
    Οταν κλανει αυτος,κλανεις και συ?.Οι γονεις σας πως αντιμετωπιζουν την ολη κατασταση?28 χρονων μαντραχαλοι να κοιμαστε στο ιδιο κρεβατι,δε το λες και το πιο φυσιολογικο πραγμα
    Ο μπαμπάς δεν ζει. Αλλα πχ παιδιά κοιμόμασταν σε δύο κρεβατάκια μετά μας πήραν μια κουκέτα και το μισό βραδυ τέντωνε το χέρι του και εγώ το άπλωνα κάτω και κρατιόμασταν. Και κάπως έτσι συνεχίστηκε. Μπορεί να κοιμη8ούμε και χωριστά αλλά τελευταία σχεδόν πάντα μαζί εκτός και αν δολεύουμε. Δεν κάνουμε κάτι περίεργο οταν κοιμόμαστε. Περάσαμε και κορωνοϊό μαζί.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    312
    Quote Originally Posted by flame92 View Post
    Ο μπαμπάς δεν ζει. Αλλα πχ παιδιά κοιμόμασταν σε δύο κρεβατάκια μετά μας πήραν μια κουκέτα και το μισό βραδυ τέντωνε το χέρι του και εγώ το άπλωνα κάτω και κρατιόμασταν. Και κάπως έτσι συνεχίστηκε. Μπορεί να κοιμη8ούμε και χωριστά αλλά τελευταία σχεδόν πάντα μαζί εκτός και αν δολεύουμε. Δεν κάνουμε κάτι περίεργο οταν κοιμόμαστε. Περάσαμε και κορωνοϊό μαζί.
    εδω γιατι μπηκες?για να δεις πως το βλεπουν οι αλλοι,στο αν ειναι φυσιολογικο η οχι?Σε προβληματιζει καθολου η κατασταση αυτη?

  11. #11
    Quote Originally Posted by fuego21 View Post
    εδω γιατι μπηκες?για να δεις πως το βλεπουν οι αλλοι,στο αν ειναι φυσιολογικο η οχι?Σε προβληματιζει καθολου η κατασταση αυτη?
    Θέλω να το συζητήσω με οποινδήποτε έχει διάθεση και να μου πει τη γνώμη του. Δεν ξέρω αν θα έπρεπε να με απασχολεί και αν είναι φυσιολογικό ή όχι. Ξέρω ότι απλά είμαι κολλημένος μαζι του.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    381
    Καλησπέρα φλειμ. Δεν έχω πολυκαταλαβει ποιο είναι ακριβώς το θέμα σου? Δηλαδή λες είσαι κολλημένος με τον αδελφό σου? Κολλημένος ως προς τι? Τι σημαίνει ακριβώς το κολλημένος? Κάνςτε δηλαδή πράγματα μαζι σαν κολλητοί? Συζητάτε τα προσωπικά σας. Πιο πάνω λες ότι δεν είσαι ερωτευμένος μαζί του. Πιο κάτω λες είσαι κολλημένος. Δεν βγάζω και πολύ νόημα προσωπικά.

    Με τον αδελφό σου τα συζητάτε όλα? Πχ γκόμενικα κτλ? Αν έχεις εξάρτηση από αυτόν, καλο θα ήταν να το σταματήσεις γιατί όπως λέει και ο φουεγκο μπορεί η ζωή να τα φέρει έτσι που για το χψ λόγο να πάρετε διαφορετικούς δρόμους. Τι θα κάνεις τότε? Αν πχ παντρευτεί ο αδελφός σου, θα πηγαίνεις να κοιμάσαι μαζί του?

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    381
    Επίσης ο αδελφός σου τι λέει για όλα αυτά? Νομίζεις νιώθει το ίδιο. Πάντως κι εγώ δεν το θεωρώ και το πιο φυσιολογικό πράγμα στον κόσμο να κάνετε μπανιο μαζί. Σόρρυ κιόλας. Και λες ότι με εξαίρεση το σεξ είναι σαν να είστε σε σχέση. Εκτός αν μας τρολλαρεις κομματακι

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Quote Originally Posted by flame92 View Post
    Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους. θα ήθελα να συζητήσω με κάποιον αυτό το πρόβλημα και να μου πειτε τι νομίζετε. Έχω απίστευτο κόλλημα με τον αδερφό μου. Είμαστε άντρες και δίδυμοι. Δεν το πάω στο ερωτικό, τουλάχιστον νομίζω ότι δεν το πάω στο ερωτικό. Ήματαν πάντα πολύ δεμένοι. Στο σχολείο προσπθούσαν οι δάσκαλοι και οι καθηγητές να μας χωρίσουν για να μην είμαστε όλη την ήωρα μαζί. Παρέες πάντα είχαμε και συνήθως διαφορετικές. Παρόλα αυτά οι "έξω" μας αντιμετωπίζουν σαν ένα. Όλοι με ρωτάνε για εκείνον και όλοι τον ρωτάνε για μενα. Γενικά αν δεις τον έναν από εμάς ψάχνεις τον άλλον. Νιώθω ότι έχω μια εξάρτηση μαζί του (ισχύει το ίδιο και για αυτόν αλλά εφόσον εγώ γράφω α μιλάω για το τι νιώθω εγώ). Και αυτό που νιώθω.. είναι ότι τον αγαπώ, ότι θέλω να μαι συνέχεια μαζί του. Και δεν τον βαριέμαι απλά τον θέλω να ναι δίπλα μου. Αν εξαιρέσει κανείς το σεξ, είναι λες και είμαστε σε σχέση.Από μικρά κοιμόμασταν μαζί, οι γονείς μας μας χώριζαν γενικά κοιμόμασταν κρυφά μαζί όο μπορούσαμε. Μέχρι και κρυφά βγαίναμε μαζί. Γυμναστήριο πάμε μαζι πάντα. Έχουμε κάνει (και τώρα κάνουμε) και μπάνιο μαζί. Ερωτικούς συντρόφους έχουμε και οι 2 κανονικά ανά διαστήματα. Δεν ζηλεύω ούτε ζηλεύει. Αλλά θέλω η σχέση μου να τον αγαπάει. Νιώθω ότι αν δεν τον αγαπάει δεν αγαπάει ούτε εμένα (γενικά το λέω, τώρα είμαι μόνος). Βασικά δεν ξέρω αν είναι νορμάλ όλο αυτό ή όχι.. δεν τον βλέπω ερωτικά αλλά τον θέλω..δεν ξέρω αν βγάζει νόημα. Τον κοιτάω και είμαι ευτυχισμένος.
    Χριστουγεννα καλα φιλε μου.
    Δεν ειναι αρρωστο αυτο που νιωθεις, απεναντιας νομιζω οτι ειναι λογικο και ομορφο, αφου εχετε κοπελες και οι δυο σας, εχετε παρεες, εχετε κανονικη ζωη, για ποιο λογο να νιωθεις τυψεις? Προσωπικα πριν πολλα χρονια γνωριζα κοριτσια διδυμες, και αυτες ηταν καπως σαν εσας, στο σχολειο, βεβαια αυτες το εκριβαν αλλα εγω το ειχα καταλαβει οτι ηταν παρα πολυ δεμενες οταν μια φορα σε μια προσωπικη στιγμη με την μια αδελφη, εβαλε τα κλαματα , και ξαφνικα ! παρα το οτι ηταν πολυ μακρια η αλλη , η αδελφη της δλδ ηρθε με δυναμη και τσαμπουκα και μου την ειπε ασχημα και με τσαμπουκα να φερομαι στην αδελφη της με πιο καλο τροπο και με τρυφεροτητα!, θυμαμαι μου ειχε κανει τεραστια εντυπωση το πως καταλαβε απο τοσο μακρια που ηταν το τι εγινε.Τα αδελφια που ερχεστε μαζι στη ζωη, μαλον εχετε και καποιες ξεχωριστες ικανοτητες που οι αλλοι δεν τις καταλαβαινουμε, μην νιωθεις λοιπον τυψεις για αυτες! Απο την στιγμη που δεν εχεις κατι το σεξουαλικο η το ερωτικο για τον αδελφο σου , τοτες θα πρεπει να παψεις να εχεις τυψεις και να εχεις χαρα και υπερηφανια!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    375
    flame92,
    εγώ αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι για να το ανεβάσεις ποστ, κάτι σε προβληματίζει αλλά δεν είναι ξεκάθαρο τι σε προβληματίζει κιόλας.
    Τι σημαίνει για σένα η λέξη "φυσιολογικό";
    Αυτό που συνηθίζεται αυτό που δέχονται ή επιδοκιμάζουν οι άλλοι;
    Η "φυσιολογικό" είναι αυτό που είναι λειτουργικό;
    Για μένα φυσιολογικό είναι αυτό που είναι λειτουργικό.
    Οπότε η ερώτησή μου είναι απλή.
    Ποιες είναι οι επιπτώσεις του να είσαι κολλημένος με τον αδερφό σου;
    Σε κάνει ή δεν σε κάνει λειτουργικό ως άτομο και με ποιους τρόπους;
    Νομίζω αυτές είναι οι ερωτήσεις που πρέπει να αναρωτηθείς για να καταλάβεις τι σε προβληματίζει και τι όχι.

Page 1 of 9 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Αφορά τον αδερφό μου
    By nikos04 in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 7
    Last Post: 19-09-2017, 23:45
  2. Πως να βοηθησω τον αδερφο μου?
    By pinko8 in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 9
    Last Post: 25-05-2014, 09:59
  3. έχω πρόβλημα με τον αδερφό μου...
    By apostolia in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 15
    Last Post: 14-01-2013, 16:54
  4. ΠΩΣ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΩ ΤΟΝ ΑΔΕΡΦΟ ΜΟΥ???
    By Sadroula in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 10
    Last Post: 18-05-2010, 14:46

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •