Γενικευμένη αγχώδης διαταραχή οποίος μπορεί να βοηθήσει παρακαλώ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
  1. #1

    Γενικευμένη αγχώδης διαταραχή οποίος μπορεί να βοηθήσει παρακαλώ

    Καλημέρα και χρόνια πολλά είμαι σε αγωγή για γενικευμένη αγχώδης διαταραχή ένα χρόνο και κάτι αφού δεν μπορούσα να τα παλέψω μόνο μου ξεκίνησα 10 mg escitalopram για 1 χρόνο και σε συνεννόηση με την γιατρό μου και ύστερα απο κάποιες αγχώδης καταστάσεις πήγαμε στα 15 και μετά απο 1 μήνα στα 20 αν ξέρεις κάποιος σε πόσο καιρό βλέπουμε αποτελέσματα αυτή την στιγμή έχω μια φοβία ποιο πολύ ότι θα ξανά περάσω τα ίδια και δημιουργό ένα άγχος ένα κόμπο στο στομάχι και μου έχει κοπεί λίγο η όρεξη για φαγητό αν ξέρει κάποιος να με βοηθήσει παρακαλώ
    Κάνω κάποιες αρνητικές σκέψεις ένα για ένα χρόνο ήμουν πάρα πολύ καλά γίνεται μετά απο κάποια στιγμή να μην σε πιάνουν τα αντικαθλιπτηκα
    Σας ευχαριστώ όλους

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    129
    Quote Originally Posted by Δημήτρης123 View Post
    Καλημέρα και χρόνια πολλά είμαι σε αγωγή για γενικευμένη αγχώδης διαταραχή ένα χρόνο και κάτι αφού δεν μπορούσα να τα παλέψω μόνο μου ξεκίνησα 10 mg escitalopram για 1 χρόνο και σε συνεννόηση με την γιατρό μου και ύστερα απο κάποιες αγχώδης καταστάσεις πήγαμε στα 15 και μετά απο 1 μήνα στα 20 αν ξέρεις κάποιος σε πόσο καιρό βλέπουμε αποτελέσματα αυτή την στιγμή έχω μια φοβία ποιο πολύ ότι θα ξανά περάσω τα ίδια και δημιουργό ένα άγχος ένα κόμπο στο στομάχι και μου έχει κοπεί λίγο η όρεξη για φαγητό αν ξέρει κάποιος να με βοηθήσει παρακαλώ
    Κάνω κάποιες αρνητικές σκέψεις ένα για ένα χρόνο ήμουν πάρα πολύ καλά γίνεται μετά απο κάποια στιγμή να μην σε πιάνουν τα αντικαθλιπτηκα
    Σας ευχαριστώ όλους
    Το πιο μεγάλο χρονικό διάστημα που χρειάζονται τα αντικαταθλιπτικά να αρχίσουν να δρουν είναι στη ΓΑΔ και στην ΙΨΔ, χρειάζονται γύρω στις 8-12 εβδομάδες, ενώ στην κατάθλιψη έχουν αποτελέσματα πολύ πιο γρήγορα. Αν σε πιάνει ένα αντικαταθλιπτικό σημαίνει ότι θα σε πιάνει συνήθως συνέχεια, απλά όταν αλλάζουν οι συνθήκες (πχ αλλαγές στη ζωή , νέες στρεσογόνες καταστάσεις κτλ) μπορεί να μην σε πιάνει η υπάρχουσα δόση και να χρειάζεται αύξηση ή και η προσθήκη και αλλού αντικαταθλιπτικου.

  3. #3
    Στον 1 χρόνο δεν είχα κάνα πρόβλημα ήμουν πολύ καλά σε ευχαριστώ πάρα πολύ θα κάνω υπομονή γιατί έχουν περάσει μόνο 3 βδομάδες απο την αύξηση μόνο και ελπίζω όλα να πάνε καλύτερα

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    129
    Quote Originally Posted by Δημήτρης123 View Post
    Στον 1 χρόνο δεν είχα κάνα πρόβλημα ήμουν πολύ καλά σε ευχαριστώ πάρα πολύ θα κάνω υπομονή γιατί έχουν περάσει μόνο 3 βδομάδες απο την αύξηση μόνο και ελπίζω όλα να πάνε καλύτερα
    Εφόσον όπως είπες και εσύ υπήρχαν κάποια στρεσογόνα γεγονότα είναι λογικό να μην επαρκούσε η υπάρχουσα δόση. Τρεις εβδομάδες είναι πολύ μικρό χρονικό διάστημα, στην αρχή η αύξηση δόσης δημιουργεί επιπλέον άγχος σου έχει δημιουργήσει εσένα;;;

  5. #5
    Όχι δεν μπορώ να πω ότι δημιούργησε το ίδιο είχα πριν απλά μερικές μέρες φεύγει τελείως και μόλις κάνω μια σκέψη αρνητική έρχεται πάλι ελπίζω να δω βελτίωση μετά την αύξηση και να είμαι λιγάκι καλύτερα
    Εσένα σε έχουν βοηθήσει;; αν παίρνεις

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    129
    Quote Originally Posted by Δημήτρης123 View Post
    Όχι δεν μπορώ να πω ότι δημιούργησε το ίδιο είχα πριν απλά μερικές μέρες φεύγει τελείως και μόλις κάνω μια σκέψη αρνητική έρχεται πάλι ελπίζω να δω βελτίωση μετά την αύξηση και να είμαι λιγάκι καλύτερα
    Εσένα σε έχουν βοηθήσει;; αν παίρνεις
    Εγώ πάσχω από ΙΨΔ που δημιουργεί άγχος, παίρνω την παροξετινη, μεγάλη ιστορία τα είχα σταματήσει και υποτροπιασα και δεν μπορώ να συνέλθω ακόμη. Από την εμπειρία μου βοηθούν πάρα πολύ, απλά αν έχεις πολύ άγχος οι γιατροί ώσπου να πιάσουν τα αντικαταθλιπτικά συνταγογραφουν και βενζοδιαζεπίνες, δεν σου έγραψε κάποιο αγχολυτικο;;

  7. #7
    Μου έχει γράψει παίρνω κάποιες φορές που είμαι αρκετά
    Στην αύξηση μπορεί να βιώνω παρενέργειες όπως όταν ξεκίνησα την αγωγή;; ξέρεις;;
    Έχω ένα κόμπο στο στομάχι είμαι σίγουρος ότι είναι απο άγχος αυτό μου είπε και η γιατρός μου

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Χρόνια πολλά. Κάνε υπομονή και θα σε πιάσει. Λειτουργεί σωρευτικα με τον χρόνο η εσιταλοπραμη. Μην έχεις συνεχώς το μυαλό σου σ'αυτό ή στο σώμα σου. Ασχολησου με τα ενδιαφέροντα σου, με τη ζωή σου γενικότερα. Το φάρμακο είναι μόνο ένα μικρό κομμάτι της θεραπείας.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    129
    Quote Originally Posted by Δημήτρης123 View Post
    Μου έχει γράψει παίρνω κάποιες φορές που είμαι αρκετά
    Στην αύξηση μπορεί να βιώνω παρενέργειες όπως όταν ξεκίνησα την αγωγή;; ξέρεις;;
    Έχω ένα κόμπο στο στομάχι είμαι σίγουρος ότι είναι απο άγχος αυτό μου είπε και η γιατρός μου
    Συνήθως όταν αυξάνονται οι δόσεις των αντικαταθλιπτικων επιδεινώνουν τα συμπτώματα του άγχους και αυξάνουν τις παρενέργειες για κάποιο χρονικό διάστημα.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    129
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Χρόνια πολλά. Κάνε υπομονή και θα σε πιάσει. Λειτουργεί σωρευτικα με τον χρόνο η εσιταλοπραμη. Μην έχεις συνεχώς το μυαλό σου σ'αυτό ή στο σώμα σου. Ασχολησου με τα ενδιαφέροντα σου, με τη ζωή σου γενικότερα. Το φάρμακο είναι μόνο ένα μικρό κομμάτι της θεραπείας.
    Χρόνια πολλά επίσης. Επειδή τα έχω βιώσει και βιώνω παρόμοια πράγματα, είναι δύσκολο να πεις σε έναν άνθρωπο που είναι σε αυτή την κατάσταση προσπάθησε μόνος σου, αν αρχίσουν να δρουν τα φάρμακα και μπορέσει να βγεί από αυτό το πηγάδι τότε ναι , είναι άνθρωποι που δεν έχουν τη δύναμη να βγούνε από το σπίτι τους και αυτοί χρειάζονται σίγουρα φαρμακευτική αγωγή.

  11. #11
    Είναι πολύ δύσκολο όντως και όταν προσπαθώ να κάνω υπομονή με όλο αυτό ελπίζω να τα καταφέρω και να είμαι όπως πριν με την βοήθεια τον χαπιών γιατί χωρίς αυτά δεν ξέρω σε τι κατάσταση θα ήμουν σας ευχαριστώ πάντως πάρα πολύ

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Quote Originally Posted by geraki View Post
    Χρόνια πολλά επίσης. Επειδή τα έχω βιώσει και βιώνω παρόμοια πράγματα, είναι δύσκολο να πεις σε έναν άνθρωπο που είναι σε αυτή την κατάσταση προσπάθησε μόνος σου, αν αρχίσουν να δρουν τα φάρμακα και μπορέσει να βγεί από αυτό το πηγάδι τότε ναι , είναι άνθρωποι που δεν έχουν τη δύναμη να βγούνε από το σπίτι τους και αυτοί χρειάζονται σίγουρα φαρμακευτική αγωγή.
    Δεν κατάλαβες τι είπα. Δεν του είπα να προσπαθήσει μόνος του χωρίς φαρμακευτική αγωγή.

  13. #13
    Μίλησα με την γιατρό μου μου είπε ότι είναι λίγο νωρίς να δεις αποτελέσματα οπότε πρέπει να κάνω υπομονή

  14. #14
    Member
    Join Date
    Jun 2022
    Posts
    34
    Τελικά αυτή η αγχώδης διαταραχή περνάει ποτέ πλήρως η είμαστε αναγκασμένοι να ζούμε με αυτό? Εγώ εδώ και χρόνια δεν έχω βρει τον εαυτό μου, βέβαια δεν έχω κάνει θεραπεία όπως έπρεπε από την αρχή, το προσπαθούσα μόνη μου. Οταν βλέπω ανθρώπους ήρεμους και ψύχραιμος λέω γιατί όχι και εγώ

  15. #15
    Member
    Join Date
    Jun 2022
    Posts
    34
    Τόσο πολύ καιρό θέλει Ε? Άρα πρέπει να ολπιστεις με υπομονή μέχρι να φύγει

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Παρακαλω ας βοηθήσει οποίος μπορεί
    By Red Leged in forum Άλλες Ειδικές Φοβίες
    Replies: 3
    Last Post: 19-03-2019, 17:12
  2. Γενικευμένη αγχώδης διαταραχή
    By Billouthor in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 02-01-2017, 12:56
  3. βοηθεια!γενικευμενη αγχωδης διαταραχη...
    By anxious4ever in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 68
    Last Post: 04-01-2016, 16:30
  4. Γενικευμενη Αγχωδης Διαταραχη
    By Unbreakable in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 24
    Last Post: 29-01-2015, 15:24
  5. Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή (Γ.Α.Δ)
    By PETRAN in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 23
    Last Post: 28-09-2009, 03:19

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •