Σκωληκοειδίτιδα - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 31 to 45 of 51
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,789
    Quote Originally Posted by Chaos1 View Post
    Νομίζω ότι το πιο ασφαλές για σένα θα είναι να σε δει ένας γιατρός. Έχεις πόνο στην κοιλιά που μάλλον δε σου μοιάζει με πόνο ευερέθιστου εντέρου, αλλιώς δε θα έγραφες εδώ, κι επιπλέον σε τρώει το άγχος. Ξέρω ότι είναι μια περίεργη εποχή για να τρέχει κανείς στα επείγοντα, αλλά μόνο εκεί μπορούν να γίνουν οι απαραίτητες εξετάσεις και να ησυχάσεις. Μέχρι να δεις τι είναι, πίνε αρκετό νερό και τρώγε πολύ ελαφρά. Η θερμοκρασία και η πίεσή σου είναι φυσιολογικές, επιπλέον, στη σηψαιμία η πίεση πέφτει, δεν ανεβαίνει.
    Αν παω στα επειγοντα δεν θα με δουν καν γιατι με ξερουν, αυτο εγινε και την τελευταια φορα που πηγα λογω δυσπεψιας οταν δεν με ειχε πιασει το αντιοξινο. Εχω παει αρκετες φορες και εν μεσω κοβιντ, δεν με αγχωνει αυτο αλλα δεν μου προσφερουν κατι. Γιατρος με ειδε πριν μια βδομαδα και με ψηλαφισε. Τοτε ομως δεν ενιωθα την ενοχληση χαμηλα. Ψηλαφιση κανω και μονος μου, δεν νιωθω εντονο πονο στην πιεση αλλα υπαρχει μια ευαισθησια που συνηθως δεν εχω στο συγκεκριμενο σημειο.

    Δεν ποναω καπου αυτη τη στιγμη, καποιες σουβλιες ενιωσα. Οταν αγχωνομαι δεν μπορω να κρινω αν το εχω ξανανιωσει. Μπορει να παρω τον γαστρεντερολογο μου αυριο να δω τι θα μου πει.

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    αλεξία καλα εισαι ? χρονια πολλα σου ευχομαι.....
    Χρόνια Πολλά Mac με υγεία και ηρεμία!
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    339
    Οκ, αν δεν πονάς, κοιμήσου. Αύριο είναι μια άλλη μέρα.

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Αλεξία10 View Post
    Χρόνια Πολλά Mac με υγεία και ηρεμία!
    Σευχαριστω Αλεξία , και σεσενα ευχομαι υγεια και ηρεμια , και στον φιλο μας σκιουρο8......

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Σευχαριστω Αλεξία , και σεσενα ευχομαι υγεια και ηρεμια , και στον φιλο μας σκιουρο8......
    Όλοι την ηρεμία ψάχνουμε. Το ίδιο εύχομαι και για τον Σκίουρο και για όλους όσους παλεύουν με ψυχολογικά. Να έχουν υγεία ψυχική και σωματική!
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,789
    Quote Originally Posted by Chaos1 View Post
    Οκ, αν δεν πονάς, κοιμήσου. Αύριο είναι μια άλλη μέρα.
    Νιωθω ενοχληση ομως περιστασιακα. Οπως οταν εχεις αερια, αλλα δεν εχω ή τουλαχιστον δεν κινουνται. Θα στειλω μνμ στον γαστρεντερολογο μπυ στο βαιμπερ αλλα θα το δει αυριο.

    Ναι θα κοιμηθω, απλα ειμαι σε επιφυλακη αν νοωσω κατι εντονο να καλεσω ασθενοφορο.

    Θα σας πω σε λιγο τα ζωτικα μου σε υπτια θεση, θα ξαναμετρησω και θερμοκρασια.

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Αλεξία10 View Post
    Όλοι την ηρεμία ψάχνουμε. Το ίδιο εύχομαι και για τον Σκίουρο και για όλους όσους παλεύουν με ψυχολογικά. Να έχουν υγεία ψυχική και σωματική!
    πω , πω , ναι τα ψυχολογικα , οπως ταχουμε ξαναπει, ειναι μεγαλη πληγη......

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,789
    Με ακροαστηκα με το στηθοσκοπιο και ακουω γουργουρητα και χαμηλα και στο στομαχι. Κινητικοτητα.

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,789
    Update ζωτικων
    Οξυγονο:100%
    Παλμοι:53
    Θερμοκρασια: 36.3
    Πιεση: 105/55

    Επεσε πολυ η διαστολικη μου και σε σχεση με τη συστολικη μου συνηθως εχουν 30 μοναδες διαφορα , οχι τοσο πολυ.

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Update ζωτικων
    Οξυγονο:100%
    Παλμοι:53
    Θερμοκρασια: 36.3
    Πιεση: 105/55

    Επεσε πολυ η διαστολικη μου και σε σχεση με τη συστολικη μου συνηθως εχουν 30 μοναδες διαφορα , οχι τοσο πολυ.
    Τέλεια ζωτικά έχεις.
    Και αυτό που άκουσες στο στηθοσκοπιο είναι φυσιολογικό, το έχω ακούσει και εγώ
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,397
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Εδω και μερικες μερες νιωθω ανορεξια. Ειχα μαλακα κοπρανα αλλα κανονικη κενωση μια φορα την ημερα αλλα τις τελευταιες δυο ημερες ειχα δυσκοιλιοτητα με μαλακα κοπρανα. Εχω ιστορικο οισοφαγιτιδας και στομαχου γενικα. Με ειχε δει ο γιατρος μου πριν μια βδομαδα και με την κλινικη εξεταση εντοπιζοταν ο πονος κυροως στο στομαχι. Απο χθες ομως νιωθω περιστασιακες σουβλιες γυρω απο τον αφαλο και κατω δεξια. Ενιωσα επισης σουβλιες με την κινηση κατω δεξια. Δεν εχω πυρετο. Φοβαμαι οτι ειναι σκωληκοειδίτιδα και θα σπασει. Δεν ξερω τι να κανω. Να παω στα επειγοντα;
    Καλημερα!

    Δεν χρειαζεται να πας σε κανεναν νοσοκομειο ..
    Μια απλη εξεταση αιματος θα δειξουν τα λευκα σου σε τι κατσταση εισαι .Επειτα κανεις και εναν υπέρηχο κοιλιάς και αν αυτα και τα δυο ειναι καθαρα τοτε μπορει να κανεις οπως σου ειπε ο γιατρος σου, μικρους κολικους εντέρου που εχουν ακριβως τα ιδια συπτωματα ..

    Εκανε ο γιος μου εγχείρηση και τον προλάβαμε στο τσακ ...χωρις καμια ενόχληση πιο πριν, ξαφνικα τον επιασε αφορητος πονος και εμετος ...
    Ενα μονο γεγονος που μπορει να ηταν τυχαιο ή οχι ηταν οτι ενα μηνα πριν ειχε παλι πονακια με εμετους και διάρροιες ,αλλα τοτε ολες του οι εξετασεις ηταν καθαρες και το απεδωσαν μαλλον σε γαστρεντεριτιδα,εχει και αυτη παρομοια συπτωματα ...
    Την μερα του περιστατικου ομως η κοιλια του ηταν πετρα και δεν μπορουσε να κανει βημα ..Μαλιστα στην κλινικη εξεταση απο τον χειρούργο οχι απλως πεταχτηκε οταν απλος τον ακουμπησε στο σημειο ,εχεσε το χρωμα του απο τον πονο ...
    Παρ ολη την κρισιμότητα μεσα σε μια ωρα χειρουργηθηκε κιολας και ολα πηγαν μια χαρα !
    Δεν σκαει τοσο ευκολα ...Δινει τρελα σημαδια πιο πριν ,μην αγχώνεσαι τζαμπα.

    Τα συπτωματα της σκωληκοειδής απόφυσης ετσι και σε πιασουν οχι χρονο να μπεις να γραψεις εδω μεσα δεν θα μπορεις αλλα ουτε κουραγιο να καλεσεις ασθενοφορο δεν θα βρεις απο τον πονο που κανει ..

    Ηρεμησε και κανε τουλαχιστον μια απλη αιματολογικη σε ενα εργαστηριο δεν ειναι αναγκη να πας νοσοκομειο ετσι πως εχει η κατσταση .
    Να σου πω οτι και τα λευκα σου να ειναι ανεβασμενα για χειρουργειο δεν πας ,ειχε περιστατικο διπλα μας που τον εβαλαν αντιβιωση και συνηλθε ,δεν γινεται παντα χειρουργειο,συμβαλουν και αλλοι παραγοντες ,γιατι μπορει να ειναι και καποια λοιμωξη του γενικου εντερου,αλλωστε αυτη ειναι η σκωληκοειδής ενα κομματι απο το εντερο μας ...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,789
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Καλημερα!

    Δεν χρειαζεται να πας σε κανεναν νοσοκομειο ..
    Μια απλη εξεταση αιματος θα δειξουν τα λευκα σου σε τι κατσταση εισαι .Επειτα κανεις και εναν υπέρηχο κοιλιάς και αν αυτα και τα δυο ειναι καθαρα τοτε μπορει να κανεις οπως σου ειπε ο γιατρος σου, μικρους κολικους εντέρου που εχουν ακριβως τα ιδια συπτωματα ..

    Εκανε ο γιος μου εγχείρηση και τον προλάβαμε στο τσακ ...χωρις καμια ενόχληση πιο πριν, ξαφνικα τον επιασε αφορητος πονος και εμετος ...
    Ενα μονο γεγονος που μπορει να ηταν τυχαιο ή οχι ηταν οτι ενα μηνα πριν ειχε παλι πονακια με εμετους και διάρροιες ,αλλα τοτε ολες του οι εξετασεις ηταν καθαρες και το απεδωσαν μαλλον σε γαστρεντεριτιδα,εχει και αυτη παρομοια συπτωματα ...
    Την μερα του περιστατικου ομως η κοιλια του ηταν πετρα και δεν μπορουσε να κανει βημα ..Μαλιστα στην κλινικη εξεταση απο τον χειρούργο οχι απλως πεταχτηκε οταν απλος τον ακουμπησε στο σημειο ,εχεσε το χρωμα του απο τον πονο ...
    Παρ ολη την κρισιμότητα μεσα σε μια ωρα χειρουργηθηκε κιολας και ολα πηγαν μια χαρα !
    Δεν σκαει τοσο ευκολα ...Δινει τρελα σημαδια πιο πριν ,μην αγχώνεσαι τζαμπα.

    Τα συπτωματα της σκωληκοειδής απόφυσης ετσι και σε πιασουν οχι χρονο να μπεις να γραψεις εδω μεσα δεν θα μπορεις αλλα ουτε κουραγιο να καλεσεις ασθενοφορο δεν θα βρεις απο τον πονο που κανει ..

    Ηρεμησε και κανε τουλαχιστον μια απλη αιματολογικη σε ενα εργαστηριο δεν ειναι αναγκη να πας νοσοκομειο ετσι πως εχει η κατσταση .
    Να σου πω οτι και τα λευκα σου να ειναι ανεβασμενα για χειρουργειο δεν πας ,ειχε περιστατικο διπλα μας που τον εβαλαν αντιβιωση και συνηλθε ,δεν γινεται παντα χειρουργειο,συμβαλουν και αλλοι παραγοντες ,γιατι μπορει να ειναι και καποια λοιμωξη του γενικου εντερου,αλλωστε αυτη ειναι η σκωληκοειδής ενα κομματι απο το εντερο μας ...
    Σε ευχαριατω.

    Υπερηχο μου ειχε γραψει ο γαστρεντερολογος μου τοτε που με ειχε πιασει κατι παρομοιο αλλα λογω του λοκνταουν δεν πηγα να τον κανω. Τοτε πονουσα πιο ψηλα ομως. Θα παω να κανω μια γενικη απο βδομαδας να δω τι παιζει. Θα κανω και CRP που δειχνει αν εχεις φλεγμονη καπου.

    Σημερα ειμαι καπως καλυτερα αν και ακομα νιωθω περιστασιακη ενοχληση. Θα δω πώς θα ειμαι μεσα στη μερα.

    Αυτο που λες βεβαια ειναι ενα προβλημα γιατι μενω και μονος. Αν δεν μπορω να καλεσω ασθενοφορο μορει να λιποθυμησω απο τον πονο και να πεθανω. Συνηθως βεβαια και μεσα στο σπιτι εχω το κινητο στην τσεπη μου, αν τυχον γινει κατι.

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    339
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Καλημερα!

    Δεν χρειαζεται να πας σε κανεναν νοσοκομειο ..
    Μια απλη εξεταση αιματος θα δειξουν τα λευκα σου σε τι κατσταση εισαι .Επειτα κανεις και εναν υπέρηχο κοιλιάς και αν αυτα και τα δυο ειναι καθαρα τοτε μπορει να κανεις οπως σου ειπε ο γιατρος σου, μικρους κολικους εντέρου που εχουν ακριβως τα ιδια συπτωματα ..

    Εκανε ο γιος μου εγχείρηση και τον προλάβαμε στο τσακ ...χωρις καμια ενόχληση πιο πριν, ξαφνικα τον επιασε αφορητος πονος και εμετος ...
    Ενα μονο γεγονος που μπορει να ηταν τυχαιο ή οχι ηταν οτι ενα μηνα πριν ειχε παλι πονακια με εμετους και διάρροιες ,αλλα τοτε ολες του οι εξετασεις ηταν καθαρες και το απεδωσαν μαλλον σε γαστρεντεριτιδα,εχει και αυτη παρομοια συπτωματα ...
    Την μερα του περιστατικου ομως η κοιλια του ηταν πετρα και δεν μπορουσε να κανει βημα ..Μαλιστα στην κλινικη εξεταση απο τον χειρούργο οχι απλως πεταχτηκε οταν απλος τον ακουμπησε στο σημειο ,εχεσε το χρωμα του απο τον πονο ...
    Παρ ολη την κρισιμότητα μεσα σε μια ωρα χειρουργηθηκε κιολας και ολα πηγαν μια χαρα !
    Δεν σκαει τοσο ευκολα ...Δινει τρελα σημαδια πιο πριν ,μην αγχώνεσαι τζαμπα.

    Τα συπτωματα της σκωληκοειδής απόφυσης ετσι και σε πιασουν οχι χρονο να μπεις να γραψεις εδω μεσα δεν θα μπορεις αλλα ουτε κουραγιο να καλεσεις ασθενοφορο δεν θα βρεις απο τον πονο που κανει ..

    Ηρεμησε και κανε τουλαχιστον μια απλη αιματολογικη σε ενα εργαστηριο δεν ειναι αναγκη να πας νοσοκομειο ετσι πως εχει η κατσταση .
    Να σου πω οτι και τα λευκα σου να ειναι ανεβασμενα για χειρουργειο δεν πας ,ειχε περιστατικο διπλα μας που τον εβαλαν αντιβιωση και συνηλθε ,δεν γινεται παντα χειρουργειο,συμβαλουν και αλλοι παραγοντες ,γιατι μπορει να ειναι και καποια λοιμωξη του γενικου εντερου,αλλωστε αυτη ειναι η σκωληκοειδής ενα κομματι απο το εντερο μας ...
    Ανέφερα πριν το νοσοκομείο, επειδή νόμιζα ότι ο Σκίουρος πονάει ακόμα. Επειδή δε θέλουμε να προλαβαίνουμε κάτι στο τσακ, ο κοιλιακό πόνος εξετάζεται από γιατρό σε εύλογο χρόνο, όχι μετά από μέρες. Και επειδή είναι ΣΚ και τα εργαστήρια είναι κλειστά κι επειδή μία γενική αίματος δεν αρκεί, κι επειδή ένας μη γιατρός δεν μπορεί να δίνει συμβουλές για το ποιες εξετάσεις πρέπει να γίνουν, καθώς η κάθε περίπτωση διαφέρει, η μόνη δωρεάν λύση είναι ένα δημόσιο νοσοκομείο. Εάν δεν ψάχνουμε δωρεάν λύση, καλούμε τους γιατρούς SOS που νομίζω κάνουν και αιμοληψία, δεν είμαι σίγουρη. Πάντως σε έναν κοιλιακό πόνο δεν περιμένουμε, καθώς δεν είμαστε γιατροί για να κρίνουμε αν είναι επείγον ή όχι. Ακόμα και τα αγχώδη άτομα με ευερέθιστο έντερο μπορούν να πάθουν μια σκωληκοειδίτιδα, η οποία στους ενήλικες διαδράμει πιο ύπουλα απ’ότι στα παιδιά.
    Τώρα, εάν ο Σκίουρος δεν πονάει πια και είναι καλά τώρα, όλα αυτά είναι περιττά, θα κάτσει σπίτι και θα ακολουθήσει με ηρεμία ό,τι του είπε ο γαστρεντερολόγος.

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,789
    Δεν ποναω αλλα μπορει να με ξαναπιασει σουβλια. Οι γιατροι μου ποτε σχεδον δεν ανησυχουν. Αν συνεχισει θα κατεβω στο κεντρο αυριο το πρωι, ο γαστρεντερολογος μου ειναι απεναντι απο ενα διαγνωστικο. Ή θα παω να κανω μια εξεταση αιματος στο διαγνωστικο του χωριου πρωτα. Τα διαγνωστικα κριτηρια ειναι ειτε υπερηχος ειτε αιματολογικη και παραλληλα κλινικη εξεταση που θα δειξει αν πονας ή οχι. Αν παω ομως τωρα στο νοσοκομειο θα μου φερθουν ασχημα και θα πουν οτι δεν ειμαι επειγον περιστατικο. Την τελευταια φορα ειχα κανει παραπονο στον διοικητη για να με εξετασουν. Ειναι μια αγενεστατη νοσηλευτρια συνηθως που βαζει λογια στους γιατρους. Θα υποβαλλω παραπονο καποια στιγμη γιατι το εχει ξανακανει ενω ειχα παει με ταχυκαρδια, αλλη φορα με αιμοπτυση κλπ και ειχα παει μετα απο συμβουλη του γιατρου μου.

    Αυτη τη στιγμη νιωθω ενοχληση οπως νιωθει κανεις οταν εχει πολυ περιεχομενο το εντερο του. Ειχα μια κενωση πριν και ενω τα κοπρανα ηταν μαλακα,ειχα δυσκοιλιοτητα. Αυτο μου συμβαινει καποιες φορες. Αλλα νιωθω παραλληλα σουβλιες, οχι εντονες,σαν θολος πονος.

    Πιεσα την κοιλια μου και δεν νιωθω καπου πολυ εντονο πονο, απλα ενοχλησεις. Εχω δυσκολια στις κενωσεις ομως και ενω ακουω αερα στο στηθοσκοπιο δεν εχω αερια.

    Ναυτια εχω , αλλα δεν ειναι καινουργιο συμπτωμα, το εχω ενα χρονο. Εφαγα το πρωι κανονικα παντως.

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,397
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Σε ευχαριατω.

    Υπερηχο μου ειχε γραψει ο γαστρεντερολογος μου τοτε που με ειχε πιασει κατι παρομοιο αλλα λογω του λοκνταουν δεν πηγα να τον κανω. Τοτε πονουσα πιο ψηλα ομως. Θα παω να κανω μια γενικη απο βδομαδας να δω τι παιζει. Θα κανω και CRP που δειχνει αν εχεις φλεγμονη καπου.

    Σημερα ειμαι καπως καλυτερα αν και ακομα νιωθω περιστασιακη ενοχληση. Θα δω πώς θα ειμαι μεσα στη μερα.

    Αυτο που λες βεβαια ειναι ενα προβλημα γιατι μενω και μονος. Αν δεν μπορω να καλεσω ασθενοφορο μορει να λιποθυμησω απο τον πονο και να πεθανω. Συνηθως βεβαια και μεσα στο σπιτι εχω το κινητο στην τσεπη μου, αν τυχον γινει κατι.
    Μην κάνεις τέτοια σενάρια με το μυαλό σου δεν βοηθάνε ,ίσα ίσα φορτώνεται με τζάμπα άγχος και το άγχος το πρώτο που χτυπάει είναι στομάχι και έντερο ..
    Απλά σου περιέγραψα την κατάσταση για να δεις πως δεν είναι αυτό που σκέφτεσαι ..Μια σκωληκοειδής απόφυση είναι ύπουλη οκ ,αλλά εντάξει δεν χρειάζεται να είσαι γιατρός για να καταλάβεις ότι τέτοια πονακια δεν είναι κάτι τέτοιο ή τουλάχιστον δεν έχεις το περιθώριο να πας στο νοσοκομείο ...

    Κάνε τις εξετάσεις σου και απέφευγε τα νοσοκομείο καθαρά και μόνο για την προστασία σου από τον ιό .
    Πήγαινε ιδιωτικά και κάνε ότι θες και αν πραγματικά έχεις θέμα ,πάρε τα αποτελέσματα και πήγαινε στα επειγωντα και μετά θα δεις δεν θα μπορούν να σε πουν και τίποτα ..

    Ο υπέρηχος είναι η πρώτη εξέταση μαζί με την αιματολογική που δίνουν όλοι οι γιατροί όταν έχουμε τέτοιες ενοχλήσεις ..
    Κάντες με την ησυχία σου και με ασφάλεια και σου εύχομαι καλά αποτελέσματα !
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •