Σκωληκοειδίτιδα - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234
Results 46 to 51 of 51
  1. #46
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    Απλά έχουν εγκλωβιστεί τα αέρια σε διαφορετικό σημείο του στομάχου. Η θερμοκρασία ανεβαίνει στο υψηλότερο σημείο απόγευμα 5-6 , 36.6-37. Οι κανονικές θερμοκρασίες θεωρούνται με μέτρημα από στόμα. Αν μετράς από μασχάλη, προσθέτεις 0.5 οπότε είσαι μια χαρά. Προσπάθησε να προσθέσεις λαχανικά στη διατροφή σου.

  2. #47
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Σκεφτομαι μηπως ειναι αιμορραγια απο τον οισοφαγο γιατι τα κοπρανα μου ηταν σαν να περιειχαν πολλη βλεννη. Πινω αρκετο νερο. Δεν ποναω βεβαια στον οισοφαγο οπως αλλες φορες. Ισως φταιει και η διατροφη μου. Τελικα δεν νομιζω να ειναι σκωληκοειδιτιδα παντως.

  3. #48
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    339
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Σκεφτομαι μηπως ειναι αιμορραγια απο τον οισοφαγο γιατι τα κοπρανα μου ηταν σαν να περιειχαν πολλη βλεννη. Πινω αρκετο νερο. Δεν ποναω βεβαια στον οισοφαγο οπως αλλες φορες. Ισως φταιει και η διατροφη μου. Τελικα δεν νομιζω να ειναι σκωληκοειδιτιδα παντως.
    Αν είχες αιμορραγία από τον οισοφάγο, θα έκανες εμετό με αίμα. Δεν έχεις τέτοιο πράγμα.

  4. #49
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Είχα κάποιες αιμοπτυσεις εδώ και μήνες. Έχουν αξιολογηθεί από πνευμονολογο και ΩΡΛ και δεν έχει βρεθεί αιτία. Έχω κάνει δύο γαστροσκοπησεις τα προηγούμενα χρόνια και έχω διαγνωστεί με οισοφαγίτιδα. Ίσως αιμορραγεί λίγο κάποιο έλκος. Συνήθως όμως όταν είμαι σε έξαρση πονάω, τώρα όχι. Τεσπά δεν πονάω ούτε στην κοιλιά μόνο περιστασιακές σουβλιες.

    Με έπιασε και άγχος για την καρδιά μου γιατί κάποιες μέρες παίρνω μόνο το 1/4 από το χάπι. Κανονικά παίρνω το μισό. Ο καρδιολόγος μου έχει πει οκ, αν και κανονικά αυτό το χάπι το παίρνεις σε δύο δόσεις (ιβαπραδινη). Νιώθω και ένα βάρος στην πλάτη ξαφνικά. Τα ζωτικά μου είναι οκ. Θέλω να σταματήσω το χάπι αλλά έχω συνέχεια ένα πισωγυρισμα. Οι παλμοί μου δεν ανεβαίνουν πολύ πια και ίσως δεν το χρειάζομαι. Ο γιατρός μου έχει πει ότι είναι οκ να ο παίρνω για έξι μήνες. Φοβάμαι όμως ότι βλάπτω την καρδιά μου.
    Last edited by Skiouros8; 29-12-2020 at 17:57.

  5. #50
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Τελικα ισως ειναι σκωληκοειδιτιδα. Με επιασε ενας πονος ψηλα δεξια για αρκετη ωρα. Οχι εντονος. Μετα σταματησε. Με ειχε ξαναπιασει το ιδιο τοτε που ειχα παει στον γαστρεντερολογο και ειχε πει οτι ειναι η χολη και να δουμε για πετρες αν και δεν το θεωρουσε πιθανο γιατι ειχα κανει υπερηχο λιγοτερο απο ενα χρονο πριν. Γενικα νιωθω μια ευαισθησια/σουβλιες. Σημερα ομως ειχα κανονικη κενωση και επισης καλυτερη ορεξη παρολο που ενιωσα δυσφορια μετα το μεσημεριανο φαγητο. Δεν ξερω τι να υποθεσω. Δεν θελω να τρεχω μες στις γιορτες αλλα μαλλον θα παω αυριο για υπερηχο, αν βρω βεβαια ανοιχτο εργαστηριο και αν ξυπνησω νωρις.
    Αν δεν σπασει στο μεταξυ. Κατω δεξια νιωθω περιστασιακες σουβλιες/ευαισθησια οταν το πιεσω.

  6. #51
    Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    41
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Τελικα ισως ειναι σκωληκοειδιτιδα. Με επιασε ενας πονος ψηλα δεξια για αρκετη ωρα. Οχι εντονος. Μετα σταματησε. Με ειχε ξαναπιασει το ιδιο τοτε που ειχα παει στον γαστρεντερολογο και ειχε πει οτι ειναι η χολη και να δουμε για πετρες αν και δεν το θεωρουσε πιθανο γιατι ειχα κανει υπερηχο λιγοτερο απο ενα χρονο πριν. Γενικα νιωθω μια ευαισθησια/σουβλιες. Σημερα ομως ειχα κανονικη κενωση και επισης καλυτερη ορεξη παρολο που ενιωσα δυσφορια μετα το μεσημεριανο φαγητο. Δεν ξερω τι να υποθεσω. Δεν θελω να τρεχω μες στις γιορτες αλλα μαλλον θα παω αυριο για υπερηχο, αν βρω βεβαια ανοιχτο εργαστηριο και αν ξυπνησω νωρις.
    Αν δεν σπασει στο μεταξυ. Κατω δεξια νιωθω περιστασιακες σουβλιες/ευαισθησια οταν το πιεσω.

    Έχω ευερέθιστο έντερο και εγώ ... Όλα αυτά που περιγράφεις μου φαίνονται για ευερέθιστο .
    Όταν με πιάνουν οι κρίσεις ευερέθιστου έντερου μετά το φαι και εγώ νιώθω δυσφορία και ψάχνω τουαλέτα όπως και οι σουβλιες που λες ... Συνήθως όταν είμαστε ανχωμενοι σκάει και το ευερέθιστο .

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •