Σκωληκοειδίτιδα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 51
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,789

    Σκωληκοειδίτιδα

    Εδω και μερικες μερες νιωθω ανορεξια. Ειχα μαλακα κοπρανα αλλα κανονικη κενωση μια φορα την ημερα αλλα τις τελευταιες δυο ημερες ειχα δυσκοιλιοτητα με μαλακα κοπρανα. Εχω ιστορικο οισοφαγιτιδας και στομαχου γενικα. Με ειχε δει ο γιατρος μου πριν μια βδομαδα και με την κλινικη εξεταση εντοπιζοταν ο πονος κυροως στο στομαχι. Απο χθες ομως νιωθω περιστασιακες σουβλιες γυρω απο τον αφαλο και κατω δεξια. Ενιωσα επισης σουβλιες με την κινηση κατω δεξια. Δεν εχω πυρετο. Φοβαμαι οτι ειναι σκωληκοειδίτιδα και θα σπασει. Δεν ξερω τι να κανω. Να παω στα επειγοντα;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,789
    Η θερμοκρασια μου ειναι 36.2. Σκεφτομαι μηπως εγινε ρηξη και εχω σηψαιμια.

    Οταν πιεζω την κοιλια μου δεν ειναι οτι ποναω,νιωθω ενοχληση.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Η θερμοκρασια μου ειναι 36.2. Σκεφτομαι μηπως εγινε ρηξη και εχω σηψαιμια.

    Οταν πιεζω την κοιλια μου δεν ειναι οτι ποναω,νιωθω ενοχληση.
    Αν είχε γίνει ρήξη θα είχες αβασταχτο πόνο και πολύ πιθανόν να έκανες εμετό. Οπότε μην ανησυχείς. Μπορεί όντως να σε πονάει και να γίνεται και άλλες φορές κατά καιρούς αλλά να μην είναι σοβαρό. Εννοώ να μην χρειάζεται να αφαιρεθεί.
    Πάντως δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει ρήξη και να μην το καταλάβεις
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,789
    Quote Originally Posted by Αλεξία10 View Post
    Αν είχε γίνει ρήξη θα είχες αβασταχτο πόνο και πολύ πιθανόν να έκανες εμετό. Οπότε μην ανησυχείς. Μπορεί όντως να σε πονάει και να γίνεται και άλλες φορές κατά καιρούς αλλά να μην είναι σοβαρό. Εννοώ να μην χρειάζεται να αφαιρεθεί.
    Πάντως δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει ρήξη και να μην το καταλάβεις
    Και αυτο φοβαμαι, οτι θα σπασει και θα νιωσω ισχυρο πονο και μεχρι να ερθει το ασθενοφορο σωθηκαμε. Ασε που θα μου προκαλεσει ταχυπαλμια.

    Ειχα ξαναπαθει κατι αναλογο πριν ενα μηνα αλλα τοτε ηταν πιο ψηλα ο πονος και ο γαστρεντερολογος δεν ειχε ανησυχησει, ειπε οτι ειναι εγκλωβισμενος αερας. Εχω και ευερεθιστο. Και τωρα να τον παρω ειμαι βεβαιος οτι θα μου πει να μην ανησυχω. Οι γιατροι αν δεν σφαδαζεις δεν συγκινουνται.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Η θερμοκρασια μου ειναι 36.2. Σκεφτομαι μηπως εγινε ρηξη και εχω σηψαιμια.
    .
    κοντεψα καποτε να πεθανω απο σηψαιμια , με ειχε γρατζουνησει ο γατος μου, και ειχα ανεβασει 41,5 πυρετο, αρα δεν εχεις σηψαιμια .....

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,789
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    κοντεψα καποτε να πεθανω απο σηψαιμια , με ειχε γρατζουνησει ο γατος μου, και ειχα ανεβασει 41,5 πυρετο, αρα δεν εχεις σηψαιμια .....
    Γιατι τοση αντιδραση απο μια γραντζουνια; εχω κι εγω γατες.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Και αυτο φοβαμαι, οτι θα σπασει και θα νιωσω ισχυρο πονο και μεχρι να ερθει το ασθενοφορο σωθηκαμε. Ασε που θα μου προκαλεσει ταχυπαλμια.

    Ειχα ξαναπαθει κατι αναλογα πριν ενα μηνα αλλα τοτε ηταν πιο ψηλα ο πονος και ο γαστρεντερολογος δεν ειχε ανησυχησει, ειπε οτι ειναι εγκλωβισμενος αερας. Εχω και ευερεθιστο. Και τωρα να τον παρω βεβαια ειμαι βεβαιος οτι θα μου πει να μην ανησυχω. Οι γιατροι αν δεν σφαδαζεις δεν συγκινουνται.
    Απλά οι γιατροί είναι ψύχραιμοι γενικά και επίσης βλέπουν τα πράγματα πιο αντικειμενικα. Εμείς πάντα τα βλέπουμε πιο τραγικά λόγω φόβου.
    Πάντως με αυτα που λες δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας.
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Γιατι τοση αντιδραση απο μια γραντζουνια; εχω κι εγω γατες.

    μαλλον ειχε σκαψει τα κακα του ο γατος για να τα θαψει στην τουαλετα του, δεν ξερω , παντως το βραδυ ανεβασα 41,5 , και την αλλη μερα πηγα στον γιατρο , αφου δεν ιδρωνει ταυτακι μου ! και τουπα τι εγινε, και μουπε οτι εκ τυχης ειμαι ζωντανος .....

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,789
    Εχω ανεβασει πιεση ξαφνικα. 115-71. Και δεν ημουν αγχωμενος, καθομουν στο κρεβατι και ετρωγα κατι μπισκοτα με σοκολατα.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,789
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    μαλλον ειχε σκαψει τα κακα του ο γατος για να τα θαψει στην τουαλετα του, δεν ξερω , παντως το βραδυ ανεβασα 41,5 , και την αλλη μερα πηγα στον γιατρο , αφου δεν ιδρωνει ταυτακι μου ! και τουπα τι εγινε, και μουπε οτι εκ τυχης ειμαι ζωντανος .....
    Κι εγω παλια εκανα τετοιες βλακειες και δεν πηγαινα στο γιατρο.

    Παλι καλα που το προλαβες παντως

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Εχω ανεβασει πιεση ξαφνικα. 115-71. Και δεν ημουν αγχωμενος, καθομουν στο κρεβατι και ετρωγα κατι μπισκοτα με σοκολατα.
    115-71 είναι ανεβασμένη πίεση? Γιατί συνήθως τι πίεση έχεις?
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Εχω ανεβασει πιεση ξαφνικα. 115-71. Και δεν ημουν αγχωμενος, καθομουν στο κρεβατι και ετρωγα κατι μπισκοτα με σοκολατα.
    δεν ειναι πιεση αυτο......................... οταν ειχα τρακαρει το ακριβο μου τζιπ , και το κατεστρεψα , σε μια κολωνα , ειχα απ την στεναχωρια μου 10-15 πιεση για 1 μηνα ......μπορει κι απο αγχος ναχεις πιεση , ανετα .....

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,789
    Εννοεις η μικρη σου ηταν 10;

    Απο το αγχος εγω σπανια ανεβαζω πιεση, παντα υποταση εχω. Δεν ξερω γιατι εχω αυτη τη μετρηση τωρα. Βεβαια ο καρδιολογος μου εχει πει οτι ειναι μια χαρα και σιγουρα προτιμοτερο να εχω 11 με 7 παρα 9 με 6 που εχω τις περισσοτερες φορες.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Παλι καλα που το προλαβες παντως

    Δεν καταλαβες, δεν προλαβα τιποτα , οχι οτι γραφω απ τον αλλο κοσμο, αλλα αντεδρασε ο οργανισμος μου, και την αλλη μερα μερα που πηγα στο γιατρο, του ειπα το και το , δεν ειχα πυρετο πλεον , και μουπε το και το .....

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,789
    Quote Originally Posted by Αλεξία10 View Post
    115-71 είναι ανεβασμένη πίεση? Γιατί συνήθως τι πίεση έχεις?
    Συνηθως τετοια ωρα εχω απο 85 μεχρι 95 η μεγαλη και η μικρη απο 55 μεχρι 65. Ειναι περιεργο για μενα εχω τετοια πιεση ξαπλωμενος. Οι παλμοι μου ειναι 53.

    Παιρνω ιβαπραδινη για ταχυπαλμιες αλλα δεν επηρεαζει την πιεση αυτο το φαρμακο.

    Μαλλον με το στομαχι μου σχετιζεται παλι.

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •