Δεν θέλω να κάνω μπάνιο!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,354

    Δεν θέλω να κάνω μπάνιο!!

    Αστείο και ασήμαντο στα τόσα προβλήματα που έχετε ο καθένας σας βέβαια αλλά θέλω να μοιραστώ μαζί σας ότι έχω μια εβδομάδα να κάνω μπάνιο και δεν θέλω να κάνω το είχα προγραμματίσει αλλά το ανεβαλα δεν ξέρω βαριέμαι, όταν είναι η στιγμή να κάνω μπάνιο κάνω με μισή καρδιά αλλά κάνω, τώρα όμως δεν μπορώ να κάνω Κατά τα άλλα όμως σε ρούχα στο ντύσιμο θέλω να είμαι καθαρός. Εσείς το έχετε αυτό το πρόβλημα κάθε πότε κάνετε μπάνιο;; Είναι θέμα λίγο προσωπικό γι'αυτό βέβαια οποίος θέλει μπορεί να απαντήσει!!

  2. #2
    μηπως εχεις και καταθλιψη ή καποιο αλλο προβλημα? εγω οταν ειμαι σε καταθλιπτικη φαση βαριεμαι να κανω δε βρισκω νοημα, κανω ομως με το ζορι

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    κι εγω που εχω κτθλψη , δεν τολμω να γραψω απο ποτε εχω να κανω μπανιο !! θα κουφαθειτε !! πλενω ομως τα ευαισθητα σημεια και λουζομαι καθε 5 μερες ......

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,354
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    κι εγω που εχω κτθλψη , δεν τολμω να γραψω απο ποτε εχω να κανω μπανιο !! θα κουφαθειτε !! πλενω ομως τα ευαισθητα σημεια και λουζομαι καθε 5 μερες ......
    Εδώ δεν είμαστε να κοροϊδεύουμε αλλά να δίνουμε συμβουλές, εάν ξέρουμε, με το τρόπο μας να βοηθάμε και να δεχόμαστε γνώμες, απόψεις! Τώρα η αρνητικοί σχολιαστές εάν υπάρχουν, ας τους κανονίσει η διαχείριση!!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by andreas86 View Post
    Εδώ δεν είμαστε να κοροϊδεύουμε αλλά να δίνουμε συμβουλές, εάν ξέρουμε, με το τρόπο μας να βοηθάμε και να δεχόμαστε γνώμες, απόψεις! Τώρα η αρνητικοί σχολιαστές εάν υπάρχουν, ας τους κανονίσει η διαχείριση!!
    Πας καλα ? μαλλον δεν εχεις πραματικη κτθλψη , την ασθενεια κτθλψη , οχι κατι δεν μου πηγε καλα στην ζωη μου , αν ειχες ουτε συ θα προσεχες τον εαυτο σου , δεν θαδινες πενταρα για την εμφανιση σου , η για την γνωμη τον αλλωνων , οπως εγω ......................αμ, δεν φταις εσυ , φταιω γω που σουγραψα την κατασταση μου .......και νομιζεις οτι κανω πλακα .......ε , λοιπον δεν κανω πλακα ......

    ισως παρασυρθηκες απο τα θαυμαστικα που εβαλα , ισως επειδη δεν εχω ζητησει ποτέ βοηθεια απο κανενα μελος , απο ποιον να ζητησω ? τα μελη δεν μπορουν καλα καλα να βοηθησουν τον εαυτο τους , εμενα θα βοηθησουν ? η να μου πουν τα γλυκαναλατα , ' ελα μακ, μην γινεσαι αρνητικος , ολα θα πανε καλα ' , ε , δεν πανε ολα παντα καλα , ιδιως αν εχεις ξεπερασει τα 10 χρονια κτθλψης , οπως εγω .......ελαχιστα μελη εχουν πραματικα σοβαρο προβλημα , μετρημενα στα δαχτυλα του ενος χεριου, βαλε και το οτι ειμαι 59 ετων και εχω μια πιο ψυχραιμη οπτικη γωνια ........ τι νοημα εχει ναγωνιω / νανησυχω για οτιδηποτε αδυνατω να ελεγκξω ?
    παραυτα εχω προσφερει την βοηθεια μου σε μελη, ειτε ηθικη, ειτε λογω των πολλων γνωσεων πανω σε φαρμακα λογω πολυετους ενασχολησης με αυτα ......
    Last edited by Macgyver; 27-12-2020 at 14:58.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    Η παραμέληση της προσωπικής υγιεινής είναι ένα από τα χαρακτηριστικά της κατάθλιψης. Το να φοράς καθαρά ρούχα δεν αντικαθιστά το ντουσακι. Ειδικά σε ευαίσθητες περιοχές όπως γεννητικά, οπίσθια, πίσω από τα αυτιά, πόδια, η καθαριότητα είναι επιβεβλημένη για την αποφυγή μυκητιάσεων κλπ. Δηλαδή δεν πλενομαστε μόνο για να μοσχοβολαμε. Μην το αμελείς

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,354
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Πας καλα ? μαλλον δεν εχεις πραματικη κτθλψη , την ασθενεια κτθλψη , οχι κατι δεν μου πηγε καλα στην ζωη μου , αν ειχες ουτε συ θα προσεχες τον εαυτο σου , δεν θαδινες πενταρα για την εμφανιση σου , η για την γνωμη τον αλλωνων , οπως εγω ......................αμ, δεν φταις εσυ , φταιω γω που σουγραψα την κατασταση μου .......και νομιζεις οτι κανω πλακα .......ε , λοιπον δεν κανω πλακα ......

    ισως παρασυρθηκες απο τα θαυμαστικα που εβαλα , ισως επειδη δεν εχω ζητησει ποτέ βοηθεια απο κανενα μελος , απο ποιον να ζητησω ? τα μελη δεν μπορουν καλα καλα να βοηθησουν τον εαυτο τους , εμενα θα βοηθησουν ? η να μου πουν τα γλυκαναλατα , ' ελα μακ, μην γινεσαι αρνητικος , ολα θα πανε καλα ' , ε , δεν πανε ολα παντα καλα , ιδιως αν εχεις ξεπερασει τα 10 χρονια κτθλψης , οπως εγω .......ελαχιστα μελη εχουν πραματικα σοβαρο προβλημα , μετρημενα στα δαχτυλα του ενος χεριου, βαλε και το οτι ειμαι 59 ετων και εχω μια πιο ψυχραιμη οπτικη γωνια ........ τι νοημα εχει ναγωνιω / νανησυχω για οτιδηποτε αδυνατω να ελεγκξω ?
    παραυτα εχω προσφερει την βοηθεια μου σε μελη, ειτε ηθικη, ειτε λογω των πολλων γνωσεων πανω σε φαρμακα λογω πολυετους ενασχολησης με αυτα ......
    Μάλλον έγινε ένα μπέρδεμα, δεν είπα ότι με κοροϊδεύεις, αλλά ότι δεν έχουν το δικαίωμα σε αυτό που είπες ότι θα κουφαθειτε εάν σας πω από ποτέ έχω να κάνω μπάνιο, μπορείς εάν θες να το πεις ανοιχτά και ότι κανείς δεν έχει το δικαίωμα να σου πει κάτι, για την κατάθλιψη σου γνωρίζω εδώ και πολύ καιρό που παρακολουθώ!!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by andreas86 View Post
    Μάλλον έγινε ένα μπέρδεμα, δεν είπα ότι με κοροϊδεύεις, αλλά ότι δεν έχουν το δικαίωμα σε αυτό που είπες ότι θα κουφαθειτε εάν σας πω από ποτέ έχω να κάνω μπάνιο, μπορείς εάν θες να το πεις ανοιχτά και ότι κανείς δεν έχει το δικαίωμα να σου πει κάτι, για την κατάθλιψη σου γνωρίζω εδώ και πολύ καιρό που παρακολουθώ!!
    Ενταξει , παρεξηγησουλα εγινε , ας το ξεχασουμε , λεω.......

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,354
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Ενταξει , παρεξηγησουλα εγινε , ας το ξεχασουμε , λεω.......
    Εννοείται!!+

  10. #10
    Το πιο μεγαλο χρονικο διαστημα που δεν εχω κανει μπανιο πρεπει να ηταν δυο εβδομαδες. Αλλα και τωρα δεν κανω συχνα μπανιο. Μπορει να περασει και μια βδομαδα χωρις να λουστω. Ηδη απο το δημοτικο εκανα μπανιο μια φορα την βδομαδα (Κυριακη) και το θεωρουσα και φυσιολογικο. Επισης, βαριεμαι να παω να κουρευτω, ποχθες κουρευτηκα επειτα απο εν τετραμηνο (τουλαχιστον). Η εργοθεραπευτρια μου το εκανε παρατηρηση.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by andreas86 View Post
    Εννοείται!!+
    Ειδες Αντρεα , αμα υπαρχει καλη θεληση ,υπαρχει και συνεννοηση ........ σε φορουμ αλληλοβοηθειας ειμαστε , οχι σε αλληλοκατηγοριας !!! ωραιο ειναι να ενδιαφερεται ο αλλος για σενα , οπως εγραψεις οτι γνωριζεις την κτθλψη μου ,μπηκα κι εγω στο προφιλ σου, και ειδα μερικα θεματακια πουχες ανοιξει .......... ενιοτε ειναι αρκετο να ξερεις οτι υπαρχει καποιος που απλα σε ακουει, χωρις ναρχισει τις συμβουλες ......
    φιλικα , Αγγελος.....

  12. #12
    hlias1988
    Guest
    Εμενα εχει δει κανεις τα θεματα που εχω ανοιξει? Τι συμπερασμα εχετε βγαλει για την προσωπικότητα μου?

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,354
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Ειδες Αντρεα , αμα υπαρχει καλη θεληση ,υπαρχει και συνεννοηση ........ σε φορουμ αλληλοβοηθειας ειμαστε , οχι σε αλληλοκατηγοριας !!! ωραιο ειναι να ενδιαφερεται ο αλλος για σενα , οπως εγραψεις οτι γνωριζεις την κτθλψη μου ,μπηκα κι εγω στο προφιλ σου, και ειδα μερικα θεματακια πουχες ανοιξει .......... ενιοτε ειναι αρκετο να ξερεις οτι υπαρχει καποιος που απλα σε ακουει, χωρις ναρχισει τις συμβουλες ......
    φιλικα , Αγγελος.....
    Ωραία το έθεσες καλή θέληση, εγώ δεν έχει δει της δημοσιεύσεις σου απλός θυμάμαι σε δημοσιεύσεις άλλων ότι το έχεις αναφέρει το πρόβλημα με την κατάθλιψη!!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Location
    Μορντορ
    Posts
    418
    Καλημερα σε ολους,εγω το μπανιο το εχω σαν ενα ειδος θεραπειας...ισως επειδη εχω προβλημα στον αυχενα και το ζεστο νερο με χαλαρωνει.Θα συμφωνησω με τον Νικολα ειναι πανω απολα θεμα υγειας και μετα να μυριζεις ομορφα.Εγω λοιπον ειναι πολυ σπανιο να περασει μερα και να μην κανω μπανιο.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,118
    Εγώ κάνω 2-3 μπάνια την εβδομάδα, καλά είναι?

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Θέλω να κάνω μια νέα αρχή.
    By Crazy1993 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 20
    Last Post: 18-09-2013, 18:48
  2. ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΦΙΛΟΥΣ-ΘΕΛΩ ΝΑ ΖΗΣΩ
    By Flumen in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 45
    Last Post: 05-02-2012, 20:31
  3. Θέλω να κάνω σχέση
    By anton in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 21-01-2012, 23:39
  4. Μπάνιο από αλκοοόλ
    By carrot in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 16
    Last Post: 09-08-2011, 01:01
  5. μπάνιο στη θάλασσα;
    By mstrouf in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 118
    Last Post: 01-08-2008, 16:29

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •