Σας ΠΑΡΑΚΑΛΩ φοβαμαι... - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 41
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Κι εγω καθιστος σπανια εχω. Μια φορα που το φορουσα σε κριση πανικου ειχα 165. Αλλα μου συνεβη και λογω του POTS στο δρομο ενω ειχε ζεστη, πηγαν 170 και ξαπλωσα στη μεση του δρομου. Με πηρε ενα διερχομενο αυτοκινητο σπιτι μου.

  2. #17
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    27
    Απίστευτο ! Δεν μπορώ να διαχειριστώ αυτή την κατάσταση με τίποτα.
    Τώρα έχω ξαπλώσει έχω κάνει την προσευχή μου κ έχω παρακαλέσει τον θεό να ξυπνήσω αύριο..
    Τι είναι το σύνδρομο pots ?

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Δεν θα παθεις κατι απο μερικες εκτακτες. Γιατι δεν πινεις κανενα χαμομηλι;

    Κι εγω νομιζω οτι εχω σκωληκοειδιτιδα αλλα το παλευω (καλα δεν ειμαι σιγουρος οτι δεν εχω, απλα ειμαι σε επιφυλακη αν νιωσω πονο να παρω το ασθενοφορο. Βεβαια συνηθως μου κανουν παζαρια για να ερθουν γιατι τους εχω καλεσει πολλες φορες)

    POTS ειναι ορθοστατικη ταχυκαρδια. Σε πιανει ταχυκαρδια οταν σηκωνεσαι, ζαλη και αλλα. Μπορει να το μπερδεψουν με αγχος οι γιατροι αν δεν γινει σωστη διαγνωση. Αρχικα ειχα πολυ χαμηλους παλμους 45 ενω καθομουν 70 ορθιος, 80-90 στο τρεξιμο. Και ξαφνικα αρχισα να κανω ταχυπαλμιες σε ορθια θεση. Δυστυχως ο προδιαβητης και διαφορα αλλα θεματα που εχω μπορουν να ειναι αιτια του POTS. Αλλα με το φαρμακο που παιρνω τωρα, δρα κατευθειαν στο φλεβοκομβο και δεν εχω. Για εξι μηνες θα το παιρνω και μετα θα μου πει ο γιατρος. Και για μενα ηταν δυσκολο να το ξεκινησω. Ειδικα επειδη μπορει να προκαλεσει διαφορες ασχημες παρενεργειες. Αλλα κανω υπομονη.

  4. #19
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    27
    Καλά
    Κ εγώ καμία φορά νομίζω πως έχω ταχυκαρδία κ τους μετράω και έχω 90-100...
    Εγώ γενικά ζαλίζομαι καθημερινά ..
    Δε ξέρω ποτε θα περάσουν αυτά .
    Όσο γ το θέμα σου δε ξέρω τα συμπτώματα της σκωληκοειδίτιδα..
    Ποσό χρόνων είσαι ;
    Εγώ πάντως γενικά περνάω ένα στρεσογόνο 2020.
    Από τον γεναρη ως τώρα

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    30 στα 31.

    Σε ηρεμη κατασταση καλο ειναι να ειναι οι παλμοι κατω απο 80, οταν καθεσαι δλδ.

    Ζαναξ θα σε βοηθουσε για ενα διαστημα.

  6. #21
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    27
    Πάντα εμένα όταν κάθομαι μα πάντα είναι 75 κ αν είναι κ χαλαρή εντελώς 65 ...
    Είμαστε ίδια ηλικία .
    Εγώ ντεπόν δε παίρνω ζαναξ θα πάρω

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Καλοι ειναι. Εγω εχω καποιες φορες πολυ χαμηλους με ή χωρις τα χαπια. Ειδικα αν ειναι 45-50 αισθανομαι ασχημα. Τωρα εχω 53.

    Ουτε εγω επαιρνα χαπια. Πρωτη φορα πηρα ζαναξ μια νυχτα που ειχα να κοιμηθω δυο μερες. Καλεσα τον παθολογο μου και ηρθε σπιτι και μου εδωσε (μου το ειχε συνταγογραφησει ηδη ψυχιατρος) και περιμενε σαραντα λεπτα να δουμε αν θα εχω παρενεργειες. Εκτοτε επαιρνα για μερικους μηνες και με βοηθησε σε κρισεις πανικου. Πλεον δεν παιρνω απο τοτε που ξεκινησα το χαπι για την καρδια.

    Δοκιμασε χαπια βαλεριανας, εχει στα φαρμακεια. Χαμομηλι μοορει να σε βοηθησει. Κατι να ηρεμεις τελος παντων.

    Μενεις μονη;

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Ανεβασα πιεση για καποιο λογο. 115-75. Παλμοι 59. Συνηθως εχω πιο χαμηλη.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Posts
    115
    Quote Originally Posted by irini_30 View Post
    Για αρχή θέλω να σας ευχαριστήσω για την άμεση απάντηση σας !
    Εμένα αυτό που με τρομάζει είναι πως έχω ελάχιστες έκτακτες.
    Δηλαδή της περισσότερες π έχω κάνει αε μια μέρα είναι δέκα κ αυτές τις δέκα τις αντιμετωπίζω λες κ είναι το τέλος του κόσμου .
    Τι δέκα... εγώ πλέον ούτε τις ορίζω... πρέπει σήμερα να έχω κάνει πάνω από 100.. έχω τρελαθεί... οι γιατροί δε βρίσκουν τίποτα, ο καρδιολόγος τα βρήκε όλα οκ, είπε μόνο ότι κάνω έκτακτες κολπικές λόγω άγχους... πήγα την προηγούμενη Τετάρτη στον καρδιολόγο και σήμερα μια βδομάδα μετά έχουν αυξηθεί... κι εγώ έχω αρχίσει να πιστεύω μήπως κάνει λάθος

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    271
    Quote Originally Posted by Sophie_ View Post
    Τι δέκα... εγώ πλέον ούτε τις ορίζω... πρέπει σήμερα να έχω κάνει πάνω από 100.. έχω τρελαθεί... οι γιατροί δε βρίσκουν τίποτα, ο καρδιολόγος τα βρήκε όλα οκ, είπε μόνο ότι κάνω έκτακτες κολπικές λόγω άγχους... πήγα την προηγούμενη Τετάρτη στον καρδιολόγο και σήμερα μια βδομάδα μετά έχουν αυξηθεί... κι εγώ έχω αρχίσει να πιστεύω μήπως κάνει λάθος
    Πριν παω στην καρδιολογο(την προηγουμενη τριτη) ειχα 2-3 καθε βραδυ..τριπλεξ καθαρο,μολις βγηκαν οι αιματολογικες(καποιοι δεικτες για την καρδια ,καλιο,μαγνησιο) οι οποιες ειναι πολυ καλες ,ξεκινησα καθε βραδυ να κανω 20-30.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Posts
    115
    Quote Originally Posted by trelameni View Post
    Πριν παω στην καρδιολογο(την προηγουμενη τριτη) ειχα 2-3 καθε βραδυ..τριπλεξ καθαρο,μολις βγηκαν οι αιματολογικες(καποιοι δεικτες για την καρδια ,καλιο,μαγνησιο) οι οποιες ειναι πολυ καλες ,ξεκινησα καθε βραδυ να κανω 20-30.
    Γενικά το ας πούμε φυσιολογικό νούμερο για έκτακτες εκτός κινδύνου πόσες είναι; τι είπε η γιατρός;

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    398
    Λοιπόν η φίλη σου προφανώς και δεν πέθανε από τις έκτακτες που έχουμε εμείς.Υπαρχουν οι αρρυθμίες που είναι επικίνδυνες για την ζωή αλλά δεν συμβαίνουν σε μια καρδιά που δεν έχει ΗΔΗ σοβαρό πρόβλημα.Πιθανον αυτοί που σε ενημέρωσαν να μην γνώριζαν λεπτομέρειες.Λογικο αυτό.Οποτε ηρέμησε

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Ρε κορίτσια λύστε μου μία απορία. Ολες εσείς που νιώθετε έκτακτες και κάνετε υπερβολικό αριθμό εξετάσεων λόγο φόβου έχετε μπει ποτέ στην διαδικασία να πείτε θα ξεκινήσω να κάνω λίγο γιόγκα μήπως στην διάρκεια του χρόνου που θα την μαθαίνω και θα την κάνω καλύτερα θα μπορώ να ελέγχω το σώμα μου, το στρεςς μου, τις αναπνοές μου κτλ και ίσως εξαφανιστούν όλα αυτά από την ζωή μου; Το έχετε σκεφτεί ποτέ; Το έχετε δοκιμάσει; Δεν το έχετε σκεφτεί ή τι σας αποτρέπει από το να το δοκιμάσετε;

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    271
    Quote Originally Posted by Sophie_ View Post
    Γενικά το ας πούμε φυσιολογικό νούμερο για έκτακτες εκτός κινδύνου πόσες είναι; τι είπε η γιατρός;
    Δεν την ρωτησα,αλλα δεν την ακουσα να αγχωνεται απο τι νουμερο που της ειπα.

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    271
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Ρε κορίτσια λύστε μου μία απορία. Ολες εσείς που νιώθετε έκτακτες και κάνετε υπερβολικό αριθμό εξετάσεων λόγο φόβου έχετε μπει ποτέ στην διαδικασία να πείτε θα ξεκινήσω να κάνω λίγο γιόγκα μήπως στην διάρκεια του χρόνου που θα την μαθαίνω και θα την κάνω καλύτερα θα μπορώ να ελέγχω το σώμα μου, το στρεςς μου, τις αναπνοές μου κτλ και ίσως εξαφανιστούν όλα αυτά από την ζωή μου; Το έχετε σκεφτεί ποτέ; Το έχετε δοκιμάσει; Δεν το έχετε σκεφτεί ή τι σας αποτρέπει από το να το δοκιμάσετε;
    Θα σου μιλησω για εμενα,αλλα νομιζω οτι και τα αλλα κοριτσια θα συμφωνησουνε.Νομιζω οτι παρολο που εχω κανει καρδιολογικο(holter δεν εχω κανει γιατι δεν το θεωρει προς το παρον απαραιτητο η καρδιολογος) και αιματολογικο ελεγχο και τα βρισκει ολα πολυ καλα η γιατρος θεωρω οτι κατι της εχει ξεφυγει.να ξεκινησω γυμναστικη εστω και ηπια φοβαμαι μηπως ζορισω την καρδια και μεινω στο τοπο.αυτο με αποτρεπει να δοκιμασω εμενα.

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. Σας παρακαλω!
    By Nikolask19999 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 29
    Last Post: 02-07-2020, 23:32
  2. φοβαμαι μην εχω hiv,σας παρακαλω βοηθηστε με
    By johnny20978 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 13-03-2019, 13:25
  3. Σας παρακαλώ
    By fleur* in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 15
    Last Post: 12-02-2016, 12:35
  4. Παρακαλω
    By xrhstos in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 2
    Last Post: 24-01-2013, 08:26
  5. σας παρακαλω!!
    By frozen_heart in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 2
    Last Post: 28-05-2012, 18:32

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •