Άγχος και στομάχικες διαταραχές
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1

    Άγχος και στομάχικες διαταραχές

    Καλημέρα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος έχει το ίδιο πρόβλημα με εμένα έχω κάνει ολες της εξετάσεις για το στομάχι μου δεν μου βρήκαν κάτι κατά περιόδους έχω προβλήματα όπως ναυτία τάση για εμετό η να μην έχω όρεξη για φαγητό νομίζω είναι απο άγχος η το σκέφτομαι και αγχώνομαι. Είμαι σε αγωγή ένα χρόνο και κάτι 10mg escitalopram για ένα χρόνο και σε συνεννόηση με τον γιατρό μου ανέβηκα στα 15 και μετά απο 1 μήνα στα 20 mg έχω 20 μέρες τώρα που είμαι στα 20mg έχω πάλι ένα κόμπο στο στομάχι δεν μπορώ να καταλάβω αν είναι σπο άγχος ξέρω ότι χρειάζεται χρόνο να δράσουν τα χάπια αυτό μου είπε και ο γιατρός μου αλλά έχεις κάποιος παρόμοια εμπειρία με το στομάχι του; σας ευχαριστώ

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Έχω πάρει εσιταλοπραμη πριν τρία χρόνια. 10 mg στην αρχή και μετά 20. Δεν είχα κάποια ενόχληση στο στομάχι. Γιατί δεν δοκιμάζεις κάτι απλό όπως το χαμομήλι που βοηθά στο στομάχι και στο αγχος; Να σε βλάψει αποκλείεται

  3. #3
    Για ποιον λόγο το έπαιρνες;; σε είχε πιάσει;;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Για κατάθλιψη και πολύ αγχος. Με είχε πιάσει και στο αγχος και στη διάθεση. Δεν ξέρω όμως αν έχει νόημα να ρωτάμε τους άλλους γιατί κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός. Αν το γκουγκλαρεις θα βρεις ένα σωρό διαφορετικές εμπειρίες. Εγώ π.χ. το σταμάτησα γιατί δεν το άντεχα μετά από έξι μήνες.

  5. #5
    Εμένα με έπιασε στον 1 χρόνο που ήμουν στα 10mg μετά αύξησα την δώσει στα 15mg και μετά από ένα μήνα στα 20mg είμαι τώρα 3 βδομάδες στα 20mg για γενικευμένη αγχώδης διαταραχή δεν μπορώ να πω ότι έχω άγχος πολύ απλά έχω έναν κόμπο στο στομάχι που είναι απο άγχος λογικά

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Κοίτα, αφού το παίρνεις τόσο καιρό σημαίνει ότι σου πάει αυτό το φάρμακο οπότε είναι θέμα χρόνου να ηρεμήσει και το στομάχι. Είναι συχνό φαινόμενο στους αγχώδεις σαν εμάς να εμφανιστούν ψυχοσωματικά συμπτώματα.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    2

    Δυσπεψία σχεδόν κάθε μέρα ( 18 χρόνων )

    Καλησπέρα ,
    Ταλαιπωρούμαι εδω και 1 μήνα με δυσπεψία , σαν μια τάση για εμετό , σαν να ανεβαίνει το φαγητό προς το λαιμό…ένα περίεργο πράγμα ! Βεβαια δεν εχω κανει ποτε εμετό ! Η αληθεια ειναι οτι πιέστηκα πολυ την προηγούμενη περίοδο , στεναχωρήθηκα λόγω ενός θέματος υγείας σε μέλος της οικογένειας μου και γενικα απο μικρή με τρώει το άγχος ! Επίσης εχω και ιδεοψυχαναγκαστικη διαταράσσω για την οποία παίρνω αγωγή και μεχρι πριν 1 μήνα την ειχα αντιμετωπίσει σε έναν καλο βαθμό ! Επίσης να πω οτι απο μικρή απεχθάνομαι τον εμετό και ακομη και τωρα δεν θελω με τιποτα να κανω για αυτο και όταν με πιάνει αυτο το πράγμα το πρώτο πράγμα που σκέφτομαι εδω και έναν μήνα ειναι μην κανω εμετό ! ΠΑρ όλα αυτά πήγα σε γαστρεντερολόγο και δεν μπυ βρήκε τιποτα και με έστειλε σε έναν ψυχίατρο ! Μου ειπαν οτι πρεπει να αποβάλλω το άγχος για αυτο και ξεκίνησα ψυχοθεραπείες και παλι ! Το πρόβλημα παρ όλα αυτά ειναι ακομη εδω και με ταλαιπωρεί…..δεν εχω κανει γαστροσκοπηση καθώς ο γιατρός μου ειπε οτι δεν θεωρεί οτι χρειάζεται γιατι δεν εχω κάποιο ανησυχητικό σύμπτωμα….και το χειρότερο…ειμαι μολις 18 ….. υπαρχει περίπτωση το άγχος να μπυ δημιούργησε μια τύπου παλινδρόμηση και να εχει ερεθιστει τωρα το στομάχι μου ;

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Αυτή η δυσπεψία κλπ που αισθάνεσαι είναι μόνιμη; Μετά το φαγητό; Την έχεις συνδέσει με συγκεκριμένα φαγητά; Ποιο φάρμακο παίρνεις για την ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχή;

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    2
    Δεν ειναι με όλα τα φαγητά…αλλα απο την άλλη δεν μπορω να εντοπίσω και κάτι συγκεκριμένο που να με ενοχλεί . Πχ νιωθω οτι ο καφές που πίνω το πρωι ( φρεντο εσπρέσο ) αυτόν τον τελευταίο μήνα με ενοχλεί ενώ πριν αυτο δεν μου συνέβαινε….πριν αρχισω τις ψυχπθεραπειες και πριν παω στον γιατρο (διότι άργησα λιγο) αυτο το πράγμα με έπιανε και χωρις να φάω , βεβαια ήμουν σε πολυ κακή κατάσταση , ειχα τρομοκρατηθει …πίστευα οτι ειχα κάτι πολυ σοβαρο…. για την ιψδ παίρνω το Zoloft

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Ίσως η καφεΐνη να μην βοηθάει τώρα που έχεις αγχος χωρίς να λέω ότι είναι ο καφές που φταίει για τα στομαχικά. Γενικά το αγχος προκαλεί διάφορα ψυχοσωματικά, εγώ π χ. έχω δερματολογικά, εφίδρωση σε παλάμες και πέλματα, ευερέθιστο έντερο κλπ.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2023
    Posts
    2
    Καλησπέρα παιδιά ! Είμαι κι εγώ μια σας εσάς χρόνια αντιμετωπίζω αυτό το πρόβλημα και δεν ξέρω χρόνια τώρα ακόμη πως να το αντιμετωπίσω . Μετά από δυο χρόνια τώρα έχετε βρει λύση εσείς ;;

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    489
    Πριν 1 χρονο επαιρνα αγωγή αφου γεννησα το μαιο επανήλθαν ολα ζαλάδα ναυτία οπως λές κόμπος δεν μπορώ να φάω ετσι ξεκίνησα παλι αγωγή είμαι στη 15η μέρα θέλει υπομονή θα περάσουμε απο 40κυματα.

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2023
    Posts
    2

    Κι εγώ αφού γεννησα το δεκεμβρη ξαναεμφανίστηκαν όλα !

    [QUOTE=Medussa;1229281]Πριν 1 χρονο επαιρνα αγωγή αφου γεννησα το μαιο επανήλθαν ολα ζαλάδα ναυτία οπως λές κόμπος δεν μπορώ να φάω ετσι ξεκίνησα παλι αγωγή είμαι στη 15η μέρα θέλει υπομονή θα περάσουμε απο 40κυματα.[/QUOTE

Similar Threads

  1. Replies: 14
    Last Post: 06-10-2020, 14:51
  2. Στομαχικές διαταραχές, τάση προς έμετο μετα το φαγητο. Είναι ψυχολογικό;;
    By novia35 in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 5
    Last Post: 07-09-2017, 22:44
  3. Στομαχικές διαταράχες και φοβία
    By novia35 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 1
    Last Post: 15-03-2016, 17:24
  4. Αγχος-διαταραχές ύπνου
    By Ann1 in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 0
    Last Post: 16-10-2013, 23:01
  5. 2-3 αγχωδεις διαταραχες και μετα απλα αγχος
    By dimcal in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 23-08-2010, 13:34

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •