Μπορεί ο ψυχολόγος να σου κάνει ζημιά?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 22
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    132

    Μπορεί ο ψυχολόγος να σου κάνει ζημιά?

    Θέλω να σας πω λίγο γαι την εμπειρία μου μήπως έχει βιώσει κάποιος κάτι παρόμοιο. Ο θεραπευτής μου με χειραγωγει. Όταν μου λέει κάτι δεν μπορώ ν αντίδρασω. Με τίποτα. Σας έχει συμβεί ποτέ?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    132
    Βασικά εγώ δεν έχω καταλάβει τι μου συμβαίνει και θα ήθελα αν το έχει βιώσει κάποιος άλλος και έχει καταλάβει γιατί του συμβαίνει αυτό να βοηθήσει. Εγώ θέλω να καταλάβω τι μου συμβαίνει.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,271
    ίσως είναι απότομος ή απλά εσύ δεν λειτουργείς έτσι.
    αν δεν μπορείς να επικοινωνήσεις μαζί του, ποιός ο λόγος να μην αλλάξεις θεραπευτή;
    σκέψου και το ενδεχόμενο της ον λάιν συνεδρείας, αν δεν υπάρχει αλλος στην περιοχή σου.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Έχω νιώσει κι εγώ έτσι με τον παλιό μου ψυχοθεραπευτή κυρίως. Μερικές φορές όμως είναι τα ίδια τα χαρακτηριστικά μας που μας ωθούν σε τέτοιες σκέψεις και κυρίως η αίσθηση ότι χάνουμε τον πλήρη έλεγχο. Θέλει κοτσια να αποδεχτείς τον ρόλο του θεραπευόμενου γιατί η ψυχοθεραπευτική σχέση δεν είναι ισότιμη. Ο θεραπευτής ξέρει περισσότερα από μας (γι'αυτό και τον πληρώνουμε, για να μας βοηθήσει με τις γνώσεις του). Η διαφορά μεταξύ της χειραγώγησης και της προσπάθειας να σε κατευθύνει σε κάποια ζητήματα έχει να κάνει με την απόδοση κακής πρόθεσης και σκοπού, ότι δηλαδή δεν επιθυμεί το καλό σου. Αν το πιστεύεις πραγματικά αυτό τότε πρέπει να το συζητήσεις μαζί του. Το πιο εύκολο είναι να αλλάξεις θεραπευτή. Μπορεί όμως να αισθανθείς πάλι το ίδιο αν αντιλαμβάνεσαι τις σχέσεις με όρους εξουσίας, ποιος έχει το πάνω χέρι κλπ.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    132
    Τι εννοείς ξέρει περισσότερα από εμάς? Πάνω σε ποιο θέμα? Αλήθεια αφού κάνεις κι εσύ ψυχοθεραπεία με ενδιαφέρει πολύ να μάθω την άποψή σου δεν ξέρω αν κάνεις χρόνια η αν ξεκίνησες τώρα. Πάνω σε τι πιστεύεις ότι ότι ξέρουν καλύτερα. Πχ ο γιατρός ξέρει καλύτερα πως λειτουργεί η καρδιά κι όταν με εξετάσει ακούει από αυτά που του έχουν μάθει όταν πάει κάτι στραβά πχ αρρυθμίες και μου τι λέει. Ο ψυχολόγος τι ακούει? Γιατί κι εγώ πιστεύω ότι ξέρουν καλύτερα αλλά αντί να βρίσκω τον εαυτό μου τον χάνω. Λες επίσης ότι έχεις αισθανθεί το ίδιο αναφορικά με την χειραγώγηση. Έχεις αισθανθεί δηλαδή χωρίς να θέλεις ότι ο άλλος σε πάει και σε φέρνει? Γιατί εγώ χωρίς να θέλω γίνεται. Γίνεται χωρίς την δική μου έγκριση. Εξαιτίας κάποιας δυσλειτουργιας αλλά αντί να βρούμε να φτιάξουμε τη δυσλειτουργια την εκμεταλευεται για να μου περνάει πράγματα δικά της. Σου έχει τύχει ποτέ να σου πει κάποιος θεραπευτής κάτι και να επηρεάσει όλη τη δομή του εαυτού σου. Όλη συθεμελα. Έχει τυ να σου πει κάτι ας πούμε και να κλαις όλη μέρα? Και να πιστεύεις ότι αξίζεις αυτό που σου είπε? Πχ εμένα η θεραπευτή μου είπε ότι δεν έχω το δικαίωμα να υπάρχω ως εγώ ως ο εαυτός μου. Αυτό πως σου φαίνεται? Πως μπορεί να νιώσει ένας άνθρωπος αν πιστέψει κάτι τέτοιο?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,499
    Quote Originally Posted by Potnia View Post
    Τι εννοείς ξέρει περισσότερα από εμάς? Πάνω σε ποιο θέμα? Αλήθεια αφού κάνεις κι εσύ ψυχοθεραπεία με ενδιαφέρει πολύ να μάθω την άποψή σου δεν ξέρω αν κάνεις χρόνια η αν ξεκίνησες τώρα. Πάνω σε τι πιστεύεις ότι ότι ξέρουν καλύτερα. Πχ ο γιατρός ξέρει καλύτερα πως λειτουργεί η καρδιά κι όταν με εξετάσει ακούει από αυτά που του έχουν μάθει όταν πάει κάτι στραβά πχ αρρυθμίες και μου τι λέει. Ο ψυχολόγος τι ακούει? Γιατί κι εγώ πιστεύω ότι ξέρουν καλύτερα αλλά αντί να βρίσκω τον εαυτό μου τον χάνω. Λες επίσης ότι έχεις αισθανθεί το ίδιο αναφορικά με την χειραγώγηση. Έχεις αισθανθεί δηλαδή χωρίς να θέλεις ότι ο άλλος σε πάει και σε φέρνει? Γιατί εγώ χωρίς να θέλω γίνεται. Γίνεται χωρίς την δική μου έγκριση. Εξαιτίας κάποιας δυσλειτουργιας αλλά αντί να βρούμε να φτιάξουμε τη δυσλειτουργια την εκμεταλευεται για να μου περνάει πράγματα δικά της. Σου έχει τύχει ποτέ να σου πει κάποιος θεραπευτής κάτι και να επηρεάσει όλη τη δομή του εαυτού σου. Όλη συθεμελα. Έχει τυ να σου πει κάτι ας πούμε και να κλαις όλη μέρα? Και να πιστεύεις ότι αξίζεις αυτό που σου είπε? Πχ εμένα η θεραπευτή μου είπε ότι δεν έχω το δικαίωμα να υπάρχω ως εγώ ως ο εαυτός μου. Αυτό πως σου φαίνεται? Πως μπορεί να νιώσει ένας άνθρωπος αν πιστέψει κάτι τέτοιο?
    καλημερα.
    σιγουρα δεν επιτρεπεται να σε χειραγωγει, αν αυτο κανει.
    και οπωσδηποτε αν σου ειπε οτι δεν μπορεις να υπαρχεις ως ο εαυτος σου, δεν ειναι αποδεκτο, ουτε θεραπευτικο, εκτος αν ο "εαυτος σου" ειναι δολοφονος, για παραδειγμα ...
    μπορεις να γινεις πιο αναλυτικη;
    τι ειναι αυτο που δεν σου επιτρεπει να εισαι, και πως ακριβως εκφραστηκε;

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Να με χειραγωγησει στην ηλικια μου , δυσκολο, εκτος αν ανηκω στην κατηγορια που αναφερει η ρεμεντυ, που δεν ανηκω....... το να μην σου προσφερει τιποτα ενω εσυ νομιζεις οτι σου προσφερει , ειναι το πιο πιθανο σεναριο ......ειδαλλως τον εχω χεσμ...νο , αντε να βλαψει την τσεπη μου ........ και επειδη οι ψυχοθεραπευτες δεν γραφουν φαρμακα , ειναι καλο.....

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by Potnia View Post
    Τι εννοείς ξέρει περισσότερα από εμάς? Πάνω σε ποιο θέμα? Αλήθεια αφού κάνεις κι εσύ ψυχοθεραπεία με ενδιαφέρει πολύ να μάθω την άποψή σου δεν ξέρω αν κάνεις χρόνια η αν ξεκίνησες τώρα. Πάνω σε τι πιστεύεις ότι ότι ξέρουν καλύτερα. Πχ ο γιατρός ξέρει καλύτερα πως λειτουργεί η καρδιά κι όταν με εξετάσει ακούει από αυτά που του έχουν μάθει όταν πάει κάτι στραβά πχ αρρυθμίες και μου τι λέει. Ο ψυχολόγος τι ακούει? Γιατί κι εγώ πιστεύω ότι ξέρουν καλύτερα αλλά αντί να βρίσκω τον εαυτό μου τον χάνω. Λες επίσης ότι έχεις αισθανθεί το ίδιο αναφορικά με την χειραγώγηση. Έχεις αισθανθεί δηλαδή χωρίς να θέλεις ότι ο άλλος σε πάει και σε φέρνει? Γιατί εγώ χωρίς να θέλω γίνεται. Γίνεται χωρίς την δική μου έγκριση. Εξαιτίας κάποιας δυσλειτουργιας αλλά αντί να βρούμε να φτιάξουμε τη δυσλειτουργια την εκμεταλευεται για να μου περνάει πράγματα δικά της. Σου έχει τύχει ποτέ να σου πει κάποιος θεραπευτής κάτι και να επηρεάσει όλη τη δομή του εαυτού σου. Όλη συθεμελα. Έχει τυ να σου πει κάτι ας πούμε και να κλαις όλη μέρα? Και να πιστεύεις ότι αξίζεις αυτό που σου είπε? Πχ εμένα η θεραπευτή μου είπε ότι δεν έχω το δικαίωμα να υπάρχω ως εγώ ως ο εαυτός μου. Αυτό πως σου φαίνεται? Πως μπορεί να νιώσει ένας άνθρωπος αν πιστέψει κάτι τέτοιο?
    Κοίταξε να δεις η ψυχολογία στηρίζεται όπως όλες οι επιστήμες στην στατιστική. Ο καρδιολόγος ακούει την καρδιά και ξέρει ότι αν ακούσει την καρδιά έτσι από ότι έχει δείξει η παρατήρηση προηγούμενων καρδιολόγων αλλά και του ίδιου οδηγείται σε ένα συμπέρασμα. Έτσι και ο ψυχολόγος διαβάζει στατιστικές, συμπτώματα για να καταλήξει σε κάποιο συμπέρασμα. Και εφόσον καταλήξει σε κάποιο συμπέρασμα, τότε βάση ερευνών προβαίνει σε μία καθοδήγηση και όχι χειραγώγηση για να βοηθήσει τον επισκεπτόμενο του. Από εκεί και πέρα κάποιος δέκτης είτε συμφωνεί με την καθοδήγηση και ακολουθεί είτε όχι. Δεν σου κάνει μάγια και σε κρατάει δέσμια στο να κάνεις ότι σου λέει. Αν εσύ αποδέχεσαι κάτι χωρίς επιχειρηματολογία εσύ το επιτρέπεις και φυσικά εκείνος το χρησιμοποιεί για να πετύχει το στόχο του. Δεν έχω κάνει ψυχοθεραπεία, δεν έχω βρεθεί ποτέ γιατί δεν έχει να μου πει κάτι που δεν μπορεί να συλλάβει η νοημοσύνη μου ή δεν μπορώ να το ανακαλύψω μόνος μου κάνοντας μία έρευνα μελετών στο διαδίκτυο. Για παράδειγμα σου είπε ότι σου είπε, μόνο σε περίπτωση που μου έκανε μάγια δεν θα του απαντούσα ότι εσύ που το λες αυτό σύμφωνα με ποιου το δικαίωμα μπορώ να υπάρξω; Του δικού σου; Εσύ τι είσαι υπεράνθρωπος, αλάνθαστος, αναμάρτητος τι από όλα αυτά είσαι που θεωρείς πως έχεις το δικαίωμα να κτίζεις προσωπικότητες; Τι ηλικία έχεις; Και τι φύλο;

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,271
    φυσικά και ξέρουν επειδή έχουν σπουδάσει και έχουν πάρει τίτλους και έχουν κάνει σεμινάρια και τα λοιπά.
    αυτό δε σημαίνει οτι είναι παντογνώστες.
    αν σου τι λέει σημαίνει οτι παραβιάζει τα όρια, τα συναισθηματικά σου όρια δηλαδή. η θέση του το απαγορεύει να σε κρίνει.
    του έχεις εκφράσει τη δυσαρέσκειά σου; μήπως είναι λιγουλάκι ναρκισσιστής;

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Quote Originally Posted by Potnia View Post
    Τι εννοείς ξέρει περισσότερα από εμάς? Πάνω σε ποιο θέμα? Αλήθεια αφού κάνεις κι εσύ ψυχοθεραπεία με ενδιαφέρει πολύ να μάθω την άποψή σου δεν ξέρω αν κάνεις χρόνια η αν ξεκίνησες τώρα. Πάνω σε τι πιστεύεις ότι ότι ξέρουν καλύτερα. Πχ ο γιατρός ξέρει καλύτερα πως λειτουργεί η καρδιά κι όταν με εξετάσει ακούει από αυτά που του έχουν μάθει όταν πάει κάτι στραβά πχ αρρυθμίες και μου τι λέει. Ο ψυχολόγος τι ακούει? Γιατί κι εγώ πιστεύω ότι ξέρουν καλύτερα αλλά αντί να βρίσκω τον εαυτό μου τον χάνω. Λες επίσης ότι έχεις αισθανθεί το ίδιο αναφορικά με την χειραγώγηση. Έχεις αισθανθεί δηλαδή χωρίς να θέλεις ότι ο άλλος σε πάει και σε φέρνει? Γιατί εγώ χωρίς να θέλω γίνεται. Γίνεται χωρίς την δική μου έγκριση. Εξαιτίας κάποιας δυσλειτουργιας αλλά αντί να βρούμε να φτιάξουμε τη δυσλειτουργια την εκμεταλευεται για να μου περνάει πράγματα δικά της. Σου έχει τύχει ποτέ να σου πει κάποιος θεραπευτής κάτι και να επηρεάσει όλη τη δομή του εαυτού σου. Όλη συθεμελα. Έχει τυ να σου πει κάτι ας πούμε και να κλαις όλη μέρα? Και να πιστεύεις ότι αξίζεις αυτό που σου είπε? Πχ εμένα η θεραπευτή μου είπε ότι δεν έχω το δικαίωμα να υπάρχω ως εγώ ως ο εαυτός μου. Αυτό πως σου φαίνεται? Πως μπορεί να νιώσει ένας άνθρωπος αν πιστέψει κάτι τέτοιο?
    Αυτό που εννοούσα όταν είπα ότι ξέρουν περισσότερα από μας ήταν το προφανές ότι δηλαδή έχουν σπουδάσει ψυχολογία ή ψυχιατρική και έχουν εκπαιδευτεί για κάποια χρόνια στην ψυχοθεραπεία που εξασκούν πέρα από την εμπειρία που έχουν αποκτήσει. Δεν είναι εύκολο να κρίνω αυτό που σου είπε χωρίς να ξέρω το πλαίσιο. Ειδικά όταν γνωρίζω ότι υπάρχουν ψυχοθεραπευτικές προσεγγίσεις (π χ. η gestalt) που στοχεύουν στην συναισθηματική κινητοποίηση του ασθενούς με διάφορα μέσα όπως παιχνίδι ρόλων, σωματική επαφή κλπ. Εγώ κάνω 3,5 χρόνια ψυχοθεραπεία. Για την αίσθηση ότι με χειραγωγεί (στην προηγούμενη απόπειρα για ψυχοθεραπεία με άλλον ψυχοθεραπευτή) είπα ότι πολλές φορές αισθανόμαστε έτσι όταν δεν είμαστε έτοιμοι για κάποια αλλαγή και φοβόμαστε μήπως χάσουμε τον έλεγχο. Αν όντως όμως σε χειραγωγεί ή όχι μόνο εσύ μπορείς να το κρίνεις.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    132
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    καλημερα.
    σιγουρα δεν επιτρεπεται να σε χειραγωγει, αν αυτο κανει.
    και οπωσδηποτε αν σου ειπε οτι δεν μπορεις να υπαρχεις ως ο εαυτος σου, δεν ειναι αποδεκτο, ουτε θεραπευτικο, εκτος αν ο "εαυτος σου" ειναι δολοφονος, για παραδειγμα ...
    μπορεις να γινεις πιο αναλυτικη;
    τι ειναι αυτο που δεν σου επιτρεπει να εισαι, και πως ακριβως εκφραστηκε;
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Κοίταξε να δεις η ψυχολογία στηρίζεται όπως όλες οι επιστήμες στην στατιστική. Ο καρδιολόγος ακούει την καρδιά και ξέρει ότι αν ακούσει την καρδιά έτσι από ότι έχει δείξει η παρατήρηση προηγούμενων καρδιολόγων αλλά και του ίδιου οδηγείται σε ένα συμπέρασμα. Έτσι και ο ψυχολόγος διαβάζει στατιστικές, συμπτώματα για να καταλήξει σε κάποιο συμπέρασμα. Και εφόσον καταλήξει σε κάποιο συμπέρασμα, τότε βάση ερευνών προβαίνει σε μία καθοδήγηση και όχι χειραγώγηση για να βοηθήσει τον επισκεπτόμενο του. Από εκεί και πέρα κάποιος δέκτης είτε συμφωνεί με την καθοδήγηση και ακολουθεί είτε όχι. Δεν σου κάνει μάγια και σε κρατάει δέσμια στο να κάνεις ότι σου λέει. Αν εσύ αποδέχεσαι κάτι χωρίς επιχειρηματολογία εσύ το επιτρέπεις και φυσικά εκείνος το χρησιμοποιεί για να πετύχει το στόχο του. Δεν έχω κάνει ψυχοθεραπεία, δεν έχω βρεθεί ποτέ γιατί δεν έχει να μου πει κάτι που δεν μπορεί να συλλάβει η νοημοσύνη μου ή δεν μπορώ να το ανακαλύψω μόνος μου κάνοντας μία έρευνα μελετών στο διαδίκτυο. Για παράδειγμα σου είπε ότι σου είπε, μόνο σε περίπτωση που μου έκανε μάγια δεν θα του απαντούσα ότι εσύ που το λες αυτό σύμφωνα με ποιου το δικαίωμα μπορώ να υπάρξω; Του δικού σου; Εσύ τι είσαι υπεράνθρωπος, αλάνθαστος, αναμάρτητος τι από όλα αυτά είσαι που θεωρείς πως έχεις το δικαίωμα να κτίζεις προσωπικότητες; Τι ηλικία έχεις; Και τι φύλο;
    . Καταρχάς να σας ευχαριστήσω για τις απαντήσεις. Αυτό που μου συμβαίνει νιώθω ότι είναι σε ασυνείδητο επίπεδο. Αυτός ο έλεγχος ας; πούμε όπως τον νιώθω εγώ τουλάχιστον αισθάνομαι ότι είναι βαθύτερος. Ρωτάω αν σας έχει συμβεί γιατι θα ένιωθα α εντάξει έχει συμβεί και σε άλλον όχι μόνο σ εμένα. Θα προσπαθήσω να γίνω λίγο πιο αναλυτικη. Έχει κάτσει πάνω μου ως εντολή. Υποχρεωτική.που έχει εγκλωβισει το εγώ μου. Ένα κομμάτι του εαυτού μου που ήδη πίστευε άσχημα πράγματα πιστεύει κι άλλα άσχημα πράγματα. Πιέζομαι αφόρητα από τη γνώμη και θέση αυτής τη θεραπεύτριας. Αλλά δεν ξέρω αν είναι μόνο με αυτή η με όλους. Αν είναι με όλους και είναι κάποιο πρόβλημα που έχω θα έπρεπε να το έχει εντωπησει για ν; με βοηθήσει να το ξεπεράσω. Αλλά νιώθω ότι το χρησιμοποιεί εναντίων μου. Νιώθω ότι με στρέφει εναντίων του εαυτού μου. Γι αυτό ρωτάω αν έχει συμβεί σε κάποιον από εσας. Αισθάνομαι σα παιδάκι που με μαλώνουν ενώ φυσικά δεν είμαι. Αν το είχε βιώσει και κάποιος άλλος από εσάς κατά τη διάρκεια της θεραπειας θα έλεγα οκ συμβαίνει και σε άλλον να βλέπαμε που βασίζεται όλο αυτό και γιατί συμβαίνει. Ασυνείδητο αισθάνομαι ότι είναι βαθύ και παιδικό πολύ. Αισθάνομαι οτι το πιστεύω αυτό που μου είπε. Ότι τώρα πια είναι δικό μου ενώ δεν ήταν. Κάπως έτσι.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Λοιπόν Potnia άκου να σου πω. Το τελευταίο καιρό διαβάζω για τον υπνωτισμό, ο υπνωτισμός είναι μία μέθοδος με την οποία συνήθως ψυχολόγοι ή άτομα που ασχολούνται με την ψυχική υγεία, προσπαθούν φέρνοντας κάποιον σε μία κατάσταση να μπούνε στο υποσυνείδητο του και να του δώσουν προτάσεις οι οποίες επειδή θα έχουν φυτευθεί στο υποσυνείδητο, αυτός που θα τις λάβει θα τις ακολουθήσει, αλλά πρόσεξε αν και εφόσον καταφέρουν να φέρουν το άτομο σε μία συγκεκριμένη κατάσταση.

    Τώρα θέλω επειδή αναφερόμαστε σε ψυχολογία και χειραγώγηση να σου θέσω μία περίπτωση να την σκεφτείς και να βγάλεις εσύ το δικό σου συμπέρασμα και την δική σου λογική. Έχεις ακούσει καμιά φορά σε περίπτωση επικείμενης αυτοκτονίας ή σε περίπτωση ομηρίας να λέγεται πως η αστυνομία στέλνει στο χώρο διαπραγματευτή; Ο όρος διαπραγματευτής, δεν είναι δόκιμος, γιατί δεν είναι διαπραγματευτής, είναι ψυχολόγος ο οποίος έχει σκοπό να κερδίσει σε αυτή την κατάσταση. Βέβαια δεν κερδίζει πάντα, όπως κανείς δεν κερδίζει πάντα, αλλά τις περισσότερες φορές βγαίνει νικητής. Έχεις αναρωτηθεί γιατί βγαίνει νικητης; Ξέρεις ποιος είναι ο λόγος; Επειδή πρώτον έχει τον χρόνο με το μέρος του, όσο περισσότερο χρόνο τρώει με κάποιον στην διαπραγμάτευση τόσο περισσότερες πιθανότητες έχει να κερδίσει, σε αυτό το χρόνο μέσα από τη συζήτηση αρχίζει να αντιλαμβάνεται τις αξιακές συνθήκες του ατόμου που έχει απέναντι του (αυτό είναι το δεύτερο στοιχείο) και να προκαλέσει την αισθητή εξωτερίκευση τους (3 στοιχείο). Και σκέψου πως όλα αυτά γίνονται σε μία τεταμένη ατμόσφαιρα, με κάποιον που το αίμα του βράζει, που ενδεχομένως έχει όπλο πάνω του και νιώθει πως απειλείται η ελευθερία του και όμως ο "διαπραγματευτής" τις περισσότερες φορές θα κερδίσει.

    Θα σου πω άλλο παράδειγμα ο κάθε ύποπτος ακόμα και σε έλεγχο στο δρόμο, έχει το δικαίωμα της σιωπής το οποίο είναι το βασικότερο δικαίωμα που έχει ένας ύποπτος. Αυτό το δικαίωμα δεν βγήκε τυχαία, ο αστυνομικός δεν σε σταμάτησε τυχαία, σε σταμάτησε γιατί σε θεωρεί ύποπτο για κάτι, πιστεύεις πως έχει την από την στιγμή που σε σταματάει να βγάλει το ένστικτο του λάθος; Οπότε ξεκινάει να κάνει ερωτήσεις τις οποίες εσύ έχεις το δικαίωμα να μην απαντήσεις οι δικηγόροι δεν είναι χαζοί που λένε δεν απαντάμε ποτέ σε ερωτήσεις ακόμα και την πιο αστεία ή την πιο αθώα γιατί ότι πεις θα χρησιμοποιηθεί εναντίον σου. Εχουν λόγο που το λένε! Εχουν ζήσει καταστάσεις που ξέρουν γιατί σε προτρέπουν στο να μην απαντάς σε ερωτήσεις όταν κάνουν ελέγχους, αν δεν υπήρχε λόγος θα σου έλεγαν απάντησε ότι θέλεις ε έτσι δεν είναι; Και όχι το καθαρός ουρανός αστραπές δεν φοβάται, δεν ισχύει σε αυτή την περίπτωση, αν ίσχυε θα σου το έλεγαν οι δικηγόροι!

    Σκέψου λοιπόν τώρα μετά από αυτά που σου είπα, ότι εσύ πηγαίνεις σε μία ψυχολόγο, της δίνεις όσο χρόνο θέλει, της δίνεις το δικαίωμα να σου κάνει ότι ερωτήσεις θέλει και φυσικά εκείνη θα κάνει ότι θέλει. Τι πιστεύεις λοιπόν πως θα συμβεί; Δεν θα σε κτίσει όπως θέλει εκείνη;

  13. #13
    hlias1988
    Guest
    το να απαγορευεται να ειμαι ως ευατος μου με ξεπερνα ρε παιδια...

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    2
    Ναι, μου έχει τύχει ακριβώς αυτό. Έλεγε ότι δεν ανήκω στον εαυτό μου και πως πρέπει να το εμπεδώσω και να μην αμφισβητώ την επιστήμη του! Είναι κόλπο για να δει πως θα αντιδράσεις και για να σε φτάσει σε σημείο να ξεσπάσεις και να αντικρούσεις με επιχειρήματα. Εγώ το είχα πάρει τελείως "στην πλάκα" γιατί δεν πίστευα ότι το λέει και το εννοεί. Φυσικά αυτός ο τρόπος δε μου ταίριαζε και δεν επωφελήθηκα καθόλου, οπότε άλλαξα θεραπευτή.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,271
    αυτό πιο πολύ για συναισθηματική βία μου κάνει.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 15
    Last Post: 23-11-2018, 12:08
  2. τι κανει ο ψυχολογος ακριβώς?
    By stas in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 20
    Last Post: 21-03-2016, 03:03
  3. Τι μπορεί να κάνει το μυαλό στο σώμα.
    By sonik in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 17
    Last Post: 02-03-2012, 14:46
  4. ΤΟ ΜΑΥΡΟ ΚΑΤΑ ΠΟΣΟ ΚΑΝΕΙ ΖΗΜΙΑ?
    By BrokeN_DoLL in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 96
    Last Post: 17-09-2011, 23:01
  5. Replies: 1
    Last Post: 12-06-2009, 09:45

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •