Μπορεί ο ψυχολόγος να σου κάνει ζημιά? - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 22 of 22
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    132
    Συγνώμη αλήθεια σου είπε ότι δεν ανήκεις στον εαυτό σου? Και σε ποιον ανήκεις? Σου εξήγησε τι εννοούσε με αυτό? Αυτό το άκουσες με τ αυτιά η το υπονοησε. Γιατί εμένα το υπονοησε. Δεν μου το είπε ευθεως. Εντάξει τώρα που του ακούω σε κάποιον άλλο μου φαίνεται τόσο κουλό. Δεν νομίζω ότι εξυπηρετεί κάτι και απλός θέλει να επιβληθεί. Καλά έκανες και σταμάτησες.

  2. #17
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    2
    Ανήκω στο σύμπαν είπε! Και το είπε, δεν το υπονόησε. Εξήγησε πως δε μπορώ να κάνω ότι θέλω στη ζωή μου και πως οφείλω να προσφέρω κάτι στο παγκόσμιο σύμπαν πριν φύγω από εδώ. Μου ακούστηκε πολύ χειριστικό, καταναγκαστικό και σε ένα βαθμό τόσο αλλόκοτο που κρατιόμουν με δυσκολία να μη με πιάσουν τα γέλια για το υπόλοιπο της συνεδρίας.

  3. #18
    hlias1988
    Guest
    Εμενα παντως καλο μου φαινετε σαν ιδεα...αυτο...
    και η οπτικη...δεν ειμαστε απλα να αραζουμε μονο πρεπει να κανουμε κατι οφελιμο για μας και για τους γυρω μας με αποτελεσμα να αφησουμε κατι τελικα σε αυτον τον κοσμο...
    ασχετως εαν δεν μπορω τους ψυχολογους καλο μου φαινετε σαν ιδεα...ετσι αποκτας και αξια... κανω κατι παραγω κατι ειμαι χρησιμος...με αποτελεσμα να σου φευγουν ολα τα ψυχολογικα.. απο εκει ξεκιναει η καταθλιψη οταν νομιζεις οτι δεν αξιζει και σου φαινοντε ολα μαυρα...
    αν ομως κανεις κατι χρησιμο και εισπραξεις το αποτελεσμα αυτου που κανεις δεν νιωθεις καταθλιψη...

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    Εμενα παντως καλο μου φαινετε σαν ιδεα...αυτο...
    και η οπτικη...δεν ειμαστε απλα να αραζουμε μονο πρεπει να κανουμε κατι οφελιμο για μας και για τους γυρω μας με αποτελεσμα να αφησουμε κατι τελικα σε αυτον τον κοσμο...
    ασχετως εαν δεν μπορω τους ψυχολογους καλο μου φαινετε σαν ιδεα...ετσι αποκτας και αξια... κανω κατι παραγω κατι ειμαι χρησιμος...με αποτελεσμα να σου φευγουν ολα τα ψυχολογικα.. απο εκει ξεκιναει η καταθλιψη οταν νομιζεις οτι δεν αξιζει και σου φαινοντε ολα μαυρα...
    αν ομως κανεις κατι χρησιμο και εισπραξεις το αποτελεσμα αυτου που κανεις δεν νιωθεις καταθλιψη...
    Όλα έχουν να κάνουν με τα συμφραζόμενα, το πλαίσιο εντός του οποίου ειπώθηκε. Έχεις δίκιο ότι σε κάποιους μια τέτοια οπτική μπορεί να δώσει ελπίδα, νόημα στη ζωή τους γιατί πέρα από βιολογικούς παράγοντες κλπ που μπορεί να οδηγήσουν σε κατάθλιψη και το υπαρξιακό αγχος ή κενό μπορεί να είναι η αιτία.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    132
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Όλα έχουν να κάνουν με τα συμφραζόμενα, το πλαίσιο εντός του οποίου ειπώθηκε. Έχεις δίκιο ότι σε κάποιους μια τέτοια οπτική μπορεί να δώσει ελπίδα, νόημα στη ζωή τους γιατί πέρα από βιολογικούς παράγοντες κλπ που μπορεί να οδηγήσουν σε κατάθλιψη και το υπαρξιακό αγχος ή κενό μπορεί να είναι η αιτία.
    Ναι εντάξει έχει μια φιλοσοφική χροιά αν το δεις έτσι σε σχέση με το σύμπαν. Αλλά ανήκουμε στον ευατο μας και μόνο και ο εαυτός μας μας ανήκει. Από κει και πέρα το τι θα προσφέρουμε στην κοινωνία είναι δική μας επιλογή. Επίσης δεν νομίζω ότι είναι δουλειά του ψυχολόγου να φιλόσοφει. Δουλειά του είναι να σου κάνει τις σωστές ερωτήσεις να δεις εσύ ποιος είσαι τι τραύματα έχεις και πως σε καθηλωνιυν ως άνθρωπο. Τα να λες σε κάποιον ανήκεις στο σύμπαν είναι λίγο γκουρού και διδακτικό τύπου είμαι ο μπαμπάς εγώ και ξέρω τις αλήθειες της ζωής. Η δική μου περίπτωση είναι τελείως διαφορετική. Εμένα ήταν τραυματικο πολύ. Αισθάνομαι ότι κλαίω μέσα μου με αυτό που εισέπραξα. Το εγώ μας όταν πάμε σε ψυχανλαυση βαθειά είναι πολύ ευαισθητο.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    ναι , μπορει, αμα δεν ξερει την δουλεια του , η αμα την ξερει μερικως ,.......... ανετα μπορει να σου κανει ζημια , ανετοτατοτα ......η δεν ξερει τι να σου πει.........

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Quote Originally Posted by Potnia View Post
    Ναι εντάξει έχει μια φιλοσοφική χροιά αν το δεις έτσι σε σχέση με το σύμπαν. Αλλά ανήκουμε στον ευατο μας και μόνο και ο εαυτός μας μας ανήκει. Από κει και πέρα το τι θα προσφέρουμε στην κοινωνία είναι δική μας επιλογή. Επίσης δεν νομίζω ότι είναι δουλειά του ψυχολόγου να φιλόσοφει. Δουλειά του είναι να σου κάνει τις σωστές ερωτήσεις να δεις εσύ ποιος είσαι τι τραύματα έχεις και πως σε καθηλωνιυν ως άνθρωπο. Τα να λες σε κάποιον ανήκεις στο σύμπαν είναι λίγο γκουρού και διδακτικό τύπου είμαι ο μπαμπάς εγώ και ξέρω τις αλήθειες της ζωής. Η δική μου περίπτωση είναι τελείως διαφορετική. Εμένα ήταν τραυματικο πολύ. Αισθάνομαι ότι κλαίω μέσα μου με αυτό που εισέπραξα. Το εγώ μας όταν πάμε σε ψυχανλαυση βαθειά είναι πολύ ευαισθητο.
    Αυτό που ήθελα να πω είναι ότι δεν υπάρχει αντικειμενικότητα στο πώς θα εκλάβει κάποιος αυτό που του λέει ο ψυχοθεραπευτής του. Εφόσον εσύ αισθάνεσαι έτσι δεν έχει σημασία τι θα πούμε εμείς. Εφόσον θεωρείς ότι δεν σου ταιριάζει δεν χρειάζεσαι κάποιου είδους δικής μας επιβεβαίωσης ή αποδοχής. Αυτό που είναι σημαντικό όταν μας ενοχλεί κάτι στην ψυχοθεραπεία είναι να το επικοινωνήσουμε στον ψυχοθεραπευτή και να φτάσουμε σε μια σύνθεση. Αν αυτό δεν είναι δυνατό, τότε πρέπει να ψάξουμε άλλον ψυχοθεραπευτή. Το πιο πιθανό στην ψυχοθεραπεία είναι να υπάρξουν εντάσεις όπως και σε όλες τις σχέσεις. Το ζητούμενο είναι να υπάρχει εμπιστοσύνη ότι προσπαθεί να μας βοηθήσει κάποιες φορές και με τρόπους όχι εκ των προτέρων πλήρως κατανοητούς εκ μέρους μας. Έχει να κάνει και με πόση αβεβαιότητα αντέχει κανείς.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Replies: 15
    Last Post: 23-11-2018, 12:08
  2. τι κανει ο ψυχολογος ακριβώς?
    By stas in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 20
    Last Post: 21-03-2016, 03:03
  3. Τι μπορεί να κάνει το μυαλό στο σώμα.
    By sonik in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 17
    Last Post: 02-03-2012, 14:46
  4. ΤΟ ΜΑΥΡΟ ΚΑΤΑ ΠΟΣΟ ΚΑΝΕΙ ΖΗΜΙΑ?
    By BrokeN_DoLL in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 96
    Last Post: 17-09-2011, 23:01
  5. Replies: 1
    Last Post: 12-06-2009, 09:45

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •