Μακαρι να ημουν καποιος αλλος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1

    Μακαρι να ημουν καποιος αλλος

    Ομορφοτερος, κοινωνικοτερος, εξυπνοτερος και δυνατοτερος να με σεβονται ολοι.
    Δεν αντεχω να ειμαι ο εαυτος μου. Νιωθω ενας θλιβερος κομπαρσος στην ιδια μου την ζωη.
    Εναν φιλο μου (απο τους δυο ολους και ολους που εχω) του ειπαν οτι εχει ενα δυο χρονια ζωης και απο εκεινη την στιγμη σκεφτομαι ποσο ευτυχισμενος θα ημουν αν μαθαινα για τον εαυτο μου αυτο το πραγμα.

    Ειλικρινα ετσι μου ερχεται να αρχισω το καπνισμα μπας και αποκτησω καρκινο και φυγω μια ωρα αρχυτερα.

    Θυμηθηκα τωρα τα χρονια στην Γερμανια. Γυμνασιο πηγαινα, ηταν φριχτα, με κοροιδευαν και μου εκαναν μπουλινγκ (μια φορα μου εκαναν κολωνατο και το ξαναεπιχειρησαν), εκει εμαθα απο τα κοριτσια (που ηταν πανεμορφα αλλα σκατοχαρακτηρες) οτι ειμαι ασχημος και απωθητικος, εκει επιδεινωθηκε η ψυχικη μου υγεα (αλλα και πιο πριν στο δημοτικο στην Ελλαδα δεν ειχα φιλους).

    Περναω ακομη εναν Γολγοθα. Δεν εχω φιλους, μονο δυο φιλους εχω πολυ μεγαλυτερους μου. Και δεν ξερω γιατι. Ετσι θα γεννηθηκα. Σιγοτρα η Γερμανια με κατεστρεψε ψυχικα αλλα και πιο πριν ενιωθα ασχημα διοτι θυμαμαι ξεκαθαρα οτι μολις εμαθα το καλοκαιρι μετα την α γυμνασιου οτι θα παω Γερμανια πεταξα απο την χαρα μου γιατι σκεφτηκα οτι απο εκει και περα θα φτιαξει η ζωη (και εγινε ακομη χειροτερη).

    Αυτα, ηθελα να τα πω καπου, χρονια πολλα και καλα σε ολους με υγεια και ευτυχια. Επισης, σε ενα τοπικ στην ενοτητα Με καφε και συμπαθεια για τον πιθηκο και τον ανθρωπο, σε μια κοπελα μιλησα με αγενεια. Της ζητω δημοσια συγγνωμη, δεν το ηθελα, δεν πιστευω τις βλακειες που εγραψα εκει, βεβαιως και αποδεχομαι τον δαρβινισμο σαν θεωρια, απλα τα εγραψα για να προκαλεσω (ξερω, παιδικο).

    Αυτα, καλο βραδυ!

  2. #2
    ειμαι στην ιδια θεση σε καταλαβαινω....

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Αυτός ο άλλος που λες μπορείς να γίνεις. Όχι απ τη μια μέρα στην άλλη αλλά σταδιακά εκπαιδευοντας τον εαυτό σου. Γιατί δεν προσπαθείς; μην είσαι ηττοπαθης προσπάθησε. Έχεις πολύ χαμηλή αυτοεκτίμηση κάνε κάτι. Ζήτα βοηθεια

  4. #4
    Quote Originally Posted by el.gre View Post
    Αυτός ο άλλος που λες μπορείς να γίνεις. Όχι απ τη μια μέρα στην άλλη αλλά σταδιακά εκπαιδευοντας τον εαυτό σου. Γιατί δεν προσπαθείς; μην είσαι ηττοπαθης προσπάθησε. Έχεις πολύ χαμηλή αυτοεκτίμηση κάνε κάτι. Ζήτα βοηθεια
    Φοβάμαι ότι το έχασα το τρένο. Αφού τελείωσα το σχολείο και δεν πρόκειται να ξαναπάω πανεπιστήμιο, τελείωσε. Τι να το κάνω που θα αλλάξω; Που θα βρω φίλους; Στον δρόμο;

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    η ζωη δεν ειναι παντα ευχαριστη, δεν ειναι γεματη χαρες οπως δειχνουν στην τηλεωραση, απεναντιας εχει παρα πολλες στογμες με θλιψη.
    Οσα αναφερεις ειδικα, ειναι θεματα που δυστυχως ο χρονος και το περασμα αυτου τα κανει ακομα πιο ασχημα, ακομα πιο πολυ να πονας! και λυτρωση δεν υπαρχει , φαρμακο δεν υπαρχει σε μερικα πραγματα! δυστυχως, οπως μας αρεσει και πρεπει να δεχομαστε οταν νικαμε ετσι και το αντιθετο!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by Χάλια Μαύρα View Post
    Ομορφοτερος, κοινωνικοτερος, εξυπνοτερος και δυνατοτερος να με σεβονται ολοι.
    Δεν αντεχω να ειμαι ο εαυτος μου. Νιωθω ενας θλιβερος κομπαρσος στην ιδια μου την ζωη.
    Εναν φιλο μου (απο τους δυο ολους και ολους που εχω) του ειπαν οτι εχει ενα δυο χρονια ζωης και απο εκεινη την στιγμη σκεφτομαι ποσο ευτυχισμενος θα ημουν αν μαθαινα για τον εαυτο μου αυτο το πραγμα.

    Ειλικρινα ετσι μου ερχεται να αρχισω το καπνισμα μπας και αποκτησω καρκινο και φυγω μια ωρα αρχυτερα.

    Θυμηθηκα τωρα τα χρονια στην Γερμανια. Γυμνασιο πηγαινα, ηταν φριχτα, με κοροιδευαν και μου εκαναν μπουλινγκ (μια φορα μου εκαναν κολωνατο και το ξαναεπιχειρησαν), εκει εμαθα απο τα κοριτσια (που ηταν πανεμορφα αλλα σκατοχαρακτηρες) οτι ειμαι ασχημος και απωθητικος, εκει επιδεινωθηκε η ψυχικη μου υγεα (αλλα και πιο πριν στο δημοτικο στην Ελλαδα δεν ειχα φιλους).

    Περναω ακομη εναν Γολγοθα. Δεν εχω φιλους, μονο δυο φιλους εχω πολυ μεγαλυτερους μου. Και δεν ξερω γιατι. Ετσι θα γεννηθηκα. Σιγοτρα η Γερμανια με κατεστρεψε ψυχικα αλλα και πιο πριν ενιωθα ασχημα διοτι θυμαμαι ξεκαθαρα οτι μολις εμαθα το καλοκαιρι μετα την α γυμνασιου οτι θα παω Γερμανια πεταξα απο την χαρα μου γιατι σκεφτηκα οτι απο εκει και περα θα φτιαξει η ζωη (και εγινε ακομη χειροτερη).

    Αυτα, ηθελα να τα πω καπου, χρονια πολλα και καλα σε ολους με υγεια και ευτυχια. Επισης, σε ενα τοπικ στην ενοτητα Με καφε και συμπαθεια για τον πιθηκο και τον ανθρωπο, σε μια κοπελα μιλησα με αγενεια. Της ζητω δημοσια συγγνωμη, δεν το ηθελα, δεν πιστευω τις βλακειες που εγραψα εκει, βεβαιως και αποδεχομαι τον δαρβινισμο σαν θεωρια, απλα τα εγραψα για να προκαλεσω (ξερω, παιδικο).

    Αυτα, καλο βραδυ!
    Ναι άκου να σου πω κάτι γιατί κάποιος πρέπει να σου πει δύο πράγματα με καλό με κακό τρόπο κάποιος πρεπει να σου τα πει. Η ζωή είναι όπως το σούπερ μάρκετ. Για να φας αν θέλεις να λέγεσαι ανεξάρτητος άνθρωπος και να μην είσαι βάρος στους άλλους πρέπει να δουλέψεις να βγάλεις λεφτά για να μπορέσεις μετά να πας στο σουπερ μάρκετ να κάνεις τις βόλτες σου στα ράφια και να αγοράσεις με τα λεφτά που έβγαλες αυτά που θες. Διαφορετικά δεν τρως μεγάλε. Διαφορετικά έχει πείνα εκτός αν θες να είσαι βάρος στους άλλους. Η ζωή λοιπόν όλα αυτά τα χαρακτηριστικά που αναφέρεις τα έχει σε ένα ράφι και σου λέει μεγάλε εδώ είναι αυτά που θέλεις τα έχω μπροστά σου, αλλά δεν τα χαρίζω, δεν υπάρχει δωρεάν στη ζωή. Για να τα πάρεις θα δούλεψεις δεν υπάρχει τσάμπας. Ο σεβασμός για παράδειγμα δεν χαρίζεται, δεν σου τον χαρίζει κανείς τον σεβασμό πουθενά για να τον αποκτήσεις θα ιδρώσεις θα πέσεις και αν θα σηκωθείς για να προσπαθήσεις να τον πάρεις ίσως και να τον κερδίσεις, αν δεν σηκωθείς για να προσπαθήσεις μέχρι να τον πάρεις εσύ, δεν θα τον κερδίσεις ποτέ, θα τον κερδίσεις όταν θα νιώσεις μέσα σου ο ίδιος πως τον κέρδισες, όταν ο ίδιος σεβαστείς τον εαυτό σου.

    Εσύ δεν θέλεις να δουλέψεις για να τα πάρεις αυτά, θέλεις να σου τα δώσουνε στα χεράκια, όχι μεγάλε δεν υπάρχει αυτό και 50 ζωές να έχεις και ομόρφια να έχεις τίποτα από όλα αυτά που αναφέρεις δεν θα κερδίσεις ποτέ. Δεν είναι θέμα εμφάνισης αυτά τα χαρακτηριστικά, ακόμα και την εμφάνιση για να την κερδίσεις πρέπει να δουλέψεις εκτός αν για παράδειγμα θεωρείς πως ο Ρονάλντο γεννήθηκε με μυες, κοιλιακούς και φυσική κατάσταση και δεν ίδρωσε τόσα χρόνια για να τα αποκτήσει δεν απογοητεύτηκε δεν δεν δεν.

    Λες για φίλους, πες μου ειλικρινά γιατί να δώσει κάποιος σε κάποιον άλλον που είναι ηττοπαθής χώρο στη ζωή του; Γιατι; Για να τον ζαλίζει από το πρωί μέχρι το βράδυ για το πόσο κακή και άδικη είναι κατά την λογική του η ζωή; Και αυτός που θα τα ακούει όλα αυτά κάθε ημέρα και θα ακούει κάθε ημέρα την ίδια κασσέτα πως θα προχωρήσει στην ζωή του; Πως θα πάει ένα σκαλί παραπάνω; Εσύ για παράδειγμα αν ήσουν όλα αυτά που δεν έχεις και θα ήθελες να έχεις, θα άντεχες να είχες κάποιον να σε ζαλίζει 7 μέρες την εβδομάδα για αυτά που θα ήθελε να έχει αλλά δεν έχει επειδή δεν θέλει να ιδρώσει για να τα πάρει; Θα το άντεχες; Θα μπορούσες να θέσεις πιο ψηλό στόχο στην ζωή σου όταν κάποιος σου λέει μέσες-άκρες πως "εντάξει δεν αξίζει να ζεις κιόλας" γιατι έμμεσα αυτό λες δεν λες κάτι διαφορετικό.

    Οκ μπορεί να μην γουστάρεις να τα πάρεις, δικαίωμα σου, επιλογή σου είναι αλλά πχ το να μου είσαι καναπέ και να φταίει η ζωή που δεν είσαι δυνατότερος και όχι το ότι έχεις επιλέξει εσύ ο ίδιος τον καναπέ, σόρρι δεν παίζει. Και σου το ξαναλέω 100 διαφορετικές μορφές να είχες, ο πιο όμορφος να ήσουν στον πλανήτη τίποτα από όλα αυτά δεν θα είχες και πάλι. Δεν είναι θέμα εμφάνισης, είναι θέμα νοοτροπίας, μυαλού.

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Quote Originally Posted by Χάλια Μαύρα View Post
    Φοβάμαι ότι το έχασα το τρένο. Αφού τελείωσα το σχολείο και δεν πρόκειται να ξαναπάω πανεπιστήμιο, τελείωσε. Τι να το κάνω που θα αλλάξω; Που θα βρω φίλους; Στον δρόμο;
    Οι φίλες που έχω εγώ τώρα δεν είναι απ την σχολή πάντως, στο πανεπιστήμιο δεν είχα φίλες, είχα δύο τρεις που έκανα παρέα στη σχολή αλλά μόνη μου ήμουν δεν ταιριαζαμαι ούτε έβγαινα, είχα τότε τα μυαλά τα δικά σου. Τώρα έχω φίλες που μου ήρθαν στη ζωή μου από το χώρο εργασίας και ουσιαστικά από αυτές μια είναι που νιώθω πραγματικά πολύ κοντά μου. Δεν είναι εύκολο. Κι επειδή θεωρείς την ομορφιά τόσο σημαντική θα σου πω κάτι πάντα ήμουν ένα όμορφο καταθληπτικο κοριτσι κ μόνο του, όταν έκανα την πρακτική μου συνέχεια με ρώταγανε "τι έχεις" άλλοτε μου λέγαμε είμαι σαν την μεγάλη Παρασκευή κ άλλοτε θλιμμένη πριγκιπισα" δε μου χάρισε αγάπη ούτε τα νιάτα μου ούτε η ομορφιά μου έπρεπε να παλέψω..

  8. #8
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Ναι άκου να σου πω κάτι γιατί κάποιος πρέπει να σου πει δύο πράγματα με καλό με κακό τρόπο κάποιος πρεπει να σου τα πει. Η ζωή είναι όπως το σούπερ μάρκετ. Για να φας αν θέλεις να λέγεσαι ανεξάρτητος άνθρωπος και να μην είσαι βάρος στους άλλους πρέπει να δουλέψεις να βγάλεις λεφτά για να μπορέσεις μετά να πας στο σουπερ μάρκετ να κάνεις τις βόλτες σου στα ράφια και να αγοράσεις με τα λεφτά που έβγαλες αυτά που θες. Διαφορετικά δεν τρως μεγάλε. Διαφορετικά έχει πείνα εκτός αν θες να είσαι βάρος στους άλλους. Η ζωή λοιπόν όλα αυτά τα χαρακτηριστικά που αναφέρεις τα έχει σε ένα ράφι και σου λέει μεγάλε εδώ είναι αυτά που θέλεις τα έχω μπροστά σου, αλλά δεν τα χαρίζω, δεν υπάρχει δωρεάν στη ζωή. Για να τα πάρεις θα δούλεψεις δεν υπάρχει τσάμπας. Ο σεβασμός για παράδειγμα δεν χαρίζεται, δεν σου τον χαρίζει κανείς τον σεβασμό πουθενά για να τον αποκτήσεις θα ιδρώσεις θα πέσεις και αν θα σηκωθείς για να προσπαθήσεις να τον πάρεις ίσως και να τον κερδίσεις, αν δεν σηκωθείς για να προσπαθήσεις μέχρι να τον πάρεις εσύ, δεν θα τον κερδίσεις ποτέ, θα τον κερδίσεις όταν θα νιώσεις μέσα σου ο ίδιος πως τον κέρδισες, όταν ο ίδιος σεβαστείς τον εαυτό σου.

    Εσύ δεν θέλεις να δουλέψεις για να τα πάρεις αυτά, θέλεις να σου τα δώσουνε στα χεράκια, όχι μεγάλε δεν υπάρχει αυτό και 50 ζωές να έχεις και ομόρφια να έχεις τίποτα από όλα αυτά που αναφέρεις δεν θα κερδίσεις ποτέ. Δεν είναι θέμα εμφάνισης αυτά τα χαρακτηριστικά, ακόμα και την εμφάνιση για να την κερδίσεις πρέπει να δουλέψεις εκτός αν για παράδειγμα θεωρείς πως ο Ρονάλντο γεννήθηκε με μυες, κοιλιακούς και φυσική κατάσταση και δεν ίδρωσε τόσα χρόνια για να τα αποκτήσει δεν απογοητεύτηκε δεν δεν δεν.

    Λες για φίλους, πες μου ειλικρινά γιατί να δώσει κάποιος σε κάποιον άλλον που είναι ηττοπαθής χώρο στη ζωή του; Γιατι; Για να τον ζαλίζει από το πρωί μέχρι το βράδυ για το πόσο κακή και άδικη είναι κατά την λογική του η ζωή; Και αυτός που θα τα ακούει όλα αυτά κάθε ημέρα και θα ακούει κάθε ημέρα την ίδια κασσέτα πως θα προχωρήσει στην ζωή του; Πως θα πάει ένα σκαλί παραπάνω; Εσύ για παράδειγμα αν ήσουν όλα αυτά που δεν έχεις και θα ήθελες να έχεις, θα άντεχες να είχες κάποιον να σε ζαλίζει 7 μέρες την εβδομάδα για αυτά που θα ήθελε να έχει αλλά δεν έχει επειδή δεν θέλει να ιδρώσει για να τα πάρει; Θα το άντεχες; Θα μπορούσες να θέσεις πιο ψηλό στόχο στην ζωή σου όταν κάποιος σου λέει μέσες-άκρες πως "εντάξει δεν αξίζει να ζεις κιόλας" γιατι έμμεσα αυτό λες δεν λες κάτι διαφορετικό.

    Οκ μπορεί να μην γουστάρεις να τα πάρεις, δικαίωμα σου, επιλογή σου είναι αλλά πχ το να μου είσαι καναπέ και να φταίει η ζωή που δεν είσαι δυνατότερος και όχι το ότι έχεις επιλέξει εσύ ο ίδιος τον καναπέ, σόρρι δεν παίζει. Και σου το ξαναλέω 100 διαφορετικές μορφές να είχες, ο πιο όμορφος να ήσουν στον πλανήτη τίποτα από όλα αυτά δεν θα είχες και πάλι. Δεν είναι θέμα εμφάνισης, είναι θέμα νοοτροπίας, μυαλού.
    Ειναι θεμα γονιδιων και τυχης. Πριν απο εναν χρονο ειχα φιλους (οπως νομιζα) στην ηλικια μου και βγαιναμε εξω συνεχεια. Ολοι με εγραψαν. Δεν μου ξαναμιλησαν. Αν ημουν αλλιως θα με εκτιμουσαν ολοι και ολες...

    Ειμαι πληρως απογοητευμενος. Και στην τελικη να πας να γαμηθεις που θα μου πεις κιολας οτι τα αξιζω ολα αυτα! Και εσυ ψυχακι εισαι για να γραφεις εδω...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by Χάλια Μαύρα View Post
    Ειναι θεμα γονιδιων και τυχης. Πριν απο εναν χρονο ειχα φιλους (οπως νομιζα) στην ηλικια μου και βγαιναμε εξω συνεχεια. Ολοι με εγραψαν. Δεν μου ξαναμιλησαν. Αν ημουν αλλιως θα με εκτιμουσαν ολοι και ολες...

    Ειμαι πληρως απογοητευμενος. Και στην τελικη να πας να γαμηθεις που θα μου πεις κιολας οτι τα αξιζω ολα αυτα! Και εσυ ψυχακι εισαι για να γραφεις εδω...
    Aκου εγώ πάσχω από διαταραχή από τις κρεπάλες που έκανα στην ζωή μου αλλά αν σε κάνει να νιώθεις καλά λέγε με και ψυχάκι. Σου έκανα το καλύτερο δώρο γιατί ξέρεις τον λόγο που απομακρύνθηκαν αυτοί που νόμιζες πως είναι φίλοι σου. Σου έκανα δώρο κάτι που ένας ψυχολόγος θα σου το έλεγε σε 50 συνεδρίες και απέξω απέξω. Θα σου κάνω δώρο κάτι ακόμα το οποίο δεν ξέρω αν θα το καταλάβεις, μάλλον όχι και οκ δεν θα ξανασχοληθώ μαζί σου. Ασχετα με το τι σκέφτεσαι ή τον τρόπο που σκέφτεσαι, ο χρόνος είναι το πολυτιμότερο αγαθό, δεν εξαγοράζεται με τίποτα και δεν γυρίζει πίσω ποτέ!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,352
    Περαστικά στον Φίλο σου, σε κανέναν δεν εύχομαι να του πουν ότι έχει τόσα χρόνια, μήνες ζωής!!

  11. #11
    hlias1988
    Guest
    Ποσο εχεις mindcrime... μακαρι να υιοθετήσω και εγω αυτες τι αποψεις....

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Location
    Μορντορ
    Posts
    418
    Φιλε χαλια μαυρα σε καταλαβαινω,γιατι και γω εχω αναρωτηθει στη ζωη μου πολλες φορες γιατι τοση αναποδια και γκαντεμια...σιγουρα τα γονιδια κ η τυχη παιζουν μεγαλο ρολο,αλλα απο κει και περα ειμαστε οι επιλογες μας.Και μενα ολα στραβα μου πηγαν,φροντιζω δυο αρρωστους γονεις με πολυ δυσκολες αρρωστιες,εχω κ εγω προβληματα δικα μου,αλλα εχω κανει λαθη στη ζωη μου κ κακες επιλογες που δυστυχως πληρωσα ακριβα.Εχω κανει την αυτοκριτικη μου ,δεν θα κατσω αλλο να σιχτιριζω το παρελθον τι ποιος και γιατι.Θα το παλεψω κ οτι βγει απο δω και περα.Προσπαθησε λοιπον απο δω και περα να δεις τι μπορεις να κανεις.Δεν νομιζω να εισαι και πολυ μεγαλος σε ηλικια.Εγω ειμαι 41.Και μην ευχεσαι καρκινους.Πιστεψε με δεν το θες καθολου.Εχω δει αγριες καταστασεις,στο λεω εκ πειρας και εντελως φιλικα.Καλη χρονια σου ευχομαι και μην τα παρατας.
    ΥΓ:Μεγαλη κουβεντα για το χρονο ειπες φιλε mindcrime.. δεν εξαγοραζεται,δεν γυριζει πισω...απλα περναει αμειλικτα...μετα την υγεια ειναι το πολυτιμοτερο αγαθο και πρεπει να το αξιοποιουμε...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    μου θυμιζεις ενα ευφυολογημα του Γουντι Αλεν τον οποιο θαυμαζω πολυ , ' για το μονο πραμα που εχω μετανιωσει στην ζωη μου ειναι οτι δεν ειμαι καποιος αλλος ' ...........................

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    375
    Δεν χρειάζεται τα πράγματα στη ζωή σου να είναι τέλεια, ούτε εσύ να είσαι τέλειος, ούτε να σε εκτιμάνε όλοι.
    Δεν χρειάζεται να αλλάξεις το παρελθόν σου.
    Ένα πράγμα χρειάζεται, να ζεις πιο πολύ τη στιγμή, να ζεις στο τώρα.
    Κάθεσαι και μηρυκάζεις και αισθάνομαι πως προσπαθείς να πείσεις τον εαυτό σου πόσο άχρηστος είναι.
    Γιατί αυτό έχεις συνηθίσει.
    Εγώ θα σου πρότεινα, να ζεις στο τώρα.
    Τώρα βαριέμαι. θα κάνω γυμναστική.
    Τώρα βαριέμαι, θα διαβάσω ένα βιβλίο.
    Τώρα βαριέμαι, θα τσατάρω στο ιντερνετ.
    Δεν χρειάζεσαι υπεραναλύσεις και σκέψεις.
    Ο εγκέφαλος σου προσπαθεί να βρει λύση και όλη την ώρα σκέφτεσαι αρνητικά.
    Ότι σκέφτεσαι όμως δεν είναι η αλήθεια πάντα.
    Και ας έχεις παραδείγματα στη ζωή σου.
    Απλά ζήσε στο τώρα.
    Και όταν θα σταματήσει και η καραντίνα, ζήσε πάλι στο τώρα.
    Θα έχεις υλικό για τα μυθιστορήματά σου έτσι!

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Αν αλλαζες το παρελθον σου, αυτα που εζησες στη Γερμανια για παραδηγμα θα αλλαζες κι τον χαρακτηρα σου φιλε μου! αφου ο εαυτος σου πλαθεται μεσα απο τα δεδομενα των γονιδιων , το DNA kai τελος απο αυτα που εχεις ζησει που εχεις βιωσει, αυτα τα τρια μας κανουν το σημερινο χαρακτηρα μας. Ετσι αν δεν ειχες ζησει την Γρμανια σημερα δεν θα εισουν στο φορουμ, σημερα θα ειχες αλλη θεωρια για την ζωη, αλλη φυλοσοφια αλλη συναισθηση.Αυτο συμβαινει διοτις "χαραζει" το μεσα μας καθε εμπειρια μας, ακομα και η προην μας παιζει ρολο για τον χαρακτηρα μας, εαν δλδ οταν ειμουν εγω 19 δεν ειχα σχεση με συγκεκριμενη κοπελα οπου ητανμια εγκληματικη προσωπικοτητα σημερα ισως ειμουν καλυτερος στην ψυχικη μου υγεια!
    Οσο για την πικρα σου ,για την στεναχωρια σου και την απογωητευση σου απο την ως σημερα ζωη σου, ολο αυτο μπορει να ειναι απλα και μονο καποια βιοχημικη αρυθμια οπου να θελει ρυθμιση απο φαρμακα, αρα απο γιατρο,ψυχειατρο και μεσα σε λιγους μηνες να γινεις κανονικος ανθρωπος οπου θα κοιτας το παρελθον και θα λες κοιτα τι περασα! παραλιγο να φρικαρω απο μια χαζομαρα! Απο την αλλη μπορει να μην ειναι αυτο, να ειναι μια απολυτα συνειδητη πραξη, φυλοσοφια καισταση ζωης απεναντι στη κοσμοθεωρια των υπολοιπων συνανθρωπων σου. Σε αυτη την περιπτωση τα πραγματα ειναι πολυ περιπλοκα, διοτις θα πρεπει να την ψαξεις πολυ πιο βαθια φιλε μου , ωστε οποα αποφαση κι να παρεις για την ζωη σου , οτι κι να πραξεις ειτε καλο ειτε κακο προς το σωμα σου να το εχεις πρωτα αναλυσει απολυτα!

Similar Threads

  1. Κάποιος άλλος με γαστρεντερικά;
    By unknown15 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 20
    Last Post: 30-12-2020, 10:59
  2. Να κάνεις ότι κανείς όπως τα κάνει κάποιος άλλος.
    By davidh in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 0
    Last Post: 18-04-2020, 21:53
  3. Replies: 16
    Last Post: 17-02-2020, 12:19
  4. Replies: 7
    Last Post: 11-01-2020, 07:21
  5. μακαρι να ξερα τι να κανω..μακαρι..
    By si_sourw in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 29-01-2011, 22:44

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •