Πρωτη Αιτια Των Ανθρωπινων Δεινων Στην Υγεια Ειναι Η Καταθλιψη Συμφωνα Με Τον ΠΟΥ - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 34
  1. #16
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    maragel , αυτα ειναι αηδιας του κω..ου , αφου στο ποστ μου #7 γραφω για την ακηδια ( με απλα λογια κτθλψη ) που παθαινουν οι μοναχοι, αλλα ο Γ.Πανου αποφευγει να απαντησει ....τι ναπαντησει ?
    δεν αποφυγα να σου απαντησω! δεν με ρωτησες και δευτερον δεν υπαρχει λογος να απανταω στην αποψη του καθε ενος, γραφουμε την γνωμη μας ελευθερα, το αμα διαφωνω η συμφωνω δεν σημαινει οτι πρεπει αναλογα να φερομαι κι σε εσενα, δλδ αν συμφωνω να γραφω θριαμβευτικα μηνυματα για σενα.Αν δεν, να βριζω, να προσβαλω κι γενικα να κανω πραγματα που κανουν αλλοι φασηστικα και τα κατηγορω?
    Οσο για το θρεντ, δεν ειπα πουθενα οτι ειναι η αθεια, αυτο το λενε -οπως ειπα πατερες της εκκλησιας - αλλα καμια φορα η πορωση για να "την πεις " σε καποιον σου φερνει παραισθησεις.
    Τελος ,για οσους δεν καταλαβαν ,ξανα λεω οτι η εκθεση ειναι στατιστικη και ελεγε τα αιτια που ο κοσμος νιωθει ,θα το γραψω ακριβως οπως το λεει διοτι η μεταφραση ειναι δικη μου - αbout human suffering -,και ο συγγραφεας ειναι "depression expert and clinical psychologist Dr Michael Yapko ", μπορειτε να διαβασεται και μονη σας, υπαρχουν πολλοι συγγραφεις εγω διαβασα αυτον, ολοι το ιδιο λενε, αφου τα νουμερα ,στατιστικα δειχνουν οτι οι ανθρωποι πλεον βλεπουν την καταθλιψη ως το πιο συχνο λογο για το οτι δεν ειναι καλα , ενω μεχρι πριν καποια χρονια ηταν τα τρακαρισματα,ο καρκινος , τα ατυχηματα σπιτιου κ.α.
    Ολα τα υπολοιπα περι θρησκειας ειναι απο αλλου, και μερικα ειναι και δικα μου, αλλα ολοι μπορουν να ρωτησουν εναν ιερεα να τους πει ποια ειναι η αποψη της εκκλησιας για την καταθλιψη, και τοτες θα δειτε οτι ειναι ακριβως αυτη που γραφω, διοτις το εχω ψαξει προσωπικα, αφου ειχα κανει εξωμολογησει το θεμα .Το αν συμφωνουμε με αυτην την αποψη η αν διαφωνουμε, ειναι αλλο θεμα , προσωπικα νομιζω οτι σε μερικες κατηγοριες μπορει να ειναι ετσι, σε αλλες ομως οπου υπαρχουν βιοχημικοι λογοι για την προελευση της καταθλιψης , μερικοι απο αυτους ειναι και οι εκλεκτικοι αναστολείς επαναπρόσληψης σεροτονινης.

  2. #17
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Γιατί έχετε κολλήσει μερικοί με τους μοναχούς; σας είπε κανείς ότι όταν κάποιος μοναζει μετατρέπεται αυτόματα κ σε άγιο άνθρωπο; απλοί άνθρωποι είναι επίσης άλλο να πιστεύει κάποιος στο Θεό άλλο το να εφαρμόζει το θέλημα του κ άλλο να γίνεται μοναχός. Πολλές φορές αυτά δεν ταυτίζονται οπότε το επιχείρημα σας με τους καταθληπτικους μοναχούς αστοχο

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    https://www.feelguide.com/2015/01/06...-inflammation/


    γιωργο, διαλογο κανουμε καλοπροαιρετο ........δεν εχω σκοπο να σευκνευρισω , ουτε να σε υποτιμησω , ουτε να τσακωθω ........ ....αν διαβασεις το λινκ ομως ,τις πρωτες γραμμες μονον , θα δεις οτι η κτθλψη εχει βιολογικη προελευση ........ ξερω την αποψη της εκκλησιας , φυσικα , και την αποψη της επιστημης γενικοτερα ........ αλλωστε οπως γραφω , υπαρχει στους μοναχους η ακηδια , με αλλα λογια η κτθλψη , που δεν εξηγειται με την θρησκεια , αμα την γκλουγκλαρεις , θα δει ςοτι η εξηγηση ειναι χαζομαρες , τεμπελια την θεωρουνε την ακηδια , που ειναι μια αποψη που εχει υποννοηθει πολλακις για μενα , ( η και για αλλους ) ελα ομως που δεν μπορουν να την καταλογισουν σ' εμενα , διοτι πριν τα 42 μου χρονια , δουλευα , ειχα κανει μαλιστα δημιουργησει την δικη μου εταιρεια , κατι αλλο φταιει λοιπον ....οτι πολλοι ριχνουν το φταιξιμο στην κτθλψη , αδικως , ισχυει , οπως αφηνεις να εννοηθει κι εσυ ο ιδιος , η ο γιατρος που αναφερεις , ο dr.Yapko..........παντα φταιει κατι αλλο εκτος απο μας τους ιδιους , ειναι βολικο να ριχνεις αλλου το φταιξιμο , εχω διαβασει πολλα νεα παιδια να λενε , ' α δεν φταιω γω ,εχω κτθλψη ' ειμαι ομως 59 ετων , εχω δημιουργησει στην ζωη μου , πραματα , δουλειες, ειχα χομπυ , πραματικα χομπυ , οχι παω για καφε ................ δεν ειμαι ετσι λοιπον ...............ειναι ασθενεια απο οτι φαινεται ....τωρα γιατι καποιοι την καταπολεμουν με επιτυχια , και αλλοι οχι, δεν εχω απαντηση , δεν ξερω ποια ειναι η ειδοποιος διαφορα μεταξυ των μεν και των δε....... το ειδος κτθλψεως των ? το σθενος του καθενος ? δεν ξερω .....πολλα δεν ξερω ....

    οσο για τους εκλεκτικους αναστολεις επαναπροσληψης της σεροτονινης , η ssri's ., υποτιθεται οτι λειτουργουν, θα παραθεσω παρακατω ενα λινκ που λεει για τα ssri's ....

    καλο ειναι να πιστευεις σεναν Θεο, αλλα μην τα περιμενουμε ολα απ Αυτον, κι εσυ ειχες γραψει ' συν Αθηνα και χειρα κίνει ' ειδες οτι διαβαζω τα ποστ σου ........ ειχες γραψει ομως σε καποιο μελος , οτι απευθυνεται αθελα του στον δαιμονα agares , ε , εκει παει μακρια το πραμα .......δεν σε αποδοκιμαζω , αφου κι εγω εχω διαβασει πολλα πατερικα βιβλια , αλλα εχω υιοθετησει την ( χιουμοριστικη ) αποψη οτι ' ναι μεν ειμαι πεπεισμενος οτι υπαρχει Θεος , αν και φαινεται οτι υπαρχει πληθος θεματων με τα οποια προτιμα προς το παρον να μην ασχοληθει ' !!......δεν κοροιδευω , πιστευω οτι το χιουμορ ( που λιγοι-ες διαθετουν ) και η χαλαροτητα οδηγουν σε λιγοτερο θυμο, νευρα , ανησυχια και στεναχωρια .....ουτε πρεπει να παιρνουμε την ζωη τοσο ' βαρια ' .....οσο μπορουμε βεβαια ....γιατι υπαρχουν πραματικα σοβαρα προβληματα .....οχι η κτθλψη .....αν και κατα τον ΠΟΥ, αποτελει ενα ειδος αναπηριας , θα συμφωνησω , αλλα τι να πεις σεναν ανθρωπο που χανει η προκειται να χασει εναν δικο του ....ειπαμε, και θα το ξαναπω , το προβλημα του καθενος φανταζει το μεγαλυτερο στα ματια του.....

    το οτι σεβομαι τις αποψεις του καθενος , που τις σεβομαι, εφοσον ειναι καλοπροαιρετες , δεν σημαινει οτι συμφωνω καλα και ντε .....

    φιλικα, Γιωργο ......
    Last edited by Macgyver; 29-12-2020 at 10:58.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    https://www.therapia.gr/egkefaliki-d...katathliptika/

    να και το λινκ για τα ssri's ......που εν ολιγοις λεει οτι δεν λειτουργουν παντα ταντικαταθλιπτικα , τα ssri ' s , εκει με τα τονισμενα με μαυρο χρωμα γραμματα λεει οτι δεν λειτουργουν παντα , και δεν ξερουμε το γιατι .....
    αρα η επιστημη εχει μαυρα μεσανυκτα απο αυτην την τρομερη ασθενεια ......

    μα κι εμενα ο ( καλος νοσοκομειακος ) νευρολογος που με παρακολουθει για την εγκεφαλιτιδα /επιληπτικη κριση που επαθα , ενω του ειπα οτι εχω κτθλψη, αρχισε τις σαχλαμαρες τυπου , ' α , εχετε κτθλψη ? ενταξει καταπολεμηστε την , με εναν προγραμματισμο , σημερα θα κανω το Α, αυριο το Β , μεθαυριο το Γ , κ.ο.κ. ' σωπα ρε φιλε , μουρθε να του πω ,λες και δεν μπορουσα να τα σκεφτω μονος μου , καλα που μου ταπες ' !!!! παντως αυτοι που με ξερουν καλα , οι φιλοι μου , καταλαβαινουν οτι κατι βιολογικο η χημικο προβλημα συμβαινει στον εγκεφαλο μου , γιατι ηξεραν τον δημιουργικο εαυτο μου, που εχει μετατραπει σε ζομπι πλεον .....

    φιλικα ......
    Last edited by Macgyver; 29-12-2020 at 08:54.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by maragel View Post
    Πραγματικά, δεν αντέχω εδώ μέσα από πολλούς, την φάση με τους θεούς και τους δαίμονες!!!και γράφουν με περισπούδαστο ύφος μπούρδες για θρησκείες λες και κάναν καμία μεγάλη ανακάλυψη,ενώ αυτά που λένε μας γυρνάνε στον μεσαίωνα....
    θα συμφωνησω μαζι σου , maragel ........

    κι εγω εχω αρχισει κι ολιγοπιστω........................... επαιρνα ταξιδιωτικα περιοδικα μεχρι το 2008 , για τα ταξιδια που θα παω ΟΤΑΝ συνελθω απ την κτθλψη , το ΟΤΑΝ εχει γινει πλεον ΑΝ ......... εμ, 12 χρονια περασαν εκτοτε, ανθρωπος ειμαι κι εγω....ασε που εχω πλεον αδυναμια συγκεντρωσης λογω κτθλψης απο το 2008 .....και μουναι αδυνατον να διαβασω εστω και περιοδικα .....κι αυτο στο μυαλο μου ειναι ?
    Last edited by Macgyver; 29-12-2020 at 09:09.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,094
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Καλα τα λες , δεν λεω ........ελα ομως που ειμαι 59 ετων , δεν ανηκω σε αυτη την γενια , που εχουν ακρατο καταναλωτισμο, ειχα την δυνατοτητα για τα παντα , και εχω , δεν μενοιαζε το φαινεσθαι , ουτε τωρα με νοιαζει , ειχε νοημα η ζωη μου , πολυ καλα περνουσα , κι ομως στα 40-42 μου αρχισα να παθαινω κτθλψη .....χωρις φανερη αιτια .....δεν ξερω τι φταιει ...... ξερω τις συμβουλες προσπαθησε, κανε , κλπ. αλλα δεν μπορω....εχω και πιστη στον Θεο , η τον Χριστο ....και γυμναζομουν φουλ.........γι αυτο λεω για την βιολογικη αιτια .....
    Δεν την αποκλείω (τη βιολογική αιτία). Ίσα ίσα σκέφτομαι ακόμη και την κληρονομική προδιάθεση... αλλά τη θεωρώ (την κατάθλιψη) ως αποτέλεσμα συνδυασμού πραγμάτων... άρα και η λύση νομίζω πως χρειάζεται μια σύνθεση, μια αντίδραση σε διάφορα επίπεδα

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Δεν την αποκλείω (τη βιολογική αιτία). Ίσα ίσα σκέφτομαι ακόμη και την κληρονομική προδιάθεση... αλλά τη θεωρώ (την κατάθλιψη) ως αποτέλεσμα συνδυασμού πραγμάτων... άρα και η λύση νομίζω πως χρειάζεται μια σύνθεση, μια αντίδραση σε διάφορα επίπεδα
    κληρονομικοτητα υπαρχει/ισχυει σχεδον σιγουρα .......πιθανον να χρειαζεται μια συνθεση , αντιδραση σε διαφορα επιπεδα .....εχει διατυπωθει οτι η κτθλψη ειναι πολυπαραγοντικη......μακαρι ναξερα .....

  8. #23
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Macgyver , σου ζητω ΣΥΓΝΩΜΗ! εαν οπως το εγραψα περασε οτι ειμαι νευριασμενος, η οτι δεν θελω να σου απαντω , δεν εννοουσα αυτο αλλα δυστυχως πολλες φορες αυτο που γραφω "φευγει" απο το μυαλο μου αφου το προβλημα ορθωγραφιας με δυσλεξια με κανουν να χανω την συνταξ των λεξεων οπου δυστυχως εχουμε στα ελληνικα.
    Στο θεμα μας, οσο για το αν υπαρχει "ενοχος" για την καταθλιψη οπως ειχα αναφερει πιο πριν, νομιω οτι στις κλινικες περιπτωσεις εκει οπου η χημεια και η βιολογια κανουν κουμαντο δεν μπορουμε να εχουμε εμεις το μεριδιο εφθηνης που θα το αλλαζε, ειναι σαν να εει καποιος ανεμια.
    Οσο για τους μοναχους, αυτο που γνωριζω προσωπικα τουλαχιστον απο το αγιο Ορος ειναι ειναι το θεωρουν κατις πολυ κακο, μαλιστα λενε οτι η καταθλιψη ειναι κατι δαιμονικο , και υπαρχει λογο του εγωισμου μας. Οσο για τους δαιμονες και τα καλεσματα ενος συγκεκριμενου το αναφερα σε ενα φιλο εδω μεσα λογο αστειου, αφου παραδεχομαι οτι πρωτα διαβασα την Σολωμονικη, το Γκριγκοριουμ και μετα την Καινη Διαθηκη.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    γιωργο, δεν υπαρχει λογος να ζητας συγγνωμη , σε ξερω απο παλια και ξερω γραφεις καλοπροαιρετα .......και τι εγινε που γραφεις ανορθογραφα , δεν ειναι διαγωνισμος ορθογραφιας εδω μεσα .....πραματικα δεν ξερω ποιος ειναι ο ενοχος για την κτθλψη , για μενα ειναι ασθενεια , σε πολλες περιπτωσεις .... οχι σε ολες παντως .........τα δαιμονικα , δεν τα πιστευω .....αν τογραψες για αστειακι, καταλαβαινω ......

  10. #25
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    γιωργο, δεν υπαρχει λογος να ζητας συγγνωμη , σε ξερω απο παλια και ξερω γραφεις καλοπροαιρετα .......και τι εγινε που γραφεις ανορθογραφα , δεν ειναι διαγωνισμος ορθογραφιας εδω μεσα .....πραματικα δεν ξερω ποιος ειναι ο ενοχος για την κτθλψη , για μενα ειναι ασθενεια , σε πολλες περιπτωσεις .... οχι σε ολες παντως .........τα δαιμονικα , δεν τα πιστευω .....αν τογραψες για αστειακι, καταλαβαινω ......
    ξερεις ομως, ακομα και η διαδικασια της θεραπειας απο τον ασθενη εξαρτατε! δλδ εαν εγω που πασχω , και παω στον γιατρο, μου βγαλει την θεραπεια και εγω δεν την καμω η την καμω μιση τοτε φταιω. Το θεμα ομως δεν ειναι στη θεραπεια ,αλλα στην γεννηση της ασθενιας, εκει λενε οτι υπαρχουν ολες οι εκφασεις, και προσωπικα συμφωνω. Υπαρχουν δλδ περιπτωσεις οπου καποιος μπορει απο κοινωνικους λογους να παθει καταθλιψη και με τον καιρο να εχει αφεθει τελειως, αποτελεσμα να φτασει σε μια μερα οπου θα ειναι μεγαλο το προβλημα.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Ισως , αν το προλαβεις στην αρχη , μπορει ναναι θεραπευσιμο........αμα ομως χρονισει, αστα να πανε .....αυτο προυποθετει οτι θα πεσεις και στον καταλληλο γιατρο ......

  12. #27
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Ισως , αν το προλαβεις στην αρχη , μπορει ναναι θεραπευσιμο........αμα ομως χρονισει, αστα να πανε .....αυτο προυποθετει οτι θα πεσεις και στον καταλληλο γιατρο ......
    προσωπικα παντος, σαν εμαθα οτι πασχω απο κλινικης μορφης,απο την μια ξενερωσα ,αλλα απο την αλλη ξελαφροσα ,διοτις επαψα να νομιζω οτι ηταν κατις που το εκανα ειτε υποσυνειδητα ειτε λογο των ναρκωτικων καποια μορφη αλλοιωσης των νευροδιαβηβαστων μου.
    Μετα απο καποια χρονια κιολας, επαψα να ελπιζω απο τις μαγνιτικες,απο τις εξετασεις αιματος ,απο μετρηματα πιεσεις με φοτωγραφιες και αλλες παραξενες εξετασεις .Αυτο που καμω ειναι να ακολουθω αυτα ου μου ειπε η θεραπευτρια και τα φαεμακα του γιατρου , δεν ξανα κανω συνεδριες με αναλυσεις κουβεντων κι αν καμω την γνωστικιστικη θα την καμω μονος μου, ουτε ομαδικες ξανα καμω ουτε τυποτα, και τα φαρμακα που παιρνω εχω φρικαρει διοτις καθε βραδυ βλεπω εφιαλτες και εχω αρχησει να φρικαρω! ειδικα τα τελευταια βραδια που ειναι και πιο εντονα τα ονειρα , εχω αρχησει σαν πλησιαζει η νυχτα να φοβαμαι να κοιμηθω τις τελευταιες 2-3μερες δλδ. Δυστυχως φταινε πρεπει να ειναι απο τα αρμακα, διοτις απο τοτες που τα παιρνω αρχησαν, στην αρχη ηταν μια στο τοσο ,με τον καιρο φτασαμε στο καθε βραδυ! και να παρει !!ειναι πολυ αληθεινα και σχετικα με την ζωημου!! φρικη!! αυτο σκεφτομαι παλυ, τωρα, που θα ξαπλοσω να κοιμηθω.

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    132
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Δεν την αποκλείω (τη βιολογική αιτία). Ίσα ίσα σκέφτομαι ακόμη και την κληρονομική προδιάθεση... αλλά τη θεωρώ (την κατάθλιψη) ως αποτέλεσμα συνδυασμού πραγμάτων... άρα και η λύση νομίζω πως χρειάζεται μια σύνθεση, μια αντίδραση σε διάφορα επίπεδα
    Να εκδόσεις τις διαπιστώσεις σου να μάθουν και αλλοι

  14. #29
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    δλδ εαν καποιος παθει ενα υποτυθημενο ατυχημα στο κεφαλι του, και χτυπησει σοβαρα στην Αμυγδαλη , τοτες δλδ παυει να εχει αισθηματα? να λυπαται και να χαιρεται? δεν μπορει να καταλαβει οτι εαν κανεις κακο σε εναν συνανθρωπο σου θα πονεσει αυτος! Τοτες πως αυτον τον ανθρωπο τον δικαζουμε? πως τον βαζουμε φυλακη? για να μην υο παω στον Νιτσε που ρωταγε κι αυτος πως γινετε να δικαζουμε τα αντανακλαστικα ενεργητικα λειτουργικα συστηματα του ανθρωπου που τον ειχαν ως κυνηγο! και αρπαχτυκο?

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Γιωργο, κανεις αναφορα σε πολυ ειδικους τομεις .........μια για την αμυγδαλη , που μονο νευρολογος μπορει να σου απαντησει, ξερω τι ειναι , αλλα δεν ξερω τι εδραζεται σε αυτην , τι ειδους συναισθηματα , για τον Νιτσε , ανακλαστικα ενεργητικα λειτουργικα συναισθηματα , γραφε πιο απλα , να καταλαβαινουμε κι εμεις .......δεν μπορει να σου γραψει κανεις σε τοσο ειδικα θεματα .....

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. Το πιο δυσκολο στην κατάθλιψη είναι..
    By NaYa in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 91
    Last Post: 17-11-2020, 20:29
  2. Τα χτυπηματα στην υγεια που υπονομευσαν τη ζωη μου
    By Ορέστης in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1
    Last Post: 12-10-2020, 06:30
  3. Replies: 34
    Last Post: 13-07-2017, 13:03
  4. Στην υγεια των...
    By serios in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 13
    Last Post: 22-01-2017, 02:15
  5. ψυχωσωματικα αιτια η δυσκολια στην καταποση και ο κομπος στο λαιμο
    By giorgos889 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 21
    Last Post: 06-11-2015, 08:09

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •