Bad Vibes
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 2 of 2

Thread: Bad Vibes

  1. #1
    Banned
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    63

    Bad Vibes

    Πριν 2 μέρες, μου ήρθε στο μυαλό ένα όνομα από μια παλιά παιδική εκπομπή και σχεδόν ασυναίσθητα, έψαξα αυτό το όνομα στο google γιατί έτσι. (δεν ειχα συνειδηση νομιζω ηταν σχεδον αυτοματο) Τότε σκέφτηκα ότι μάλλον πριν 2.5 χρόνια, έψαξα για αυτήν την εκπομπή στο ιντερνετ. Βρήκα λίγα πράματα και αυτό είναι το μόνο που θυμάμαι. Πιθανότατα ήταν σε περίοδο που έκανα υποσχέσεις στον Θεό για να γλυτώνω τους ψυχαναγκασμούς ή ήταν σε περίοδο ΜΕΤΑ από αυτό που ανησυχούσα για την κατάρα, για τα υποτιθέμενα σημάδια και τις συμπτώσεις. Για κάποιο λόγο το υποσυνείδητό μου έχει συνδέσει αυτήν την εκπομπή με ένα αρνητικό συναίσθημα. bad vibe.

    Δεν θυμάμαι να έκανα υπόσχεση για αυτήν την εκπομπή αλλά το υποσυνείδητο μου μου λέει ότι "σαν κάτι να θυμάσαι. κάτι σχετικό με άγχος, τιμωρία και αυτήν την εκπομπή. Αμα τα προσθέσεις, είναι πολυ πιθανό να υπάρχει μια υπόσχεση. Μπορεί ο ψυχαναγκασμός να σου έλεγε ότι πρέπει να βρεις εικόνες ή βίντεο από αυτήν την εκπομπή και επειδή δεν έβρισκες, να αγχώθηκες και να έκανες μια βιαστική υπόσχεση στον Θεό ότι δεν θα ξαναψάξεις για αυτήν την εκπομπή. Μπορεί επειδή είναι κάτι σπάνιο να ξέχασες εύκολα την υπόσχεση αλλά ο λόγος που έχεις αυτό το αρνητικό συναίσθημα να είναι επειδή έκανες υπόσχεση"


    Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί υπάρχει αυτό το αρνητικό συναίσθημα. επειδή υπάρχει υπόσχεση ή επειδή έτυχε (χωρις ψυχαναγκασμους και υποσχεσεις) να έψαξα στο άκυρο για αυτην την εκπομπη σε περίοδο ψυχαναγκασμών, με αποτέλεσμα γενικά και αόριστα το υποσυνείδητό μου να το έχει συνδέσει με ψυχαναγκασμούς. Δεν θυμάμαι να είχα ποτέ κάποιον ψυχαναγκασμό με αυτήν την εκπομπή, ούτε υπόσχεση να έκανα. Γιατί όμως έχω αυτό το αρνητικό συναίσθημα? Δηλαδή έχω 2 μιση χρόνια που ταλαιπωρούμε με ψυχαναγκασμούς και άγχος και τελετουργίες και εκει που πήγαινα να ηρεμήσω, ξαφνικά, στο άκυρο έγραψα κάτι στο google χωρις να έχω συνείδηση. Δηλαδή, τώρα θα πρέπει να αγχώνομαι ότι ΜΠΟΡΕΙ να έκανα υπόσχεση και να ζήτησα τιμωρία/κατάρα και να την έσπασα επειδή κατα λάθος έψαξα ένα όνομα στο google ασυνείδητα? Δηλαδη, θα πρέπει να αγχώνομαι οτι σε περίπτωση που ο Χριστιανικός Θεός δεν είναι αληθινός, ότι άλλοι Θεοί μπορεί να δέχτηκαν την ΥΠΟΤΙΘΕΜΕΝΗ υπόσχεση και μετά από 2.5 χρόνια ταλαιπωρία και ψυχοσωματικό πρόβλημα να πρέπει να αγχώνομαι για μια ΥΠΟΤΙΘΕΜΕΝΗ υπόσχεση μονο και μόνο επειδή μου ήρθε ένα αρνητικο συναίθσημα με αυτήν την εκπομπή; Αν έκανα υπόσχεση δεν θα το θυμόμουν? Αν είχα ψυχαναγκασμό με το θέμα των εκπομπων πάλι δεν θα το θυμόμουν?

    Από όλη την ιστορία, θυμάμαι ένα site που διάβασα για αυτήν την παλιά εκπομπή και νομίζω, δεν υπήρχε οπτικόακουστικό υλικό πέρα από μερικές εικόνες. Αυτό νομίζω, είναι το μόνο που θυμάμαι. Αν είχα ψυχαναγκασμό σχετικά με αυτήν την εκπομπή ή έκανα υπόσχεση (γιατί η υπόσχεση εμφανίζεται όταν πρώτα υπάρχει ψυχαναγκασμός) δεν θα το θυμόμουν? Είναι πολύ πιθανό να έψαξα για αυτήν την εκπομπή σε περίοδο που ήμουν αγχωμένος με αποτέλεσμα να ΝΟΜΙΖΕΙ το υποσυνείδητο ότι ΜΠΟΡΕΙ να έκανα υπόσχεση. Αλλά πάλι, το υποσυνείδητό λέει " να! να! το θυμάσαι κάπως! ίσως... θυμήσου και άλλο"

    Και πάλι άγχος. Δηλαδή, 2.5 χρόνια ταλαιπωρίας και εκει που πάω να γίνω καλά τυγχαίνει κάτι να κάνω καταλάθος και το υποσυνείδητό μου να θυμάται κάτι λάθος και να κάνει υποθετικά σενάρια. Απλά ανησυχώ μήπως ήταν κάποια υπόσχεση πολύ σύντομη και επειδή η εκπομπή είναι κάτι που ουτε καν με νοιάζει, μήπως την ξέχασα εύκολα. Ανησυχώ μήπως σκέφτηκα βλακωδώς, να κάνω μια συντομη υπόσχεση με την εκπομπή (ισως επειδη με ενοχλουσε ο ψυχαναγκασμος) και να ήμουν σίγουρος οτι θα την θυμάμαι αλλά τελικά να την ξέχασα και να την θυμάται το υποσυνείδητό μου, δίνοντάς μου bad vibes.

    Αν δεν υπάρχει υπόσχεση ή ψυχαναγκασμός, που οφείλεται αυτό το αρνητικό συναίσθημα? Πάντως, πριν το ψάξω, ασυνείδητα, στο google, μου ερχόταν αρκετές φορές αυτή εκπομπή στο μυαλό. Και νομίζω, μια φορά όταν πήγα να την σκεφτώ λίγο παραπάνω αμέσως σταμάτησα και είπα καλυτερα να μην την σκεφτώ γιατι αυτόματα μου ήρθε το παρελθον-περίοδος ψυχαναγκασμών και αυτή η εκμπομπή. Μπορεί να ηταν μια απλη υπόθεση και επειδή σκέφτηκα να μην την ξανασκεφτώ λογω υποτιθλεμενης υπόσχεσης αυτό να ενίσχυσε το false alarm με αποτέλεσμα να αγχωθώ παραπάνω. Δηλαδή, αν έψαχνα στο google ΧΩΡΙΣ να έχει μεσολαβήσει αυτό με την σκέψη, ίσως να αγχωνόμουν πολύ λιγότερο.
    Last edited by Elrudinam; 28-12-2020 at 13:05.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Θέλεις να γίνεις καλά; καλύτερα να το σκεφτείς πριν απαντησεις

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •