Στρες άγχος φόβος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1

    Στρες άγχος φόβος

    Γεια σας!! Είμαι νέα εδώ και είμαι 21 χρόνων . Πριν 4 μήνες έπαθα κρίση πανικού γιατί είχα μια ενόχληση στο χέρι στην παλάμη και έψαξα στο γκουγκλ (μεγάλο λάθος) και που έβγαλε ένα σορό! Έτσι έπαθα κρίση πανικού λέω πάει σβήνω τώρα γιατί η ενόχληση ήταν από αριστερά. Τελικά δεν ήταν κάτι αλλά μετά κάθε μέρα ξυπνούσα με ένα τεράστιο άγχος δεν μπορούσα να χαρώ τίποτα λέω πάει έχω κάτι. Έκανα εξετάσεις αίματος καλές. Καρδιολόγο κτλ που πήγαινα από μικρή όλα καλά και θυροειδη δεν έχω από μικρό αλλιώς θα είχα θέματα με την περίοδο . Εν τέλη άρχισα να το παρά τραβάω να έχω πονοκεφάλους και να νομιζω ότι εγώ καρκίνο , μετά είχα δύσπνοια και μετά άρχισα από το άγχος να έχω φτερουγίσματα στην καρδιά. Ξέρετε αυτό που σε κλοτσάει η καρδιά. Προσπαθώ να το ξεπεράσω μόνη μου χωρίς γιατρό με ζαναξ και τέτοια γιατί δεν έχω πάρει χάπια γενικ και δεν θέλω. Αλλά ρε παιδιά όταν αρχίζει να με ενοχλεί η παλάμη σαν μούδιασμα πολύ ελαφρύ αγχώνομαι και έρχεται και το φτερούγισμα ... φοβάμαι πολύ !

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Ως άτομο που έχω αγχώδη διαταραχή από αρκετά μικρή και πρόσφατα διαπιστώσαμε πως πάσχω από ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή με ιδεοληψίες εδώ και χρόνια (δεν ήξερα τόσα χρόνια πως το θέμα μου έχει όνομα), σου προτείνω να πας σε ένα ψυχολόγο ή ψυχίατρο και να προχωρήσεις στην αντιμετώπιση του θέματός σου με βοήθεια ειδικού. Δεν αξίζει να παιδεύεσαι μόνη. Είσαι κι εσύ νεαρή, όπως κι εγώ, δεν έχουμε τόσες εμπειρίες και γνώση όπως ένας ειδικός επί του θέματος.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    27
    Κλωτσιματα στην καρδιά έχω σχεδόν συνέχεια πολύ λίγα βέβαια αλλά μπορώ να σε καταλάβω γιατί όταν το παθαίνω περνάω χάλια ολόκληρη την ημέρα μου με τον φόβο ότι θα πεθάνω ...
    Όλα είναι στο μυαλό .
    Έχω κάνει κ εγώ άπειρες εξετάσεις κ
    Όλα ξεκίνησαν να ξερεις από το γεναρη που έμαθα ότι ο μπαμπάς μ είναι άρρωστος κ μετά πέρασα κ την καραντίνα ολομόναχη .
    Όταν τελείωσε η καραντίνα άρχισαν οι κρίσεις πανικού και οι έκτακτες συστολές(τα κλωτσιματα).
    Είναι πραγματικά εφιάλτης !
    Τελικά έχασα κ τον πατέρα μου και τώρα είναι ακόμα πιο χάλια τα πράγματα .
    Ζαλίζομαι έχω κλωτσιματα κ καθε μέρα κάνω τον Σταύρο μου όταν ξυπνάω !
    Σε παρακαλω μη τα σκέφτεσαι όλα για να μη τραβήξεις αυτά που τραβάω

  4. #4
    Irini μου διάβασα την ιστορία σου και είναι σχεδόν παρόμοια με την δικιά μου.
    Φέτος τον Γενάρη αρρώστησε βαριά ο πατέρας μου και έπαθα κρίση πανικού πέρασα κ εγώ μόνη την καραντίνα το καλοκαίρι ήμουν καλύτερα μέχρι τον Οκτώβριο. Μετά πάλι τα ίδια και από τον Νοέμβριο χειρότερα πλέον.
    Λυπάμαι πολύ που έχασες τον πατέρα σου και εύχομαι σύντομα να είσαι καλά.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    27
    Πραγματικά τώρα που διάβασα το μήνυμα σου νόμιζα οτι το έκανες copy paste .
    Μάλλον θέλει αρκετή δύναμη που σίγουρα έχουμε όλη μέσα μας .
    Ενώ ήταν στα τελευταία ο μπαμπάς μ νόμιζα πως στο άκουσμα της φυγής του θα σταματούσε η καρδιά μου αλλά το άντεξα κ αντέχω και όλες αυτές τις μέρες ποθ δεν είναι κοντά μογ

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    125
    Quote Originally Posted by Evap99 View Post
    Γεια σας!! Είμαι νέα εδώ και είμαι 21 χρόνων . Πριν 4 μήνες έπαθα κρίση πανικού γιατί είχα μια ενόχληση στο χέρι στην παλάμη και έψαξα στο γκουγκλ (μεγάλο λάθος) και που έβγαλε ένα σορό! Έτσι έπαθα κρίση πανικού λέω πάει σβήνω τώρα γιατί η ενόχληση ήταν από αριστερά. Τελικά δεν ήταν κάτι αλλά μετά κάθε μέρα ξυπνούσα με ένα τεράστιο άγχος δεν μπορούσα να χαρώ τίποτα λέω πάει έχω κάτι. Έκανα εξετάσεις αίματος καλές. Καρδιολόγο κτλ που πήγαινα από μικρή όλα καλά και θυροειδη δεν έχω από μικρό αλλιώς θα είχα θέματα με την περίοδο . Εν τέλη άρχισα να το παρά τραβάω να έχω πονοκεφάλους και να νομιζω ότι εγώ καρκίνο , μετά είχα δύσπνοια και μετά άρχισα από το άγχος να έχω φτερουγίσματα στην καρδιά. Ξέρετε αυτό που σε κλοτσάει η καρδιά. Προσπαθώ να το ξεπεράσω μόνη μου χωρίς γιατρό με ζαναξ και τέτοια γιατί δεν έχω πάρει χάπια γενικ και δεν θέλω. Αλλά ρε παιδιά όταν αρχίζει να με ενοχλεί η παλάμη σαν μούδιασμα πολύ ελαφρύ αγχώνομαι και έρχεται και το φτερούγισμα ... φοβάμαι πολύ !
    Σταματάς αμέσως να ψάχνεσαι στο διαδίκτυο!! Έτσι αρχισα και εγω απο τα 16 μου να ψάχνω στο διαδίκτυο με ότι είχα.. Ειμαι 22...ΟΣΕΣ φορές το εψαξα και μου έβγαλε κατι σοβαρό, ΠΟΤΕ ΠΟΤΕ ΠΟΤΕ δεν ειχα τίποτα... Τώρα στα 22 μου κλαιω της ημέρες και της υπεροχες στιγμές που εχασα απο την ζωη μου.. Έκανα 3 χρονια ψυχοθεραπεία.. Με βοήθησε παρα πολύ!
    Με πιάνει που και που αυτή η τρέλα αλλα το διαχειριζομαι... Σε παρακαλώ! Σε παρακαλώ!! Μην ξανα μπεις στο ίντερνετ για συμπτωματα..!! Οτι σε απασχολεί πας σε ενα γιατρό και βγαίνεις απο το αγχος.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    1

    Ζητήστε τη βοήθεια του γιατρού σας

    (Συγγνώμη για τη χρήση του εργαλείου μετάφρασης)
    Είμαι επίσης αρχάριος. Διάβασα την ανάρτησή σας. Είναι δύσκολο να σου πω να ηρεμήσεις αυτή τη στιγμή. Συνιστώ να πάω στο νοσοκομείο και να κάνω έναν έλεγχο αυτός είναι ο πιο αποτελεσματικός τρόπος που μπορώ να σκεφτώ. Σου εύχομαι καλή μέρα! 2 player games

Similar Threads

  1. Φόβος, στρες, αναγουλες
    By Ariel96 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 30-06-2020, 17:49
  2. Πώς Αντιδράτε στο εντονο αγχος/στρες?
    By Lord of Light in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 7
    Last Post: 03-11-2019, 20:34
  3. Άγχος κ στρες από φιλιά
    By agapoula in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 13-02-2019, 12:13
  4. Αγχος στρες φοβος!!!
    By Vasomp in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 29-10-2018, 16:04
  5. Στρες και άγχος
    By username01 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 16-07-2016, 16:31

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •