Ριπές εκτάκτων με σήκωμα των χεριών
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1

    Ριπές εκτάκτων με σήκωμα των χεριών

    Καλησπέρα, παιδιά.
    Παθαίνει κανείς ριπές εκτάκτων με κινήσεις όπως σήκωμα των χεριών; Αν δεν τα κατεβάσω συνεχίζεται η αρρυθμία και κάνω υπερκοιλιακή ταχυκαρδία με τουλάχιστον 150bpm.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Εχω ταχυπαλμια οταν κανω πολλες κινησεις με τα χερια ή τα σηκωνω για πολλη ωρα. Εχω κι εγω POTS. Οχι υπερκοιλιακη ομως ουτε τοσους πολλους παλμους. Το εχεις συζητησει με το γιατρο σου;

  3. #3
    Καλησπέρα!
    Οι γιατροί έχουν σηκώσει επίσης τα χέρια ψηλά με την περίπτωσή μου (εκείνοι χωρίς να παθαίνουν ριπές εκτάκτων!)
    Είσαι ο Αντώνης;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by Chronic Derealization Dis View Post
    Καλησπέρα!
    Οι γιατροί έχουν σηκώσει επίσης τα χέρια ψηλά με την περίπτωσή μου (εκείνοι χωρίς να παθαίνουν ριπές εκτάκτων!)
    Είσαι ο Αντώνης;
    Ναι.


    Σου συμβαινει καθε φορα που τα σηκωνεις ή περιστασιακα; Καποιες φορες οταν ξαπλωνω στα αριστερα εχω τριδυμια και σταματαει μολις αλλαζω πλευρο. Οχι παντα ομως.

    Εγω τωρα παιρνω 2.5 procoralan και εχουν σταματησει οι ταχυπαλμιες. Δοκιμασα και υψηλοτερη δοση σταματησα ομως να την χρειαζομαι οταν εφυγαν οι ζεστες. Καποιες φορες δεν το παιρνω καθολου ή παιρνω μονο το 1/4 και με πιανει. Γενικα εχει βελτιωθει η ποιοτητα ζωης μου αλλα μου τα χαλαει το αγχος μου για το φαρμακο γιατι λεω συνεχεια να το σταματησω, μετα βλεπω οτι το χρειαζομαι αρα το ξαναρχιζω και γενικα εχει αυξομειωσεις στο αιμα μου.

  5. #5
    Δεν συμβαίνει απαραίτητα κάθε φορά, αλλά αρκετά συχνά. Δυσκολεύομαι φαντάσου και στο λούσιμο των μαλλιών. Το παθαίνω κι εγώ κάποιες φορές όταν ξαπλώνω στο αριστερό πλευρό, όταν σκύβω απότομα ή κάθομαι/σηκώνομαι απότομα, αν πάρω απότομη αναπνοή, με το γέλιο κτλ..
    Έχεις βρει την αιτία του POTS; Κάτι θυμάμαι που έλεγες παλιότερα για Lyme. Σε εμένα είναι μάλλον Ehler Danlos.
    Σε βοήθησε δηλαδή το Procoralan; Αισθάνεσαι σχεδόν όπως πριν ξεκινήσουν τα συμπτώματα του συνδρόμου; Το είχα πάρει παλιότερα για μερικές ημέρες αλλά μου έκανε βραδυκαρδία και αισθανόμουν πολύ δυνατά και περίεργα τους χτύπους της καρδιάς. Σκέφτομαι όμως να το δοκιμάσω ξανά, αλλά δεν ξέρω αν έχει αλληλεπίδραση με SSRI που θα ξεκινήσω σύντομα. Σε έχει βοηθήσει με το αίσθημα παλμών; Σε εμένα είναι 24ωρο και βασανιστικό.. Μαζί με 24ωρη ζάλη που δεν έχω καταφέρει με κανένα τρόπο μέχρι τώρα να περιορίσω... Είχες εσύ πρόβλημα με την ζάλη/αίσθημα συνεχούς κίνησης ειδικά όταν προσπαθείς να μείνεις ακίνητος;
    Νομίζω εν τω μεταξύ είμαστε οι μόνοι σε αυτό το φόρουμ με POTS.
    Δεν ξέρω αν βάσει αιτιολογίας του δικού σου POTS βελτιώνεται ή θεραπεύεται με το χρόνο, αλλά στην περίπτωση μου μάλλον θα χρειάζονται φάρμακα εφ' όρου ζωής. Ακόμα και ανά 8ωρο που το παίρνω (Inderal των 40mg), βρίσκομαι ήδη μέχρι την επόμενη δόση σε άσχημη ταχυκαρδία..
    Μακάρι να είχα δει την βελτίωση που περιγράφεις, θα έπαιρνα το φάρμακο για όσο χρειαζόταν χωρίς δεύτερη σκέψη.. Εφόσον ξέρεις πόσο βασανιστικό είναι να ζεις με αυτό το σύνδρομο και το έχεις ζήσει στο πετσί σου, πρέπει να θεωρείς τον εαυτό σου υπερτυχερό που έχουν βελτιωθεί τα συμπτώματα σε τόσο σημαντικό βαθμό..

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by Chronic Derealization Dis View Post
    Δεν συμβαίνει απαραίτητα κάθε φορά, αλλά αρκετά συχνά. Δυσκολεύομαι φαντάσου και στο λούσιμο των μαλλιών. Το παθαίνω κι εγώ κάποιες φορές όταν ξαπλώνω στο αριστερό πλευρό, όταν σκύβω απότομα ή κάθομαι/σηκώνομαι απότομα, αν πάρω απότομη αναπνοή, με το γέλιο κτλ..
    Έχεις βρει την αιτία του POTS; Κάτι θυμάμαι που έλεγες παλιότερα για Lyme. Σε εμένα είναι μάλλον Ehler Danlos.
    Σε βοήθησε δηλαδή το Procoralan; Αισθάνεσαι σχεδόν όπως πριν ξεκινήσουν τα συμπτώματα του συνδρόμου; Το είχα πάρει παλιότερα για μερικές ημέρες αλλά μου έκανε βραδυκαρδία και αισθανόμουν πολύ δυνατά και περίεργα τους χτύπους της καρδιάς. Σκέφτομαι όμως να το δοκιμάσω ξανά, αλλά δεν ξέρω αν έχει αλληλεπίδραση με SSRI που θα ξεκινήσω σύντομα. Σε έχει βοηθήσει με το αίσθημα παλμών; Σε εμένα είναι 24ωρο και βασανιστικό.. Μαζί με 24ωρη ζάλη που δεν έχω καταφέρει με κανένα τρόπο μέχρι τώρα να περιορίσω... Είχες εσύ πρόβλημα με την ζάλη/αίσθημα συνεχούς κίνησης ειδικά όταν προσπαθείς να μείνεις ακίνητος;
    Νομίζω εν τω μεταξύ είμαστε οι μόνοι σε αυτό το φόρουμ με POTS.
    Δεν ξέρω αν βάσει αιτιολογίας του δικού σου POTS βελτιώνεται ή θεραπεύεται με το χρόνο, αλλά στην περίπτωση μου μάλλον θα χρειάζονται φάρμακα εφ' όρου ζωής. Ακόμα και ανά 8ωρο που το παίρνω (Inderal των 40mg), βρίσκομαι ήδη μέχρι την επόμενη δόση σε άσχημη ταχυκαρδία..
    Μακάρι να είχα δει την βελτίωση που περιγράφεις, θα έπαιρνα το φάρμακο για όσο χρειαζόταν χωρίς δεύτερη σκέψη.. Εφόσον ξέρεις πόσο βασανιστικό είναι να ζεις με αυτό το σύνδρομο και το έχεις ζήσει στο πετσί σου, πρέπει να θεωρείς τον εαυτό σου υπερτυχερό που έχουν βελτιωθεί τα συμπτώματα σε τόσο σημαντικό βαθμό..
    Δεν εχω βρει την αιτια ακριβως. Δεν εχω κανει τις εξετασεις για lyme ακομα, αλλα ειναι μια ισχυρη εικασια. Εχω και προδιαβητη που και αυτο μπορει να ευθυνεται. Γενικα θεωρω οτι ειναι πολυπαραγοντικο. Ειδικα με το στομαχι μου. Υπαρχει υποψια και προλακτινωματος, ουτε αυτο το επιβεβαιωσα ακομα, δεν εχω παει για τις εξετασεις.

    EDS ειχα υποψιαστει κι εγω. Οχι αυτο με το δερμα , αλλον τυπο. Γενικα πολλα εχω υποψιαστει και θα μπορουσαν να ισχυουν, πχ αυτο με το αλλεργικο συνδρομο.

    Ναι με βοηθησε αρκετα και σε καποιες φασεις νιωθω οπως πριν το POTS αλλα εξαρταται τη μερα παντα, αν εχω ιει αρκετο νερο κλπ. Οταν ειδα για πρωτη φορα 75 παλμους ορθιος δεν το πιστευα. Στην αρχη ειχα ζαλη ανεξαρτητα απο το αν ηταν χαμηλοι οι παλμοι αλλα πλεον δεν εχω ουτε ζαλη. Ειχα περιστατικα ιλιγγων στο παρελθον, δεν εχω πια. Ασταθεια εχω περιστασιακα και λογω του οτι βρεθηκε υψηλη προλακτινη στις εξετασεις μου θελουν να ξανακανω μαγνητικη.

    Αν ειμαι αγχωμενος παντως ανεβαινουν, αλλα ευτυχως απο τοτε που το ξεκινησα τον Σεπτεμβρη ειχα μονο δυο τετοια περιστατικα με κριση πανικου. Στη δραστηριοτητα ανεβαινουν φυσιολογικα, οχι πανω απο 130 ποτε. Βεβαια αυτα ειναι τωρα χωρις τη ζεστη. Τα πρωινα ειναι ακομα απαιτητικα αλλα καμια σχεση με πριν που ηταν αδυνατο να ειμαι δραστηριος πριν τις 4 οταν ηρεμουσαν καπως τα συμπτωματα.
    Επισης, δεν ξερω αν ειναι τυχαιο αλλα πηρα πισω τα κιλα που ειχα χασει με την οισοφαγιτιδα και επισης κοιμαμαι καλυτερα.
    Μεχρι το Μαρτιο θα το παιρνω, που θα συμπληρωσω εξι μηνες συο φαρμακο, μετα θα με ξαναδει ο γιατρος να δουμε τι πλανο θα ακολουθησουμε. Το καλυτερο για μενα θα ηταν να παιρνω χαπι as needed οποτε το χρειαζομαι και οχι καθε μερα πλεον. Αλλα τα περισσοτερα αο αυτα ριχνουν την πιεση. Κριμα που δεν μπορω να παιρνω κατα αυτον τον τροπο το procoralan.

    Μπορεις να παιρνεις αντικαταθλαπτικη αγωγη, κανονικα μπορει να κανει interactions,αλλα μου ειπε ο καρδιολογος μου οτι δεν ειναι συχνες, οποτε θα δεις με το γιατρο σου τι επιλογες εχεις. Σε μενα συστησε να παιρνω το zoloft παρολο που αυξανουν το διαστημα qt και τα δυο φαρμακα (εμενα η ιβαμπραδινη νου το αυξησε λιγο) αλλα δεν το χρειαζομαι αυτο το διαστημα.


    Στην αρχη και μενα μου εκανε βραδυκαρδια τυπου 49 παλμοι ξυπνιος αλλα επειδη ημουν βραδυκαρδικος και πριν το POTS δεν ενιωσα τοσο ασχημα. Μετα απο μια βδομαδα σταματησε ομως αυτο το συμπτωμα και οι παλμοι μου μενουν συνηθως στους 68-70. Το βραδυ στο χολτερ εδειξε 41 στον υπνο, οποτε τιποτα υπερβολικο για τα δεδομενα μου. Εχει φτιαξει και την πιεση μου το procolaran , δεν εχω πια εξτριμ υποταση, συνηθως ειμαι 105/65 που ειναι μια χαρα.

    Αυτο με το δυνατο χτυπο το ειχα και το εχω ακομα κατα καιρους. Το συνηθισα και δεν με ενοχλει τοσο. Το εντονο αισθημα παλμων ομως τυπου να βλεπω την καρδια μου να τρανταζεται , σταματησε πανω στη βδομαδα.

    Το μονο ασχημο ειναι οτι μου εκανε και περιστασιακα μου κανει ακομα, σφιξιμο στο στηθος αλλα μονο τις πρωτες μερες ηταν εντονο.

    Ιντεραλ παιρνει και μια αλλη κοπελα που ξερω με POTS,τη βοηθαει ειπε αλλα μετα απο καποιο διαστημα δεν επιδρα το ιδιο μου ειπε. Ισως αν δεν σε καλυπτει να δοκιμασεις εναλλακτικες.
    Last edited by Skiouros8; 30-12-2020 at 01:40.

Similar Threads

  1. Λιποθυμικό επεισόδιο με Στράβωμα χεριών
    By anxious4ever in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 12-12-2020, 16:11
  2. Τρέμουλο χεριών
    By lia123 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 26-11-2019, 19:16
  3. Ριπές
    By ευφυέστατος αυτιστικός in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1
    Last Post: 07-05-2014, 21:04

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •