Ο σύντροφός μου δεν θέλει σεξ - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 19 FirstFirst 123412 ... LastLast
Results 16 to 30 of 275
  1. #16
    Quote Originally Posted by sofiasofaci View Post
    Αυτό που λες βγάζει νόημα γιατί γενικά είναι "τιμωρητικός" στη συμπεριφορά του. Είχαμε κάποιες συγκρούσεις όλο αυτό το διάστημα (3 πολύ έντονες που οδήγησαν σε χωρισμό) και πάντα εγώ έκανα το πρώτο βήμα για να τα ξαναβρούμε... Επιμένει ότι με αγαπάει, ότι είναι ερωτευμένος μαζί μου και ότι ειμαι η γυναίκα της ζωής του, αλλά όταν τον ενοχλεί κάτι "μου το κρατάει" και μου το πετάει σε ανύποπτο χρόνο, μου κρατάει μούτρα κ.λπ.
    Δεν υπάρχει πάντα προφανής σχέση αίτιου αιτιατού και το τιμωρία το χρησιμοποιώ με ευρεία έννοια. Πχ άτομα που έχουν διαταραχές προσωπικότητας συχνά <τιμωρούν> τους συντρόφους τους με σεξουαλική αποχή χωρίς να τους έχουν κάνει κάτι, γιατί απλά υπάρχουν, γιατί δεν μπορούν να γίνουν ο τέλειος σύντροφος που ψάχνουν. Αυτό συμβαίνει μετά το στάδιο της μυθοποίησης (που ο σύντροφος είναι ιδανικός) και το σεξ άφθονο, στο στάδιο της απομυθοποίησης (που ο σύντροφος είναι άχρηστος και ανάξιος για αυτούς), λίγο πριν το ξεφόρτωμα. Στην ουσία αυτός που δέχεται την ποινή παραμένει ο ίδιος άνθρωπος.

    Επίσης αποχή από το σεξ μπορεί να υπάρξει σε περιπτώσεις τραύματος, έχω δει ζευγάρι μετά από γνωστοποιημένο κέρατο να μένει μαζί χωρίς διάθεση για σεξ από την μεριά του άντρα με την γυναίκα (που του τα φόρεσε) να κάνει υπομονή.
    Το νόημα ήταν : <Θέλω την κοινή ζωή μαζί σου, δεν θέλω/δεν είμαι έτοιμος να χωρίσουμε, θέλω την μετάνοια σου και τον έλεγχο πάνω σου αλλά σε έχω απαξιώσει σαν σύντροφο και σιχαίνομαι να σε αγγίξω>

    Αποχή από το σεξ μπορεί να υπάρξει και όταν το ίδιο το σεξ είναι ταλαιπωρία: Πχ αν η γυναίκα κάνει 3 ώρες να τελειώσει και ζητάει παπάδες, σου λέει ο άλλος δεν φτιάχνω γεμιστά καλύτερα ?

    Το ότι μείνατε μαζί στις 20 μέρες είναι λίγο κουλό, just saying.

  2. #17
    Quote Originally Posted by sofiasofaci View Post
    Αυτό που λες βγάζει νόημα γιατί γενικά είναι "τιμωρητικός" στη συμπεριφορά του. Είχαμε κάποιες συγκρούσεις όλο αυτό το διάστημα (3 πολύ έντονες που οδήγησαν σε χωρισμό) και πάντα εγώ έκανα το πρώτο βήμα για να τα ξαναβρούμε... Επιμένει ότι με αγαπάει, ότι είναι ερωτευμένος μαζί μου και ότι ειμαι η γυναίκα της ζωής του, αλλά όταν τον ενοχλεί κάτι "μου το κρατάει" και μου το πετάει σε ανύποπτο χρόνο, μου κρατάει μούτρα κ.λπ.
    Εμένα αλλού πάει το μυαλό μου, μην τον αποπάρεις...

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2014
    Posts
    115
    Quote Originally Posted by mantelas nelson View Post
    Δεν υπάρχει πάντα προφανής σχέση αίτιου αιτιατού και το τιμωρία το χρησιμοποιώ με ευρεία έννοια. Πχ άτομα που έχουν διαταραχές προσωπικότητας συχνά <τιμωρούν> τους συντρόφους τους με σεξουαλική αποχή χωρίς να τους έχουν κάνει κάτι, γιατί απλά υπάρχουν, γιατί δεν μπορούν να γίνουν ο τέλειος σύντροφος που ψάχνουν. Αυτό συμβαίνει μετά το στάδιο της μυθοποίησης (που ο σύντροφος είναι ιδανικός) και το σεξ άφθονο, στο στάδιο της απομυθοποίησης (που ο σύντροφος είναι άχρηστος και ανάξιος για αυτούς), λίγο πριν το ξεφόρτωμα. Στην ουσία αυτός που δέχεται την ποινή παραμένει ο ίδιος άνθρωπος.

    Επίσης αποχή από το σεξ μπορεί να υπάρξει σε περιπτώσεις τραύματος, έχω δει ζευγάρι μετά από γνωστοποιημένο κέρατο να μένει μαζί χωρίς διάθεση για σεξ από την μεριά του άντρα με την γυναίκα (που του τα φόρεσε) να κάνει υπομονή.
    Το νόημα ήταν : <Θέλω την κοινή ζωή μαζί σου, δεν θέλω/δεν είμαι έτοιμος να χωρίσουμε, θέλω την μετάνοια σου και τον έλεγχο πάνω σου αλλά σε έχω απαξιώσει σαν σύντροφο και σιχαίνομαι να σε αγγίξω>

    Αποχή από το σεξ μπορεί να υπάρξει και όταν το ίδιο το σεξ είναι ταλαιπωρία: Πχ αν η γυναίκα κάνει 3 ώρες να τελειώσει και ζητάει παπάδες, σου λέει ο άλλος δεν φτιάχνω γεμιστά καλύτερα ?

    Το ότι μείνατε μαζί στις 20 μέρες είναι λίγο κουλό, just saying.
    Μείναμε μαζί πολύ γρήγορα, γιατί ήταν ας πούμε "κεραυνοβόλος" έρωτας. Γενικά, όταν κάνουμε σεξ κανείς δεν κάνει πολλή ώρα να τελειώσει, ούτε ζητάμε παπάδες...

    Αν με έχει απαξιώσει πώς μπορώ να τον ρωτήσω, για να το καταλάβει και εντοπίσει κι εκείνος; Γιατί όταν πάμε να συζητήσουμε δεν ξέρει όντως να μου απαντήσει το γιατί και μου το λέει ξεκάθαρα.

    Γενικά εγώ είμαι "πιο δουλεμένη" από εκείνον από την άποψη ότι έχω κάνει ψυχοθεραπεία και στοχεύω στην αυτοβελτίωση, ενώ εκείνος ενώ παραδέχεται ότι έχει δυσκολίες στη συμπεριφορά του θεωρεί ότι μπορεί να τα δουλέψει μόνος του και χωρίς καθοδήγηση.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2014
    Posts
    115
    Quote Originally Posted by savant View Post
    Εμένα αλλού πάει το μυαλό μου, μην τον αποπάρεις...
    Πού ρε παιδιά; Γνήσια δεν καταλαβαίνω/ μπορώ να εικάσω...

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by sofiasofaci View Post
    Αυτό που λες βγάζει νόημα γιατί γενικά είναι "τιμωρητικός" στη συμπεριφορά του. Είχαμε κάποιες συγκρούσεις όλο αυτό το διάστημα (3 πολύ έντονες που οδήγησαν σε χωρισμό) και πάντα εγώ έκανα το πρώτο βήμα για να τα ξαναβρούμε... Επιμένει ότι με αγαπάει, ότι είναι ερωτευμένος μαζί μου και ότι ειμαι η γυναίκα της ζωής του, αλλά όταν τον ενοχλεί κάτι "μου το κρατάει" και μου το πετάει σε ανύποπτο χρόνο, μου κρατάει μούτρα κ.λπ.
    Στην συγκεκριμένη περίπτωση που είναι και το αρχικό σου ερώτημα για πες μου σε παρακαλώ ποιον τιμωρεί έτσι?

    Ο άνθρωπος αναστατώνεται ,εσύ το είπες και αντί να ολοκληρώσει προτιμάει να μην το κάνει ..
    Ποιος άντρας το κάνει αυτό ?Δεν υπάρχει αυτό που λες .
    Τυραννιεται έτσι ,εκτός και αν πάει και ξεδινει αλλού μετά..
    Τι κα ει δηλαδή γυρνάει πλευρό και κοιμάται?

    Αν ήθελε να σε τιμωρήσει θα έκανε εσένα χώμα και μετά θα σε αφηνε στα κρύα του λουτρού ...
    Δεν θα έμπαινε καθόλου στην διαδικασία ούτε να σε αγγίξει ούτε τίποτα ..
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2014
    Posts
    115
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Στην συγκεκριμένη περίπτωση που είναι και το αρχικό σου ερώτημα για πες μου σε παρακαλώ ποιον τιμωρεί έτσι?

    Ο άνθρωπος αναστατώνεται ,εσύ το είπες και αντί να ολοκληρώσει προτιμάει να μην το κάνει ..
    Ποιος άντρας το κάνει αυτό ?Δεν υπάρχει αυτό που λες .
    Τυραννιεται έτσι ,εκτός και αν πάει και ξεδινει αλλού μετά..
    Τι κα ει δηλαδή γυρνάει πλευρό και κοιμάται?

    Αν ήθελε να σε τιμωρήσει θα έκανε εσένα χώμα και μετά θα σε αφηνε στα κρύα του λουτρού ...
    Δεν θα έμπαινε καθόλου στην διαδικασία ούτε να σε αγγίξει ούτε τίποτα ..
    Συνήθως σηκώνεται και πάει στον Η/Υ του για να παίξει video games. Να πηγαίνει με άλλη το αποκλείω λόγω χρόνου, γιατί δεν αργεί ποτέ να γυρίσει, ούτε πάει βόλτες εκτός σπιτού, παρά μόνο μαζί μου. Τον έχω ρωτήσει αν αυτοϊκανοποιείται και μου είπε ότι αυτούς τους 2 1/2 μήνες δεν...

    Άρα, εννοείς ότι τιμωρεί τον εαυτό του;

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by sofiasofaci View Post
    Συνήθως σηκώνεται και πάει στον Η/Υ του για να παίξει video games. Να πηγαίνει με άλλη το αποκλείω λόγω χρόνου, γιατί δεν αργεί ποτέ να γυρίσει, ούτε πάει βόλτες εκτός σπιτού, παρά μόνο μαζί μου. Τον έχω ρωτήσει αν αυτοϊκανοποιείται και μου είπε ότι αυτούς τους 2 1/2 μήνες δεν...

    Άρα, εννοείς ότι τιμωρεί τον εαυτό του;
    Σου είπα ικασιες κάνουμε όλοι και βάζουμε τα πιο πιθανά σενάρια ..
    Πάντως με αυτή του την κίνηση ο ίδιος τυραννιεται ,νομίζω το αντιλαμβάνεσαι και εσύ αυτό το πράγμα .

    Το γεγονός ότι είναι τύπος και υπογραμμος στα ωράρια του αυτό δεν αποκλείει τίποτε ..
    Όταν θέλει κάποιος τα πάντα βρίσκει ..
    Αλλά σου λέω για να μην κανεις σενάρια και σε τρώνε για τρίτο πρόσωπο ρώτησε τον ευθέως γιατί αν αυτός ζητάει από εσένα να μην τον πιέζεις πρέπει να σεβαστεί και εσένα που δικαιουσε να μάθεις το αυτονόητο ..

    Στο είπαν και πιο πάνω ..Αυτή η συχνότητα δεν είναι αυτή που έχει ένα νέο ζευγάρι ,κάτι γίνεται .

    Είναι ένα θέμα που μόνο οι δύο σας μπορείτε να δώσετε λογική εξήγηση ,άλλωστε πρέπει να ξεκαθαριστεί δεν νομίζεις ?
    Με το ζόρι και κάτω από πίεση δεν γίνεται αυτό το πράγμα ...και αν γίνεται καλύτερα να σταματήσει γιατί θα σας φθείρει ακόμα πιο πολύ και είναι ακόμα πολύ νωρίς για κάτι τέτοιο πιστεύω .
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Στην συγκεκριμένη περίπτωση που είναι και το αρχικό σου ερώτημα για πες μου σε παρακαλώ ποιον τιμωρεί έτσι?

    Ο άνθρωπος αναστατώνεται ,εσύ το είπες και αντί να ολοκληρώσει προτιμάει να μην το κάνει ..
    Ποιος άντρας το κάνει αυτό ?Δεν υπάρχει αυτό που λες .
    Τυραννιεται έτσι ,εκτός και αν πάει και ξεδινει αλλού μετά
    ..
    Τι κα ει δηλαδή γυρνάει πλευρό και κοιμάται?

    Αν ήθελε να σε τιμωρήσει θα έκανε εσένα χώμα και μετά θα σε αφηνε στα κρύα του λουτρού ...
    Δεν θα έμπαινε καθόλου στην διαδικασία ούτε να σε αγγίξει ούτε τίποτα ..
    Ειπες τη λεξει κλειδί....
    Θεματοθετρια εκει προσανατολισου..
    Οταν ενας ανθρωπος ανδρας η γυναικα δεν τρωει σπιτι του τότε σιγουρα τρωει καπου αλλου..
    Η 2ο σεναριο επειδη ειπες πριν να στο κανω λιανα..
    Αυτος μπορει να θελει να χωρισετε αλλα να θελει εσυ να τον χωρισεις και οχι εκεινος εσένα..ειναι μια τακτικη μεθοδος που την ακολουθουμε εμεις η ανδρες..γαι χψ λογους.
    Αρα δυο σεναρια υπάρχουν...
    1 ο σεναριο να σε απαταει και ας αφηνει κινητα και ακινητα να τα σκαλίζεις..
    2 ο σεναριο να θελει οπως ειπα να το χωρίσεις...
    Τα υπολοιπα ειναι κουραφεξαλα..

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2014
    Posts
    115
    Quote Originally Posted by giorgos35 View Post
    Ειπες τη λεξει κλειδί....
    Θεματοθετρια εκει προσανατολισου..
    Οταν ενας ανθρωπος ανδρας η γυναικα δεν τρωει σπιτι του τότε σιγουρα τρωει καπου αλλου..
    Η 2ο σεναριο επειδη ειπες πριν να στο κανω λιανα..
    Αυτος μπορει να θελει να χωρισετε αλλα να θελει εσυ να τον χωρισεις και οχι εκεινος εσένα..ειναι μια τακτικη μεθοδος που την ακολουθουμε εμεις η ανδρες..γαι χψ λογους.
    Αρα δυο σεναρια υπάρχουν...
    1 ο σεναριο να σε απαταει και ας αφηνει κινητα και ακινητα να τα σκαλίζεις..
    2 ο σεναριο να θελει οπως ειπα να το χωρίσεις...
    Τα υπολοιπα ειναι κουραφεξαλα..
    Τον έχω ρωτήσει και για τα 2 και επιμένει ότι δεν έχει κάποια άλλη και ότι είναι πάντα ειλικρινής και δεν απιστεί (μου είχε τονίσει εξ αρχής ότι σιχαίνεται την απιστία) και ότι θέλει να είναι μαζί μου, αλλιώς γιατί να είναι τόσο τρυφερός μαζί μου;

    Εσύ ως άντρας τι πιστεύεις, γιατί να εμμένει σε αυτή την άποψη αν ισχύει ένα από τα 2 ή και τα 2 σενάρια αυτά (τα οποία προφανώς κι έχω σκεφτεί);

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Ρε παιδιά, κάποιος που θέλει να χωρίσει θα σε αγκαλιάζει, θα κολλήσει πίσω σου και θα έχει στύση? Θα είναι μες στα γλυκολογα και περιστασιακά έστω μια φορά το μήνα θα κάνει σεξ έτσι για να γίνεται? Τι λέτε τώρα?
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2014
    Posts
    115
    Quote Originally Posted by Αλεξία10 View Post
    Ρε παιδιά, κάποιος που θέλει να χωρίσει θα σε αγκαλιάζει, θα κολλήσει πίσω σου και θα έχει στύση? Θα είναι μες στα γλυκολογα και περιστασιακά έστω μια φορά το μήνα θα κάνει σεξ έτσι για να γίνεται? Τι λέτε τώρα?
    Αυτό είναι που με προβληματίζει, γιατί η τρυφερότητα είναι συνεχής μέσα στη μέρα. Όποτε και να σηκωθεί από το γραφείο του θα έρθει να με αγκαλιάσει και να με φιλήσει, θέλει να κοιμόμαστε πάντα αγκαλιά κ.λπ.

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by sofiasofaci View Post
    Αυτό είναι που με προβληματίζει, γιατί η τρυφερότητα είναι συνεχής μέσα στη μέρα. Όποτε και να σηκωθεί από το γραφείο του θα έρθει να με αγκαλιάσει και να με φιλήσει, θέλει να κοιμόμαστε πάντα αγκαλιά κ.λπ.
    Τοτες πλησιάζουμε δτο 1ο σεναριο της απιστίας..
    Κατι αλλο δεν παιζει...
    Δεν υπάρχει περίπτωση εναςανδρας να χαϊδεύει να μπαλαμουτιαζει να του γινετε καγκελο και να μην θελει να μπει...δεν υπάρχει λεμε......
    Να μου ελεγες οτι δεν σηκωνεται τοτες οκ παμε αλλου..
    Αλλα εδω ο γερανος σηκώνεται μια χαρα...

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by Αλεξία10 View Post
    Ρε παιδιά, κάποιος που θέλει να χωρίσει θα σε αγκαλιάζει, θα κολλήσει πίσω σου και θα έχει στύση? Θα είναι μες στα γλυκολογα και περιστασιακά έστω μια φορά το μήνα θα κάνει σεξ έτσι για να γίνεται? Τι λέτε τώρα?
    Να γίνεται.. για να δειξει οτι δεν φταιει αυτος για το ενδεχομενο χωρισμου..
    Οπως το κανουν και γυναικες..σε θελω σε ποθω σε σκεφτοναι.. αλλα κρεβατι μην ζητας...τι σοι ποθος ειναι αυτος ...ποθος μαιμου...
    Εχουμε δει απειρες τέτοιες περιπτώσεις..
    Και μην ξεχναμε πολλες φορες ο απιστος ειναξ τρυφερος για να μην κινησει υποψίες...
    Αν και εμενα μου κολλαει πιο πολυ το δεύτερο σενάριο.
    Οτι αυτος θελει ....αυτη να τον χωρισει..

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2014
    Posts
    115
    Quote Originally Posted by giorgos35 View Post
    Να γίνεται.. για να δειξει οτι δεν φταιει αυτος για το ενδεχομενο χωρισμου..
    Οπως το κανουν και γυναικες..σε θελω σε ποθω σε σκεφτοναι.. αλλα κρεβατι μην ζητας...τι σοι ποθος ειναι αυτος ...ποθος μαιμου...
    Εχουμε δει απειρες τέτοιες περιπτώσεις..
    Και μην ξεχναμε πολλες φορες ο απιστος ειναξ τρυφερος για να μην κινησει υποψίες...
    Αν και εμενα μου κολλαει πιο πολυ το δεύτερο σενάριο.
    Οτι αυτος θελει ....αυτη να τον χωρισει..
    Σε αυτή την περίπτωση μιλάμε για υποκρισία, δηλαδή υποκρίνεται κάτι που δεν θέλει να είναι. Πραγματικά θα πέσω από τα σύννεφα αν ισχύει αυτό, γιατί δεν έχω εντοπίσει πότε να λέει ψέματα σε τίποτα... Και επιμένει ότι η ειλικρίνεια είναι βασική αξία της ζωής του...

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Nα σου κάνω μία ερώτηση; Πάντα μα πάντα θα έχεις δουλειά και πάντα θα έχεις τις διπλάσιες απολαβές από εκείνον;

Page 2 of 19 FirstFirst 123412 ... LastLast

Similar Threads

  1. Ο ΣΥΝΤΡΟΦΟΣ ΜΟΥ ΘΕΛΕΙ ΤΡΙΟ ΚΑΙ ΣΥΜΦΩΝΩ
    By Mary think in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 25
    Last Post: 05-12-2016, 19:06
  2. Replies: 28
    Last Post: 10-10-2016, 11:08
  3. Όποιος θέλει κάθε μέρα ή οποτε θέλει
    By Νεραιδα in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 24
    Last Post: 12-11-2015, 10:56
  4. θέλει να είναι μόνη τις. δεν θέλει να νιώθει πράγματα
    By giannis97 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 65
    Last Post: 31-07-2014, 00:26
  5. Ο σύντροφος μου δε θέλει να κανουμε συχνά σεξ
    By kalli in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 11
    Last Post: 11-12-2013, 15:43

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •