Ο σύντροφός μου δεν θέλει σεξ - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 19 FirstFirst ... 2345614 ... LastLast
Results 46 to 60 of 275
  1. #46
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2014
    Posts
    115
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Θεωρείς πως μπορεί να αλλάξει; Πιστεύεις πως για παράδειγμα μετά από 12 μήνες ή 24 μήνες θα έχει αλλάξει κάτι προς το καλύτερο ή θα συνεχίζετε να ζείτε στην ίδια κατάσταση; Ακου εσύ σαν γυναίκα τι στοχους έχεις στην ζωή σου; Για παράδειγμα στόχο να αποκτήσεις παιδιά έχεις και σε τι χρονικό περιθώριο; Το ότι κάνεις σεξ ή δεν κάνεις είναι το τελευταίο που πρέπει να σε απασχολεί. Βασικά αυτό που πρέπει να σε απασχολεί είναι τι στοχους έχεις και αν δύναται να πραγματοποιηθούν και με ποιο τρόπο.
    Δεν ξέρω αν θα αλλάξει... Πάντως θα το ήθελα και δεν ξέρω τι να κάνω...

    Δεν θέλω γενικά να κάνω παιδιά και είναι κάτι που είχαμε συζητήσει εξ αρχής και συμφωνούμε. Οι προσωπικοί μου στόχοι δεν εμποδίζονται από τον σύντροφό μου, οι στόχοι που έχουμε ως ζευγάρι είναι γενικά να κάνουμε κάποια ταξίδια όταν μπορούμε και οι δύο οικονομικά. Δεν έχουμε θέσει κάποιον άλλον κοινό στόχο και νομίζω και για τους δύο μας δεν χρειάζεται για να είμαστε ευτυχισμένοι.

  2. #47
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Αλεξία για άντρες μιλάμε ..Αυτοί προκειμένου να μην καταλάβει η γυναίκα τους τίποτα πολλά είναι ικανοί να κάνουν ..
    Και σιγά τι είναι για έναν άντρα να πάει μια φορά τον μήνα , τιποτα ..
    Και ξέρουμε πολύ καλά πως μια μόνο μια σκέψη ,μια εικόνα μπορεί να τους κάνει τούρμπο ..

    Δεν ξέρω πραγματικά αν ολοκλήρωνε κιόλας κανονικά θα έλεγες ότι είστε το τέλιο ζευγάρι !

    Κάτσε καλό μου κάτω και πες του δυο λογακια που κάθεσαι και τυραννιεσαι με ικασιες ,τι περιμένεις ?

    Μην σου πω καντων εσύ τούρμπο απόψε κιόλας και αν δεν πάλι ,κόλα τον στον τοίχο αν δεν παίρνει με το καλό .Ζητιάνα στην ίδια σου την σχέση μην γίνεσαι και αν όντως παίζει θεματακι να στο πει ,στο κάτω κάτω έχει δείξει ότι ντρέπεται αν είναι άλλο θέμα ή φοβάται μήπως κάποια δική σου παρατραβηγμενο αντίδραση ?

    Δεν έχει λογική ρε παιδί μου όλο αυτό μέσα σε ένα ζευγάρι ακόμα και γκόμενα να είχε ...
    Δηλαδή το βράδυ είστε χαλαροί αυτός ανάβει γιατί είστε μαζί και τι κάνει ?
    Το καταπίνει καθημερινά και ξεδινει μια φορά στις τόσες ?
    Είναι απορίας άξιο πως έχει αποφύγει το εγκεφαλικό με τόσο αίμα που ανεβαίνει στο κεφάλι κάθε τρεις και λίγο και δεν καταλαγιάζει ....
    Ειδες? Τα ίδια λέμε. Δεν στέκει! Κάποια στιγμή θα την έβαζε κάτω ρε παιδί μου (σορυ για την έκφραση)
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  3. #48
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2014
    Posts
    115
    Quote Originally Posted by Αλεξία10 View Post
    Εμένα πάντως κάτι δεν μου κολλάει. Θα έκανε μπαμ και από αλλού αν ήθελε να χωρίσει. Θα είχε κι άλλα σημάδια. Εννοώ στη συμπεριφορά του.
    Μου έχει πει ότι έχει ήπια κατάθλιψη και η αλήθεια είναι ότι εντοπίζω σχετικά στοιχεία στη συμπεριφορά του. Γενικά, όμως αρνείται να αντιμετωπίσει και να προσπαθήσει για το οτιδήποτε, οπότε τρώω πόρτα.

  4. #49
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,409
    Quote Originally Posted by sofiasofaci View Post
    Ξέρεις αυτό δεν μπορώ να το υποστηρίξω, γιατί έχει φτάσει να πει το χωρίζουμε και εφόσον δεν το είδα εγωιστικά και προσπάθησα να το συζητήσω μου είπε ότι με αγαπάει και ότι απλά κάποιες φορές πιέζεται και του τη δίνει. Οπότε το έχει κάνει ήδη 3 φορές μόνος του, αν ήθελε να χωρίσει θα το έκανε από μόνος του θεωρώ.
    Ποια ήταν η αιτία των χωρισμών σας τις περασμενες φορές?
    Δεν είναι και λίγες έτσι?
    Πέρα από αγάπες και αγγίγματα έχετε θεματακια για να έχει προχωρήσει σε τέτοια βήματα επανηλλημενες φορές ...
    Άσε λίγο στην άκρη το σεξουαλικό και δες τις προηγούμενες φορές ποια ήταν η αιτία χωρισμου και με ποια αφορμή τα ξαναβρήκατε?
    Ήταν έτσι στο κρεβάτι και τότε ή αυτό είναι κάτι καινούργιο?

    Και κάτι άλλο το σώμα είναι δικό του οκ αλλά και το δικό σου δεν είναι παιχνίδι ...
    Αν δεν είναι διατεθειμένος να ολοκληρώσει τοτε να αφήσει τις σάχλες δικαιολογίες και να σου μιλήσει σαν ώριμος άντρας .
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  5. #50
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2014
    Posts
    115
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Ποια ήταν η αιτία των χωρισμών σας τις περασμενες φορές?
    Δεν είναι και λίγες έτσι?
    Πέρα από αγάπες και αγγίγματα έχετε θεματακια για να έχει προχωρήσει σε τέτοια βήματα επανηλλημενες φορές ...
    Άσε λίγο στην άκρη το σεξουαλικό και δες τις προηγούμενες φορές ποια ήταν η αιτία χωρισμου και με ποια αφορμή τα ξαναβρήκατε?
    Ήταν έτσι στο κρεβάτι και τότε ή αυτό είναι κάτι καινούργιο?

    Και κάτι άλλο το σώμα είναι δικό του οκ αλλά και το δικό σου δεν είναι παιχνίδι ...
    Αν δεν είναι διατεθειμένος να ολοκληρώσει τοτε να αφήσει τις σάχλες δικαιολογίες και να σου μιλήσει σαν ώριμος άντρας .
    Οι αιτίες πραγματικά δεν μου είναι ξεκάθαρες. Οι καβγάδες ερχόντουσαν από το τίποτα. Ξεκινούσα να συζητήσω κάτι και δεν μπορούσαμε να συνεννοηθούμε. Επιμένει ότι όλα είναι δικαιώματά του, δεν έχει υποχρεώσεις, είμαι πιεστική όταν θέλω να συζητήσω κάτι ή να περάσουμε χρόνο μαζί. Ότι είναι παράλογο να με "ενοχλεί" το ότι δεν κάνει κάτι, π.χ. δεν συνεισφέρει στις δουλειές του σπιτιού, όπως είχαμε συμφωνήσει αρχικά, δεν περνάμε χρόνο μαζί κ.λπ. Ότι τα θέλω όλα με τον δικό μου τρόπο, αλλά π.χ. του λέω να πάει σούπερ μάρκετ, γιατί λόγω δουλειάς δεν προλαβαίνω και πάει μετά από 10 μέρες, αφήνει τα σκουπίδια 20 μέρες έξω (2 βήματα από το σπίτι) και μου λέει γιατί δεν το κάνεις εσύ κ.λπ.

    Και όταν φτάνω στο αμήν και πάω να το συζητήσω τρώω πόρτα και μου λέει ότι τον πιέζω και ότι δεν μπορεί να λέει συνέχεια τα ίδια, αλλά η απάντηση που παίρνω είναι δεν ξέρω. Εκείνος αποσύρεται κι εγώ θέλω να το συζητήσω, γιατί βράζω κι έτσι έρχεται η ρήξη.

    Τις 2 φορές τα βρήκαμε γιατί το προσπάθησα και την 3η, γιατί έτυχε να αρρωστήσω και να μπω στο νοσοκομείο.

    2 1/2 μήνες πρώτη φορά συμβαίνει...

  6. #51
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by sofiasofaci View Post
    Δεν ξέρω αν θα αλλάξει... Πάντως θα το ήθελα και δεν ξέρω τι να κάνω...

    Δεν θέλω γενικά να κάνω παιδιά και είναι κάτι που είχαμε συζητήσει εξ αρχής και συμφωνούμε. Οι προσωπικοί μου στόχοι δεν εμποδίζονται από τον σύντροφό μου, οι στόχοι που έχουμε ως ζευγάρι είναι γενικά να κάνουμε κάποια ταξίδια όταν μπορούμε και οι δύο οικονομικά. Δεν έχουμε θέσει κάποιον άλλον κοινό στόχο και νομίζω και για τους δύο μας δεν χρειάζεται για να είμαστε ευτυχισμένοι.
    Ωραία το λύσαμε αυτό το θέμα. Θέλω να σου κάνω μία ερώτηση σχετικά με το επαγγελμα σου για να δω πως θα σου απαντήσω στη συνέχεια. Είσαι καθηγήτρια σε τι; Σε θεωρητική κατεύθυνση ή σε θετική;

  7. #52
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2014
    Posts
    115
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Ωραία το λύσαμε αυτό το θέμα. Θέλω να σου κάνω μία ερώτηση σχετικά με το επαγγελμα σου για να δω πως θα σου απαντήσω στη συνέχεια. Είσαι καθηγήτρια σε τι; Σε θεωρητική κατεύθυνση ή σε θετική;
    Είμαι φιλόλογος αλλά έχω 2 μεταπτυχιακά το ένα σε θετικές επιστήμες (γνωσιακή επιστήμη).

    Να το πω ότι το κοινό μας χόμπι είναι η συζήτηση περί επιστήμης, κυρίως αστροφυσικής.

  8. #53
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by sofiasofaci View Post
    Είμαι φιλόλογος αλλά έχω 2 μεταπτυχιακά το ένα σε θετικές επιστήμες (γνωσιακή επιστήμη).
    Ακου λοιπόν. Υποθέτω πως από τις αναρίθμητες μελέτες που έχεις διαβάσει θα έχεις δει πως έχουν ένα συγκεκριμένο μοτίβο. Ξεκινάνε με μία παρατήρηση (στη περίπτωση σου η έλλεψη του σεξ), δημιουργείται το ερώτημα (γιατί υπάρχει η απουσία του σεξ; ), δημιουργείται μία υπόθεση (έχει άλλη;), δημιουργείται μία πρόβλεψη ( θα είχε αλλάξει η καθημερινότητα του) ελέγχεις την πρόβλεψη αν ευσταθεί (δεν έχει αλλάξει η καθημερινότητα του) και τέλος μετά τον έλεγχο εφόσον δεν ικανοποιείσαι από την υπόθεση δημιουργείς μία νέα.

    Είσαι πολύ έξυπνη γυναίκα έχεις δύο μεταπτυχιακά, δεν μπορούν να το κάνουν όλες, έχεις μάθει να σκέπτεσαι με αυτό το τρόπο που σου περιέγραψα παραπάνω, ειλικρινά πες μου εσύ ποιες υποθέσεις από όσες έχεις κάνει μόνη σου ήδη τόσο καιρό θεωρείς πως έχουν τις περισσότερες πιθανότητες να ευσταθούν;

  9. #54
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,409
    Quote Originally Posted by sofiasofaci View Post
    Οι αιτίες πραγματικά δεν μου είναι ξεκάθαρες. Οι καβγάδες ερχόντουσαν από το τίποτα. Ξεκινούσα να συζητήσω κάτι και δεν μπορούσαμε να συνεννοηθούμε. Επιμένει ότι όλα είναι δικαιώματά του, δεν έχει υποχρεώσεις, είμαι πιεστική όταν θέλω να συζητήσω κάτι ή να περάσουμε χρόνο μαζί. Ότι είναι παράλογο να με "ενοχλεί" το ότι δεν κάνει κάτι, π.χ. δεν συνεισφέρει στις δουλειές του σπιτιού, όπως είχαμε συμφωνήσει αρχικά, δεν περνάμε χρόνο μαζί κ.λπ. Ότι τα θέλω όλα με τον δικό μου τρόπο, αλλά π.χ. του λέω να πάει σούπερ μάρκετ, γιατί λόγω δουλειάς δεν προλαβαίνω και πάει μετά από 10 μέρες, αφήνει τα σκουπίδια 20 μέρες έξω (2 βήματα από το σπίτι) και μου λέει γιατί δεν το κάνεις εσύ κ.λπ.

    Και όταν φτάνω στο αμήν και πάω να το συζητήσω τρώω πόρτα και μου λέει ότι τον πιέζω και ότι δεν μπορεί να λέει συνέχεια τα ίδια, αλλά η απάντηση που παίρνω είναι δεν ξέρω. Εκείνος αποσύρεται κι εγώ θέλω να το συζητήσω, γιατί βράζω κι έτσι έρχεται η ρήξη.

    Τις 2 φορές τα βρήκαμε γιατί το προσπάθησα και την 3η, γιατί έτυχε να αρρωστήσω και να μπω στο νοσοκομείο.

    2 1/2 μήνες πρώτη φορά συμβαίνει...
    Άρα πέραν από το ερωτικό κομμάτι υπάρχουν και άλλα θέματα χοντρά ,θέματα επικοινωνίας ...

    Δεν είναι όλα μέλι γάλα όπως καταλάβαμε στην αρχή και το μόνο σας θέμα είναι ότι δεν ολοκληρώνεται ??

    Δηλαδή να συνοψίσω και μου λες αν κάνω λάθος έτσι?

    Συζεις με ένα άνθρωπο όπου η δουλειά του δεν έχει καμία προοπτική εξέλιξης ούτε είναι διατεθειμένος να κάνει κάτι άλλο ...Ενώ έχει τον χρόνο να σε βοηθήσει στο θέμα του σπιτιού γιατί εργάζεσαι πολλές ώρες δεν το κάνει.
    Σαν ζευγάρι ότι θέματα και να έχετε δύσκολα μπαίνουν στο τραπέζι για να τα συζητήσετε και τις περισσότερες φορές καταλήγουν σε καυγά ..
    Υπάρχει τρομερό θέμα συνενοησεις και φυσικά λόγος για να περάσετε ποιοτικά χρόνο μαζί σαν ζευγάρι ουδείς μιας που ο κύριος έχει Και δικαιώματα ...
    Και όταν τελικά βρίσκει χρόνο και γίνεται φασούλα καλή και είστε και οι δύο στα κόκκινα προτιμαει να σε παρατήσει και να ασχοληθεί με τον υπολογιστη του με την δικαιολογία ότι είναι δικό του το σώμα ..
    Σε έχει χωρίσει δύο φορές και εκανες εσύ κίνηση και γύρισε και την τρίτη γύρισε όχι γιατί το ήθελε πραγματικά αλλά επηρεασμένος από ένα δύσκολο γεγονός ...

    Μάλιστα....

    Και έρχομαι εγώ και σε ρωτάω ...
    Γιατί είσαι μαζί με έναν τέτοιο άνθρωπο?
    Τι σου προσφέρει?
    Μην πεις αγάπη ...τέτοια αγάπη την βρίσκουμε και με ένα φιλαράκι μας ..Γιατί με την συχνότητα που έχουν οι επαφές σας σε λίγο καιρό αν όχι σαν φίλη αλλά σαν αδελφή του θα σε βλέπει ....
    Καταλαβαίνεις ότι νοιώθει μειονέκτημα απέναντι σου λόγο δουλειάς και χρημάτων?
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  10. #55
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2014
    Posts
    115
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Ακου λοιπόν. Υποθέτω πως από τις αναρίθμητες μελέτες που έχεις διαβάσει θα έχεις δει πως έχουν ένα συγκεκριμένο μοτίβο. Ξεκινάνε με μία παρατήρηση (στη περίπτωση σου η έλλεψη του σεξ), δημιουργείται το ερώτημα (γιατί υπάρχει η απουσία του σεξ; ), δημιουργείται μία υπόθεση (έχει άλλη;), δημιουργείται μία πρόβλεψη ( θα είχε αλλάξει η καθημερινότητα του) ελέγχεις την πρόβλεψη αν ευσταθεί (δεν έχει αλλάξει η καθημερινότητα του) και τέλος μετά τον έλεγχο εφόσον δεν ικανοποιείσαι από την υπόθεση δημιουργείς μία νέα.

    Είσαι πολύ έξυπνη γυναίκα έχεις δύο μεταπτυχιακά, δεν μπορούν να το κάνουν όλες, έχεις μάθει να σκέπτεσαι με αυτό το τρόπο που σου περιέγραψα παραπάνω, ειλικρινά πες μου εσύ ποιες υποθέσεις από όσες έχεις κάνει μόνη σου ήδη τόσο καιρό θεωρείς πως έχουν τις περισσότερες πιθανότητες να ευσταθούν;
    Οι υποθέσεις που κάνω είναι
    ότι έχω σταματήσει να του αρέσω και να με θέλει => συνεχίζει να με χουφτώνει και να επιμένει στα λόγια ότι δεν ισχύει
    ότι έχει πιεστεί από τα οικονομικά και θεωρεί ότι υποτιμάται => αυτό είναι μια ισχυρή υπόθεση που απορρέει από λεπτομέρειες της συμπεριφοράς του, το πρώτο μέρος της οικονομικής πίεσης είναι σίγουρο

    Παρόλο που επιμένει, θεωρώ ότι αυτά τα δύο συνδέονται, δηλαδή έχει σταματήσει να θέλει να κάνει έρωτά μαζί μου (εκείνος επιμένει γενικά) γιατί νιώθει μειονεκτικά και εγκλωβισμένος λόγω της οικονομικής/επαγγελματικής μας διαφοροποίησης, παρόλο που εγώ δεν την τονίζω. Του έχω αναφέρει αυτή τη σύνδεση, την αρνείται, αλλά δεν νομίζω ότι θέλει (ή και μπορεί) στη δεδομένη φάση να το αντιληφθεί... Αρνείται οποιαδήποτε βοήθεια, δεν θέλει να πάει σε ψυχολόγο, δεν θέλει καν να διαβάσει για αυτό, δεν κινητοποιείται καθόλου (τον έχω βοηθήσει για να αλλάξει δουλειά).. Παρόλο που καταλαβαίνει από επιστήμες, νομίζω ότι βρίσκεται σε cognitive dissonance και δεν ξέρω τι μπορώ να κάνω για αυτό...

  11. #56
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2014
    Posts
    115
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Άρα πέραν από το ερωτικό κομμάτι υπάρχουν και άλλα θέματα χοντρά ,θέματα επικοινωνίας ...

    Δεν είναι όλα μέλι γάλα όπως καταλάβαμε στην αρχή και το μόνο σας θέμα είναι ότι δεν ολοκληρώνεται ??

    Δηλαδή να συνοψίσω και μου λες αν κάνω λάθος έτσι?

    Συζεις με ένα άνθρωπο όπου η δουλειά του δεν έχει καμία προοπτική εξέλιξης ούτε είναι διατεθειμένος να κάνει κάτι άλλο ...Ενώ έχει τον χρόνο να σε βοηθήσει στο θέμα του σπιτιού γιατί εργάζεσαι πολλές ώρες δεν το κάνει.
    Σαν ζευγάρι ότι θέματα και να έχετε δύσκολα μπαίνουν στο τραπέζι για να τα συζητήσετε και τις περισσότερες φορές καταλήγουν σε καυγά ..
    Υπάρχει τρομερό θέμα συνενοησεις και φυσικά λόγος για να περάσετε ποιοτικά χρόνο μαζί σαν ζευγάρι ουδείς μιας που ο κύριος έχει Και δικαιώματα ...
    Και όταν τελικά βρίσκει χρόνο και γίνεται φασούλα καλή και είστε και οι δύο στα κόκκινα προτιμαει να σε παρατήσει και να ασχοληθεί με τον υπολογιστη του με την δικαιολογία ότι είναι δικό του το σώμα ..
    Σε έχει χωρίσει δύο φορές και εκανες εσύ κίνηση και γύρισε και την τρίτη γύρισε όχι γιατί το ήθελε πραγματικά αλλά επηρεασμένος από ένα δύσκολο γεγονός ...

    Μάλιστα....

    Και έρχομαι εγώ και σε ρωτάω ...
    Γιατί είσαι μαζί με έναν τέτοιο άνθρωπο?
    Τι σου προσφέρει?
    Μην πεις αγάπη ...τέτοια αγάπη την βρίσκουμε και με ένα φιλαράκι μας ..Γιατί με την συχνότητα που έχουν οι επαφές σας σε λίγο καιρό αν όχι σαν φίλη αλλά σαν αδελφή του θα σε βλέπει ....
    Καταλαβαίνεις ότι νοιώθει μειονέκτημα απέναντι σου λόγο δουλειάς και χρωμάτων?
    Αυτά υπάρχουν, αλλά δεν είναι συνεχή, εκτός από το θέμα της βοήθειας στο σπίτι.

    Εκτιμώ ότι μου δίνει τον χώρο μου και τον χρόνο μου και δεν με πιέζει, γεγονός που μου αρέσει πολύ. Δουλεύω πολλές ώρες την ημέρα από επιλογή και άλλες σχέσεις με πιέζουν ιδιαίτερα. Περνάμε χρόνο μαζί, 1 φορά/ 1-2εβδομάδες και συζητάμε συχνά. Καταλαβαίνει από επιστήμες και μπορούμε να συζητήσουμε τέτοια ζητήματα, που για εμένα είναι σπάνιο.

    Είναι τρομερά τρυφερός μαζί μου, υποστηρικτικός σε κάποιες επιλογές μου και η αγάπη για εμένα είναι πολύ σημαντικό στοιχείο, γιατί έχω την ανάγκη της συχνής επιβεβαίωσης, λόγω δικών μου δυσκολιών. Την αγάπη δεν την υποτιμώ καθόλου και με τις φίλες μου δεν έχω τέτοια τρυφερή σχέση, οπότε ως ποιότητα για μένα είναι τρομερά σημαντική.

  12. #57
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by sofiasofaci View Post
    Μου έχει πει ότι έχει ήπια κατάθλιψη και η αλήθεια είναι ότι εντοπίζω σχετικά στοιχεία στη συμπεριφορά του. Γενικά, όμως αρνείται να αντιμετωπίσει και να προσπαθήσει για το οτιδήποτε, οπότε τρώω πόρτα.
    Από πού έβγαλε αυτό το συμπέρασμα? Πήγε σε ψυχολόγο?
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  13. #58
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by sofiasofaci View Post
    Οι υποθέσεις που κάνω είναι
    ότι έχω σταματήσει να του αρέσω και να με θέλει => συνεχίζει να με χουφτώνει και να επιμένει στα λόγια ότι δεν ισχύει
    ότι έχει πιεστεί από τα οικονομικά και θεωρεί ότι υποτιμάται => αυτό είναι μια ισχυρή υπόθεση που απορρέει από λεπτομέρειες της συμπεριφοράς του, το πρώτο μέρος της οικονομικής πίεσης είναι σίγουρο

    Παρόλο που επιμένει, θεωρώ ότι αυτά τα δύο συνδέονται, δηλαδή έχει σταματήσει να θέλει να κάνει έρωτά μαζί μου (εκείνος επιμένει γενικά) γιατί νιώθει μειονεκτικά και εγκλωβισμένος λόγω της οικονομικής/επαγγελματικής μας διαφοροποίησης, παρόλο που εγώ δεν την τονίζω. Του έχω αναφέρει αυτή τη σύνδεση, την αρνείται, αλλά δεν νομίζω ότι θέλει (ή και μπορεί) στη δεδομένη φάση να το αντιληφθεί... Αρνείται οποιαδήποτε βοήθεια, δεν θέλει να πάει σε ψυχολόγο, δεν θέλει καν να διαβάσει για αυτό, δεν κινητοποιείται καθόλου (τον έχω βοηθήσει για να αλλάξει δουλειά).. Παρόλο που καταλαβαίνει από επιστήμες, νομίζω ότι βρίσκεται σε cognitive dissonance και δεν ξέρω τι μπορώ να κάνω για αυτό...
    Βλέπεις που είσαι έξυπνη και γνωρίζεις από μόνη σου το τι είναι πιθανότερο να συμβαίνει; Ξέρεις το να αποδεχθεί κάτι το οποίο θα τον σκοτώσει ψυχολογικά ισοδυναμεί με ήττα στην ζωή του, 100 φορές να χωρίσει παρά να αποδεχθεί αυτό που νιώθει μέσα του απέναντι σου. Ετσι η απάθεια και το οκ ας χωρίσουμε αν δεν γίνεται αλλιώς, είναι πολύ καλύτερο από το "ξερεις λόγω της ζωής μου πάντα θα είμαι υπό σου και με σκοτώνει". Τι μπορείς να κάνεις για αυτό; Πρωτίστως να αποφασίσεις τι θέλεις, αλλά αυτό για να συμβεί πρέπει να πείσεις εσύ η ίδια τον ίδιο σου τον εαυτό, πως δεν θα έχει πισωγύρισμα. Είσαι πιστεύεις σε κατάλληλη χρονική στιγμή για να το κάνεις ή ίσως να το αφήσεις για αργότερα πχ σε έξι μήνες ή σε ένα χρόνο; Γιατί αν μπεις σε αυτό το τριπάκι και χωρίσεις θα πρέπει να αποδεχθείς τον χωρισμό και να εξαφανιστείς από την ζωή του. Αν δεν είσαι έτοιμη για αυτό τότε άσε το χρόνο να κυλήσει και ότι γίνει. Γιατί αν το ξεκινήσεις τώρα θα πρέπει να τον φέρεις προ των ευθυνών του που σημαίνει πως αν δεν σπάσει την φούσκα, να αποδεχθεί την πραγματικότητα θα πρέπει να χωρίσεις. Σόρρι που σου τα λέω έτσι, αλλά είναι έτσι!

  14. #59
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,409
    Quote Originally Posted by sofiasofaci View Post
    Αυτά υπάρχουν, αλλά δεν είναι συνεχή, εκτός από το θέμα της βοήθειας στο σπίτι.

    Εκτιμώ ότι μου δίνει τον χώρο μου και τον χρόνο μου και δεν με πιέζει, γεγονός που μου αρέσει πολύ. Δουλεύω πολλές ώρες την ημέρα από επιλογή και άλλες σχέσεις με πιέζουν ιδιαίτερα. Περνάμε χρόνο μαζί, 1 φορά/ 1-2εβδομάδες και συζητάμε συχνά. Καταλαβαίνει από επιστήμες και μπορούμε να συζητήσουμε τέτοια ζητήματα, που για εμένα είναι σπάνιο.

    Είναι τρομερά τρυφερός μαζί μου, υποστηρικτικός σε κάποιες επιλογές μου και η αγάπη για εμένα είναι πολύ σημαντικό στοιχείο, γιατί έχω την ανάγκη της συχνής επιβεβαίωσης, λόγω δικών μου δυσκολιών. Την αγάπη δεν την υποτιμώ καθόλου και με τις φίλες μου δεν έχω τέτοια τρυφερή σχέση, οπότε ως ποιότητα για μένα είναι τρομερά σημαντική.
    Ένας τέτοιος άνθρωπος με μορφωτικό υπόβαθρο να υποθέσω αφού μας λες ότι καταλαβαίνει από επιστήμες και συζητάς άνετα μαζί του γιατί αρνείται την προοπτική επαγγελματικής εξέλιξης ?
    Γιατί θέλει να μένει στάσιμος σε ένα επάγγελμα που δεν έχει τίποτα να του προσφέρει Παρ όλο ότι είπες ότι του έδωσες ευκαιριες?
    Τα έχεις συζητηση αυτά μαζί του να καταλάβεις περίπου σε τι φάση βρίσκεται και τι επαγγελματικό σκοπό έχει?


    Ύστερα λες κάτι πολύ σημαντικό για εσένα .Ότι είναι ο άνθρωπος που σε υποστηρίζει και το έχεις πολύ ανάγκη όλο αυτό λόγο δικών σου δυσκολιών.
    Κατανοητό και σεβαστό ,άλλωστε αυτό θέλουμε από τον άνθρωπο μας !
    Το γεγονός όμως ότι είναι ο μοναδικός αυτη την στιγμή που σου προσφέρει αυτό που έχεις ανάγκη ,μιας που με τις φίλες σου δεν το έχεις σε κάνει να έχεις γατζωθει περισσότερο από αυτόν και είναι και ένας λόγος που δεν θες να δεις ότι υπάρχουν και άλλα θέματα ?

    Πραγματικά προσπαθώ να καταλάβω τι είναι όλο αυτό που συμβαίνει μεταξύ σας και καταλήγει να έχει πρόβλημα στο ερωτικό κομμάτι σας.
    Αφού είσαι τόσο σίγουρη ότι δεν παίζει άλλη ,ειλικρινά πρέπει να κάτσεις να σκεφτείς όλα αυτά τα θέματα αφού δεν θέλει να στα ξεκαθαρίσει ...

    Πρόσεχε όμως μην έχει πάρει ο ίδιος κάποια απόφαση και προσπαθεί να στην πασάρει έμμεσα σαν δική σου ..
    Δεν το συζητάει ,δεν θέλει να βρίσκεσται ερωτικά συχνά που θα σε οδηγήσει όλο αυτό ?
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  15. #60
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2014
    Posts
    115
    Quote Originally Posted by Αλεξία10 View Post
    Από πού έβγαλε αυτό το συμπέρασμα? Πήγε σε ψυχολόγο?
    Νιώθει συνεχή κόπωση, αδράνεια και αδιαφορία να κάνει το οτιδήποτε, προβλήματα ύπνου (είτε πολύ λίγος είτε πάρα πολύς), εθισμός στα video games, στον καφέ, στο χόρτο, του φταίνε πάντα οι άλλοι, εκείνος ποτέ, αδυναμία να αντιμετωπίσει την πραγματικότητα, απαισιοδοξία, ξεσπάσματα θυμού, διαστρεβλωμένη αντίληψη του χρόνου κ.λπ.

Page 4 of 19 FirstFirst ... 2345614 ... LastLast

Similar Threads

  1. Ο ΣΥΝΤΡΟΦΟΣ ΜΟΥ ΘΕΛΕΙ ΤΡΙΟ ΚΑΙ ΣΥΜΦΩΝΩ
    By Mary think in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 25
    Last Post: 05-12-2016, 18:06
  2. Replies: 28
    Last Post: 10-10-2016, 10:08
  3. Όποιος θέλει κάθε μέρα ή οποτε θέλει
    By Νεραιδα in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 24
    Last Post: 12-11-2015, 09:56
  4. θέλει να είναι μόνη τις. δεν θέλει να νιώθει πράγματα
    By giannis97 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 65
    Last Post: 30-07-2014, 23:26
  5. Ο σύντροφος μου δε θέλει να κανουμε συχνά σεξ
    By kalli in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 11
    Last Post: 11-12-2013, 14:43

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •