Συμπεριφορα της φιλης μ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1

    Συμπεριφορα της φιλης μ

    Γεια σας παιδια! Εχω ενα θεμα γενικα με την κολλητη μου.. κανουμε παρεα περιπου δεκα χρονια και τα τελευταια χρονια περιπου 5 εχει γνωρισει εναν ανθρωπο (ειναι gay το λεω απλα σε περιπτωση που μου πειτε αν την γουσταρει)οπου κανουν πολυ παρεα οπως κ εγω μαζι της ... ο συγκεκριμενος δεν καταλαβα τον λογο αλλα δεν με χωνεψε απο την πρωτη στιγμη που με γνωρισε! Συνεχεια μπυ μιλαγε με κακια και με προσβαλλε χωρις ποτε να εχω δωσει καποια αφορμη... ασφαλως και μετα απο ολα αυτα δεν τον χωνευω εννοειται ..το θεμα ειναι οτι η φιλη μου ας πουμε τον κραζει μερικες φορες σε μενα και αυτο με κανει να αναρωτιεμαι αν κανει το ιδιο και για μενα σε εκεινον.. με στεναχωρει που τον εχει τοσο κολλητο οσο εμενα απο την στιγμη που και η ιδια τον κραζει... θα ηθελα πολυ να του την πω μια μερα .. δν ξερω αν θα τσακωνομασταν αλλα δεν το εκανα και κρατιεμαι επειδη δεν ηθελα να χαλασουν οι σχεσεις μας και οταν μαζευοντε εγω να μην ειμαι στην παρεα και να χανω χρονο με την κολλητη μ γιατι λειπει συχνα λογω επαγγελματικων υποχρεωσεων..πλεον ομως εχω ξενερωσει με ολο αυτο και σκεφτομαι μηπως ξεκοψω απο εκεινη .. δεν λεω με εχει βοηθησει σε πολλα οπως κ εγω αλλα αυτο το να τον κραζει σε μενα και την αλλη να του συμπεριφερεται με τοση αγαπη οπως και σε μενα με κανει να νιωθω περιεργα και να σκεφτομαι οτι ισως λεει και σε αλλους για μενα οπως κανει και σε εκεινον..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Faihh95 View Post
    Γεια σας παιδια! Εχω ενα θεμα γενικα με την κολλητη μου.. κανουμε παρεα περιπου δεκα χρονια και τα τελευταια χρονια περιπου 5 εχει γνωρισει εναν ανθρωπο (ειναι gay το λεω απλα σε περιπτωση που μου πειτε αν την γουσταρει)οπου κανουν πολυ παρεα οπως κ εγω μαζι της ... ο συγκεκριμενος δεν καταλαβα τον λογο αλλα δεν με χωνεψε απο την πρωτη στιγμη που με γνωρισε! Συνεχεια μπυ μιλαγε με κακια και με προσβαλλε χωρις ποτε να εχω δωσει καποια αφορμη... ασφαλως και μετα απο ολα αυτα δεν τον χωνευω εννοειται ..το θεμα ειναι οτι η φιλη μου ας πουμε τον κραζει μερικες φορες σε μενα και αυτο με κανει να αναρωτιεμαι αν κανει το ιδιο και για μενα σε εκεινον.. με στεναχωρει που τον εχει τοσο κολλητο οσο εμενα απο την στιγμη που και η ιδια τον κραζει... θα ηθελα πολυ να του την πω μια μερα .. δν ξερω αν θα τσακωνομασταν αλλα δεν το εκανα και κρατιεμαι επειδη δεν ηθελα να χαλασουν οι σχεσεις μας και οταν μαζευοντε εγω να μην ειμαι στην παρεα και να χανω χρονο με την κολλητη μ γιατι λειπει συχνα λογω επαγγελματικων υποχρεωσεων..πλεον ομως εχω ξενερωσει με ολο αυτο και σκεφτομαι μηπως ξεκοψω απο εκεινη .. δεν λεω με εχει βοηθησει σε πολλα οπως κ εγω αλλα αυτο το να τον κραζει σε μενα και την αλλη να του συμπεριφερεται με τοση αγαπη οπως και σε μενα με κανει να νιωθω περιεργα και να σκεφτομαι οτι ισως λεει και σε αλλους για μενα οπως κανει και σε εκεινον..
    ειναι σωστη η σκεψη σου οτι αυτα που κανει καποιος στους αλλους πισω απ την πλατη τους, θα τα κανει και σε σενα.
    γιατι δεν την ρωτας ευθεως, αυτο που λες στις τελευταιες γραμμες, να δεις πως θα απαντησει;
    και μ αυτον τον τυπο, πριν φτασεις να μαλωσεις, μια φορα που θα σε προσβαλει, πες του ηρεμα οτι αυτο που λεει σε προσβαλει. τι φοβασαι; απο την στιγμη που σκεφτεσαι την συγκρουση και την απομακρυνση, γιατι δεν ξεκινας απο ξεκαθαρισματα;

  3. #3
    Meditation
    Guest
    Πριν καν διαβάσω το θέμα σου μέχρι εκεί που λες για κράξιμο σκέφτηκα μήπως υπάρχει η περίπτωση να έχει πει σε αυτόν κάτι αρνητικό για σένα. Και εκείνος να είναι αρνητικά προιδεασμενος.

    Ίσως να έχεις δίκιο με αυτά που γράφεις! από την άλλη δεν μπορείς να είσαι και σίγουρη αν λέει ή δεν λέει κάτι.

    Εάν δεν είναι καλός χαρακτήρας η φίλη σου μπορεί όντως να κράζει τον έναν στον αλλον. Ίσως αν είναι αρκετά πονηρή και χειριστικη να το κάνει αυτό ώστε να μη γίνεται μεταξύ σας φίλοι και να σας έχει σε αποκλειστικοτητα και τους δύο. Εάν είναι πολύ κτητική θα ζήλευε σε περίπτωση που δενοσουν και εσύ με τον γκέι φίλο της. Ενώ έτσι έχει το κεφάλι της ήσυχο. Βέβαια αυτή μπορεί να μην έχει πει τίποτα και να σε ζηλεύει εσένα ο άλλος γιατί είσαι πιο πολλά χρόνια κολλητή της.

    Εγώ θα σου έλεγα να βγείτε και οι τρεις μια μέρα μαζί για να αποκαλυφθούν τα ψέματα αν υπάρχουν. Πες στη φίλη σου ότι την εκτιμάς αλλα ότι δεν σου αρέσει καθόλου η συμπεριφορά της να μιλάει αρνητικά για τον φίλο της μπροστά σου. Φυσικά σε αυτό να είναι παρόν και εκείνος. Και να τονίσεις ότι έχεις καταλάβει πως δεν σε συμπαθεί αυτός για κάποιον λόγο ενώ εσύ είσαι θετική απέναντι του και δεν σε έχει ενοχλήσει σε τίποτα. Και πες τους ότι τους κάλεσες για να καταλάβεις προς τι αυτή η αντιπάθεια του και εάν έχει μιλήσει εκείνη άσχημα για σένα με τη σειρά της σε εκείνον.

    Φυσικά υπάρχει ο κίνδυνος να βγεις η κακια της υπόθεσης, να χάσεις το δίκιο σου, να παρεξηγηθείς ή να ενοχληθεί η φίλη σου (ειδικά αν όντως σας κράζει πίσω από τη πλάτη σας) όμως υπάρχει και η πιθανότητα στο τέλος να λύσεις τη παρεξήγηση ή και να γίνεις εσύ φίλη με τον γκέι και να την αφήσετε στη γωνία της.

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Μα κάνετε παρέα δέκα χρόνια!!! Δεν την ξέρεις πραγματικά; να απομακρυνθεί από μια φιλία τόσων χρόνων; τόσα χρόνια δεν έχεις καταλάβει αν είναι φίλη σου πραγματική; αξίζει να χαλάσεις την φιλιά;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Location
    Athens
    Posts
    181
    Αυτό που λες ότι τον κράζει και μετά του συμπεριφέρεται με αγάπη το κάνει και με άλλους ανθρώπους που ξέρεις;; Και επίσης τι εννοείς τον κράζει; Τον κατηγορεί για κάποια στοιχεία του χαρακτήρα του η σου λέει μου έκανε αυτό μου έκανε εκείνο;;
    Δεν βλέπει κανείς πολύ καλά παρά μονάχα με την καρδιά.Ότι είναι σημαντικό, δεν το βλέπουν τα μάτια.

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Εχεις αναρωτηθει εαν σε ζηλευει? αν ζηλευει την φιλια σου με την κοπελια ,τη κολλιτη σου? ,η αντιδραση του παντως ειναι λογικη αν ειναι αυτη η αιτια.
    Οσο για την απρεπει συμπεριφορα σε εσενα θα πρεπει να καταλαβει οτι δεν ειναι ομορφο ,και δεν ειναι κι σωστο να μιλας βιαια ,η εντονα και προσβλητικα σε μια νεα κοπελα, οχι γιατι ειστε κατι δυαφορετικο οι γυναικες, απεναντιας η ισοτητα ειναι σε ολα .Αυτο θα πρεπει καποιος να του το πει.
    Νομιζω οτι πρεπει να το πεις στην κολλιτη ου, οτι σε ενοχλει η συμπεριφορα του, ασε που μπορει και να μην ειναι γκει!, αν η φιλη σου ειναι "τυφλομενη"και δεν το βλεπει και αυτος ειναι γενικα κακος, τοτες θα μπορουσες να σκεφτεις κατι που να τον εκθεσει, ειτε να πεις στην φιλη σου οτι αυτος λεει ασχημα λογια για αυτην , ειτε οτι σου εστειλε μηνυματα και σε βριζει, κι αλλα τετοια ψεματα.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Quote Originally Posted by Faihh95 View Post
    Γεια σας παιδια! Εχω ενα θεμα γενικα με την κολλητη μου.. κανουμε παρεα περιπου δεκα χρονια και τα τελευταια χρονια περιπου 5 εχει γνωρισει εναν ανθρωπο (ειναι gay το λεω απλα σε περιπτωση που μου πειτε αν την γουσταρει)οπου κανουν πολυ παρεα οπως κ εγω μαζι της ... ο συγκεκριμενος δεν καταλαβα τον λογο αλλα δεν με χωνεψε απο την πρωτη στιγμη που με γνωρισε! Συνεχεια μπυ μιλαγε με κακια και με προσβαλλε χωρις ποτε να εχω δωσει καποια αφορμη... ασφαλως και μετα απο ολα αυτα δεν τον χωνευω εννοειται ..το θεμα ειναι οτι η φιλη μου ας πουμε τον κραζει μερικες φορες σε μενα και αυτο με κανει να αναρωτιεμαι αν κανει το ιδιο και για μενα σε εκεινον.. με στεναχωρει που τον εχει τοσο κολλητο οσο εμενα απο την στιγμη που και η ιδια τον κραζει... θα ηθελα πολυ να του την πω μια μερα .. δν ξερω αν θα τσακωνομασταν αλλα δεν το εκανα και κρατιεμαι επειδη δεν ηθελα να χαλασουν οι σχεσεις μας και οταν μαζευοντε εγω να μην ειμαι στην παρεα και να χανω χρονο με την κολλητη μ γιατι λειπει συχνα λογω επαγγελματικων υποχρεωσεων..πλεον ομως εχω ξενερωσει με ολο αυτο και σκεφτομαι μηπως ξεκοψω απο εκεινη .. δεν λεω με εχει βοηθησει σε πολλα οπως κ εγω αλλα αυτο το να τον κραζει σε μενα και την αλλη να του συμπεριφερεται με τοση αγαπη οπως και σε μενα με κανει να νιωθω περιεργα και να σκεφτομαι οτι ισως λεει και σε αλλους για μενα οπως κανει και σε εκεινον..

    Έχω την εντύπωση ότι τον άνθρωπο που λες τον βλέπεις κάπως ανταγωνιστικά κι αυτός εσένα, ωστόσο το θέμα με τον άλλο είναι δευτερεύον. Το θέμα με την φίλη σου είναι το πρωτεύον. Στις φιλίες δεν υπάρχει αποκλειστικότητα, ούτε είναι απαραίτητο να είναι οι φίλοι των φίλων σου και δικοί σου φίλοι. Την αποκαλείς κολλητή αλλά έχω την εντύπωση ότι έχουν χαλαρώσει οι σχέσεις σας μέσα στα χρόνια. Την βλέπεις πιο πολύ μέσα σε παρέες, την βλέπεις σπάνια γενικά και σπάνια να είστε οι δυο σας, αισθάνεσαι ότι πλέον κάτι έχει χαθεί στην επικοινωνία; Σε έχει χαλάσει κάτι στη συμπεριφορά της και το κράξιμο που ρίχνει στον άλλο είναι ένα απο αυτά; Αν είναι κολλητή, γιατί να έχει χαθεί ο αυθορμητισμός; Γιατί προσπαθείς να κρατάς ισορροπίες και δεν της λες αυτομάτως τι σε απασχολεί; Εγώ θεωρώ ότι η κοπέλα αυτή δεν είναι πλέον κολλητή σου. Λίγο διότι με τα χρόνια αλλάζουν οι περιστάσεις, λίγο γιατί αλλάζουμε οι ίδιοι, οι άνθρωποι μπορεί να απομακρυνθούμε ή να ξαναέρθουμε κοντά κτλ. Αυτό δεν ακυρώνει ότι ζήσαμε μαζί, αλλά δεν σημαίνει κι ότι πρέπει να είμαστε δέσμιοι μιας κατάστασης στο όνομα του παρελθόντος.

Similar Threads

  1. Ερώτηση φίλης...
    By Αλεξία10 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 65
    Last Post: 30-03-2020, 14:11
  2. Εξάρτηση από ουσίες : Παρακαλώ ενδιαφέρομαι για τον γιο μας φιλης που παίρνει ουσίες.
    By zoi lela in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 30
    Last Post: 05-03-2020, 16:59
  3. συμπεριφορα
    By giannis000 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 45
    Last Post: 20-08-2017, 05:36
  4. ΔΙΕΚΔΙΚΗΣΗ ΓΥΝΑΙΚΑΣ-ΦΙΛΗΣ
    By jimi25 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 28-08-2012, 07:21
  5. Συμπεριφορα
    By Wintertimes in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 13
    Last Post: 02-12-2006, 21:49

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •