Περί θεραπείας και άλλες συζητήσεις. - Page 11
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 11 of 46 FirstFirst ... 91011121321 ... LastLast
Results 151 to 165 of 683
  1. #151
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Originally posted by panikoula
    Πετραν εμεις σου ειμαστε επωνυμοι?χιχιχιχιχ

    Εμ έτσι είναι πανικούλα εσύ έχεις γίνει διάσημη εδώ μέσα :P

  2. #152
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Originally posted by PETRAN
    Σίγουρα υπάρχει αλλά αστειευόμουνα... Ίσως να ήταν υπερβολικό αυτό που είπα στην μαρία άλλο αυτό οκ.
    Αλλα οκ μωρε, και τί εγινε? ενα φορουμ ειναι εδω.....

    Με αφορμη, αυτο το σχολιο κ ενω θυμαμαι μερικα άλλα οπως: το οτι χρειαζεσαι xanax για να διαβασεις μερικα θεματα που στερουνται σοβαροτητας, ή του να κανεις τηλε-διαγνωσεις (για τασεις μανιας- υπομανιας) ισχυριζομενος οτι τον ταδε θα του συστηνες μερικες μονο συνεδριες ενω τον αλλο θα τον συμβουλευες να διακοψει την θεραπεια του στην ψυχαναλυση.....ή ακομα να διαβεβαιωσεις μελος οτι δεν παει καλα απο τον τροπο γραφης του....

    μεχρι τελευταια να πεις σε μελος που διατυπωνει τις σκεψεις του να το γυρισει σε emo...αναρωτιεμαι που βαζεις εσυ το οριο το δικο σου. Το εσωτερικο. Αυτο που σου υπαγορευουν οι τοσες γνωσεις σου, που αναδεικνυεις στα επιστημονικα σου posts....Που ομως μετα απο αυτα, δεν θελεις να αντιμετωπιζεσαι ως ψυχολογος...μα ως ενα ακομα μελος.

    Ως ενα ακομα μελος λοιπον, που εχει διαβασει τοσο πολυ κ αλλο τοσο, που ειναι το οριο του κυνισμου του? Κ ποιος ο λογος που γραφει στο φορουμ αυτο που τοσο υπολειπεται των προσδοκιων του?
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  3. #153
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Originally posted by PETRAN
    Originally posted by anwnimi
    Originally posted by weird
    Πάνο στα χω μαζεμένα να σου τα αποθέσω άλλη στιγμή.
    Λιτά και περιποιημένα, όπως τα θέλεις..
    χεχε
    Πρόσεχε μόνο, μη πάθεις κανένα φιλαυτιακό σύνδρομο μέχρι να τα δημοσιεύσω ....
    :PPPP
    To θέλει ο οργανισμός του νομίζω να τα ακούσει πάλι weird μου:)))))))))))))))))

    Προβλέπω οργή

    Καθόλου οργή Πάνο μου.
    Αλλά βλέπω οτι κάποια πράγματα, όσο και να μιλάμε, ότι και να πούμε, είναι αδύναμα, μπροστά στην έλλειψη της στοιχειώδους αντίληψής σου για το τι αντίκτυπο μπορεί να έχουν πάνω στον εκάστοτε άλλο τα λόγια σου.
    Πραγματικά δεν πιστεύω να αλλάξει αυτό, εννοώ να το καταλάβεις.
    Θα συμφωνήσω οτι η απάντησή σου στη Μαρία, ήταν άστοχη.
    Ενα συγνώμη δε, δεν αρκεί για να σβήσει την ταραχή που μπορεί να τράβηξε ο άλλος.
    Κάποια στιγμή ανέφερες, οτι \"η Ανώνυμη θα φρίκαρε με αυτά που της έγραψα\".
    Αλήθεια σου αρέσει να ταράζεις και να φρικάρεις τον άλλο?
    Ξέρεις, αυτούς που πειράζουν, τους λένε πειραχτήρια.
    Αυτούς που προκαλούν γέλιο, αστείους.
    Αυτούς που προκαλούν φρικάρισμα και ταραχή, πως τους λένε άραγε?
    Ψάχνω να βρω ορολογία.

    Την καλημέρα μου Πάνο.
    Στη συζήτησή μας, θα επανέλθω εν καιρώ.
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  4. #154
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Α και κάνε όσο χιούμορ θέλεις με το ποστ μου.
    Η κλασσική μέθοδος της ανάκλασης,
    του να το πάμε στο χαβαλέ και να κάνουμε χιούμορ με τα σοβαρά λεγόμενα, είναι διάχυτη πάνω στα γραπτά σου.
    ;)
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  5. #155
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Originally posted by weird

    Καθόλου οργή Πάνο μου.
    Αλλά βλέπω οτι κάποια πράγματα, όσο και να μιλάμε, ότι και να πούμε, είναι αδύναμα, μπροστά στην έλλειψη της στοιχειώδους αντίληψής σου για το τι αντίκτυπο μπορεί να έχουν πάνω στον εκάστοτε άλλο τα λόγια σου.
    Πραγματικά δεν πιστεύω να αλλάξει αυτό, εννοώ να το καταλάβεις.
    Θα συμφωνήσω οτι η απάντησή σου στη Μαρία, ήταν άστοχη.
    Ενα συγνώμη δε, δεν αρκεί για να σβήσει την ταραχή που μπορεί να τράβηξε ο άλλος.
    Κάποια στιγμή ανέφερες, οτι \"η Ανώνυμη θα φρίκαρε με αυτά που της έγραψα\".
    Αλήθεια σου αρέσει να ταράζεις και να φρικάρεις τον άλλο?
    Ξέρεις, αυτούς που πειράζουν, τους λένε πειραχτήρια.
    Αυτούς που προκαλούν γέλιο, αστείους.
    Αυτούς που προκαλούν φρικάρισμα και ταραχή, πως τους λένε άραγε?
    Ψάχνω να βρω ορολογία.

    Την καλημέρα μου Πάνο.
    Στη συζήτησή μας, θα επανέλθω εν καιρώ.




    Δεν βλέπω να \"τράβηξε κάποια ταραχή\". Μην σκέφτεσαι τόσο συναισθηματικά και εγωκεντρικά. Δεν σκέφτονται ούτε αισθάνονται όλοι όπως σκεφτόμαστε και αισθανόμαστε εμείς (\"συναισθηματική λογική\"-επειδή αισθάνομαι έτσι πρέπει να είναι και αλήθεια, \"προσωπικοποίηση\"-επειδή αισθάνομαι έτσι για μένα ισχύει για όλους). Δες το ποστ της. Δεν δείχνει να έχει εκνευριστεί μαζί μου. Εξάλλου ήταν φως φανάρι ότι ήταν καυστικό χιουμορ. Είναι δυνατόν να συμπεράνει σοβαρά κανείς ότι έχει πάθει εγκεφαλική ζημιά από τα ποστ που γράφει? Προφανώς ήταν καυστικό χιουμορ και επειδή όντως μπορεί να πείραξε ζήτησα συγνώμη. Δεν μπορώ να καταλάβω που είναι το \"απειλητικό\" η το \"τρομοκρατικό\" στο αστείο μου που να χρειάζεται κάτι παραπάνω από συγνώμη (τι δηλαδή? Την αυτοδιαγραφή? λολ)




    Με την panikoula έχω ξαναμιλήσει και της έχω στείλει και u2u παλιότερα όπου προσπαθούσα να την βοηθήσω, αλλά φυσικά αμέσως με την πρώτη ευκαιρία γίνονται σταυροφορίες εδώ μέσα.

  6. #156
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Originally posted by weird
    Α και κάνε όσο χιούμορ θέλεις με το ποστ μου.
    Η κλασσική μέθοδος της ανάκλασης,
    του να το πάμε στο χαβαλέ και να κάνουμε χιούμορ με τα σοβαρά λεγόμενα, είναι διάχυτη πάνω στα γραπτά σου.
    ;)

    \"Μέθοδος Ανάκλασης\"? Τι είναι πάλι αυτό?


    Να πάρει πάλι θα μετατραπεί ο φιλοσοφικός χαρακτήρας του θρεντ σε πολεμικό

  7. #157
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    2,494
    originally posted by PETRAN
    Ωχ! Σκέψου να είχες και την πλειοψηφία! Θα έκανε ντου το παλαντιν με με στρατιές και θα καταλήγαμε σε μπαν-κιλλ ! λολ!

    Εντάξει μετά θα είχαμε το \"Δε Ούννοι Εφφεκτ\" ! Προσοχή γιατί το Παλαντιν Κομπλεξ μπορεί εύκολα να οδηγήσει εκεί!

    Για πολλοστή φορά Η αρχική διαπίστωση:το βλέπουμε ΤΕΛΕΙΩΣ διαφορετικά. Εσύ με παρομοιάζεις με ...Αττίλα (!) και (όχι μόνο) εγώ απλά σου είπα να το δεις πιο ευαισθητοποιημένα Πάνο όταν η συζήτηση αφορά ψυχοθεραπείες ή σχολιασμούς σε ψυχολογικά προβλήματα. Τέλοσπάντων, μιας και η Μαρία δεν το είδε έτσι, και μιας και ζήτησες συγνώμη, προσωπικά δε θα το συνεχισω άλλο. Μας φαντάζομαι όλους εδώ να ...περπατάμε σε τεντωμένο σκοινί :)))) σε αντίθετες κατευθύνσεις. Και όταν πλησιάζουμε στη μέση του σκοινιού και απλώνουμε τα χέρια, δεν ξέρουμε ή δεν έχουμε ακομα καταλήξει αν τα απλώνουμε για να ρίξουμε ο ένας τον άλλο ή για να τα δώσουμε:)))


    ναι προφανώς, με όλο και περισσότερη αλληλεπίδραση σταδιακά λάμπει η αλήθεια. Το θέμα είναι να μην γίνεται αυτό στην αρχή sweety. Γι\'αυτό στο είπα. ;)

    Χώρια που άμα σχηματίσεις τις εντυπώσεις από την αρχή τότε θα \"κόβεις\" όλες τις παραιτέρω πληροφορίες για να ταιριάζουν σε αυτές τις αρχικές αντυπώσεις. Βέβαια δεν μπορείς να κάνεις κάτι, μάλλον όλοι το κάνουμε αυτόματα αυτό εως ένα βαθμό. Όσο μπορούμε περιορίζουμε χε

    Αυτό είναι αλήθεια ότι το κάνουμε όλοι σε ένα βαθμό. Αλλά και αναπόφευκτα όπως λες. Δε γίνεται να μην κάνει κάποιος κάποιες κρίσεις, σκέψεις, υποθέσεις. Αρκεί να μην είναι απόλυτος σε αυτές και να έχει τη διάθεση να τις επαληθεύσει ή να τις καταρρίψει μέσω της αλληλεπίδρασης που λέγαμε

    Έγινε και από μένα. Πιστεύω όμως σε διαφορετική ποιότητα και ποσότητα. Εγώ χρησιμοποιησα π.χ. την ατάκα \"Stalin\" ενώ εσείς μου είχατε βρει ήδη και εναλακτικές καριέρες. Φαντάζεσαι να έλεγα κάτι για την δουλειά σου Anwnimi? Μάλλον δεν θα μιλούσαμε τώρα...:P

    Χε χε το είχα ξεχασει το Στάλιν:) Αααα τώρα έφτασες και σε Αττίλα:)
    Τα σχόλια που κάναμε για τη δουλειά σου Πάνο ήταν γιατι η δουλειά σου είχε άμεση σχέση με το αντικείμενο της διαφωνίας μας πχ δεν έίσαι αρχιτέκτονας. Τώρα αν κάτι έχει σχέση και με τη δική μου δουλειά είτε στην παρούσα συζήτηση είτε σε άλλη (άλλωστε έκανα και σε προηγούμενο ποστ αυτοκριτική και σου είπα ότι σου τα λέω τα περί επικοινωνιας και μεταδοτικότητας για να τα ακούω κι εγώ), ελέυθερος είναι όποιος θέλει να μου πει. Το σίγουρο είναι όπως λες ότι δε θα με αφήσει ασυγκίνητη αυτό, μόνο ευχάριστο δε θα είναι για μένα. Παρόλαυτά θέλω να πιστεύω ότι τα όποια δυσάρεστα συναισθήματα θα προκύψουν από αυτό θα μου επιτρέψουν να το εξετάσω, να το φιλτράρω και να το δεχτώ εξ\'ολοκλήρου, ή να το απορρίψου εξ\'ολοκλήρου ή τέλος να δεχτώ κάποια κομμάτια του και κάποια να τα απορρίψω.

    Βέβαια όπως σου είπα η συζήτηση έγινε αρκετά εριστική σε κάποια σημεία και από τις δύο πλευρές οπότε κάποια σχόλια που έγιναν θα μπορούσαν να γίνουν - ή να μη γίνουν - με διαφορετικό τρόπο από τη μεριά και των δύο πιστεύω.


    Anwnimi, δεν φτες εσύ που δεν καταλαβαίνεις, μάλλον φταίει ο ποιο εκκεντρικός τρόπος γραφής μου σε συνδιασμό με την τρομερή εμμεσότητα του φορουμ.
    Γι\'αυτό ας πάρουμε τις ομπρελίτσες μας μιας και περπατάμε πάνω στο τεντωμένο σκοινί για να έχουμε περισσότερη ισορροπία:)))
    -Πρέπει να είσαι έτοιμος να καείς στην ίδια σου τη φλόγα: πώς να ξαναγεννηθείς, αν δεν γίνεις πρώτα στάχτη;

    -H ζωή συγχωρεί τους πολύ τολμηρούς, τους τρελούς και τις αξίες, τρέχει με έτη φωτός, ο καιρός δεν την τρομάζει

  8. #158
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    2,494
    originally posted by weird
    Κάποια στιγμή ανέφερες, οτι \"η Ανώνυμη θα φρίκαρε με αυτά που της έγραψα\".
    Αλήθεια σου αρέσει να ταράζεις και να φρικάρεις τον άλλο?
    Μμμ, παραδέξου το Πάνο έχεις μια μαζοχιστική διάθεση στις \"ανοιξιάτικες\" υπάρξεις του φόρουμ :))))
    -Πρέπει να είσαι έτοιμος να καείς στην ίδια σου τη φλόγα: πώς να ξαναγεννηθείς, αν δεν γίνεις πρώτα στάχτη;

    -H ζωή συγχωρεί τους πολύ τολμηρούς, τους τρελούς και τις αξίες, τρέχει με έτη φωτός, ο καιρός δεν την τρομάζει

  9. #159
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Originally posted by PETRAN
    Originally posted by weird
    Α και κάνε όσο χιούμορ θέλεις με το ποστ μου.
    Η κλασσική μέθοδος της ανάκλασης,
    του να το πάμε στο χαβαλέ και να κάνουμε χιούμορ με τα σοβαρά λεγόμενα, είναι διάχυτη πάνω στα γραπτά σου.
    ;)

    \"Μέθοδος Ανάκλασης\"? Τι είναι πάλι αυτό?


    Να πάρει πάλι θα μετατραπεί ο φιλοσοφικός χαρακτήρας του θρεντ σε πολεμικό
    Καλησπέρα,
    καθόλου πόλεμο,
    θέλουμε ειρήνη!!
    Είμαι έτοιμη να σου απαντήσω και στο μεγάλο πόστ σήμερα ;))
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  10. #160
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Originally posted by PETRAN







    Δες το ποστ της. ...............Είναι δυνατόν να συμπεράνει σοβαρά κανείς ότι έχει πάθει εγκεφαλική ζημιά από τα ποστ που γράφει? Προφανώς ήταν καυστικό χιουμορ και επειδή όντως μπορεί να πείραξε ζήτησα συγνώμη. Δεν μπορώ να καταλάβω που είναι το \"απειλητικό\" η το \"τρομοκρατικό\" στο αστείο μου που να χρειάζεται κάτι παραπάνω από συγνώμη (τι δηλαδή? Την αυτοδιαγραφή? λολ)
    1. Προφανώς ήταν καυστικό χιούμορ και γι αυτό, προφανώς μπορεί να πείραξε.
    2. Ναι, μπορεί για κάποιον, να είναι απειλητικό. Το ξέρω Πάνο οτι δεν μπορείς να το καταλάβεις, γι αυτό και σου απαντώ με τα λόγια σου :
    Δεν σκέφτονται ούτε αισθάνονται όλοι όπως σκεφτόμαστε και αισθανόμαστε εμείς (\"συναισθηματική λογική\"-επειδή αισθάνομαι έτσι πρέπει να είναι και αλήθεια, \"προσωπικοποίηση\"-επειδή αισθάνομαι έτσι για μένα ισχύει για όλους).
    Αρα το οτι εσύ δεν νιώθεις απειλή, αυτό δεν λέει τίποτα.
    Απο την άλλη, επειδή δεν ξέρουμε, λόγω και της εμμεσότητας της επικοινωνίας, το τί μπορεί να διαπιστώσει/νιώσει/αισθανθεί ο καθένας απο τα πόστ μας, καλό είναι, να προσέχουμε πού κάνουμε καυστικό χιούμορ.
    Αυτό λέω αγαπητέ και τίποτα παραπάνω:))
    3. Οχι και αυτοδιαγραφή, απλά μια διαφορετική στάση σου στο μέλλον ενδεχομένως.
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  11. #161
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Originally posted by PETRAN




    Αυτό με τα νευροπεπτίδια και ότι τα συναισθήματα δημιουργούνται όταν εφάπτονται στο κύτταρο και ότι μαζεύονται και μετά κάνουν απωθημένα συναισθήματα είναι απλά λάθος, που το άκουσες αυτό πάλι λολ? Αυτό τον τομέα τον ονομάζω \"παρα-φυσιολογία\" (ανάλογο με το παρα-ψυχολογία λολ)


    Το ότι τα νευρικά κύτταρα (νευρώνες) λειτουργούν με νευροδιαβίβαστες, όπου διασχίζουν το \"συναπτικό κενό\" για να κολλήσουν στη \"μετασυναπτική μεμβράνη\" του επόμενου νευρώνα και έτσι να τον ενεργοποιήσουν είναι η βάση για το πως λειτουργεί το Νευρικό Σύστημα. Δηλαδή δεν γίνεται αυτό μόνο για τα συναισθήματα γίνεται παντού, από το πρως τα που κινείς το χέρι σου μέχρι το πως σκέφτεσαι για το τι θα γράψεις στο e-psychology. Είτε πρόκειται για συναισθήματα, είτε πρόκειται για κίνηση του χεριού, είτε πρόκειται για παραγωγή γλώσσας, όλα αυτά τα γεγονότα δεν είναι το αποτέλεσμα-και-μόνο της προσκόλλησης ενός νευροδιαβιβαστή στο κύτταρο (νευρώνα). Είναι αποτέλεσμα χιλιάδων η μάλλον εκατομμυρίων κυττάρων-νευρώνων που επικοινωνούν μεταξύ τους με πολύπλοκους τρόπους. Η εμπειρία αναδύεται μέσα από αυτή την πολύπλοκη νευρωνική συνεργασία, με τους νευροδιαβιβαστές να έχουν απλά τον ρόλο \"αγγελιοφόρου\" μεταξύ των νευρώνων, \'οχι τον ρόλο του \"ενεργοποιητή εμπεριρων/συναισθημάτων\" την στιγμή που αφάπτονται.


    Τα νευροπεπτίδια (όπως η ενδορφίνη, το GABA και η ουσία p κ.α.) αν και υπάρχουν σαν νευροδιαβιβαστές στο μεταιχμιακό σύστημα, φυσικά δεν είναι τα μόνα. Εξίσου συχνα-αν όχι και ποιο συχνά- είναι οι \"βιογενείς αμίνες\" όπως η ντοπαμίνη, η νοερεπινεφρίνη και επινεφρίνη ,(γνωστές και ως νοραδρεναλίνη και αδρεναλίνη) η 5-υδροξυτρυπταμίνη (γνωστή και ως σεροτονίνη), η ισταμίνη και άλλες. Δεν είναι περίεργο λοιπόν, που όλα σχεδόν τα ψυχοφάρμακα επηρεάζουν κυρίως αυτές τις βιογενείς αμίνες. Είναι γνωστά πιστεύω στο ευρύ κοινό η σχέση της αδρεναλίνης με τον φόβο, την οργή και το στρες (οπότε και με τον πανικό και το άγχος), η σχέση της σεροτονίνης με την μνήμη και την διάθεση κλπ. Επηρεάζοντας λοιπόν την ποσότητα αύτών των νευροδιαβιβαστών (που είναι οι \"αγγελιοφόροι\" μεταξύ των νευρώνων), επηρεάζεται και η κυτταρική επικοινωνία, οπότε και το πόσο πολύ η λίγο πυροδοτούν η δεν πυροδοτούν (ενεργοποιούνται η δεν ενεργοποιούνται) οι νευρώνες. Έτσι είναι σαν να αλλάζουν \"δια της βίας\" θα λέγαμε, κάποιο μέρος την εμπειρίας, με ευεργετικές η με-ευεργετικές πρεκτάσεις (από το Seroxat μέχρι το παραισθησιογόνο LSD).


    Αυτό με τα νευροπεπτίδια που όταν δεν χρησιμοποιούνται αποθηκεύονται και έτσι έχουμε δήθεν καταπιεσμένες αναμνήσεις είναι απλά αερολογία λολ. Διαβάζεις new-age πράγματα έτσι? Αυτά τα πράγματα τέτοιες new-age ψευδο-απόψεις μου φέρνουν στο μυαλό. Ομολογώ όμως ότι σε κάποιες φάσεις μ\'αρέσει η new-age μουσική, με χαλαρώνει.
    Διευκρίνιση.
    Οι νευροδιαβιβαστές είναι απλά αγγελιοφόροι. Δεν υποστήριξα κάτι διαφορετικό.
    Επίσης, απο όσο έχω καταλάβει, στα πλαίσια αυτής της σύνθετης νευρωνικής διαδικασίας, δημιουργούνται τα συναισθήματα, με τους νευροδιαβιβαστές να λειτουργούν εν τέλει ως ενεργοποιητές αυτών.
    Θα αποφύγω στο εξής την αντιπαραβολή σε επιστημονικό επίπεδο μαζί σου, διότι και τις δύο φορές που το επιχείρησα, χαρακτήρισες ή περιθωριακές ή new age απόψεις που άκουσα κάπου, αυτά που έχω διαβάσει, οπότε, ας το αφήσουμε καλύτερα !!
    Κατά τα άλλα είναι κατατοπιστικότατα τα όσα γράφεις, μου αρέσει που είσαι μια μίνι εγκυκλοπαίδια χεχε.


    Ναι, εγώ καταλαβαίνω ότι μπορεί να βοηθήσει τα πιστεύω και έτσι τις ζωές ανθρώπων, να τους δώσει κουράγιο και λίγο δύναμη. Όμως επιστημονικά και φιλοσοφικά πρέπει να κυνηγάμε μόνο την αλήθεια...και δεν υπάρχει λογική απόδειξη (από την πλευρά της φιλοσοφίας) ούτε επιστημονική/εμπειρική απόδειξη (από την πλευρά της επιστήμης) για την ύπαρξη της ψυχής, ίσα ίσα όλα συνηγορόύν εναντίον της ύπαρξής της. Ούτε χρειάζεται να υπάρχει ψυχή, είναι πραγματικά ένα πλεόνασμα που έχουν φτιάξει οι άνθρωποι που σαν εγωιστές που είναι φοβούνται την ανυπαρξία και ονειρεύονται αιώνιες ζωές και παραδείσους. Αν και υπάρχει η άποψη ότι οι μεταφυσικές πεποιθήσεις και η θρησκεία είναι ένστικτα που έχει εξελιχθεί με κάποια χρησιμότητα, και αυτή είναι η ένωση της φυλής κάτω από ένα κοινό (μεταφυσικό) παράγωντα.Η αγαπημένη σου εξελικτική ψυχολογία ξανά!

    Εχω ήδη συμπεράνει, οτι η ύπαρξη μιας αθειστικής κοινωνίας δεν θα ήταν εφικτή, υπο την έννοια ότι η συλλογική πίστη στο υπερφυσικό είναι βασικό στοιχείο συνοχής μιας κοινωνίας.
    Απο εκεί και πέρα, στα θέματα της ύπαρξης ή όχι ψυχής, δεν χωρεί απόδειξη. Εξάλλου, προσωπικά, δεν την συνδέω με την ύπαρξη μεταθανάτου ζωής.
    Κατά τα άλλα ναι, θα συμφωνήσω οτι μεγάλο μέρος των μεταφυσικών ανησυχιών των ανθρώπων, τους το υπαγορεύει ο φόβος του θανάτου.
    Κι εμένα μου αρέσει η αναζήτηση της αλήθειας, μονο που δεν συμφωνώ οτι αυτή θα πρέπει να΄γίνεται πάντα στην βάση της λογικής αρχής.
    υγ. δεν έχω κάτι με την εξελικτική ψυχολογία. Μόνο που΄αμφιβάλλω για το κατα πόσο είναι επιστημονικά ορθή η αυθαίρετη μεταφορά της δαρβινικής θεωρίας σε κοινωνικές και ψυχολογικές διαστάσεις.


    Πολύ φλυαρία λολ. Ok συμφωνώ ότι οι ανθρώπινες σχέσεις είναι θεραπευτικές, απλά δεν είναι και το μοναδικό κριτήριο οπότε μάλλον συμφωνούμε εδώ! (Ουαου!)

    Αυτό που λέω ότι θα \"γιατρευόντουσαν αυτόματα\" είναι η ψυχαναλυτική/freuδική άποψη για το πως έρχεται η ίαση. Δηλαδή αν βγουν στην επιφάνεια οι δήθεν εσωτερικές συγκρούσεις γιατρεύεσαι.

    Οι δήθεν εσωτερικές συγκρούσεις? Πάνο, ακούγεσαι σαν ένας άνθρωπος που δεν έχει δουλέψει βαθύτερα και που δεν έχει αγγίξει καν το θέμα των συγκρούσεων μέσα του. Είναι έτσι? Αν όχι, γιατί χρησιμοποιείς το \"δήθεν\"?
    Κατά τα άλλα, χαίρομαι που συμφωνούμε:))


    Χμμ μάλλον συμφωνούμε εδώ λολ! Ο συνειδητός νους γενικά δεν συνειδητοποιεί τίποτα εκτός και αν το περιεχόμενο (της σκέψης η του συναισθήματος) είναι τόσο σημαντικό που θα του επιστήσει την προσοχή.. Δηλαδή μπορεί να μην συνειδητοποιήσει μια σκέψη αν δεν \"ενδοσκοπήσει\" εκείνη την στιγμη (εε τι σκέφτηκα τώρα...?Η τι αισθάνθηκα τώρα?). \'Οταν όμως η σκέψη είναι πολλή σημαντική η το συναίσθημα πολύ έντονο (εε πανικός!!!) τότε αυτά \"αρπάζουν\" την προσοχή από άλλα tasks και τότε ο νους τα συνειδητοποιεί. Μάλιστα, κάποιος θα πάει στον ψυχολόγο η στον ψυχίατρο όταν τα (αρνητικά συνήθως!) συναισθήματα είναι πολύ έντονα και τα συνειδητοποιεί συνέχεια, κάνοντας την κατάσταση ανυπόφορη.

    Τώρα έχεις δίκιο, τα συναισθήματα και η σκέψη δεν ταυτίζονται αλλά παρ\'όλα αυτά αλληλοκαθορίζονται. Δηλαδή η σκέψη καθορίζει το συναίσθημα (π.χ νιώθω οργή γιατί ο χ έκανε αυτό στον/στη ψ που με την σειρά του ο/η ψ σχετίζεται με μένα, η, νιώθω ντροπή γιάτί \"έσπασα ένα κοινωνικό συμβόλαιο\" γλιστρώντας μπροστά σε κόσμο όταν τα κοινωνικά πρέπει λένε ότι δεν πρέπει να γλιστρήσω. Δηλαδή πρέπει να έχω το \"δυναμικό\" της ανώτερης σκέψης για να μπορέσω να αισθανθώ τέτοια σύνθετα συναισθήματα), με της σειρά τους τα συναισθήματα \"χρωματίζουν\" την σκέψη (ποιον δρόμο να επιλέξω...τον αριστερό γιατί έτσι αισθάνομαι). Οπότε ο αμφίδρομος ετεροκαθορισμός που λες ισχύει ναι!

    Ναι, για να αντιληφθεί κάποιος διανοητικά τα συναισθήματά του, χρειάζεται ένα δυναμικό σκέψης φυσικά. Όταν αυτό το δυναμικό ανώτερης σκέψης, όπως όμορφα το λες, δεν έχει τεθεί σε λειτουργία, μέσω της διαδικασίας της διανοητικής συνειδητοποίησης, συντρέχει η κατάσταση που αποκαλώ \"έλλειψη επαφής\" ανάμεσα στο νου και το συναίσθημα.
    Αυτή η έλλειψη επαφής κορυφώνεται με μέγιστες σωματικες αντιδράσεις, όπως το άγχος και ο πανικός, που είναι και τα δύο κινητήριοι συναγερμοί για την αποκατάσταση της ισορροπίας ανάμεσα στον νου και το συναίσθημα.
    Αυτό είναι που λέμε απλοικά, το σώμα μας, μιλάει. Το σώμα είναι η περιοχή έκφρασης συναισθημάτων που συχνά, το ίδιο το άτομο, μπορεί να μην έχει καταφέρει να τα αντιληφθεί ώστε να τα αξιοποιήσει.
    Στην αντίληψη αυτή βοηθά πιστεύω και το \"νιώσιμο\", δηλαδή η δεκτικότητα του ατόμου στο να βιωθούν τα συναισθήματα του μη σωματικά, αλλά συκγινησιακά.


    Συμφωνούμε για το ότι πρώτα πρέπει να χτυπήσεις τα προβλήματα και μετά να πας ποιο βαθιά. Η Becκ στο διάσημο βιβλίο \"Cognitive Therapy\" έγραφε ότι η Σωκρατική μέθοδος είναι πολλή καλή για τις αρνητικές αυτόματες σκέψεις στην αρχή, όμως μετά όταν προχωράμε ποιο \"βαθιά\" στις πεποιθήσεις, συνιστά την μέθοδο Gestalt και στοιχεία ψυχοδράματος σαν ποιο αποτελεσματικά και ουσιαστικά, θεωρώντας το βιωματικό στοιχείο πολύ σημαντικό σε αυτά τα στάδια.


    Hey EIRD (exmm Weird λολ) είσαι cool!

    lol
    Πάνο μου, για μένα το τελευταίο αυτό σημείο στο οποίο συμφωνούμε είναι και το πιο σημαντικό!
    Πραγματικά, ήταν χαρά μου να συζητώ μαζί σου.
    :))
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  12. #162
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    CeliaM
    έχω κάποιο πρόβλημα με τα U2U
    Κανένα πρόβλημα με το να μεταφερθεί το θέμα στα γενικά.
    ;)
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  13. #163
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    2,494
    piece and peace!!!!!!!!!!!!!!
    ;)
    -Πρέπει να είσαι έτοιμος να καείς στην ίδια σου τη φλόγα: πώς να ξαναγεννηθείς, αν δεν γίνεις πρώτα στάχτη;

    -H ζωή συγχωρεί τους πολύ τολμηρούς, τους τρελούς και τις αξίες, τρέχει με έτη φωτός, ο καιρός δεν την τρομάζει

  14. #164
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Ωωω να τα όλα τα καλά κορίτσια! Που είστε ρε παιδιά, μου λείψατε! (true story!)




    Originally posted by anwnimi

    Για πολλοστή φορά Η αρχική διαπίστωση:το βλέπουμε ΤΕΛΕΙΩΣ διαφορετικά. Εσύ με παρομοιάζεις με ...Αττίλα (!) και (όχι μόνο) εγώ απλά σου είπα να το δεις πιο ευαισθητοποιημένα Πάνο όταν η συζήτηση αφορά ψυχοθεραπείες ή σχολιασμούς σε ψυχολογικά προβλήματα. Τέλοσπάντων, μιας και η Μαρία δεν το είδε έτσι, και μιας και ζήτησες συγνώμη, προσωπικά δε θα το συνεχισω άλλο. Μας φαντάζομαι όλους εδώ να ...περπατάμε σε τεντωμένο σκοινί :)))) σε αντίθετες κατευθύνσεις. Και όταν πλησιάζουμε στη μέση του σκοινιού και απλώνουμε τα χέρια, δεν ξέρουμε ή δεν έχουμε ακομα καταλήξει αν τα απλώνουμε για να ρίξουμε ο ένας τον άλλο ή για να τα δώσουμε:)))
    Λολ, δεν σε παρομοίασα σε Αττίλα, μια υπόθεση έκανα...εσύ έκανες ολόκληρο λογικό jump από την αστεία μου υπόθεση στον Αττίλα λολ! λεώ \"σκέψου αν...\" και \"αν...μπλα μπλα\" τότε \"μπλα μπλα\"= (Δε Ουννοι Εφφεκτ) που προφανώς είναι αστείο αλλά κρύβει και μια δώση αλήθειας αν το σκεφτείς αναλογικά. Γιατί κακά τα ψέματα Anwnimi...δεν μου είπες ήρεμα και καλά \"αχ πάνο δες το ποιο ευαισθητοποιημένα!\" (αυτά μου τα λέει η Weird...σε κάπως...περισσότερες σειρές...) \"είχες πιάσει καραμπίνα και με σημάδευες\" στο \"δόξα πατρί\"λολ...θέλω να πω δεν είχες και την ποιο ήρεμη και καλή αντίδραση...και μιλάω για το προηγούμενο θρεντ...προφανώς...λολ :P:D







    Αυτό είναι αλήθεια ότι το κάνουμε όλοι σε ένα βαθμό. Αλλά και αναπόφευκτα όπως λες. Δε γίνεται να μην κάνει κάποιος κάποιες κρίσεις, σκέψεις, υποθέσεις. Αρκεί να μην είναι απόλυτος σε αυτές και να έχει τη διάθεση να τις επαληθεύσει ή να τις καταρρίψει μέσω της αλληλεπίδρασης που λέγαμε

    Ναι έτσι είναι, συμφωνώ :)



    Χε χε το είχα ξεχασει το Στάλιν:) Αααα τώρα έφτασες και σε Αττίλα:)
    Τα σχόλια που κάναμε για τη δουλειά σου Πάνο ήταν γιατι η δουλειά σου είχε άμεση σχέση με το αντικείμενο της διαφωνίας μας πχ δεν έίσαι αρχιτέκτονας. Τώρα αν κάτι έχει σχέση και με τη δική μου δουλειά είτε στην παρούσα συζήτηση είτε σε άλλη (άλλωστε έκανα και σε προηγούμενο ποστ αυτοκριτική και σου είπα ότι σου τα λέω τα περί επικοινωνιας και μεταδοτικότητας για να τα ακούω κι εγώ), ελέυθερος είναι όποιος θέλει να μου πει. Το σίγουρο είναι όπως λες ότι δε θα με αφήσει ασυγκίνητη αυτό, μόνο ευχάριστο δε θα είναι για μένα. Παρόλαυτά θέλω να πιστεύω ότι τα όποια δυσάρεστα συναισθήματα θα προκύψουν από αυτό θα μου επιτρέψουν να το εξετάσω, να το φιλτράρω και να το δεχτώ εξ\'ολοκλήρου, ή να το απορρίψου εξ\'ολοκλήρου ή τέλος να δεχτώ κάποια κομμάτια του και κάποια να τα απορρίψω.





    Εντάξει οκ, αλλά αυτό είναι μεγάλη παρεξήγηση. Το ότι έχω ένα πτυχίο δεν με κάνει και συμβουλευτικό και κλινικό ψυχολόγο. Εγώ το έχω ξαναπεί, απλά κάποιες γνώσεις έχω από κάποια μαθήματα που έκανα (και από δικό μου ενδιαφέρον οκ) και απλά τις μοιράζομαι όπως θα έκανε ο καθένας. Ούτε expert στο θέμα είμαι, ούτε εμφανίζομαι σαν τέτοιος. Εξάλλου όπως έχω ξαναπεί, το 70% της ψυχολογίας δεν έχει να κάνει με ψυχολογικές διαταραχές. Δηλαδή, το πτυχίο μου ήταν γενικής ψυχολογίας και είχα κατεύθυνση στην βιολογική ψυχολογία, το μαστερ μου ήταν στην νευροψυχολογία. Η πρώτη πτυχιακή μου ήταν πείραμα για την αντίληψη του χρόνου και η δεύτερη για το ποια μονο-οφθαλμικά στοιχεία του βάθους επηρεάζουν την κίνηση. Υπάρχουν ειδών και ειδών ψυχολόγοι, από αυτούς που μελετούν ποντίκια σε λαβυρίνθους μέχρι αυτούς που μελετούν τις ενδο-ομαδικές δυναμικές ενός συνόλου ανθρώπων. Από τους εφαρμοσμένους ψυχολόγους, πέρα πό τους κλινικούς και τους συμβουλευτικούς (που σχετίζεται αυτό το φορουμ) υπάρχουν και σχολικοί ψυχολόγοι και οργανωτικοί/εργασιακοί ψυχολόγοι και κλινικοί νευροψυχολόγοι και εγκληματολογικοί/δικαστικοί ψυχολόγοι και ψυχολόγοι υγείας...και όλοι αυτοί δεν έχουν σχέση με ψυχολογικά προβλήματα...θέλω να πω ότι σαν επιστήμη έχει ένα πολύ ευρύ φάσμα που ξεκινάει από τις καθαρά θετικές και φτάνει στις καθαρά κοινωνικές επιστήμες και σε καμία περίπτωση δεν περιορίζεται σε άγχη, πανικούς και κατάθλιψη. Ένα μέρος της ναι, αλλά μόνο ένα μέρος της. Αυτά τα λέω για να πάρουν όλοι μια ιδέα που διαβάζουν γιατί πραγματικά είναι μια παρεξηγημένη επιστήμη και κανείς δεν ξέρει περι τίνος πρόκειται (και με το δίκιο τους, ούτε και εγώ ήξερα τι θα σπουδάσω και το ανακάλυψα αφού πήγα εκεί! Κάποιοι/ες φύγαν γιατί άλλα περίμεναν λολ...), πέρα από την λανθασμένη ταύτιση με την ψυχανάλυση και από αυτά που ξέρουμε όλοι από τις ταινίες, τα βιβλία και τα media (που σχεδόν πάντα είναι λάθος).



    Βέβαια όπως σου είπα η συζήτηση έγινε αρκετά εριστική σε κάποια σημεία και από τις δύο πλευρές οπότε κάποια σχόλια που έγιναν θα μπορούσαν να γίνουν - ή να μη γίνουν - με διαφορετικό τρόπο από τη μεριά και των δύο πιστεύω.
    Η συζήτηση έγινε εριστική και από τις 2 πλευρές ακριβώς, Ξεφύγαμε λίγο λολ.



    Γι\'αυτό ας πάρουμε τις ομπρελίτσες μας μιας και περπατάμε πάνω στο τεντωμένο σκοινί για να έχουμε περισσότερη ισορροπία:)))

    Ωωω τι γλυκό σαν την Mary Poppins! :D

  15. #165
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Originally posted by anwnimi
    Μμμ, παραδέξου το Πάνο έχεις μια μαζοχιστική διάθεση στις \"ανοιξιάτικες\" υπάρξεις του φόρουμ :))))



    Εννοείς σαδιστικές χεχε ;) αν και δεν λέω, μάλλον έχω και μαζοχιστικές!




    Χμμ είναι \"ανοιξιάτικες\" η...\"φθινοπωρινές\"...λολ...






    Anwnini...δεν φταίω εγώ που μου επιτίθενται όλες αυτές οι άγριες γυναίκες αυτού του φορουμ...εγώ είμαι ένα πολύ γλυκό και τρύφερό άτομο...ένα...αγγελούδι θα λέγαμε...! Αν όμως οι γυναίκες του φορουμ είναι κάπως...έτσι...



    http://www.audiobooksforfree.com/kalashnikov/TripleKalashnikovGirlsMid.jpg



    (!!!)


    (στην photo...η Anwnimi, h Weird και η...δεν είμαι σίγουρος...!:P)

Page 11 of 46 FirstFirst ... 91011121321 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •